سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

الکتریسیته ساکن چیست؟ کد مطلب : 12709 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

الکتریسیته ساکن چیست؟

یکی از فصل‌های فیزیک یازدهم به مبحث الکتریسیته ساکن اختصاص دارد که به‌راحتی می‌توان آزمایش بررسی این پدیده را در خانه انجام داد.

. . . . . . . . . . . . .

الکتریسیتهٔ ساکن، عدم تعادل بارهای الکتریکی در داخل یا روی سطح یک ماده است. بار الکتریکی؛ تا زمانی که قادر به حرکت با استفاده از یک جریان یا تخلیه الکتریکی نباشد، در جای ثابت خود می‌ماند. با اثرات الکتریسیتهٔ ساکن اکثر مردم آشنا هستند، چرا که مردم می‌توانند جرقهٔ الکتریکی را حس کرده، بشنوند یا حتی ببینند. جرقهٔ الکتریکی خنثی شدن بار اضافی است که می‌تواند از طریق تماس با یک هادی الکتریکی (برای مثال یک مسیر به زمین) یا چیزی با بار مخالف زیاد اتفاق بیفتد. با توجه به این‌که به پدیدۀ الکتریسیته ساکن در فیزیک یازدهم اشاره شده، ویدیویی برای شما قرار دادیم تا به راحتی در خانه بتوان پدیدۀ الکتریسیته ساکن را روی بادکنک باردارشده مشاهده کرد.

 

 

ویدیوی بعدی: شفق قطبی چیست؟


منبع: نتران


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1652 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مجموعه مدارس سرای دانش
سرواندیشان آفتاب
راهنمای تیزهوشان نهم