سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

تفاوت عدسی واگرا و همگرا (مقعر و محدب) چیست؟ کد مطلب : 12690 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

تفاوت عدسی واگرا و همگرا (مقعر و محدب) چیست؟

در بررسی پدیدۀ شکست نور که در عدسی‌ها رخ می‌دهد، دو احتمال واگرایی و همگرایی نور وجود دارد؛ به همین دلیل عدسی یا لنز به دو دستۀ واگرا و همگرا تقسیم می‌شود که هر دو تفاوت‌ها و کاربردهای خاص خودشان را دارند.

. . . . . . . . . . . . .

یکی از فصول علوم هشتم به تعریف قانون شکست نور و عدسی اختصاص دارد ؛ همچنین بررسی عدسی همگرا و واگرا و تفاوت آن‌ها می‌تواند برای استفاده کاربردی این درس مفید باشد. عدسی یا لنز یکی از ابزارهای نوری (معمولا از جنس شیشه یا پلاستیک) است که نور با عبور از آن، شکسته می‌شود. این شکستگی به صورت مقعر یا محدب رخ می‌دهد و به همین دلیل لنزها به دو دسته عدسی واگرا (مقعر یا کاو) و عدسی همگرا (محدب یا کوژ) تقسیم می‌شوند.

در عدسی همگرا که از دو لبه نازک و وسط پهن است، وقتی پرتوهای نور به صورت موازی به آن تابینده می‌شود، در سمت دیگر عدسی در نقطه‌ای به نام نقطۀ کانونی متمرکز یا جمع می‌شود. در عدسی واگرا که شکل آن با دو لبه پهن و مرکز نازک‌تر است، بر اثر تابش پرتوهای نوری موازی، بعد از برخورد با عدسی، پرتوها واگرا شده و از رسم امتداد ان نقطۀ کانونی مشخص می‌شود.

در ویدیوی زیر می‌توانید، به‌صورت دقیق‌تر تفاوت‌های عدسی محدب و مقعر را ببینید.

 

 

ویدیوی بعدی: کشش سطحی آب

 


منبع: یوتیوب


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1187 را در این کادر وارد کنید:

   خانم ندا
خیلی فیلم عالی بود دستتون دردنکنه😍🤩


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات
آکادمی هوپا
شب امتحان
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم
سرای دانش