سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

قانون اول نیوتون: قانون حرکت کد مطلب : 12689 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

قانون اول نیوتون: قانون حرکت

یکی از قوانین کتاب علوم نهم و فیزیک دوازدهم، قانون اول نیوتون یا همان قانون لختی اجسام است که در آن جسم تمایل دارد، حالت قبلی حرکتی خود را حفظ کند.

. . . . . . . . . . . . .

 قانون حرکت نیوتون (Newton's first laws of motion) که در کتاب‌های فیزیک پایۀ دوازدهم دوره متوسطه دوم و  علوم پایۀ نهم دورۀ متوسطه اول به آن اشاره شده، به این صورت تعریف می‌شود: «اگر به جسمی نیرو وارد نشود یا این‌که برآیند نیروهای وارد بر جسم صفر باشد (جسم در حالت تعادل باشد)، اگر جسم ساکن باشد، ساکن می‌ماند و اگر با سرعت ثابت در حال حرکت باشد، به حرکت یکنواخت خود بر روی خط راست ادامه می‌دهد (در هر دوی این حالت‌ها شتاب حرکت صفر است)؛ یعنی جسم تمایل دارد حالت قبلی حرکتی خود را حفظ کند که به این قانون، قانون لختی یا اینرسی هم می‌گویند.»

فیلسوفان قدیم بر این باور بودند که اجسام در حالت طبیعی ساکن هستند و برای اینکه یک جسم با سرعت یکنواخت به حرکت ادامه دهد، باید نیرویی بر آن وارد شود، وگرنه به حالت طبیعی خود برمی‌گردد و ساکن می‌شود. اما نیوتن به این باور رسید که اگر جسمی با سرعت یکنواخت به حرکت درآید و نیرویی به آن وارد نشود، تا ابد با شتاب صفر به حرکت ادامه خواهد داد. این ویژگی را نیوتن در نخستین قانون حرکت خود بیان می‌کند. در ویدیوی زیر به صورت داستان‌وار قانون اول نیوتون را شرح می‌دهیم؛ حتما آن را تماشا کنید.

 

 

ویدیوی بعدی: تفاوت عدسی‌های همگرا و واگرا


منبع: یوتیوب


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1686 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات
آکادمی هوپا
شب امتحان
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم
سرای دانش