سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

معمای المپیادی: همه زیر مستطیل ها کد مطلب : 10777 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

معمای المپیادی: همه زیر مستطیل ها

معمای المپیادی همه زیر مستطیل ها همراه با جواب کلیک کنید.

. . . . . . . . . . . . .

یک مستطیل داریم که شامل تعدادی زیرمستطیل است و هر یک شامل عدد مشخصی می‌باشد. جمع تمام این زیرمستطیل‌ها، مورد نظر می‌باشد.

 

معمای المپیادی: همه زیر مستطیل ها

 

یک جدول 2×4 داریم (شکل بالا). به تعدادی خانه از این جدول که محیط آن‌ها یک مستطیل تشکیل بدهد، یک زیر مستطیل گفته می‌شود. مثلاً هر خانه از این جدول، خود به تنهایی یک زیر‌مستطیل است؛ هم‌چنین کل جدول نیز یک زیر‌مستطیل است. برای هر زیرمستطیل از این جدول، اعداد درون آن زیر‌مستطیل را جمع کرده و روی یک کاغذ می‌نویسیم، سپس جمع تمام اعداد روی کاغذ را حساب می‌کنیم. حاصل این جمع چه‌قدر می‌شود؟

الف) 8-

ب) 8

ج) 12

د) 48

هـ) 56

 

پاسخ معمای المپیادی 'همه زیر مستطیل‌ها'

گزینه ب

برای محاسبه‌ی حاصل جمع موردنظر، تعداد دفعاتی که هر عدد در جمع به‌کار رفته را محاسبه می‌کنیم. این تعداد برابر است با تعداد زیرمستطیل‌هایی که آن عدد را شامل می‌شود.

به علت تقارن موجود، تعداد زیرمستطیل‌هایی که 5 را شامل می‌شوند با تعداد زیرمستطیل‌های دارای 5- برابرند. پس این دو خانه روی هم تاثیری در حاصل‌جمع نهایی ندارند.

برای 2 و 2- هم همین شرایط برقرار است. تعداد زیرمستطیل‌های شامل خانه‌ی 1 برابر است با: 2×4= 8 (2 انتخاب برای ضلع پایین مستطیل و 4 انتخاب برای ضلع راست آن وجود دارد.)

پس حاصل جمع مورد نظر برابر 8 است.


منبع: آی هوش


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1611 را در این کادر وارد کنید:

   خانم اسما برزکاران
سایت بسیار کامل وجامعی هست بسیارممنونم


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات
آکادمی هوپا
شب امتحان
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم
سرای دانش