سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

سمپاد در مسیر تضعیف یا تقویت؟! کد مطلب : 7021 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

سمپاد در مسیر تضعیف یا تقویت؟!

در حالی که قرار است تنوع مدارس طبق مصوبه مجلس کاهش یابد، برخی مدارس خاص در این مسیر بلاتکلیف هستند.

انتخاب رشتۀ درست با راهنمای درست
حالا که کارنامه‌های کنکور اومده، قبل از هر مشاور و نرم‌افزار انتخاب رشته‌ای، به راهنمای انتخاب رشته سر بزن تا هر چی لازمه بدونی رو یاد بگیری. اینجا کلیک کن!

. . . . . . . . . . . . .

به گزارش تیزلند، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، منوی رنگارنگ مدارس، موضوعی تکراری اما پر از حاشیه که سال‌هاست برای کاهش آن حرف و حدیث‌های بسیاری از آموزش و پرورش گرفته تا خانه ملت وجود دارد تا اینکه در نهایت دو روز پیش مصوبه‌ای مبنی بر کاهش تنوع مدارس به دو نوع دولتی و غیردولتی تصویب شد و منتظر نظر شورای نگهبان است. کاهش تنوعی که هرچند زمزمه‌های آن از بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری امسال مجدد شدت گرفت اما در اقدامی ناگهانی و در روزهایی که آموزش و پرورش در طرح‌های جدید بهارستانی‌ها پر رنگ شده بود، مصوب شد.

حالا این مصوبه جدید برای کاهش تنوع مدارس سوالات بسیاری را به دنبال دارد، منوی پر رنگ و لعابی که تا پیش از این هم در قالب دولتی و غیردولتی فعالیت می‌کردند اما شرایط خاص خود را داشتند حالا معلوم نیست چه سرنوشتی دارند.

کاهش تنوع مدارس، سمپاد را تحت تاثیر قرار داد

همین چند روز پیش بود که در نهایت بعد از یکسال انتظار، رئیس جمهور اساسنامه تبدیل مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان را به سازمان امضا کرد؛ اقدامی که بعد از سال‌ها تضعیف سمپاد انتظار می‌رفت گامی برای رشد و به تبع آن ارتقای جایگاه نخبگانی کشور باشد. اما مصوبه مجلس مبنی بر کاهش تنوع مدارس، سمپاد را هم تحت تاثیر قرار داد و چنانچه فرض بر این باشد که مطابق با طرح اولیه مجلس، سمپاد صرفا مدرسه عادی دولتی باشد، جایگاه همان 2 درصد واقعی نخبه در کشور تحت تاثیر قرار می‌گیرد. همان گروهی که بارها و بارها مورد تایید و تاکید مقام معظم رهبری بودند و طبق فرمایش اخیر ایشان، جوانِ نخبه، پاره تن ایران عزیز ماست و برای رفع مشکلات نخبگان باید سند راهبردی امور نخبگان را کاملاً جدی اجرا و پیگیری کرد.

طرحی شتاب زده در کمین نخبگان

براساس آنچه کارشناسان حوزه تعلیم و تربیت معتقدند سمپاد به تدریج گام های اولیه برای رونق را در پیش گرفته است اما مصوبه اخیر مجلس برای کاهش تنوع ضمن آنکه اقدامی شتاب زده برای سمپاد بود، مسیری بهتر پیش می‌گرفت اگر با هماهنگی بیشتر آموزش و پرورش و در قالب یک لایحه از دولت به مجلس می‌رفت. در شرایطی که نطفه های پیشرفت سمپاد جوانه زده بود؛ مصوبه مجلس تصوراتی که برای پیشرفت این نهاد انتظار می‌رفت کمرنگ کرده است. از طرفی دیگر وقتی مدرسه ای پشتوانه 20 ساله دارد، حذف آن با مقاومت اجتماعی رو به رو خواهد شد، همانطور که در ماجرای حذف کنکور، علی رغم گذشت 8-7 سال، همچنان این شرایط وجود دارد.

کاهش تنوع و ارتقای کیفیت مدارس دولتی!

مدارس دولتی این روزها در مواردی به عنوان آخرین گزینه برای تحصیل دانش آموزان مطرح هستند و برخی علت این موضوع را کاهش کیفیت این مدارس به دلیل تنوع می‌دانند، در حالی که در نگاهی عمیق تر وقتی مدرسه با مشکلات اعتباری، تخصیص نیافتن سرانه و مشکل نیروی انسانی مواجه است، مسائلی بنیادینی را می‌توان برای این مسئله در نظر گرفت و صرفا تنوع مدارس عامل آن نیست.

مدارسی مانند سمپاد یا مدارس استثنایی با توجه به نوع جامعه مخاطب آن شرایط خاصی را می‌طلبد که در مدارس سمپاد اساسنامه و ساختار در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی آموزش و پرورش مطرح است.

اساسنامه سمپاد، کشتی نجات جامعه نخبگانی

برخی از کارشناسان و فعالان در عرصه فعالیت نخبگان معتقدند؛ حالا که سمپاد به تدریج رویکرد تغییر مسیر را پیشه کرده است، تصویب اساسنامه سمپاد نه تنها تناقضی با مصوبه مجلس ندارد بلکه می تواند این مدارس را تقویت کند اما مشروط بر آنکه تعامل هیئت امنا و مجلس را به دنبال داشته است.

حال که اساسنامه سمپاد امضا شد باید دید مراحل اجرایی کار کی به ثمر می‌رسد تا گام‌های بعدی سمپاد بهتر از قبل پیش رود، هرچند مشکلی که در این میان وجود دارد، نگاه به اساسنامه سمپاد است که با تاکید مقام معظم رهبری به امضا رسید و از درون آموزش و پرورش این اقدام چندان پررنگ نبود و اکنون نگرانی بر سر همکاری آموزش و پرورش با جامعه نخبگانی و سمپاد است.

کاهش تنوع مدارس بعد از مدت‌ها کلید خورد اما حذف برخی مدارس از قبیل سمپاد بدون آنکه پیش آگهی در این مورد تاکنون مطرح باشد، نگرانی های بسیاری از سرانجام این طرح آن هم در ضرب الاجل یک‌ساله در نظر گرفته شده برای آن، به دنبال دارد.


منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1346 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

  class=
رایان کلاس  class=
مدرسه علامه حلی  class=
جشنواره زنگ کرونا  class=
رایان کلاس  class=

سمپاد در مسیر تضعیف یا تقویت؟!

در حالی که قرار است تنوع مدارس طبق مصوبه مجلس کاهش یابد، برخی مدارس خاص در این مسیر بلاتکلیف هستند.