سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

آیا مدارس تیزهوشان ذخیره دارد؟ کد مطلب : 14215 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

آیا مدارس تیزهوشان ذخیره دارد؟

ممکن است در آزمون مدارس تیزهوشان قبول نشوید. در این صورت باید اعتراض کنید یا منتظر تکمیل ظرفیت باشید. در این مقاله به طور کامل به این موضوع می‌پردازیم.

. . . . . . . . . . . . .

بعضی از دانش‌آموزان علی‌رغم تلاش زیاد، نامشان در لیست قبول‌شد‌ه‌های مدارس تیزهوشان قرار نمی‌گیرد. با‌این‌حال این پایان راه نیست و آنها برای تحصیل در این مدارس هنوز شانس دارند. ازآنجایی‌که آزمون‌های تیزهوشان به‌صورت سراسری برگزار می‌شود، احتمال بروز خطا در ارزیابی و اعلام نتایج وجود دارد. اگر به نتیجه آزمون اعتراض دارید، می‌توانید در مهلت قانونی اعلام‌شده، اعتراض خود را ثبت کنید. این کار باید از طریق سامانه My.medu.ir انجام شود و به درخواست‌های حضوری ترتیب اثر داده نمی‌شود.

با وجود این، اگر نمره شما درست باشد و به نتیجه آزمون اعتراض نداشتید، ممکن است مشمول شرایط تکمیل ظرفیت قرار بگیرید. ما در این مقاله به موضوع تکمیل ظرفیت و ذخیره در مدارس سمپاد می‌پردازیم. این مقاله را تا پایان بخوانید.

 

 اگر در آزمون تیزهوشان موفق نشدید ممکن است در مرحله تکمیل ظرفیت بتوانید در این مدارس ثبت‌نام کنید.

 

ظرفیت مدارس تیزهوشان در سال 1402

ظرفیت مدارس تیزهوشان هرساله تغییر می‌کند. حتی به لحاظ استانی هم این ظرفیت‌ها یکسان نیست و مثلاً مدارس سمپاد کلان‌شهری همچون تهران تا 100 دانش‌آموز هم قبول می‌کنند. این در حالی است که مدارس شهرهای کوچک‌تر ظرفیت کمتری برای پذیرش دارند. تعداد دانش‌آموزانی که این مدارس قبول می‌کنند به 30 تا 40 نفر می‌رسد.

معمولاً میزان ظرفیت‌ها اعلام نمی‌شود اما گاهی سازمان استعدادهای درخشان آن را اعلام می‌کند. حتی برای مقاطع تحصیلی مختلف، ظرفیت مدارس استعدادهای درخشان با هم متفاوت است.

با همه این‌ ابهام‌ها، بهتر است دانش‌آموزان اطلاعات خوبی درباره ظرفیت‌ پذیرش مدارس سمپاد به دست آورند. این‌گونه می‌توانند برای قبولی در این مدارس، هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی کنند.

اگر شهر شما چند دبیرستان دوره اول یا دوره دوم استعدادهای درخشان داشته باشد، می‌توانید تا 3 مرکز را به‌عنوان مدارس انتخابی در فرم ثبت‌نام آزمون مشخص کنید. کارنامه شما به ترتیب اولویت‌ها برای تحصیل در این مدارس ارزیابی می‌شود. اولین مدرسه‌ای که امتیازتان با شرایط تحصیل در آن همخوانی داشته باشد، شما را برای نام‌نویسی و تحصیل می‌پذیرد.

 

تأثیر مدارس تیزهوشان در کنکور

 

ثبت‌نام مدارس تیزهوشان در تکمیل ظرفیت

اگر نامتان بعد از آخرین نفر قبول‌شده در آزمون آمد و به نتیجه آزمون اعتراض نداشتید، باید منتظر بمانید. ممکن است بعضی از قبول‌شد‌ه‌ها از ثبت‌نام در مدارس تیزهوشان منصرف شوند. دلایل آنها برای این کار می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • وجود فضای رقابتی شدید در این مدارس
 • تغییر محل سکونت و دوری فاصله تا مدرسه
 • شهریه بالاتر این مدارس نسبت به بقیه

در این صورت مدرسه چند جای خالی پیدا می‌کند که باید توسط کسانی که قبول نشده‌اند، پر شود. بدین‌ ترتیب دانش‌آموزانی که نمره‌ ترازشان بیشتر از بقیه به نمره آخرین فرد قبول شده نزدیک است، می‌توانند در آزمون تکمیل ظرفیت شرکت کنند.

فراموش نکنید سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان هیچ‌وقت لیست ذخیره‌ها را منتشر نمی‌کند. آنها فقط لیست قبول‌شده‌های قطعی را اعلام می‌کنند.

 

درباره آزمون تکمیل ظرفیت تیزهوشان دهم به یازدهم بیشتر بدانید.

 

آزمون‌های تکمیل ظرفیت برای دانش‌آموزان پایه‌های هفتم و دهم نیز برگزار می‌شود. این آزمون‌ها به آزمون‌های میان‌پایه تیزهوشان معروف هستند.

ظرفیت خالی در این پایه‌ها به‌خاطر افت تحصیلی دانش‌آموزان و دلایل دیگری که قبلاً اشاره شد، ایجاد می‌شود. باید بدانید، دانش‌آموزان مدارس استعدادهای درخشان اگر دچار افت تحصیلی شوند، باید مدرسه را ترک کنند. در این صورت دانش‌آموزان مدارس دیگر که شرایط زیر را دارند، می‌توانند در آزمون میان‌پایه شرکت کنند:

 • داشتن تابعیت ایرانی
 • داشتن معدل بالای 19
 • دانش‌آموزان دارای تابعیت کشورهای خارجی با شرایط خاص می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

آزمون‌های تکمیل ظرفیت هرساله برگزار نمی‌شود. این آزمون‌ها تنها توسط مدارسی که ظرفیت خالی پیدا می‌کنند، برگزار می‌شود.

 

 مدرسه تیزهوشان مناسب چه کسانی نیست؟

 

جمع‌بندی

در این مقاله به بیان شرایط تحصیل در مدارس تیزهوشان برای کسانی که موفق به قبولی در آزمون اصلی نشده‌اند، پرداختیم. به این نکته اشاره کردیم که شما این حق را دارید به کارنامه صادره اعتراض کنید. اعتراض شما بررسی می‌شود و اگر اشتباهی رخ داده باشد، رتبه شما اصلاح می‌شود.

اگر نمره کارنامه‌تان درست باشد و در آزمون سراسری قبول نشده باشید، می‌توانید از شانس تکمیل ظرفیت استفاده کنید. بعضی از مدارس سمپاد ظرفیت خالی دارند. کسانی که نمره بالایی در سال تحصیلی و در آزمون تیزهوشان گرفته‌ باشند، می‌توانند در آزمون تکمیل ظرفیت این مدارس شرکت کنند.

همچنین باید بدانید ظرفیت مدارس استعدادهای درخشان هرساله در حالت تغییر است. این موضوع برای استان‌های مختلف و برای مقاطع تحصیلی گوناگون نیز متفاوت است. کلان‌شهرها معمولاً ظرفیت بیشتری برای پذیرش دانش‌آموزان دارند.

با همه این‌ها، شما اگر قصد قبولی در آزمون‌های مدارس سمپاد را دارید باید با علم بر محدود بودن ظرفیت‌های پذیرش، اقدام به برنامه‌ریزی کنید. این‌گونه کار راحت‌تری برای موفقیت در آزمون تیزهوشان دارید. آیا در آزمون تیزهوشان امسال شرکت کردید؟ نظرتان درباره سطح آزمون امسال چیست؟ 1. آیا مدارس تیزهوشان ذخیره دارد؟
 2. ظرفیت مدارس تیزهوشان چقدر است؟
 3. چگونه می‌توان از ظرفیت خالی مدارس تیزهوشان اطلاع کسب کرد؟
 1. آیا مدارس تیزهوشان ذخیره دارد؟  بله. ظرفیت بعضی از مدارس سمپاد، هنگام نام‌نویسی تکمیل نمی‌شود. بنابراین کسانی که نمره کارنامه بالایی دارند یا نمره تراز بالایی در آزمون تیزهوشان گرفته‌اند، می‌توانند در آزمون تکمیل ظرفیت این مدارس ثبت‌نام کنند.
 2. ظرفیت مدارس تیزهوشان چقدر است؟  ظرفیت پذیرش این مدارس هرساله تغییر می‌کند و ظرفیت ثابتی نیست.
 3. چگونه می‌توان از ظرفیت خالی مدارس تیزهوشان اطلاع کسب کرد؟  باید به سامانه My.medu.ir مراجعه کنید و از این طریق اطلاعات لازم را به دست آورید.


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1622 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

نواندیشان هیوا
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم