سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

تحلیل نتایج تیزهوشان نهم امسال کد مطلب : 14206 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

تحلیل نتایج تیزهوشان نهم امسال

نتایج تیزهوشان نهم در اواسط مردادماه اعلام می‌شود و در کنار ظرفیت اعلام شده برای هر مدرسه مبنای انتخاب رشته توسط داوطلبان قرار می‌گیرد.

. . . . . . . . . . . . .

 نتایج تیزهوشان نهم در سال 1402 برای داوطلبان شرکت‌کننده در آزمون ورودی این مدارس اهمیت زیادی دارد. مدارس تیزهوشان زیر نظر سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان یا همان سمپاد اداره می‌شود و تحصیل در این مدارس برای بسیاری از دانش‌آموزان و والدین جزء اولویت‌های برنامه تحصیلی به شمار می‌آید. در این میان پس از برگزاری آزمون تیزهوشان امسال، نتایج این آزمون مطابق با چند سال اخیر در اواسط مردادماه اعلام شد. از زمان برگزاری آزمون تا اعلام نتایج آن نظرات متفاوتی توسط دانش‌آموزان، والدین آن‌ها و مشاوران و معلمان در رابطه با آزمون، میزان دشواری آن، شانس قبولی و ظرفیت قبولی در مدارس شهرهای مختلف بیان شده است. برخی با افزایش سطح دشواری این آزمون موافق هستند و برخی نیز دلایل مخالفت خود را در این زمینه اعلام کرده‌اند.

در این مطلب قصد داریم به تحلیل و بررسی نتایج تیزهوشان نهم در سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ بپردازیم. هم‌چنین در مورد تعداد داوطلبان شرکت‌کننده در آزمون امسال، حداقل درصد و تراز قبولی آزمون و تحلیل کارنامه ارائه‌شده به دانش‌آموزان توضیح می‌دهیم. اگر جزء شرکت‌کنندگان در آزمون تیزهوشان امسال هستید یا قصد کسب اطلاعات و آمادگی برای شرکت در سال‌های آینده را دارید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

تعداد داوطلبان آزمون تیزهوشان نهم 1402

یکی از عواملی که در نتایج تیزهوشان نهم تاثیر مستقیمی دارد، تعداد داوطلبان شرکت‌کننده در آزمون هر سال است. مدارس تیزهوشان یا سمپاد در سال‌های اخیر به دلیل ارائه عملکرد قابل قبول در بهبود سطح تحصیلی دانش‌آموزان، پرورش دانش‌آموزان نخبه و المپیادی و به خصوص آمارهای قبولی در کنکور و دانشگاه‌های برتر با استقبال خوبی توسط دانش‌آموزان و اولیای آن‌ها مواجه شده‌اند. این استقبال به طور ویژه شامل شرکت در آزمون تیزهوشان سال نهم شده است. به دلیل این‌که سال‌های دهم تا دوازدهم سال‌های انتهایی تحصیل دانش‌آموزان در مدرسه هستند و بیش‌ترین تاثیر را در قبولی در کنکور، رشته و دانشگاه مناسب و حتی آینده شغلی افراد دارد.

البته در این میان کاهش جمعیت نوجوانان در کشور به صورت کلی موجب کاهش داوطلبان شرکت در آزمون‌های تیزهوشان و مدارس نمونه دولتی شده است. تعداد داوطلبان شرکت در آزمون تیزهوشان نهم در سال 1400 برابر با 117هزار نفر و در سال 1401 برابر با 104هزار نفر بوده است. طبق اعلام دکتر یاوری رئیس سازمان سمپاد، امسال تعداد داوطلبان در حدود 20 درصد کاهش یافته و به 86 هزار نفر رسیده است. بنابراین اگر پس از اعلام نتایج تیزهوشان نهم قصد برآورد شانس قبولی در این آزمون را دارید، لازم است به این نکته توجه کنید که این میزان بستگی زیادی به ظرفیت پذیرش مدارس تیزهوشان پایه دهم در هر استان در سال تحصیلی 1402- 1403 دارد. روشن است که با ثابت ماندن ظرفیت نسبت به سال گذشته، شانس قبولی افزایش پیدا می‌کند. ولی در صورت کاهش یا افزایش ظرفیت مدارس، شانس قبولی نسبت به سال گذشته به ترتیب کمتر و بیشتر می‌شود که البته میزان این افزایش و کاهش هم بستگی به تعداد افزایش یا کاهش ظرفیت‌ها دارد.

 

 تأثیر مدارس تیزهوشان در کنکور

 

هم‌چنین کسب اطلاعات به روز در مورد روند ثبت‌نام و شهریه مدارس تیزهوشان نهم می‌تواند تاثیر زیادی در موفقیت داوطلبان برای قبولی و بهبود نتایج تیزهوشان نهم داشته باشد. حتی توصیه می‌شود پیش از اقدام برای برنامه‌ریزی شرکت در آزمون و صرف زمان و هزینۀ بررسی‌های لازم را به عمل آورید.

 

تحلیل آزمون تیزهوشان نهم 1402

به طور کلی از قبل از اعلام نتایج تیزهوشان نهم 1402 و بلافاصله پس از برگزاری آزمون نظرات و واکنش‌های متفاوت در مورد آن آغاز شد. ولی می‌توان از برآورد نظرات دانش‌آموزان، مشاورین و حتی کارشناسان تقریبا به این نتیجه رسید که آزمون امسال در مقایسه با سال‌های گذشته دشوارتر بوده و در سطح بالاتری برگزار شده است. حتی برخی با در نظر گرفتن روند سخت‌تر شدن این آزمون در چند سال گذشته، آن را با آزمون سراسری کنکور مقایسه کرده‌اند. دلیل این مقایسه نزدیک شدن سبک سوالات به تست‌های کنکور و تغییر سبک سوالات از حفظی به مفهومی است.  

به عبارت دیگر سطح سوالات از کتاب‌های درسی بالاتر رفته و پیدا کردن پاسخ صحیح منوط به درک عمیق مفاهیم دروس است. حتی مطابق با نظرات دانش‌آموزان و معلمان بیشتر پذیرفته‌شدگان در تیزهوشان امسال از میان داوطلبانی خواهند بود که در کلاس‌های آمادگی آزمون تیزهوشان شرکت کرده و تمرین‌ و تجربه‌ی تست زنی دارند. دلیل این افزایش سطح را می‌توان در افزایش تمایل دانش‌آموزان به شرکت در آزمون‌های ورودی مدارس استعدادهای درخشان و افزایش رقابت در این عرصه پیدا کرد. هم‌چنین افزایش سطح علمی و استعدادهای نسل جدید و افزایش دسترسی به معلمان خصوصی، کلاس‌های فوق برنامه و تست‌زنی و ارتقای سطح آموزش در مدارس و معلمان در این امر تاثیرگذار بوده‌اند.

 

حداقل درصد و تراز قبولی آزمون تیزهوشان نهم 1402

یکی از اطلاعاتی که برای داوطلبان اهمیت زیادی دارد و می‌تواند در قبولی آنان و نتایج تیزهوشان نهم تاثیر زیادی داشته باشد، اطلاع از حداقل درصد و تراز مورد نیاز برای قبولی در آزمون تیزهوشان نهم 1402 است. در واقع دانش‌آموزان به دنبال این هستند که بدانند با کسب چند درصد برای دروس و با کسب چه ترازی می‌توانند از پذیرش در آزمون در شهر و مدرسه خود مطمئن باشند. برای کسب اطلاعات لازم در این زمینه لازم است ابتدا در مورد نحوه محاسبه درصد و تراز در آزمون تیزهوشان اطلاعات لازم را کسب کنید.

پس از آن لازم است بدانید درصد لازم برای قبولی در آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲-۱۴۰۳ چند درصد است و داوطلبان با چه ترازی در نتایج تیزهوشان نهم موفق خواهند شد. به طور کلی نمی‌توان یک درصد مناسب با حتی یک بازه‌ی درصدی دقیق را برای قبولی صد در صد در آزمون تیزهوشان مشخص و اعلام کرد. پذیرش در آزمون به میزان زیادی به عملکرد سایر دانش‌آموزان بستگی دارد. ولی طبق توصیه‌های مشاوران تحصیلی که از بررسی سوابق داوطلبان پذیرفته شده در سال‌های اخیر حاصل شده است، کسب درصد بالای ۴۰ تا ۵۰ درصد می‌تواند نشان‌دهندۀ عملکرد مناسب داوطلب و احتمال بالای قبولی او باشد.

در مورد تراز مناسب برای قبولی نیز باید به این نکته توجه کنید که آخرین تراز قبولی در نتایج تیزهوشان نهم باید در میان مدارس پسرانه و دخترانه به صورت جداگانه و به تفکیک استان محل زندگی داوطلب مشخص شود. به علاوه تراز قبولی به سطح کیفی و علمی مدرسه مورد نظر هم بستگی دارد. به عنوان مثال در مدارس پسرانه تهران آخرین ترازهای قبولی در سال‌های اخیر در حدود 3000 تا 4000 بوده است که میزان دقیق آن برای هر مدرسه متفاوت است. همین معیار یعنی تراز قبولی چند سال اخیر در مدارس تیزهوشان تهران برای دختران بین 3500 تا 4500 بوده است.

 

مدرسه تیزهوشان مناسب چه کسانی نیست؟

 

نمونه کارنامه پذیرفته‌شده در آزمون تیزهوشان نهم به دهم 1402

یکی دیگر از اطلاعاتی که می‌تواند به دانش‌آموزان در برآورد احتمال قبولی در آزمون نیزهوشان نهم و مهم‌تر از آن روش درس خواندن برای بهبود نتایج تیزهوشان نهم کمک کند، بررسی نمونه کارنامه داوطلبان پذیرفته شده در آزمون است. به طور کلی کارنامه آزمون تیزهوشان دو گروه کارنامه قبولی و عدم قبولی را شامل می‌شود. در کارنامه عدم قبولی به پذیرفته نشدن داوطلب اشاره می‌شود و البته می‌توان انتخاب‌های داوطلب را هم مشاهده کرد. به علاوه تعداد پاسخ‌های صحیح، غلط و نزدۀ داوطلب در هر درس در یک جدول مشخص خواهد شد. به علاوه امتیاز داوطلبی شخص هم به او اعلام می‌شود. کارنامه قبولی نیز شامل اعلام قبولی داوطلب و جدولی است که در آن نشان داده شده داوطلب بر اساس کدام اولویت در کدام مدرسه و رشته تحصیلی پذیرفته شده است.

داوطلبانی که موفق به پذیرش در آزمون تیزهوشان نهم به دهم نشده‌اند می‌توانند، در سال تحصیلی بعد با شرکت در آزمون تکمیل ظرفیت تیزهوشان دهم به یازدهم از این شانس محدود برای ادامه تحصیل در مدرسه تیزهوشان مورد نظر خود استفاده کنند. این آزمون در واقع یک شانس مجدد برای این گروه از داوطلبان به حساب می‌‎آید که همان‌گونه که اشاره شد، بسیار محدود است. به دلیل این‌که این آزمون به صورت سالانه برگزار نمی‌شود و صرفا در شرایط خاص یعنی در صورت اخراج یک دانش‌آموز از مدرسه و ایجاد ظرفیت جدید برای داوطلبان قابل استفاده خواهد بود.

 

جمع‌بندی

مدارس تیزهوشان به عنوان یکی از مدارس پرطرفدار در میان دانش‌آموزان به خصوص در پایه نهم شناخته می‌شود. با توجه به لزوم قبولی در آزمون ورودی برای ادامه تحصیل در این مدارس، چگونگی اجرای آزمون برای بسیاری از داوطلبان اهمیت زیادی دارد. در این مطلب به تحلیل نتایج تیزهوشان نهم در سال 1402 و درصد و تراز لازم برای پذیرش در این آزمون پرداختیم. اگر از دانش‌آموزانی هستید که با موفقیت در آزمون ورودی سال‌های گذشته در حال حاضر جزء دانش‎آموزان سمپاد شناخته می‌شوید، می‌توانید تجربیات مفید خود را در قسمت نظرات این مطلب با داوطلبان جدید به اشتراک بگذارید. نظرات و تجربیات شما کمک بزرگی به افزایش شانس موفقیت آنان خواهد کرد.  1. نتایج تیزهوشان نهم در چه زمانی اعلام می‌شود؟
 2. ظرفیت پذیرش در آزمون تیزهوشان نهم برای سال تحصیلی 1402-1403 چقدر است؟
 3. نتایج آزمون تیزهوشان نهم چگونه منتشر می‌شود؟
 1. نتایج تیزهوشان نهم در چه زمانی اعلام می‌شود؟  نتایج آزمون تیزهوشان نهم به دهم هر ساله در اواسط یا اواخر نیمه اول مرداد ماه منتشر می‌شود.
 2. ظرفیت پذیرش در آزمون تیزهوشان نهم برای سال تحصیلی 1402-1403 چقدر است؟  ظرفیت پذیرش نهم به دهم مدارس تیزهوشان به صورت حدودی بین 30 تا 50 نفر برای هر مدرسه است که برای هر استان متفاوت خواهد بود. این ظرفیت در زمان ثبت نام از طریق سامانه مدارس یا سایت مرکز ملی استعدادهای درخشان اعلام می‌شود و انتخاب رشته توسط داوطلبان باید بر اساس این ظرفیت انجام شود.
 3. نتایج آزمون تیزهوشان نهم چگونه منتشر می‌شود؟  نتایج آزمون مدارس تیزهوشان برای داوطلبان دوره اول متوسطه از طریق سایت my.medu.ir اعلام می‌شود.


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1454 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

نواندیشان هیوا
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم