سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

آموزش تغذیه سالم در مدارس کد مطلب : 10869 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

آموزش تغذیه سالم در مدارس

در این برنامۀ جهان آموزش در مورد آموزش هایی برای تهیۀ غذاهای سالم صحبت خواهیم کرد و به فلسطین، فنلاند و کانادا می رویم.

. . . . . . . . . . . . .

روشن است که کودکانی که با شکم سیر به مدرسه می‌روند، درس‌هایشان را بهتر دنبال می‌کنند. آموزش عادات غذایی خوب به کودکان نیز بسیار مهم است. طبق آمار سازمان ملل متحد، حدود چهارصد میلیون کودک در جهان با گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند. پروژه‌های بسیاری برای تامین مواد غذایی کودکان و تشویق آنها به مدرسه رفتن وجود دارد.

 

آموزش تغذیه سالم در مدارس

 

غزه: تغذیه مناسب

محاصرۀ نوار غزه توسط اسرائیل، کمبود مواد غذایی و سوء تغذیه کودکان را به همراه داشت. اما یکی از برنامه‌های سازمان ملل، برای تامین مواد غذایی مدارس و تشویق کودکان به رفتن به مدرسه تلاش می‌کند و همین‌طور به مادران توصیه هایی در مورد تغذیه می‌دهد.

این مسئلۀ مهمی است چرا که تقریباً نیمی از دانش‌آموزان گرسنه به مدرسه می‌آیند. دفتر سازمان ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی، مانند سازمان‌هایی دیگر تصمیم گرفته است برای تغذیۀ روزانۀ کودکان اقدام کند. در نوار غزه، هر روز بیش از دویست هزار کودک از این اقدام بهره می‌برند.

به کمک این برنامه، موارد سوء تغذیه به میزان قابل توجهی کاهش یافته است اما وضعیت همچنان بحرانی است. امسال به دلیل کمبود بودجه، بسیاری از سازمان‌ها فعالیت‌های خود را متوقف کردند. امری که تغدیه و آموزش بسیاری از کودکان غزه را به خطر انداخته است.

فنلاند: لذت غذا خوردن

در فنلاند برای بالا بردن سطح آگاهی جوانان در مورد تغذیه، روشی موسوم به روش “ساپره” (Sapere)، کودکان را تشویق می‌کند برای چشیدن مزه‌های جدید از پنج حسِ خود استفاده کنند و از غذا خوردن لذت ببرند. همچنین به کودکان آموزش داده می‌شود تا محصولات خود را کاشت و پخت کنند. به این ترتیب با یادگیری غذا خوردن سالم، امید است که مشکل چاقی در جامعه کاهش یابد.

متخصصان فنلاند از روش ساپره استقبال خوبی کرده‌اند. تا کنون، سه هزار و پانصد تن از مراقبان کودکستان‌ها در زمینه این متد آموزش دیده‌اند و در بسیاری از شهرها از آن استفاده می‌کنند.

کانادا: ناهار سازگار با محیط زیست

کانادا یکی از بزرگترین تولید کنندگان زباله در جهان است. ترویج گزینه‌های مناسب برای جعبه‌های ناهار مدرسه، کمکی برای حفظ محیط زیست است. معلمان، دانش‌آموزان را تشویق می‌کنند تا غذای خود را با دقت انتخاب کنند و از بسته‌ بندی‌های بی‌ضرر برای محیط زیست استفاده کنند.

یک انجمن کِبکی، مدارس را تشویق می‌کند تا در مورد محیط زیست و حفاظت از آن، هر چه بیشتر به دانش‌آموزان هوشیاری دهند.


منبع: یورو نیوزنظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1966 را در این کادر وارد کنید:

   آقای مهدی
پیشنهاد برای ایران
هر کلاس بین 10 تا 20 نفر دانش آموز داشته باشد
مدارس را تجهیز کنند ( کمک آوزشی و...) در مدارسی درس دادم که حتی وایت برد و ماژیک نداشت بچه ها برای سرویس بهداشتی به خانه هایشان می رفتند اکثر مدارس روستای ما کانسک است
قرار دادن مشاور در مدارس ابتدایی ( بخش شهر ناحیه منطقه )
بالا بردن حقوق معلم( اکثر معلمان از آموزش و پرورش ناامید هستند و به شغل دوم رو می آورند
مدیران باید دلسوز و جهادی باشند ولی مدیران ما سیاسی هستند
راهبران باید راهنما باشند نه موچ گیر


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

ششم به هفتم
مجموعه مدارس سرای دانش
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم