سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

آمادگی برای شروع مدرسه کد مطلب : 14330 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

آمادگی برای شروع مدرسه

دانش‌آموزان در ابتدای سال تحصیلی باید قبل از هر کاری، آمادگی شروع مدرسه را کسب کنند. در این مقاله درباره روش‌های مختلف آمادگی برای شروع مدارس صحبت کرده‌ایم.

. . . . . . . . . . . . .

آمادگی شروع مدرسه برای کلیه دانش‌آموزان در هر مقطع تحصیلی، بسیار مهم است؛ زیرا باعث می‌شود که فرزندان شما بتوانند بهترین عملکرد خود را در محیط آموزشی به نمایش بگذارند. اگر دانش‌آموزان به لحاظ روحی و جسمی آمادگی شروع مدرسه را در سال تحصیلی جدید نداشته باشند، ممکن است در ادامه مسیر آموزش و فراگیری مطالب جدید با مشکلات عدیده‌ای روبرو شوند و نتوانند بهترین نتایج را در پایان سال کسب نمایند.

آمادگی شروع مدرسه به لحاظ جسمانی شامل سلامتی بدن، خواب کافی، تغذیه مناسب و ورزش منظم است. این عوامل می‌توانند سبب بهبود حافظه، تمرکز و توجه دانش آموزان را شوند و به آن‌ها کمک کنند تا در کلاس‌ درس‌های مختلف، بهترین عملکرد را داشته باشند.

آمادگی روحی شامل برخورداری از اعتماد به نفس کافی، انگیزه، انعطاف‌پذیری و مهارت‌های مدیریت استرس است. این عوامل می‌توانند به دانش‌آموزان کمک کنند تا با موفقیت، چالش‌های تحصیلی خود را پشت سر بگذارند و در راستای اهداف و آمال تحصیلی خود قدم بردارند.

اگر مایلید تا راهکارهایی را برای آغاز یک سال تحصیلی پربار یاد بگیرید، آمادگی خود را برای شروع مدارس بالا ببرید و راندمان یادگیری خود را افزایش دهید، در ادامه این نوشتار همراه ما باشید.

 

چگونه خود را برای سال تحصیلی جدید آماده کنیم؟

یکی از سوالات مهمی که در ذهن والدین و دانش‌آموزان وجود دارد، این است که چگونه برای شروع سال تحصیلی جدید آماده شویم؟ واقعیت این است که حتی اگر در بهترین مدارس کشور هم ثبت نام کنید اما آمادگی شروع مدرسه را نداشته باشید، تضمین قطعی برای موفقیت شما وجود نخواهد داشت. اگرچه ثبت نام در بهترین مدارس تهران این آرامش خاطر را به شما می‌دهد که در کنار حمایت‌های والدین، شما از کمک‌های یک مشاور تحصیلی خوب و دانش بهترین مدرسان کشور برای پیمودن مسیر موفقیت بهره‌مند می‌شوید.

ما برای ایجاد یک پیش‌زمینه کلی در ذهن شما، راهکارهایی را در این بخش از مطلب ارائه می‌دهیم. بنابراین برای آماده شدن برای شروع سال تحصیلی جدید، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

1.    برنامه‌ریزی

برنامه‌ریزی برای سال تحصیلی جدید می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین استفاده را از زمان خود داشته باشید. برای رسیدن به این هدف، می‌توانید یک برنامه‌ریزی روزانه و یا هفتگی تهیه کنید و زمان خود را برای مطالعه، تمرین و فعالیت‌های دیگر تقسیم کنید.

2.    مرور مطالب

قبل از شروع سال تحصیلی، بهتر است مطالبی که در سال قبل یاد گرفته‌اید را مرور کنید تا یک پیش‌زمینه نسبی از مطالب سال‌های گذشته به دست آورید و آمادگی شروع مدرسه را داشته باشید.

3.    تعیین اهداف

قبل از شروع سال تحصیلی، بهتر است اهداف خود را برای سال جدید تعیین کنید. هدف‌گذاری یکی از روش‌های فوق‌العاده برای انجام کارهای بزرگی است که با تلاش‌های مستمر و گام‌های کوچک میسر می‌شود. این اهداف می‌توانند شامل بهبود نمرات، شرکت در فعالیت‌های دانشجویی، یادگیری مهارت‌های جدید و غیره باشند.

4.    تعیین برنامه مطالعه

برای موفقیت در سال تحصیلی جدید، باید به مطالعه درس هر روز در همان روز و انجام تمرینات خود اهمیت بدهید. برای این کار، می‌توانید برنامه‌ای برای مطالعه و تمرینات خود تعیین کنید و به آن عمل نمایید. فراموش نکنید که عمل کردن به برنامه‌، از خود برنامه‌ریزی مهم‌تر است.

5.    پشتیبانی

در صورتی که در طول سال تحصیلی خود با مشکلی مواجه شدید، بهتر است با دوستان، خانواده یا مشاور تحصیلی خود در مورد آن صحبت کنید. این موضوع کمک می‌کند تا از احساس تنهایی و استرس شما کاسته شود.

 

چگونه کلاس اولی ها را برای رفتن به مدرسه آماده کنیم؟

آماده کردن کودکان برای شروع مدرسه می‌تواند برای والدین و مربیان چالش برانگیز باشد. در ادامه چند نکته برای آماده کردن کلاس اولی‌ها برای رفتن به مدرسه آورده شده است:

1.    تشویق کودک به خواندن و نوشتن

همه ما می‌دانیم که تکرار و تمرین در هر امری، نتیجه‌بخش است. تمرین و تکرار برای آمادگی شروع مدرسه نیز نتیجه‌ای شگفت‌انگیز دارد. برای آماده کردن کودک برای مدرسه، می‌توانید او را تشویق کنید تا بیشتر بخواند و بنویسد. می‌توانید فرآیند خواندن را با کتاب‌‌های داستان کودکانه شروع کنید که برای او موضوعی جذاب باشد و او را به انجام این کار تشویق کند. همچنین می‌توانید از او بخواهید تا برخی از حروف و اعداد را بنویسد.

2.    تمرین کردن روزانه

به کودک خود کمک کنید تا روزانه تمرین کند. می‌توانید از کتاب‌های تمرینی استفاده کنید و او را تشویق کنید تا مهارت‌های خود را بهبود بخشد.

3.    آشنایی با محیط مدرسه

آمادگی شروع مدرسه از آشنایی با این محیط آغاز می‌شود. می‌توانید با کودک خود به مدرسه بروید و او را با محیط مدرسه آشنا کنید. به او نشان دهید که کلاس درس، دفترچه‌ها، مدادها و دیگر وسایل مدرسه چگونه استفاده می‌شوند.

4.    تشویق به انجام تکالیف

به کودک خود کمک کنید تا به انجام تکالیف خود علاقه‌مند شود. می‌توانید با او بازی‌های آموزشی انجام دهید و به او نشان دهید که چگونه می‌تواند بهترین نتیجه را از تلاش خود بگیرد.

5.    تشویق به ایجاد روال‌های مطمئن

با مطالعه مطلب انواع روش‌های برنامه ریزی درسی می‌توانید به کودک خود یاد بدهید تا برای انجام تکالیف و وظایف خود، روال‌های مطمئنی را در پیش بگیرد. به او نشان دهید که چگونه می‌تواند بهترین استفاده را از زمان خود داشته باشد و کارهای خود را در زمان تعیین شده و به صورت منظم انجام دهد.

6.    استفاده از ابزارهای آموزشی

امروزه بسیاری از ابزارهای آموزشی برای کمک به کودکان برای آماده شدن برای مدرسه وجود دارد. می‌توانید از این ابزارها که شامل بازی‌ها، برنامه‌ها و ویدئوهای آموزشی می‌شوند استفاده کنید تا کودک خود را برای مدرسه آماده نمایید.

با این روش‌ها می‌توانید کودک خود را برای شروع مدرسه آماده کنید و به یاد داشته باشید که مهم‌ترین نکته برای آمادگی شروع مدرسه این است که کودک شما همیشه باید به خودش اعتماد داشته باشد و هر روز، کمی بیشتر از روز قبل تلاش کند.

 

روز اول مدرسه چی ببریم؟

برای روز اول مدرسه، بهتر است لوازم زیر را همراه داشته باشید:

 • کیف مدرسه: برای حمل کتاب‌ها و لوازم مدرسه
 • مداد و خودکار: برای نوشتن و رسم
 • دفترچه: برای نوشتن جزوات و تمرین‌ها
 • کتاب‌های درسی: برای استفاده در کلاس‌ها
 • مداد رنگی: برای رسم و نقاشی
 • دوات و قلم: برای استفاده در کلاس‌های هنر
 • ماژیک و هایلایتر: برای برجسته کردن عناصر مهم در کتاب‌ها و جزوات
 • پاک کن: برای اصلاح خطاهای نوشتاری

 

همچنین، بهتر است با مدیریت مدرسه یا معلم خود تماس بگیرید و از او بپرسید که چه لوازم دیگری برای شروع سال تحصیلی جدید نیاز است. مطالعه مطلب آمادگی برای رفتن به مدرسه نیز اطلاعات ارزشمندی را در این خصوص در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

خوراکی های مقوی برای زنگ تفریح

برای افزایش آمادگی شروع مدرسه، بهتر است از خوراکی های سالم و مغذی استفاده کنید که انرژی و تغذیه لازم برای روز تحصیلی شما را فراهم کنند. برخی از خوراکی‌هایی که می‌توانید به مدرسه ببرید عبارتند از:

 • ساندویچ: می‌توانید از نان تازه و مواد سالم مانند گوشت، پنیر، سبزیجات و مرغ یک ساندویچ خوشمزه تهیه کنید.
 • میوه: میوه‌های تازه مانند سیب، پرتقال، انگور، موز و هلو را می‌توانید به عنوان یک خوراکی سالم و خوشمزه به مدرسه ببرید.
 • سبزیجات: می‌توانید سبزیجات تازه مانند خیار، گوجه فرنگی، کاهو و هویج را به عنوان یکی از خوراکی‌های سالم به مدرسه ببرید.

همچنین، بهتر است از خوراکی‌هایی که شامل شکر و چربی زیاد هستند، مثل شکلات، چیپس و نوشابه، خودداری کنید.

حل مشکل استرس بازگشت به مدرسه

برای کنترل استرس خود در مورد رفتن به مدرسه، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

1.    برنامه‌ریزی قبلی

برای کاهش استرس و افزایش آمادگی شروع مدرسه، بهتر است قبل از رفتن به مدرسه برنامه‌ریزی کنید. برنامه‌ریزی شامل آماده کردن لوازم مدرسه، تنظیم ساعت بیدار شدن و تعیین زمان صبحانه است.

2.    تمرین تنفس عمیق

تمرین تنفس عمیق می‌تواند به شما کمک کند تا استرس خود را کنترل کنید. برای این کار، نفس عمیقی بکشید و سپس آرام‌آرام آن را آزاد کنید.

3.    انجام تمرینات ورزشی

ورزش کردن می‌تواند به شما کمک کند تا استرس خود را کاهش دهید. تمرینات ورزشی مانند دویدن، شنا، یوگا و پیاده‌روی می‌توانند به شما برای آمادگی شروع مدرسه کمک کنند.

4.    صحبت با دوستان

صحبت کردن در مورد استرس خود با دوستان‌تان به شما کمک می‌کند تا احساس تنهایی و تنش کمتری داشته باشید.

5.    گوش دادن به موسیقی

گوش دادن به موسیقی می‌تواند به شما کمک کند تا استرس خود را کاهش دهید. موسیقی آرامش‌بخش و ملایم مانند موسیقی کلاسیک، جاز و بی‌کلام می‌تواند مفید باشد.

6.    مراجعه به مشاور

اگر استرس شما بسیار شدید است و آمادگی شروع مدرسه را ندارید، بهتر است به برای مدیریت آن به یک مشاور مراجعه کنید. مشاور می‌تواند به شما کمک کند تا راه‌حل‌هایی را برای کنترل استرس خود بکار گیرید. در این رابطه، می‌توانید مقاله 30 نکته در رابطه با اضطراب و استرس کودکان از مدرسه را مطالعه نمایید.

 

جمع‌بندی

در این مقاله راجع به اینکه چکونه خود را برای شروع سال تحصیلی جدید آماده کنیم و چگونه استرس خود را برای شروع مدرسه کنترل کنیم، صحبت کردیم. واقعیت این است که آمادگی دانش‌آموزیان به لحاظ روحی و جسمی برای شروع مدرسه بسیار مهم است و به آن‌ها کمک می‌کند تا با تمرکز قوی و آمادگی کامل بر سر کلاس‌های درس حضور یابند. به کار بستن راهکارهای آمادگی شروع مدرسه می‌تواند در زندگی شخصی شما نیز کارساز باشد و کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید و برای عمل کردن به آن، ثابت قدم باشید.


نویسنده مطلب : پگاه گیوینظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1919 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

انتخاب رشته دبیرستان
علامه حلی
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم