سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

 آموزش تنها خوابیدن به کودکان کد مطلب : 4390 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

آموزش تنها خوابیدن به کودکان

عوامل بسیاری بر تنها نخوابیدن کودکان در اتاقشان تاثیر می گذارند. اما برای رهایی از این مشکل راهکارهای مختلفی هست که در این مقاله به شما خواهیم گفت.

. . . . . . . . . . . . .

اضطراب، عدم احساس امنیت، حواس پرتی و امثال آن ها باعث می شوند تا فرزند شما نخواهد در تخت خودش بخوابد و به اتاق شما بیاید. خوشبختانه می توانید این عادت خوابیدن را تغییر دهید. در ادامه راهکارهایی برای تشویق کودک برای تنها خوابیدن ارائه می شود.

1. عوامل حواس پرتی را از بین ببرید .

تلویزیون، کامپیوتر و دیگر وسایل الکترونیکی را از اتاق حذف کنید تا فضایی خواب آور ایجاد کنید. تحریک های ناشی از فیلم دیدن یا بازی های کامپیوتری انجام دادن و نور کامپیوتر و تلویزیون، به خواب رفتن را بسیار سخت می کنند. نوری کم مانند نور چراغ خواب برای کودکانی که به نور احتیاج دارند، مناسب است.

2. زمان خواب معینی را تعیین کنید .

ایجاد یک برنامه منظم قبل از خواب باعث می شود تا کودک برای خوابیدن احساس امنیت داشته باشد. دوش آب گرم بگیرید، لباس خواب بپوشید، مسواک بزنید و قصه شب بخوانید. این کارهای قابل پیش بینی کودکان را از نظر روانشناختی آماده می کنند و اضطراب شبانه آن ها را کاهش می دهند و یک توالی ایجاد می کنند و کودک می تواند پیش بینی کند که وقت خواب است و برای آن آماده می شود.

3. حضور خود را کم کنید .

قبل از اینکه کودک به خواب برود، اتاق را ترک کنید تا به حضور والد در اتاق وابسته نشود. اگر در اتاق کودک می مانید، روی تخت او دراز نکشید و با او تعاملی نداشته باشید. هر شب کمی از تخت او دورتر شوید تا به تدریج وابستگی او به شما کمتر شود.

4. احساس امنیت به وجود آورید .

غیبت شما یا فکر کردن به اینکه هیولایی در زیر تخت است، باعث می شود کودک نتواند بخوابد. بیدار شدن را آسان کنید و ترس های او را با اشیایی مانند عروسک های نرم، ملافه و یا حتی یک تنگ ماهی آرام کنید. حضور یک موجود زنده دیگر در اتاق، به کودک امنیت خاطر می دهد.

5. سرعت فرایند خوابیدن را کم کنید .

بسیاری از والدین ترجیح می دهند کودک را در اتاق بگذارند و به او بگویند کمی بعد به او سر می زنند. سر حرف خود بمانید اما فاصله های زمانی سر زدن را بیشتر کنید. کودک در یکی از این فاصله های زمانی خوابش می برد. بهتر است با فاصله های زمانی 5 تا 10 دقیقه ای شروع کنید. اگر زودتر از 5 دقیقه به او سر بزنید، به احتمال زیاد بیدار خواهد بود. اما اگر بیشتر صبر کنید، احتمال دارد که کودک مضطرب شود که شرایط خوابیدن را  بدتر می کند.

6. سر حرف خود بمانید .

اگر کودک نیمه شب به تخت شما آمد، بودن تعامل زیادی، او را تا اتاقش همراهی کنید. به او بگویید «باید توی تخت خودت بمونی». مهم است تا هر باری که این اتفاق می افتد او را به تختش باز گردانید. اگر هر بار این کار را نکنید، به کودک یاد می دهید که لجبازی کند و برای ماندن در تخت شما اصرار کند.

7. به رفتارهای خوب پاداش دهید .

و رفتارهای نامطلوب مانند گریه کردن را نادیده بگیرید. بعد از یک شب خوب، به کودک اجازه دهید صبحانه محبوبش را انتخاب کند و یا لباس روز بعدش را انتخاب کند. این کار به آن ها کمک می کند تا رفتار را با پاداش همراه کنند.
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1461 را در این کادر وارد کنید:

   خانم خانم معصومه ابهری
سپاسگزارم
کوتاه و مفید بود
مطالب سایت بسیار مفید و قابل اجراست.


   خانم محمد حق پرست شجاع آباد
آموزنده و مختصر بود ... با تشکر ... در صورت معرفی مقالات یا مطالب آموزشی دیگر اعلام نمایید تا بیشتر با روشهای جدید آشنا شویم.


   خانم خانم شینا آریان
با سلام ؛مطالب سایت بسیار خوب ومفید میباشد .سپاسگزارم


   خانم آقای محمد حسین منتجب نیا
خیلی مفید بود


   خانم آقای علی اسعدی
ممنون خوب است مطالب تان


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مجتمع کوشش
مجموعه مدارس هدف
مجموعه مدارس سرای دانش
مسابقه کانگورو چیست؟
راهنمای تیزهوشان نهم