سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

آموزش در دوران کرونا کد مطلب : 8071 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

آموزش در دوران کرونا

در این مطلب مشاور ما چند پیشنهاد به والدین برای مدیریت تحصیلی فرزندان مطرح می کند

. . . . . . . . . . . . .

سال تحصیلی 98-99 با تمام پیچیدگی‌ها به سر آمده‌ است و خوب یا بد اکثر دانش‌آموزان توانسته‌اند نمرات لازم را بگیرند و به پایه بالاتر بروند. در این میان والدین از همه بهتر می‌دانند تلاش‌های فرزندشان تا چه حد به نمراتی که گرفته مشابهت دارد. از این رو اغلب والدین نگران سال تحصیلی آینده و مشکلات آموزشی فرزندشان هستند. نگران آنچه فرزندشان با امکانات ناقص و بی انگیزگی دانش‌آموزان نتوانسته درست فرا بگیرد و در سال‌های آینده مطالب کتاب های درسی به آن مباحث وابسته است.

قطعاً بی توجهی و سهل انگاری به این فاصله عمیق می‌تواند دردسرهای بعدی و افت تحصیلی به همراه داشته باشد.تصور اینکه "ما پدر و مادرها که کاری نمی‌توانیم انجام دهیم، مدرسه‌ها باید کاری انجام دهند" بزرگترین اشتباه است.

متاسفانه به نظر می‌رسد سال تحصیلی 99-1400 نیز سال پیچیده‌ای باشد و امکان دارد شرایط برای آموزش حضوری چندان مهیا نباشد یا در بهترین وضعیت بصورت زوج و فرد اجرا شود که باز به معنی عملکرد 50 درصدی خواهد بود.

حال یادگیری ناقص،در سال قبل را به یک یادگیری 50 درصدی در سال جدید پیوند بزنید و تصور کنید دانش‌آموز در چه سطحی از یادگیری قرار خواهد داشت!

اگرچه شرایط سال تحصیلی بعد اصلاً قابل پیش‌بینی نیست اما موضوع چندان هم امیدوار کننده نیست پس با توجه به آنچه ممکن است رخ بدهد چند پیشنهاد می‌توان به والدین داشت تا در زمینه تحصیلی فرزندشان کار را مدیریت کنند:

1-در ماه‌های باقی مانده تابستان و طی سال تحصیلی نمی‌توان به موضوع تحصیل و یادگیری فرزندان بی‌توجه بود که همراهی ،نظارت و برنامه‌ریزی تحصیلی و مسالمت آمیز و به دور از تحقیر و فشار روانی لازمۀ  آن خواهد بود.

2-داشتن برنامه برای تمام فعالیت‌ها از خواب و بیداری تا فیلم و تلویزیون و فعالیت ورزشی و آموزش و تمرین درسی همگی باید زمان بندی‌های نسبی و مشخص داشته باشند. منعطف اما دائمی و همراه پیگیری و تشویق.

3- در روزهای باقی مانده تابستان در برنامه درسی بین یک تا چهار برنامه 25 دقیقه‌ای برای تمرین (پایه اول تا نهم) و دوره و مرور درس های اصلی پایه سال قبل اختصاص دهید و بعد از اجرای هر برنامه 25 دقیقه‌ای امکان اجرای برنامه‌های تفریحی در منزل را فراهم نمایید.

4- نکتۀ اساسی نظم خواب در خانه و خانواده است و نمی‌توان گفت که بچه‌ها به موقع بخوابند. برای انجام هر برنامه‌ای ضروری است خواب نظم بگیرد. نظم خواب هم در خانواده به تمام اعضا وابسته است. پس والدین نیز در این زمینه باید همراهی لازم را داشته باشند.

5- در طی سال تحصیلی نیز در عین فراهم نمودن امکانات آموزشی مورد نیاز و تهیه محتوای آموزشی مناسب، داشتن برنامه برای استفاده از این محتوا و حل تمرین و تکرار، نظارت و حمایت والدین لازم است. به ویژه در شروع یک پروژه آموزشی جدید. مثلاً وقتی یک فیلم آموزشی تهیه کرده‌اید اولین جلسه آن را به همراه فرزندتان ببینید و به او در یادگیری و استفاده از فیلم و یادداشت برداری و ... کمک کنید.

6- انتظارات خود را از مدارس تعدیل کنید و بپذیرید وقتی دانش آموز در محیط مدرسه حضور ندارد تاثیرگذاری مدرسه بسیار کاهش می‌یابد.

7- هماهنگی بین والدین در موضوع میزان تلاش فرزند و ارزش و اهمیت تحصیل بسیار مهم است. قبل از فشار آوردن به فرزند خود با همسرتان در مورد شیوۀ اجرای کار و نظارت تحصیلی به توافق برسید تا مخالفت‌های گاه و بی‌گاه همسرتان آب را برای سوء استفاده فرزند، گل آلود نکند!

 

 

در این ویدئو، به این نکته‌ها اشاره شده است:
 1. چرا والدین نگران وضعیت تحصیلی فرزندانشان هستند؟
 2. آیا امکان جبران این نقص در یادگیری برای دانش آموزان در سال جدید تحصیلی وجود دارد؟
 3. مشاور تحصیلی چه راهکاری به اولیا پیشنهاد می دهد؟
 1. چرا والدین نگران وضعیت تحصیلی فرزندانشان هستند؟  با توجه به شرایط پیش آمده و تعطیلی مدارس به دلیل کرونا، بخش اعظمی از آموزش دانش آموزان برعهده خود و والدینشان افتاد و همین امر موجب نگرانی والدین از افت تحصیلی فرزندشان است.
 2. آیا امکان جبران این نقص در یادگیری برای دانش آموزان در سال جدید تحصیلی وجود دارد؟  متاسفانه به نظر می‌رسد سال تحصیلی 99-1400 نیز سال پیچیده‌ای باشد و امکان دارد شرایط برای آموزش حضوری چندان مهیا نباشد و این به معنی عملکرد 50 درصدی خواهد بود.
 3. مشاور تحصیلی چه راهکاری به اولیا پیشنهاد می دهد؟  در این مطلب چند پیشنهاد می‌توان به والدین داشت تا در زمینه تحصیلی فرزندشان کار را مدیریت کنند. بخوانید

نویسنده مطلب : مهندس جلال سلیمینظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1299 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه سما4 class=
رایان کلاس class=
مدرسه مهرماندگار class=
مدرسه سما (مجتمع) class=

آموزش در دوران کرونا

در این مطلب مشاور ما چند پیشنهاد به والدین برای مدیریت تحصیلی فرزندان مطرح می کند