سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

آیا اندازه کلاس در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان موثر است؟ کد مطلب : 7688 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

آیا اندازه کلاس در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان موثر است؟

کوچک بودن اندازه کلاس با عملکرد و دستاوردهای بهتر دانش آموزان مرتبط نیست.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

آیا اندازه کلاس در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان موثر است؟

 

براساس تجزیه‌وتحلیل آماری از نتایج تحقیقی طولانی‌مدت در آموزش ریاضی و علوم مشخص شد، کوچک بودن اندازه کلاس با عملکرد و دستاوردهای بهتر دانش‌آموزان مرتبط نیست.

تاثیر اندازه کلاس‌های کوچک‌تر در کشورها، موضوعات علمی و مهارت‌های مختلف شناختی و غیرشناختی متفاوت است و احتمالا عوامل بسیار دیگری نیز در این زمینه نقش دارند.

کلاس‌های کوچک در مدارس در نظر بسیاری به‌خصوص والدین پسندیده است. این افراد معتقدند معلم در کلاس کوچک‌تر تسلط بیشتری بر دانش‌آموزان دارد و به همین دلیل بیشترین تعداد دانش‌آموز در این کلاس‌ها 30 نفر است. اما تحقیقات در این مورد نتایج متفاوتی داشته و برخی از آنها مزایای مفید این روش را یافتند، اما این تحقیقات بیشتر در مقیاس کوچک و محدود به درس ریاضی و خواندن بوده و تاثیر آن بر مهارت‌های غیر شناختی مانند علاقه و توجه بررسی نشده است.

پروفسور سپروس کنستانتوپولوس و تین شن از دانشگاه ایالتی میشیگان ایالات‌متحده این مورد را در تحقیقات بین‌المللی ریاضیات و مطالعات علوم مورد بررسی قراردادند. این گروه، از سال 1995 هر چهار سال عملکرد دانش‌آموزان 9 تا 10 ساله در کلاس چهارم و دانش‌آموزان 13 تا14 ساله در کلاس هشتم از 50 کشور در ریاضیات و علوم را بررسی کردند. در این تحقیق نمرات دانش‌آموزان و نگرش و علاقه آنان نیز توسط گزارش‌های دانش‌آموزان و همچنین اندازه کلاس‌ها تحلیل شد.

محققان برای اینکه این تجزیه‌وتحلیل بیشتر کنترل شود، آن را به اطلاعات دانش‌آموزان کلاس هشتم در چهار کشور اروپایی، مجارستان، لیتوانی، رومانی و اسلوونی در سال‌های 2003، 2007 و 2011 محدود کردند. علت انتخاب این چهار کشور حداکثر اندازه کلاس بود تا به اطمینان بیشتر تحلیل آماری کمک کند. باوجود این محدودیت‌ها، اطلاعات شامل 4277 دانش‌آموز از 231 کلاس در 151 مدرسه بود. این اولین مطالعه برای بررسی تاثیر اندازه کلاس در موضوعات علمی خاص یعنی زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و علوم زمین و مهارت‌های غیر شناختی بود.

نتایج نشان داد، کلاس‌های کوچک‌تر در رومانی و لیتوانی موجب موفقیت تحصیلی بوده و تاثیر آن در ریاضیات، فیزیک، شیمی و علوم زمین مشهود است. همچنین این مورد، موجب لذت بیشتر از آموزش ریاضی شده است. در لیتوانی نیز موجب بهبود مهارت‌های غیر شناختی مانند لذت بیشتر در آموزش زیست‌شناسی و شیمی و دستاوردهای بیشتر در این دروس شده است.البته این تاثیرات در سال‌های خاصی بوده است.

پروفسور سپروس کنستانتوپولوس، چنین می‌گوید: در بقیه کشورها اندازه کلاس در پیشرفت علمی دانش‌آموزان تاثیر نداشته است در نتیجه اندازه کلاس تضمینی در پیشرفت تحصیلی نیست و عوامل دیگر از جمله فرآیندهای کلاس و پویایی در دستیابی به نتایج موفقیت‌آمیز در یادگیری دانش آموزان نیز مهم هستند.

محققان معتقدند که اندازه کلاس کوچکتر ممکن است تاثیرات مفیدی در دانش آموزان رومانی و لیتوانی نسبت به مجارستان و اسلوونی داشته باشد، زیرا مدارس رومانی و لیتوانی منابع کمتری نسبت به مدارس مجارستان و اسلوونی دارند.

پروفسور کنستانتوپولوس گفت: " علت این نتایج شاید مرتبط با اندازه کلاس در کشورهایی با منابع مدرسه محدود باشد که در آن کیفیت معلمان به طور متوسط پایین‌تر است." نتایج این تحقیق در نشریه Research Papers in Education منتشرشده است.


منبع: آی هوشنظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1656 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه ناهید آسمان  class=
مدرسه بحرالعلوم  class=
مدرسه فرزانگان پویا  class=
مدرسه درخشان  class=
مدرسه سلام همت  class=

آیا اندازه کلاس در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان موثر است؟

کوچک بودن اندازه کلاس با عملکرد و دستاوردهای بهتر دانش آموزان مرتبط نیست.