سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

اعتماد به نفس در کودکان چگونه شکل می گیرد؟ کد مطلب : 10717 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

اعتماد به نفس در کودکان چگونه شکل می گیرد؟

اگر احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید آسان تر با دیگران همراه می شوید و نسبت به آنها هم احساس خوبی خواهید داشت. توصیه های تربیتی که در این مقاله بیان می کنیم به شما کمک می کند تا بتوانید اعتماد به نفس در کودکان را افزایش دهید.

. . . . . . . . . . . . .

در ابتدا باید تعریفی از اعتماد به نفس در کودکان ارائه کنیم تا بتوانیم به طور روشن‌‎تر از آن صحبت کنیم. اگر به رفتار فرزندان خود توجه کنیم؛ خواهیم دید که گاهی اوقات به راحتی می توان متوجه شد که بچه‌ها احساس خوبی نسبت به خود دارند. به طبع زمانی هم پیش خواهد آمد که فرزند ما این احساس را نداشته باشد. احساس رضایتی که کودک به خود دارد را اعتماد به نفس می‌نامیم.

 

اعتماد به نفس در کودکان چگونه شکل می گیرد؟

 

کودکان دارای اعتماد به نفس دارای ویژگی‌هایی زیر است:

 •  احساس دوست داشتن و پذیرفته شدن
 •  به کاری که می‌توانند بکنند احساس غرور می‌کنند
 •  درباره خودشان حرف‌های خوبی می‌زنند
 •  در انجام کارها به خودشان باور دارند
 • کودکانی که اعتماد به نفس پایینی دارند:
 •  خود انتقادی هستند و به خود سخت می‌گیرند
 •  حس می‌کنند نسبت به سایر کودکان خوب نیستند
 •  بیشتر به شکست‌های خود فکر میکنند تا موفقیت‌ها
 •  به موفق شدن در هر کاری شک دارند

چرا اعتماد به نفس در کودکان اهمیت دارد؟

کودکانی که احساس خوبی نسبت به خود دارند اعتماد به نفس شروع کارهای جدید را دارند. به احتمال زیاد آن‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند که کار مورد نظر را به سرانجام برسانند. این کودکان به کارهایی که می‌توانند انجام دهند احساس غرور می‌کنند. عزت نفس به بچه‌ها کمک می‌کند تا با اشتباهات خود کنار بیایند. بنابراین حتی اگر در ابتدا شکست بخورند؛ برای تلاش دوباره آماده خواهند شد. اعتماد به نفس به بچه‌ها کمک می کند تا در مدرسه، خانه و در حضور دوستان بهتر و بیشتر پیشرفت کنند.

کودکانی که عزت نفس پایینی دارند از خود مطمئن نیستند. بنابراین دائم فکر می‌کنند دیگران آن‌ها را در جمع خود نخواهند پذیرفت. حتی گاهی ممکن است از ترس پذیرفته نشدن به جمع دیگران ملحق نشوند. ممکن است اجازه دهند دیگران با آن‌ها رفتار بدی داشته باشند. کودکانی که به اندازه کافی اعتماد به نفس ندارند؛ ممکن است به راحتی تسلیم شوند یا اصلاً تلاش نکنند. این کودکان به هنگام اشتباه، یا شکست، برای کنار آمدن با مشکل دچار دردسر می‌شوند. این عوامل می‌تواند منجر به عدم انجام اعمال واجب از سوی کودکان می‌گردد.

اعتماد به نفس چگونه توسعه می‌یابد؟

اعتماد به نفس می‌تواند از همان دوران کودکی آغاز شود و به تدریج در طول زمان توسعه یابد. این موضوع می‌تواند فقط به این دلیل شروع شود که کودک احساس امنیت ، دوست داشته شدن و پذیرفته شدن می‌کند. این اتفاق زمانی شروع می‌شود که کودک مورد توجه مثبت و مراقبت‌های محبت آمیز قرار گرفته باشد.

وقتی کودک نوپا و بعد خردسال می‌شود، می‌توانند برخی کارها را به تنهایی انجام دهند. استفاده از مهارت‌های جدیدی که یادگرفته‌اند می‌تواند احساس آن‌ها را نسبت به خود شکل دهد.

عزت نفس کودکان زمانی افزایش می‌یابد که والدین به کودک توجه کنند و به آن‌ها اجازه تلاش کردن بدهند. با رشد کودکان اعتماد به نفس نیز می‌تواند رشد کند. زمانی که بچه‌ها چیزهایی را امتحان می‌کنند و چیزهایی را می‌آموزند؛ می‌تواند فرصتی برای رشد عزت نفس کودک باشد. البته این اتفاق مستلزم چند شرط است که در ادامه آن‌ها را نام می‌بریم:

 •  به سوی هدف حرکت کند
 •  در مدرسه همه چیزهایی که آموزش می‌بیند را یاد بگیرد.
 •  با هم سالان خود دوست شود و بتواند با آن‌ها کنار بیاید
 •  مهارت‌هایی مانند موسیقی ، ورزش ، هنر ، آشپزی و مهارت‌های فنی را بیاموزد.
 •  فعالیت‌های مورد علاقه خود را دنبال کند
 •  یاد بگیرد مهربان باشد و به دیگران کمک کند
 •  برای رفتارهای خوب تحسین شود
 •  سختکوش باشد
 •  کارهایی که دوست دارد را انجام دهد
 •  توسط دیگران پذیرفته شود
 •  جایزه یا نمره خوبی دریافت کنند که می‌دانند آن را کسب کرده‌اند

وقتی بچه‌ها عزت نفس دارند؛ احساس اعتماد به نفس، توانایی و پذیرفته شدن برای آنچه هستند.

چگونه والدین می‌توانند اعتماد به نفس ایجاد کنند

هر کودکی با کودک دیگر رفتار و اخلاق متفاوتی دارد. داشتن اعتماد به نفس ممکن است برای برخی از کودکان راحت‌تر از بقیه باشد. برخی از کودکان با چیزهایی روبرو می‌شوند که می تواند عزت نفس آن‌ها را کاهش دهد. اما حتی اگر عزت نفس کودک پایین باشد جای نگرانی نیست؛ چرا که می توان آن را بالا برد.

در ادامه به مواردی اشاره می‌کنیم که والدین می‌توانند برای کمک به کودکان در احساس خوب خود انجام دهند:

به فرزند خود کمک کنید تا کارها را یاد بگیرد

در هر سنی ، چیزهای جدیدی برای یادگیری بچه ها وجود دارد. حتی در دوران کودکی ، یادگیری نگه داشتن یک فنجان یا برداشتن اولین قدم ها باعث ایجاد حس تسلط و لذت می شود. با رشد کودک ، مواردی مانند یادگیری لباس پوشیدن ، خواندن یا دوچرخه سواری شانس افزایش عزت نفس است.

وقتی به بچه ها نحوه انجام کارها را آموزش می‌دهید ، ابتدا به آن‌ها یاد دهید سپس به آن‌ها کمک کنید

اجازه دهید آن‌ها حتی الامکان اشتباهاتی را انجام دهند. مطمئن باشید که فرزند شما فرصتی برای یادگیری، تلاش و احساس افتخار پیدا می‌کند. چالش‌های جدید را تبدیل به مساله‌ای خیلی سخت نکنید از طرفی نیز آن را ساده نگیرید.

فرزند خود را عاقلانه تحسین کنید

بی‌شک تشویق کودکان بسیار خوب و واجب است . این تشویق می‌تواند راهی باشد برای نشان دادن اینکه شما به کودکتان افتخار می‌کنید. باید در نظر داشته باشید در برخی موارد ممکن است این قضیه نتیجه‌ای معکوس داشته باشد.

در ادامه نحوه درست تشویق کردن کودکان را بررسی می‌کنیم:

1.بیش از حد تمجید نکنید

زمانی که کودک شما نتوانسته است بهترین کار خود را ارائه کند از او تعریف و تمجید فراوان نکنید. به او بگویید می‌دانم این بهترین کار تو نیست و می‌توانی بهتر از این را انجام دهی. کودک شما خوب می‌داند که بهترین کار خودش را ارائه نداده است پس نمی‌توانید او را گول بزنید. پس بهتر است با او روراست باشید. به او بگویید که به تو افتخار می‌کنم که تسلیم نشدی و کار درست را بالاخره انجام خواهی داد.

2.تلاش کودکتان را ستایش کنید

از تمرکز تمجید فقط بر نتایج (مانند گرفتن نمره بالا) یا ویژگی‌های ثابت (مانند باهوش یا ورزشکار بودن) خودداری کنید.در عوض، تلاش او برای کاری که به او محول شده را ستایش کنید. از جملاتی مانند «به تو افتخار می‌کنم که روی پروژه خود سخت کار می‌کنی» یا «در امتحان املای بعدی ازاین هم بهتر خواهی شد» استفاده کنید.

با این نوع تحسین ، بچه‌ها تلاش می‌کنند، در جهت اهداف تلاش کنند. در نتیجه احتمال موفقیت آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

3.الگوی خوبی برای کودکانتان باشید

در کارهای روزمره ( مانند غذا خوردن، تمیز کردن ظروف یا شستن ماشین) شما یک الگو برای فرزندانتان هستید. فرزند شما می‌آموزد که برای انجام تکالیف مدرسه، مرتب کردن اسباب بازی‌ها یا مرتب کردن تخت تلاش کند.

مدل سازی نگرش مناسب نیز مهم است. وقتی کارها را با نشاط انجام می‌دهید (یا حداقل بدون غر زدن یا شکایت) به فرزند خود نیز یاد می‌دهید که همین کار را انجام دهد. وقتی از عجله در انجام وظایف اجتناب می‌کنید و به کاری که به خوبی انجام داده‌اید افتخار می‌کنید؛ این کار را به فرزند خود نیز آموزش می‌دهید.

4.ممنوعیت انتقادات شدید

پیام‌هایی که بچه‌ها از دیگران در مورد خود می‌شنوند به راحتی به احساس آن‌ها نسبت به خود تبدیل می‌شود. کلمات تندی مانند «تو خیلی تنبل هستی» بیستر ازاینکه بتوانند انگیزه ایجاد کنند؛ مضر هستند. وقتی بچه‌ها پیام‌های منفی در مورد خود می‌شنوند؛ به عزت نفس آن‎ها آسیب می رساند. اشتباهات بچه‌ها را با صبر و حوصله اصلاح کنید. روی کارهایی که می‎خواهید دفعه بعد انجام دهند تمرکز کنید. در صورت نیاز نحوه انجام کار را به آن‌ها نشان دهید.

5.بر نقاط قوت تمرکز کنید

به کارهایی که فرزندتان خوب انجام می‌دهد و از آن لذت می‌برد توجه کنید. اطمینان حاصل کنید که فرزند شما شانس توسعه این نقاط قوت را دارد. اگر می‌خواهید به کودکان کمک کنید احساس خوبی نسبت به خود داشته باشند؛ بیشتر بر نقاط قوت تمرکز کنید تا نقاط ضعف.

6.بگذارید بچه ها در کارها کمک کنند

اعتماد به نفس زمانی افزایش می‌یابد که بچه‌ها ببینند کاری که انجام می‌دهند برای دیگران اهمیت دارد. بچه‌ها می‌توانند در خانه کمک کنند. یک پروژه خدماتی را در مدرسه انجام دهند یا به خواهر یا برادر خود کمک کنند. اقداماتی که در آن کودک می‌تواند به دیگران مهر بورزند اعتمادبه نفس آنان را افزایش می‌دهد.

 


نویسنده مطلب : حسنا پرویزی


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1939 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

میم مارکت  class=
جستجوی مدارس class=
نمونه سوال های تیزلند class=
میم مارکت  class=
مدرسه اتحاد نوین class=
مدرسه صدرانوین دوره دوم متوسطه class=
میم مارکت class=
Here: Here: 1

اعتماد به نفس در کودکان چگونه شکل می گیرد؟

اگر احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید آسان تر با دیگران همراه می شوید و نسبت به آنها هم احساس خوبی خواهید داشت. توصیه های تربیتی که در این مقاله بیان می کنیم به شما کمک می کند تا بتوانید اعتماد به نفس در کودکان را افزایش دهید.