سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

انگیزش در فرزندان در سال همراه با کرونا کد مطلب : 8086 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

انگیزش در فرزندان در سال همراه با کرونا

یکی از موارد شایع که این روزها در رفتار فرزندان و اظهارات والدین دیده می شود، بی حوصلگی و بی انگیزگی در فرزندان است. در این مقاله راهکارهایی ارائه شده است.

. . . . . . . . . . . . .

یکی از موارد شایع که این روزها در رفتار فرزندان و اظهارات والدین دیده می‌شود، بی‌حوصلگی و بی‌انگیزگی در فرزندان است.

اینکه بچه‌ها در هر رده سنی حوصله هیچ کاری را ندارند و بدتر از همه دائم خواب هستند یا تا نیمه شب بیدارند و روزها تا نزدیکی ظهر خواب هستند و حتی وعده‌های غذایی آنها هم نامنظم شده است.

دیگر حتی حوصله تماشای تلویزیون و گیم و ... را هم ندارند تا چه رسد به خواندن کتاب یا یادگیری و...!

از بعضی از والدین می شنویم که می‌‌گویند :"خب تقصیر نداره .الان همه بچه‌ها اینجوری شدن. کاری نمیشه کرد!"

تصور کنید شما به عنوان فرزند یک خانواده که والدینش چنین اظهارات صریحی دارند و می‌گویند کاری نمی‌شود کرد آیا می‌توانید برای تغییر کاری انجام دهید؟ واقعیت این است که فرزندان چه بپذیریم یا نه، به شدت تحت تاثیر دیدگاه والدین خود هستند.وقتی مادر یا پدر من در این شرایط برای خودش برنامه خاصی ندارد منِ فرزند چه برنامه‌ای می‌توانم داشته باشم؟

اگر به دنبال ایجاد انگیزه در فرزندان و تغییر شیوه زندگی فعلی آنها هستیم باید ابتدا دیدگاه خودمان را نسبت به اوضاع کنونی تغییر دهیم و به جای انفعال و غُر زدن باید دست به کار شویم و تغییر و تحولی در شیوه زندگی فعلی خود ایجاد کنیم.

فقط یک پدر یا مادر با انگیزه می‌تواند خانواده با انرژی و با انگیزه ایجاد کند و والدین بی‌برنامه و سردرگم حتماً با فرزندان خود در ایجاد انگیزه دچار مشکل خواهد بود.

پیشنهاداتی برای ایجاد تحول و انگیزه در خانواده:

1-    تنظیم ساعت خواب : خواب قبل از 11 شب و بیداری قبل از 7 صبح می‌تواند باعث افزایش انگیزه و اراده شما شود. اصولاً بین خواب دیرهنگام و کسالت روحی و روانی رابطه وجود دارد به ویژه در نوجوانان.

2-    فعالیت بدنی صبحگاهی و شامگاهی: حتماً در صبح زود به دلیل تردد کم در کوچه‌ها یا حیاط ساختمان‌ها یا حتی پارک‌ها امکان فعالیت بدنی و خروج از خانه وجود دارد. اگر به لحاظ زمانی امکانش را دارید در این ساعات صبحگاهی با فرزندان خود به پیاده‌روی یا ورزش بپردازید.حتی در پشت بام یا حیاط یا پارکینگ در صبحگاه می‌توانید ورزش و پیاده روی داشته باشید. در شامگاه مثلاً ساعت 21 می‌توانید همین فعالیت‌های ورزشی را با فرزندان تکرار کنید. با این حرکات ورزشی انرژی آن‌ها تخلیه می‌شود و شب‌ها هم راحت‌تر می‌خوابند.

3-    چک لیست کارهای روزانه برای خود و فرزندان تهیه کنید:حتی برای فیلم دیدن و حتی بازی هم برنامه داشته باشید و گاهی فیلم‌ها را به صورت خانوادگی ببینید. برای بازی‌های فکری یا حتی کتاب خواندن هم از قبل برنامه داشته باشید.

اما نکتۀ مهم این است که کتاب خواندن یا درس خواندن را با گام‌های کوچک شروع کنیم. مثلاً صبح ها 15 تا 20 دقیقه و عصرها هم 15 تا 20 دقیقه و هر سه روز یکبار 5 تا 10 دقیقه به هر برنامه صبح و عصر اضافه کنیم. برنامه‌های سنگین اجرا شدنی نیست یا پس از چند روز کنار می‌رود.

4-    فعالیت‌های مشابه با فرزندان انجام دهید: وقتی قرار است فرزند شما مطالعه داشته باشد یا به تکالیفش بپردازد شما هم مشغول کار مشابهی از همان نوع باشید و مطالعه کنید و کتاب به دست بگیرید. وقتی او کتاب می‌خواند و شما مشغول موبایل یا تلویزیون باشید احتمالاً او احساس بدی خواهد داشت! حتی در حین فیلم دیدن او را همراهی کنید. حین بازی یا فعالیت ورزشی او را همراهی کنید. این کارها قطعاً سبب تاثیر بیشتر روی رفتار فرزندان خواهد شد.

5-    مدیریت استفاده از ابزارهای دیجیتال : حتی برای والدین هم قانونمندی برای استفاده از این تجهیزات نیاز است.فرزندان در صورتی این قوانین را می‌پذیرند که منصفانه باشد و والدین خود نیز همین شرایط را اجرایی کنند.

شاید مهم‌ترین نکته در مسئله انگیزش کنترل در فرآیندهای ذهنی از طریق مدیا(رسانه‌ها) باشد. تحقیقات اخیر روی این مسئله تاکید دارد که استفاده زیاد از مدیا و رسانه‌ها سبب شده که انگیزش در نوجوانان و جوانان کاهش یابد.

 

نباید فراموش کرد که همه ما پس از اتمام این شرایط هم به زندگی معمول خود ادامه خواهیم داد و همه عادت‌هایی که الان در وجود خود ایجاد می‌کنیم در ادامه هم با ما خواهد بود!

پس در ایجاد عادت‌های صحیح و مناسب کوشا باشیم و هر روز رفتارهای خود را ارزیابی کنیم تا فرزندانمان نیز در این موضوع از رفتارها و عادت‌های ما بیاموزند.


نویسنده مطلب : مهندس جلال سلیمینظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1446 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه سما4  class=
رایان کلاس  class=
مدرسه مهرماندگار  class=
مدرسه سما (مجتمع)  class=

انگیزش در فرزندان در سال همراه با کرونا

یکی از موارد شایع که این روزها در رفتار فرزندان و اظهارات والدین دیده می شود، بی حوصلگی و بی انگیزگی در فرزندان است. در این مقاله راهکارهایی ارائه شده است.