سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

با هوش حرکتی دانش آموزان چه کنیم؟ کد مطلب : 7972 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

با هوش حرکتی دانش آموزان چه کنیم؟

افرادی با هوش حرکتی از دریچه بدن خود به دریافت اطلاعات جهان پیرامون می پردازند

قبولی در کنکور با رایان کلاس
توصیه می‌کنیم همایش‌های رایان کلاس، نکته و تست و ویدئوهای آموزشی موجود در سایت www.rayanclass.com را ببینید، در این پکیج آموزشی آنلاین با کنارهم قرار دادن اساتید برتر کنکور مجموعه‌ای کامل و عالی برای آموزش شما دانش‌آموزان عزیز فراهم کرده‌است.

. . . . . . . . . . . . .

افرادی با هوش حرکتی از دریچه بدن خود به دریافت اطلاعات جهان پیرامون می‌پردازند. این افراد از دوران کودکی از طریق درگیر شدن در فعالیت‌های حرکتی و ماهیچه‌ای‌ می‌آموزند و به طور طبیعی در فعالیت‌های بدنی و ورزش سرآمد هستند.

 

با هوش حرکتی دانش آموزان چه کنیم؟

 

توانایی‌ها

کودکانی که هوش حرکتی بالا دارند علاقمند به انجام فعالیت‌های ورزشی به طورت انفرادی یا گروهی، هنرهای نمایشی، ورزش‌های آبی و رقص هستند. البته فعالیت‌های ظریف ماهیچه‌ای همچون نواختن پیانو و خیاطی نیز در این دسته‌ می‌گنجد گرچه که ممکن است در آغاز انجام این فعالیت‌های ظریف برای کودکان مشکل باشد اما به مرور و با تکامل ماهیچه‌ها، انجام حرکات ظریف دست در آنها بهبود چشمگیری‌ می‌یابد و مبادرت به فعالیت‌هایی که نیاز به دقت و ظرافت دارد همچون خیاطی و کارهای دستی با موفقیت بیشتری همراه است.

آموزش با تکیه بر هوش حرکتی

در صورتی که فرزند شما دارای هوش حرکتی بالا باشد به این معنا نیست که تمام تمرکز شما باید صرف تقویت این جنبه از هوش او شود. مسلما موفقیت در مدرسه به عملکرد او در دروس ریاضی و ادبیات و علوم بستگی دارد بنابراین تلاش کنید نقطه قوت او را به عنوان تکیه‌گاهی برای تقویت سایر جوانب هوش چندگانه تبدیل کنید. برای مثال وقتی مشغول تدریس بخش رشد گیاهان در علوم هستید، دانه‌ای را بکارید و از کودک بخواهید مسئولیت نگهداری و مراقبت از دانه را تا رشد کامل بر عهده بگیرد که شامل آب دادن و مراقبت از دانه در طول روز است که فعالیتی ماهیچه‌ای به شمار‌ می‌رود. آموزش ادبیات نیز‌ می‌تواند همراه با نمایش و ایفای نقش باشد. حتی ریاضیات نیز‌ می‌تواند فرصتی را برای همراهی دانش آموزان با هوش حرکتی فراهم کند وقتی شما آموزش ریاضی را همراه با ابزارهای کمک آموزشی‌ می‌کنید، به این کودکان فرصت استفاده از هوش بدنی را برای درک ریاضی‌ می‌دهید.

هوش حرکتی در محیط کلاس

کودکانی با هوش حرکتی بالا، معمولا سرشار از انرژی و با اعتماد به‌نفس بالا هستند که در زمان حال زندگی‌ می‌کنند. در صورتی که کلاس درس برای آنان مناسب‌سازی شده باشد یعنی معلم به طور آگاهانه، فرصت فعالیت‌های بدنی محدود و حساب‌شده را در محیط کلاس فراهم کند برای مثال در صورتی‌ که اجازه ایستادن یا حرکت محدود در بین میزهای کار را به این کودکان بدهد آنها‌ می‌توانند با احساس خوب به یادگیری مباحث درسی مختلف بپردازند. اما در صورتی که معلم توجهی نسبت به نیاز و توانایی‌های خاص کودکانی با هوش حرکتی بالا نشان ندهد، محیط کلاس برای آنان خسته‌کننده و دشوار‌ می‌شود آنها به طور ناخودآگاه، پاهایشان را به زمین‌ می‌کوبند، اولین کسی هستند که بعد از خوردن زنگ، بلافاصله کلاس را ترک‌ می‌کنند و ممکن است حتی در شرایط بحرانی کلاس را به هم بریزند.

منابع:

Recommendations for difference in approach to subjects your child finds challenging in a traditional curriculum: Gardner, et. Al.,Multiple Intelligences: New Horizons in Theory and Practice. (2006). Basic Books.

Extracurricular recommendations have been extrapolated from Thomas Armstrong’s large body of work, specifically In Their Own Way. (2000). New York: Penguin Putnam.


منبع: آی هوشنظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1718 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه سما4  class=
رایان کلاس  class=
مدرسه مهرماندگار  class=
مدرسه سما (مجتمع)  class=

با هوش حرکتی دانش آموزان چه کنیم؟

افرادی با هوش حرکتی از دریچه بدن خود به دریافت اطلاعات جهان پیرامون می پردازند