سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

 تاثیر روان شناسانه ی رنگ سیاه بر کودکان کد مطلب : 6560 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

تاثیر روان شناسانه ی رنگ سیاه بر کودکان

رنگ ها عکس العمل های متفاوتی را در افراد ایجاد می کند، این عکس العمل ها در کودکان و افراد حساس بیشتر می باشد.از این رو آگاهی از ویژگی های رنگها، می تواند ما را در انتخاب صحیح آنها راهنمایی کند.

. . . . . . . . . . . . .

رنگ سیاه یکی از رنگهای سرد است که نماد شب و تاریکی می باشد. این رنگ از یک سو دارای ویژگی های مثبتی همچون؛ جذابیت وشیک بودن، پختگی و اقتدار می باشد و از یک سو دارای ویژگی های منفی مانند: حس غم، اندوه، نگرانی، ظلم، سردی، تهدید و... است. باتوجه به آنچه گفته شد، می توان گفت که ویژگی های منفی این رنگ، نسبت به ویژگی های مثبت آن بیشتر است، از این رو بهتر است که از این رنگ کمتر یا در مواقع خاص استفاده شود و با توجه به روحیات لطیف کودکان، رعایت این امر نمود بیشتری می یابد. در ادامه  به ویژگی های رنگ سیاه و تاثیرات روانی آن بر کودکان پرداخته می شود.

ویژگی های رنگ سیاه

رنگ سیاه بیانگر ترس، وحشت، جهل و نادانی است. در کنار این ویژگی ها، این رنگ در زمینه هایی نیز می تواند آرامش و ابهت را در پی داشته باشد.در این رابطه برخی رنگ شناسان اعتقاد براین دارند که زمانی که فردی دچار داغ یا مصیبت شد، رنگ سیاه می تواند برای او خاصیت سکون و آرامش بخشی داشته باشد. برای همین در فرهنگ های مختلف برای افراد داغدار لباس سیاه را درنظر می گیرند.در رابطه با خاصیت ابهت رنگ سیاه نیز، نقل شده که این رنگ به گونه ای می تواند نماینده قدرت باشد. از این رو درگذشته بزرگان ایلها و حاکمان اغلب لباس سیاه یا لباسهایی با ترکیب رنگ سیاه برتن می کردند لیکن رنگ سیاه در تمامی ادیان به عنوان یک رنگ منفور به شمار می آید. اغلب ادیان براین باورند که رنگ سیاه رنگ پلیدی، شیطان و اهریمن می باشد. در دین اسلام نیز رنگ سیاه به عنوان شیطان، فرعون و طغیان گری به شمار می آید. و در روایات دینی به مذمت این رنگ پرداخته شده است. حضرت رسول(ص) از پوشیدن لباس سیاه خودداری می کردند. در ادامه به تاثیرات روانی رنگ سیاه بر کودکان و نوجوانان پرداخته می شود.

این مطلب ادامه دارد ولی ادامه آن به شما نمایش داده نمی شود!
برای دیدن ادامه این مطلب  به صورت کامل باید عضو سایت باشید.  ادامه برخی مطالب سایت (از جمله این مطلب) فقط به اعضا نمایش داده می شود.
اگر قبلاً عضو شده اید و کد و رمز دارید، برای ورود اینجا کلیک کنید:
ورود اعضا

اگر عضو نشده اید، عضو شوید و به حدود 50 هزار عضو سایت بپیوندید. عضویت بسیار ساده است و در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.
برای عضویت در سایت کلیک کنید

نویسنده مطلب : اعظم پیکانینظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1474 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

سفیرمال  class=
گروه ورزش مارکتینگ مجموعه انقلاب  class=

تاثیر روان شناسانه ی رنگ سیاه بر کودکان

رنگ ها عکس العمل های متفاوتی را در افراد ایجاد می کند، این عکس العمل ها در کودکان و افراد حساس بیشتر می باشد.از این رو آگاهی از ویژگی های رنگها، می تواند ما را در انتخاب صحیح آنها راهنمایی کند.