سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

راهکارهایی برای مادران شاغل در شب‌های امتحان فرزندان کد مطلب : 13376 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

راهکارهایی برای مادران شاغل در شب‌های امتحان فرزندان

شاید شما هم به‌عنوان مادر شاغل این دغدغه را داشته باشید که در ایام امتحانات چگونه به فرزندان دانش‌آموز خود رسیدگی کنید و مدیریت بهتری در تمام کارها داشته باشید؟! در این مطلب راهکارهای تجربه‌شده آورده‌ایم تا کمکتان کند.

. . . . . . . . . . . . .

در دنیای امروز ما شاغل بودن زنان امری کاملا طبیعی و پذیرفته شده است. اگر به گذشته نگاهی داشته باشیم، می‌بینیم که تعداد زنان شاغل به‌طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. تا جایی که می‌توان گفت زنان نیز پابه‌پای مردان کار می‌کنند. بااین‌حال هنوز جامعه مهم‌ترین تکلیف مادران را رسیدگی به امور خانه و فرزندان می‌داند. سنگینی این مسئولیت بر دوش مادران موجب شده است تا آن دسته از افرادی که در بیرون از خانه مشغول به کار هستند، زیستی ناخوشایند را در محل کار و منزل تجربه کنند. در جایی که نه راه گریزی از مسئولیت‌های مادری وجود دارد و نه می‌توان زندگی و خواست‌های شخصی خود را قربانی تکلیف مادری کرد، چاره کار را بایستی در تعادل و هماهنگی بین نقش‌ها و مسئولیت‌های گوناگون جستجو کرد.

 

 شاید سخت‌ترین کار برای مادران شاغل این باشد که بین وظایف شغلی و مسئولیت‌های خویش در منزل تعادل و هماهنگی ایجاد کنند. این عدم تعادل و هماهنگی در شب امتحان فرزندان به اوج خودش می‌رسد. جای هیچ‌گونه تردیدی وجود ندارد که آشفتگی و تنش در شب امتحان بین فرزندان و والدین موجب بروز بسیاری از مشکلات می‌شود که کوچک‌ترین آن خارج شدن ارتباط گرم و صمیمانه فرزندان و والدین از مسیر اصلی خودش است.

 

ایجاد تعادل در زندگی مادران شاغل

رمز پیروزی مادران شاغل تکیه‌ کردن بر اصل تعادل و هماهنگی بین امور منزل و وظایف شغلی خویش است. برای رسیدن به این تعادل، راهکارهای زیر کارساز خواهد بود:

 •  احساس گناه را از خود دور کنید و بدانید همه مثل شما مرتکب اشتباه می‌شوند

بسیاری از مادران شاغل تصور می‌کنند که شاغل بودن آن‌ها موجب بروز بسیاری از مشکلات در زندگی شخصی شده است. همین امر موجب می‌شود مادران شاغل در تمام روز احساس گناه شدیدی را تجربه کنند. اضطراب، افسردگی و عدم کارایی در منزل و محل کار از عوارض و پیامدهای ناخوشایند همین احساس گناه است. پیشنهاد می‌شود به جای اینکه مدام نگران باشید و خود را سرزنش کنید، لیستی از اولویت‌های خود تهیه کرده و مطابق آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. فراموش نکنید که کار کردن شما در بیرون از خانه مزیتی عمده به حساب می‌آید که می‌تواند نقشی به مراتب چشمگیر در خوشبختی تک‌تک اعضای خانواده داشته باشد.

 

دانلود کنید: نمونه سوالات شب امتحانی تمامی دروس و پایه‌ها

 

 •  انرژی صبحگاهی خود را حفظ کنید

شور و شوق زندگی در طول یک روز را صبح آن رقم می‌زند. تلاش کنید تا با سر و سامان به کارهایتان در شب صبح خلوت‌تر و پرانرژی‌تری را آغاز کنید. میل کردن صبحانه در کنار فرزندان و عدم عجله برای ترک منزل در صبح می‌تواند بهانه خوبی برای شروع یک رابطه گرم و صمیمانه با فرزندان باشد.

 برنامه‌ریزی مادران شاغل

 

 •  از معجزه برنامه‌ریزی غافل نشوید

داشتن تقویم خانوادگی در منزل که در آن وظایف و مسئولیت‌ها به شکل منظمی سازماندهی شده باشد، بهترین راهکار برای ایجاد تعادل و هماهنگی است. 30 دقیقه آخر هفته خود را خالی نگاه دارید و تمام مسئولیت‌های مادرانه خود بر روی کاغذ ثبت کنید. رسیدگی به این امور در طول هفته ضمن کاهش اضطراب و فشار روانی نتایجی درخشان را در نقش مادری برای شما به ارمغان می‌آورد.

 •  در طول ساعات کاری خود ارتباطتان را با اعضای خانواده قطع نکنید

بسیاری از مادران شاغل از نداشتن کنترل بر شرایط زندگی و احوالات فرزندشان گله‌مند هستند. مطالعات روانشناسی نشان داده است که شرط نفوذ و اثرگذاری بر فرزندان داشتن رابطه‌ای گرم و صمیمی با آن‌هاست. شنیدن صدای فرزندان در محل کار، فرستادن عکس و یا ویدیو برای آن‌ها و یا حضور در مدرسه روش‌هایی کارآمد و موثر جهت تقویت ارتباط است.

از اختصاص دادن وقت ویژه به اعضای خانواده غافل نشوید

اختصاص دادن زمان‌هایی باکیفیت به اعضای خانواده در طول هفته می‌تواند از دیگر راهکارهای مفید جهت تقویت پیوند خانوادگی شما باشد. کنار گذاشتن کار، دوری از گوشی و هر چیز دیگری که موجب حواس‌پرتی شما شود، اولین شرط برای داشتن وقتی باکیفیت و ساختن خاطره‌ای خوش است. تماشای فیلم، گوش دادن به موزیک، خواندن کتاب و یا یک گفت‌وگوی معمولی با اعضای خانواده از جمله اقدامات مفید برای داشتن یک وقت باکیفیت و خاطره‌ساز است. یادتان باشد توجه به علاقه‌مندی فرزندان و گوش دادن خواسته‌ها و نیازهای آن‌ها، مهم‌ترین پارامتر در داشتن این وقت باکیفیت است.

زمان‌هایی را به خودتان اختصاص دهید

شاید تنها چیزی که بتواند مادران شاغل را از فرسودگی شغلی و تنش‌های روانی منزل دور کند، وقت‌گذرانی با خود باشد. عموما مادران چه شاغل و چه خانه‌دار باشند، با مادر شدن خود را فراموش می‌کنند. غافل از اینکه پیش شرط مادری کردن، داشتن نیرو، انرژی و توان برای ادامه دادن است. این انرژی را می‌توان از طریق رسیدگی به خود تامین کرد.

 

 بسیاری از مادران شاغل تصور می‌کنند مهم‌ترین تکلیف آن‌ها در شب امتحان فرزندان این است که به آن‌ها مدام گوشزد کنند خوب بخوانند تا نمره بهتری کسب کنند؛ این تصور نه تنها درست نیست، بلکه اسباب تنش بیشتر را در شب امتحان برای فرزندان فراهم می‌کند.

 

فهرست مسئولیت‌های والدین شاغل در ایام امتحانات فرزندان

بهتر است که فهرستی از مسئولیت‌های خود در ایام امتحانات فرزندان تهیه کرده و از کارفرمای خود در این مورد، همراهی را طلب کنید. والدین در ایام امتحانات مسئولیت‌های بر عهده دارند که غفلت از آن‌ها موجب بروز مشکلات فراوانی می‌شود. بسیاری از مادران شاغل تصور می‌کنند مهم‌ترین تکلیف آن‌ها در شب امتحان فرزندان این است که به آن‌ها مدام گوشزد کنند خوب بخوانند تا نمره بهتری کسب کنند؛ این تصور نه تنها درست نیست، بلکه اسباب تنش بیشتر را در شب امتحان برای فرزندان فراهم می‌کند. مهم‌ترین تکلیف والدین در شب امتحان شامل موارد زیر می‌شود:

 •  ایجاد کردن فضایی شاد و آرام در خانه

اساسی‌ترین مسئله در زمان امتحانات داشتن آرامش در خانه است. ایجاد فضای آرام و بدون تنش اولین و مهم‌ترین رسالت والدین در این ایام است.

 •  افزایش اعتماد به نفس فرزندان

فشار روانی موجود در ایام امتحانات باعث می‌شود فرزندان توانایی خود را کمتر از چیزی هست که ارزیابی کنند. تکلیف شما در این مورد ارائه تصویری واقع‌بینانه از توانایی‌ها و استعدادهای فرزندان است. به فرزند خود متذکر شوید که داشتن تلاش و پشتکار از رسیدن به پیروزی مهمتر است.

 •  ایجاد اوقات تفریحی برای فرزندان

قرار نیست تمام اوقات امتحانی دانش‌آموزان صرف مطالعه دروس شود. با ایجاد اوقات تفریحی کوتاه انرژی و توان او را برای درس‌ خواندن تقویت کنید.

 شاغل بودن و تکالیف فرزند

 

 •  شنونده خوبی بودن برای فرزندان

این را بدانید که همیشه اوضاع درسی فرزندتان بر وفق مراد نیست. مشکلات موجود در مدرسه، عدم علاقه به یک درس یا بروز اتفاقات غیر قابل پیش‌بینی در خانه موجب افت تحصیلی یا عملکرد ضعیف در امتحانات می‌شود. در این شرایط گوش دادن به فرزندان و همدلی کردن با آن‌ها بهترین عنصر برای بیرون آمدن از این شرایط ناگوار است.

 •  حفظ کردن ارتباط خود با مدرسه و معلمان

ارتباط شما با مدرسه این پیام را به فرزندتان القا می‌کند که او برای شما مهم است. پیگیری وضعیت درسی فرزندتان از مدرسه ضمن دلگرم کردن او شما را بیشتر در جریان امور درسی قرار می‌دهد. به این ترتیب بهتر می‌توانید تصمیم‌گیر کنید.

 •  رسیدگی به استراحت و تغذیه فرزندان

سلامت روانی و جسمانی فرزندان در شب امتحان بر عده شماست. با تهیه غذاهای مقوی و ایجاد شرایطی برای داشتن خواب کافی او را در این امر مهم همراهی کنید.

 •  آموختن مدیریت زمان به فرزندان

بهترین الگو برای فرزندان نه حرف والدین که عمل آن‌هاست. با داشتن برنامه‌ریزی و عمل به آن مهارت مدیریت زمان را در فرزند خود ارتقا دهید. داشتن توانایی در مدیریت کردن زمان مهم‌ترین فاکتور در موفقیت فرزندان در شب امتحان است.

 

بیشتر بدانید: مقایسه آموزش در خانه با مدرسه

 

 •  کمک به فرزندان در امور درسی

فراموش نکنید امتحان یکی از وظایف و مسئولیت‌های بزرگ هر فرزندی است. بنابراین تلاش نکنید به جای او درس بخوانید یا به جای او برنامه‌ریزی کنید. بااین‌حال در شرایطی که فرزندتان به کمک شما نیاز دارد کنار او باشید و در امور درسی به عنوان یک راهنما او را همراهی کنید.

 

کلام آخر

شاغل بودن مادران مانعی برای نقش مادری آن‌ها نیست. تا جایی که بتوان بین وظایف شغلی و مسئولیت‌های خود در امور منزل تعادل و هماهنگی را ایجاد کرد، شاغل بودن نه تنها آسیب‌زا نیست بلکه امتیازاتی درخشان را برای افراد به ارمغان خواهد آورد.نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1963 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

انتخاب رشته دبیرستان
علامه حلی
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم