سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

راهکارهایی برای نظارت و مدیریت بهتر والدین بر آموزش مجازی دانش آموزان ابتدایی- قسمت اول کد مطلب : 8464 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

راهکارهایی برای نظارت و مدیریت بهتر والدین بر آموزش مجازی دانش آموزان ابتدایی- قسمت اول

در این مقاله با راهکارهایی برای نظارت و مدیریت بهتر والدین بر آموزش مجازی دانش آموزان ابتدایی آشنا خواهید شد.

. . . . . . . . . . . . .

در صورتی که مایل به شنیدن متن این مقاله هستید اینجا کلیک کنید.


در آموزش‌های حضوری نقش معلم ، مهم و تعیین کننده و یک نقش محوری است که سایر عوامل موثر در یادگیری را تحت کنترل خود دارد ولی در آموزش‌های مجازی و برخط که امروزه در سراسر دنیا مورد استقبال قرار گرفته ، نقش سایر عوامل از جمله والدین و خانواده‌ها پر رنگ تر شده است در آموزش بصورت آنلاین، برنامه ریزی آکادمیک بهم می‌خورد و معمولا دانش‌آموزان ساعات مشخصی برای انجام تکالیف ندارند؛ بنابراین والدین و آموزگار باید برنامه ریزی مشخصی برای زمان آموزش و انجام تکالیف دانش‌آموزان داشته باشند.

 

 

آموزش‌های مجازی فرصت خوبی برای دانش‌آموزان فعال ، خود کنترل و خود خوان است که از تمامی ظرفیت ها و امکانات برای یادگیری بهتر استفاده نمایند در حالی که اکثر دانش‌آموزان احتیاج به راهنمایی، نظارت ، کنترل و تشویق بیشتری برای یادگیری آموزش‌های مجازی دارند که خانواده‌ها باید توجه ویژه‌ای را به این امر نمایند. فراهم آوردن ابزار و وسایل و فناوری‌های لازم برای آموزشهای مجازی و ایجاد محیطی امن و آرام در خانواده از وظایف والدین است که محیطی پر شور و نشاط را جهت آموزش‌های مجازی در منزل مهیا سازند و حس مسولیت پذیری را در قبال انجام وظایف شخصی دانش‌آموزان تقویت نمایند.

بی شک نقش نظارتی والدین در آموزش‌های مجازی و برخط مخصوصاً در دوره ابتدایی نقش برجسته ای است که بدون نظارت ،کنترل و حمایت والدین یادگیری معنی دار محقق نمی‌شود . این نظارت و کنترل باید هم در تدریس ها و آموزش‌ها و هم در آزمون‌های مجازی و برخط صورت پذیرد. اگر چه خود والدین نیز باید آموزش‌های لازم را در مباحث علمی و رسانه‌ای برای یادگیری بهتر فرزندان فراگیرند. در زمان قرنظیه خانگی اولیا باید شرایطی ایجاد کنند که دانش‌آموزان به تقویت مهارتهای عملی و دستی ، فعالیت‌های ورزشی ، فعالیت‌های فرهنگی- هنری نیز بپردازند و با مطالعه کتابهای غیر درسی اوقات فراغت خود در منزل را به نحو شایسته‌ای سپری نمایند.

والدین باید بتوانند در کنار نقش مهم پدر و مادری، نقش معلم و یا همیار معلم را ایفا کنند تا از اضطراب و استرس فرزندان بکاهند و برای بهروری بالا در امر یادگیری موثر باشند. بهترین راه برای حل مسائل و مشکلات، تغییر شرایط نیست ، بلکه تغییر خودمان است. خانواده‌ها و والدین به جای مداخله در کار مربی و معلم به مشارکت در امر آموزش بپردازند و معلمان و مربیان نیز باید پذیرای این مشارکت باشند و مدرسه نیز زمینه را برای گفت و گوی بین معلم و اولیاء و آگاهی بخشی از نقش هر یک در امر خطیر یادگیری ، فراهم نماید.

در کلاس‌های حضوری در مدرسه همراه داشتن گوشی موبایل و تبلت ممنوع است ولی در آموزش‌های مجازی یک ابزار لازم و ضروری است ، این امر تعارض آشکاری است که باید پاسخی روشن از سوی مسولین برای آن در نظر گرفته شود. آسیب پذیر بودن دانش‌آموزان در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی موضوعی است که هم آموزش و پرورش و هم خانواده‌ها باید به آن توجه بیشتری نمایند و تمهیدات و تدابیر لازم را بیاندیشند و آموزش‌های لازم در این زمینه برای دانش‌آموزان و اولیاء از سوی نهادهای فرهنگی در نظر گرفته شود.

به طور خلاصه می‌توان مهمترین نقش والدین در آموزش‌های مجاری را به صورت زیر خلاصه کرد:

• آشنایی با سواد علمی و سواد رسانه‌ای

• فراهم کردن ابزار و فناوری‌های لازم

• آشنایی با سواد علمی و سواد رسانه‌ای

• مراقبت و کنترل فرزندان در برابر آسیب‌های فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی(از نرم افزارهای مراقبتی استفاده کنید)

• غیر فعال کردن فیلترشکن

• فراهم کردن محیطی شاداب، پر نشاط و بدون اضطراب و استرس

• ایجاد محیطی آرام و امن و مناسب برای یادگیری بهتر

• دسترسی به ابزار های هوشمند را محدود کنید

• نظارت بر فعالیت ها و پیگیری برنامه‌های آموزشی مدرسه

• کنترل و نطارت بر فعالیت ها و پیگیری برنامه‌های آموزشی مدرسه در منزل ( حضور با کیفیت در کنار دانش‌آموز )

• مراقبت و کنترل فرزندان در زمان برگزاری آزمون‌های مجازی ارتباط موثر با معلم ، مشاور و عوامل مدرسه در جهت مشارکت جویی در امر آموزش

• توجه به فعالیت‌های ورزشی، پرورشی و فرهنگی - هنری در منزل ( بین سرگرمی و آموزش تعادل برقرار کنید).

• مراقبت و کنترل فرزندان در برابر آسیب‌های فضای مجازی و شبکه های اجتماعی(از نرم افزارهای مراقبتی استفاده کنید) .

• تقویت مهارت‌های زندگی و ترغیب به مسولیت پذیری در قبال انجام وظایف شخصی

• تشویق به مطالعه کتاب‌های غیر درسی

• ایجاد نظم در برنامه خواب فرزندان خانواده

• مراقب باشید تا فرزندتان در کلاس‌های مجازی حاضر اما غایب نباشند.

• به تکالیف عملی دانش‌آموز توجه بیشتری داشته باشید.

• ایجاد ارتباط و تعامل با گروه همسال

فراهم کردن ابزار و فناوری های لازم :

اگر هنوز ابزاری برای فرزند خود تهیه نکرده اید یا علاقه به گره گشایی از نیازمندان و خرید تبلت برای آنها هستید، توصیه می‌شود از تبلت‌های ایرانی خرید کنید که همه ابزار‌های مدیریت والدین را دارد و مطابق فرهنگ ایرانی اسلامی و نیاز کودکان ساخته شده است .اگر فرصت کافی برای کار کردن با ابراز‌های نام برده را ندارید و علاقه مندید این کار را دولت برای شما انجام دهد چند راهکار پیش روی شماست؛ اول اینکه اپراتور‌ها سیم کارت‌های خاص کودکان ارایه می‌کنند، مثلا همراه اول سیم کارت انارستان را مدتها است ارایه کرده یا ایرانسل هم محصول مشابهی داشته است. دسترسی به اینترنت در این سیم کارت‌ها صرفا بر اساس یک لیست سفید صورت می‌گیرد. اپراتور‌ها بسته اختصاصی آموزش مجازی تعریف کنند.

اگر فرزند شما از سیم کارت والدین برای آموزش مجازی استفاده می‌کند، دو راهکار برای اجرا به اپراتور ابلاغ شده است که باید سریع اجرا و اطلاع رسانی کنند، اول اینکه یک بسته اختصاصی شاد تعریف کنند زمانی که این بسته بر روی سیم کارت فعال باشد دسترسی به اینترنت صرفا برای یک سری از سایت‌های تایید شده توسط وزارت آموزش و پرورش امکان پذیر است و اگر از گوشی همزمان هم کودک و هم والدین بهره می‌گیرند اپراتور‌ها موظف شده اند با تعریف یک کد دستوری ستاره مربع امکان جابجایی بسته فعال را فراهم کنندبه عبارتی تا گوشی در اختیار کودک است بسته شاد و زمانی که در اختیار والدین است بسته عادی فعال باشد. شرکت‌های اینترنت خانگی نیز موظف شده اند بسته شاد را تعریف و امکان فعال سازی و یا غیر فعالسازی آن را فراهم آورند؛ بنابراین سیم کارتی تحت عنوان سیم کارت شاد توزیع نخواهد شد و مراقب سوء استفاده و تماس‌های تلفنی کلاهبرداران برای فروش سیم کارت تحت این نام‌ها باشید توجه : استفاده از شبکه شاد رایگان است .

آشنایی با سواد علمی و سواد رسانه ای

ضرورت سواد رسانه ای والدین نیز امری اجتناب ناپذیر است و این دانش و مهارت شکاف میان نسل‌ها را پر می کند در دنیای امروز رسانه‌ها یکی از اجزای اساسی جوامع انسانی به شمار می روند: بنابراین سواد رسانه‌ای شامل تحقیق، تحلیل آموزش و نیز آگاهی از تاثیر رسانه‌هایی (همچون:رادیو،تلویزیون،فیلم ،موسیقی،مجله،کتاب و اینترنت) بر افراد اجتماع است در رابطه با فضای مجازی والدین خود باید ذر ابتدا با فضای مجازی و طریقه‌ی کار با ابزار هوشمند و تلفن همراه آشنایی داشته باشند و یا در صورت عدم آکاهی صحیح از افراد متخصص در این رابطه کمک بگیرند .

مراقبت و کنترل فرزندان در برابر آسیب‌های فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی(از نرم افزارهای مراقبتی استفاده کنید)

فضای مجازی برای کودکان خطرات بسیار زیادی می‌تواند داشته باشد. در فضای مجازی، امکان برقراری تماس‌های نامناسب کودکان با افرادی که ممکن است قصد سوء استفاده، بهره‌برداری و یا تجاوز به حریم خصوصی آنها را داشته باشند، وجود دارد. در فضای مجازی، امکان بروز رفتارهای نامناسب کودکان به واسطه تاثیرپذیری از شیوه‌های برخورد آنلاین دیگران مانند ارایه اطلاعات شخصی در مکان‌هایی که افراد بسیار زیادی به آنها دسترسی خواهند داشت،وجود دارد. روش‌های مختلفی برای ایمن نگه داشتن کودکان هنگام حضور آنها در فضای مجازی وجود دارد. بی تردید، یکی از موثرترین روش‌ها در این زمینه آموزش آنها از سنین پایین و آشنایی و افزایش آگاهی کودکان درباره خطراتی است که امکان مواجه شدن با آنها در فضای مجازی وجود دارد همچنین، کودکان باید چگونگی شناسایی این تهدیدها و خطرات و اقدام‌های ضروری برای مقابله با آنها را فرا بگیرند.

اقدامات خوبی برای مراقبت از کودکان در این زمینه صورت گرفته است که از جمله آنها می‌توان به نرم افزارهای محدوده کننده و آنتی ویروس ها اشاره کرد. نرم افزارهای محدوده کننده، به شما این امکان را می دهد تا برخی از آدرس هایی که از نظر شما برای کودک تان مناسب نیستند را شناسایی کنید و آدرس آنها را مسدود کنید تا مبادا به صورت اتفاقی کودک به محتوای آنها دسترسی پیدا کند با نرم افزار کنترل والدین به راحتی از فرزندان خود در فضای مجازی مراقبت کنید همچنین آنتی ویروس‌ها می توانند از ورود فرزندتان به وب سایت‌های خطرناک و آلوده که امکان آلوده کردن سیستم شما را داشته باشند، جلوگیری کند. منابع آموزشی مناسبی برای والدین، معلمان و حتی خود کودکان وجود دارند که ابعاد مختلف ایمنی کودکان در فضای آنلاین را پوشش می‌دهند.

غیر فعال کردن فیلترشکن

فیلتر شکن یا (vpn ) گوشی خود را در زمانی که در دست کودکان است خاموش کنید تا اجازه ی دسترسی به شبکه های خاص را نداشته باشند .

 

ادامه دارد...

 


نویسنده مطلب : مهناز سادات آقامیرینظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1175 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

  class=
وبینار خلاصه نویسی  class=
مدارس سلام  class=
جشنواره زنگ کرونا  class=
علامه طباطبایی  class=

راهکارهایی برای نظارت و مدیریت بهتر والدین بر آموزش مجازی دانش آموزان ابتدایی- قسمت اول

در این مقاله با راهکارهایی برای نظارت و مدیریت بهتر والدین بر آموزش مجازی دانش آموزان ابتدایی آشنا خواهید شد.