سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

راهکار های طلایی برای تقویت حافظه دبستانی ها کد مطلب : 7939 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

راهکار های طلایی برای تقویت حافظه دبستانی ها

به دلیل دور بودن کودکان در دوران کرونا و فصل تابستان از مطالب درسی، اکثر مطالبی که یاد گرفته اند فراموش خواهد شد اما با چند ترفند ساده می توان حافظه آنها را تقویت کرد.

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

 تقویت حافظه کودکان دبستانی یکی از دغدغه‌هایی است که ذهن هر پدر و مادری را مشغول می‌کند. به دلیل دور بودن کودکان از دروس در دوران شیوع ویروس کرونا و فصل تابستان، بیشتر مطالبی که یاد گرفته اند فراموش می‌شود و دانش آموزان دوباره مجبورند تمام آن مطالب را یاد بگیرند.

 

راهکار های طلایی برای تقویت حافظه دبستانی ها

 

چگونگی تقویت حافظه کودکان دبستانی

برای تقویت حافظه دانش آموزان دبستانی در فصل تابستان و روزهای کرونایی لازم است از چند ترفند ساده استفاده کنید که در این مطلب بیان شده است.

مطالب را به بخش‌های کوچکتر تقسیم بندی کنید

حفظ کردن اعداد کوچکتر راحت‌تر از اعداد طولانی است. همین اتفاق هم می‌تواند در مورد مطالب و مباحث درسی جدیدی که کودک شما با آن‌ها سر و کار دارد بیفتد. شما می‌توانید مطالب را بخش بندی کنید و آن‌ها را در حجم کمتر در اختبار کودکتان قرار دهید. آنگاه خواهید دید که این عمل به ظاهر ساده تا چه میزان در تقویت حافظه کودکان دبستانی موثر خواهد بود.

مطالعه فعال را به کودک بیاموزید

برای مقابله با فراموش کردن مطالب درسی به خصوص توسط محصلان، باید به آن‌ها مطالعه فعال را آموخت. برای تقویت حافظه کودکان دبستانی باید از آن‌ها خواست که در حین مطالعه مطالب درسی، بخش‌های مهم را یا به کمک ماژیک علامت زن و یا با خلاصه نویسی کردن مشخص کنند. اگرچه حجم مطالب در این مقطع معمولا پایین است، اما شکل گیری این عادت در ذهن کودک سبب می‌شود که او در آینده هم مشکلی از این بابت نداشته باشد و بتواند مطالب درسی خود را به راحتی به خاطر بسپارد. حتی می‌توان از نمودار‌ها هم استفاده کرد؛ چراکه معمولا تصاویر برای کودکان جذاب‌تر هستند.

از دانش آموز خود بخواهید معلم شما شود

یک راهکار دیگر که در تقویت حافظه کودکان دبستانی بسیار موثر است، این است که شما از کودک بخواهید تا مطالبی را که مطالعه کرده و یا در مدرسه یاد گرفته را به شما تدریس کند. این کار 2 فایده‌ی بزرگ دارد. اول اینکه کودک می‌تواند مطالب جدید را به زبان خودش بیان کند و آن‌ها را از این طریق بهتر یاد بگیرد. دومین فایده این است که شما پس از دیدن اینکه کودک چگونه به شما درس می‌دهد، خواهید فهمید که چه بخش‌هایی از مطالب درسی را به خوبی یاد نگرفته و در یادگیری آن‌ها به تلاش و زمان بیشتری دارد. این راهکار نه تنها به تقویت حافظه کودک شما کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود که او یادگیری بهتری داشته باشد و اشکالاتش نیز در این زمینه برطرف شود.

یادگیری را برای کودکان جذاب کنید

صرف خواندن مطالب از روی کتاب‌ها نمی تواند میل و اشتیاق کودکان را نسبت به مطالعه دروس خود افزایش دهد، برای این منظور از ابزار‌ها و وسایل یا کار‌هایی که یادگیری را به شکل عملی در می‌آورند استفاده کنید. بردن کودک به باغ وحش، موزه و یا حتی انجام دادن برخی از آزمایش‌های ساده داخل منزل مثال‌هایی هستند که می‌توانند یادگیری کودک شما را در درسی مانند علوم افزایش دهند. برای جذاب‌تر کردن دروس همچنین شما می‌توانید از ترکیب کلمات هم ردیف شعر‌هایی درست کنید که به کودک در یادگیری کمک کنند.


منبع: باشگاه خبرنگاران جواننظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1543 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه سما (مجتمع)  class=
مدرسه موفق  class=

راهکار های طلایی برای تقویت حافظه دبستانی ها

به دلیل دور بودن کودکان در دوران کرونا و فصل تابستان از مطالب درسی، اکثر مطالبی که یاد گرفته اند فراموش خواهد شد اما با چند ترفند ساده می توان حافظه آنها را تقویت کرد.