سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

عواقب بدقولی والدین چیست؟ کد مطلب : 10701 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

عواقب بدقولی والدین چیست؟

اگر قولی به فرزندتان می دهید و به آن عمل نمی کنید امکان دارد بچه حس کند که برای شما مهم نیست و شما به طور ناخواسته به بچه خود صدمه بزنید.

. . . . . . . . . . . . .

عواقب بدقولی والدین

 پدر و مادرها باید هنگام قول دادن به فرزندتان به خوبی فکر کنند چون بدقولی و زیرقول زدن پدر و مادر صدمات و تاثیرات منفی در زندگی فرزندشان دارد.

بدقولی و دروغ

چنانچه شما چیزی به فرزندتان می گویید و به آن عمل می کنید به آن‌ها یاد می دهید که باید روی حرف‌هایی که می‌زند بایستد اما چنانچه شما عکس این انجام دهید به نظر آن‌ها شما یک آدم دروغگو هستید. البته ممکن است شما فرصت نداشتید که قولی که به آن‌ها داده‌اید عمل کنید ولی بچه‌ها نمی‌توانند به خوبی این شرایط را تحلیل کنند و تلاش می‌کنند با یک برداشت ساده شما را دروغگو می‌پندارد.

بهتر است به خاطر بیاورید چند بار در زندگی شما اتفاق افتاده است که یک نفر به شما قول بدهد و به آن عمل نکند؟ یادتان می‌آید که آن هنگام چه حالی داشتید و چقدر از این کار او عصبی شدید؟ در حقیقت شما نیز با انجام بدقولی این حس را در فرزندان خود به وجود بیاورید.

 

عواقب بدقولی والدین چیست؟

 

احساس اهمیت نداشتن برای شما از سوی کودک

اگر قولی به فرزندتان می‌دهید و به آن عمل نمی‌کنید امکان دارد بچه حس کند که برای شما مهم نیست و شما به طور ناخواسته به بچه خود صدمه بزنید و امکان دارد کودک شما دچار افسردگی شود. باید بدانید که بچه‌ها نیز اولویت‌بندی را می‌دانند و چنانچه حس کنند که کارهای خود را به آن‌ها ترجیح می‌دهید امکان دارد فکر کنند که به آن‌ها اهمیتی نمی‌دهید.

بدقول شدن کودک

باید بدانید که نخستین الگوی هر آدمی پدر و مادر وی می‌باشند و اگر والدین چندین بار به کودک قول بدهند و به آن عمل نکنند بچه هم از آن‌ها یاد می‌گیرند که به قول هایی که می‌دهد عمل نکنند. هیچ والدینی نمی‌خواهد که کودکش در آینده آدمی باشد که قول‌هایش را راحت از یاد می‌برد ولی هنگامی که خودشان این کار را انجام بدهند در آینده کودک را به طرف این کار می‌کشانند.

از بین رفتن حد و مرزها

یکی دیگر از پیامدهای بدقولی پدر و مادر این است اعتماد و احترام میان کودک و والدین از بین می‌رود و این از بین رفتن حد و مرزها سرانجام خوبی ندارد. در حقیقت زمانی که شما قولی به بچه می‌دهید سبب می‌شود که او به شما اعتماد کند و احساس امنیت را در آن‌ها زنده می‌کنید و هنگامی که به قول‌های خود عمل نمی‌کنید این احساس امنیت تبدیل به یک حس ناخوشایند دیگری به نام خیانت می‌شوید این رخدادها بیشتر در وقت‌هایی اتفاق می‌افتد که بچه‌ها جوان‌تر هستند و نمی‌توانند به درستی مفهوم قول و نگهداری آن را بفهمند.

بدبین شدن کودکان

به یاد داشته باشید که چنانچه شما قولی بدهید و به آن عمل نکنید کودک به شما بدبین می‌شود و این بدبینی در وجود آن‌ها دائمی خواهد شد و در آینده‌ای نه چندان دور در زندگی آن‌ها تاثیر منفی خواهد داشت. در حقیقت این بچه‌ها در آینده نمی‌توانند روی حرف‌های دیگران حساب باز کنند و نسبت به همه بی‌اعتماد می‌شوند و این بی‌اعتمادی می‌تواند زندگی مشترک و زندگی کاری آن‌ها را تحت تاثیر می‌گذارد.

عاقبت خوش‌قولی به کودک

- اعتماد و اطمینان بیشتری میان او و شما به وجود می‌آید. او به حرف‌های شما اعتماد می‌کند و یاد می‌گیرد که باید به قولش وفا کند.

- سبب ایجاد نظم و قانون بیشتری در خانواده می‌شود.

به آنها راستگویی را می‌آموزد. جمله «تو دروغ گفتی به من» جمله‌ای نامطلوب است که هیچ‌یک از ما دوست نداریم از دهان فرزندمان بشنویم.

- پای‌بند بودن به قولی به آنها می‌دهیم، یعنی صداقت داشتن با او وظیفه‌ والدین پرورش احساس و روحیه راستگویی در بچه‌ها است نه تخریب آن.

- به آنها شایستگی و مهم بودن قول دادن را می‌آموزد. آنها یاد می‌گیرند که باید به قولی که می‌دهند ارزش قائل شوند و خودشان در آینده پدر و مادر بدقولی نباشند.

- وقتی که به بچه خود قولی می‌دهید،‌ دقت کنید که آیا توان عمل کردن به آن را دارید.

چنانچه تنها می‌خواهید از قول دادن به عنوان بهانه‌ای برای آرام کردن و قانع کردن فرزند در آن هنگام استفاده کنید بهتر است هیچ وقت اینکار را نکنید و به پیامد آن فکر کنید.


منبع: میگنا


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1577 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

میم مارکت   class=
جستجوی مدارس  class=
نمونه سوال های تیزلند  class=
میم مارکت   class=
مدرسه اتحاد نوین  class=
مدرسه صدرانوین دوره دوم متوسطه  class=
میم مارکت  class=
Here: Here: 1

عواقب بدقولی والدین چیست؟

اگر قولی به فرزندتان می دهید و به آن عمل نمی کنید امکان دارد بچه حس کند که برای شما مهم نیست و شما به طور ناخواسته به بچه خود صدمه بزنید.