سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

معضل رو به رشد بیش فعالی در دانش آموزان و راهکارهای درمانی کد مطلب : 10820 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

معضل رو به رشد بیش فعالی در دانش آموزان و راهکارهای درمانی

شیوع اختلال بیش فعالی در بین کودکان در حال افزایش است و از کودکانی که در شرف مدرسه رفتن هستند این آمار بین 8 تا 12 درصد افزایش پیدا کرده است.

. . . . . . . . . . . . .

نیره سادات عبدالهی مقدم روانشناس بالینی، در خصوص خصوصیات دانش‌آموزان دارای اختلال بیش فعالی اظهار کرد: از نشانه‌های بیش فعالی یا نقص توجه می‌توانیم به حواس پرت بودن، آشفتگی رفتاری و اختلال در روابط اجتماعی اعم از ارتباط با دوستان یا حتی والدین دچار اشاره کنیم بنابراین این امر باعث کاهش اعتماد به نفس در این دسته از دانش‌آموزان می‌شود.

او ادامه داد: متاسفانه شیوع این اختلال در بین کودکان در حال افزایش است و از کودکانی که در شرف مدرسه رفتن هستند این آمار بین 8 تا 12 درصد افزایش پیدا کرده است.

 

معضل رو به رشد بیش فعالی در دانش آموزان و راهکارهای درمانی

 

این روانشناس افزود: تحرک مفرط، بی قراری و خیال پردازی در این دانش‌آموزان باعث می‌شود نتوانند روی یک قضیه مشخص تمرکز داشته باشند و آن را به سرانجام برسانند، یا اینکه اگر می‌خواهند کاری را انجام دهند به صورت منقطع و طولانی مدت انجام می‌دهند که تنش‌های ارتباطی در آن‌ها ایجاد می‌شود.

عبدالهی مقدم با اشاره به تنش‌های ارتباطی ایجاد شده در این دانش‌آموزان بیان کرد: این موضوع باعث می‌شود از آموزش‌های اجتماعی، عاطفی و آموزش‌های تحصیلی مدرسه عقب بمانند، اما هیچ یک از این موارد دلیلی بر این اینکه این دسته از دانش‌آموزان وارد جامعه نشوند، نیست.

راهکار‌های مناسب برای کمک به ورود دانش آموزان به جامعه

این روانشناس با اشاره به اینکه اولین موضوع موثری که باعث پیشرفت و موفقیت این دانش‌آموزان می‌شود، خانواده است، تصریح کرد: خانواده عامل اصلی موفقیت دانش‌آموزان دارای اختلال بیش فعالی است، به طوری که خانواده‌ها باید سعی کنند خونسردی و آرامش خود را در موقعیت‌هایی که فرزندانشان دچار بی قراری، عدم اعتماد به نفس و تنش‌های رفتاری می‌شود، حفظ کنند.

او افزود: دومین عاملی که تاثیر زیادی بر رفتار این دسته از دانش‌آموزان دارد، قانونمندی اعضای خانواده است، دانش‌آموزان بیش فعال باید این قانون‌ها را توسط معلم در مدرسه آموزش ببینند؛ به عبارتی شرایط را کاملا برای دانش‌آموز توضیح دهند و معلم به واسطه هوشمندی که دارد قانون را در کلاس وضع کند.

عبدالهی مقدم ادامه داد: خانواده‌ها سعی کنند در خانه قانون‌هایی مانند ساعت غذا خوردن و خواب، انجام تکالیف را مد نظر داشته باشند و تحت هیچ شرایطی این قانون‌ها را تغییر ندهند.

او گفت: دانش آموزانی که دچار اختلال بیش فعالی هستند، به علت اینکه فعالیت‌ها و حرکت هایشان بسیار بیشتر از سایر هم سن و سالان خود است حتما از این کودکان بخواهیم مسئولیت‌هایی را هرچند کوچک بپذیرند.

این روانشناس ادامه داد: تمام مسئولیت‌هایی که قرار است به کودکان دچار اختلال بیش فعالی داده شود باید حتما ساده، شفاف و بدون هیچ گونه ابهام و حاشیه پردازی باشد به عنوان مثال اگر از این کودکان درخواست می‌کنیم لیوانی برایمان بیاورند باید برای او مسیر را حتما مشخص کنیم.

عبدالهی مقدم افزود: نکته‌ای که بسیار مهم است سعی کنیم برای قوانینی که برای این کودکان قرار دهیم، حتما از تصاویر استفاده شود به دلیل اینکه این دسته از کودکان قدرت بصری بسیار بالایی دارند و از تصاویر، بسیار بیشتر از مفاهیم گفتاری و کلامی الهام می‌گیرند.

او یادآوری کرد: سپردن مسئولیت به این دسته از دانش‌آموزان باعث ایجاد انگیزه درآنها می‌شودو مهم‌ترین موضوعی که بسیار هم تاثیر گذار محسوب می‌شود، تشویق به جای تنبیه است و این تشویق‌ها باید کاملا عینی باشد و سعی کنند یک جایزه کوچک را برای تشویق به این دانش‌آموزان بدهند.


منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


مطالب مشابه ومورد توجه بازدیدکنندگان
» چرا برخی دانش آموزان انگیزه ای برای درس خواندن ندارند؟

نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1399 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

میم مارکت