سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

ویژگی‌های یک دوست خوب کد مطلب : 12596 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

ویژگی‌های یک دوست خوب

یکی از مهم‌ترین ابعاد زندگی هر کسی، روابط دوستی است. اما این چرا داشتن یک دوست خوب در زندگی مهم است و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا بتوان به آن فرد، برچسب دوست خوب زد، دغدغه خیلی از افراد و والدین است که در این مطلب به آن می‌پردازیم.

. . . . . . . . . . . . .

شاید بتوان بزرگ‎‌ترین موهبت در زندگی را برای هر شخصی داشتن دوستان خوب و صمیمی دانست. دوستان ما تنها کسانی هستند که می‌توانیم با خیال راحت در کنارشان نقاب‌ها را کنار بزنیم و خود واقعی‌مان را بی‌واهمه از قضاوت و طرد شدن به نمایش بگذاریم. شاید بهتر باشد آن‌ها را آیینه تمام نمای شخصیت خود بدانیم؛ کسانی که از نگاه‌شان می‌توانیم رازهای مخفی انباشته شده در ذهن‌مان را بخوانیم. همان‌هایی که با کلمات و واژه‌های‌شان قادرند مسیری سبز را جلو پای ما باز کنند تا با گام نهادن در آن شکوفایی خود را به حد اعلا برسانیم. آغوش گرم دوست کافی‌ست تا برای لحظاتی از دام غم و رنج نامتناهی این دنیا رها شویم و آرامشی واقعی و مثال‌زدنی را تجربه نماییم. در میان انبوهی از منابع حمایتی که در اطرافمان به چشم می‌خورد، از دوست خوب باید به عنوان بهترین منبع حمایتی یاد کرد که اجازه می‌دهد در بزنگاه‌های زندگی باز معنایی برای زیستن بیابیم و ادامه دهیم.

 هر چند که برای گفتن از خوبی‌های داشتن دوست نمی‌توان انتهایی در نظر گرفت، اما ویژگی‌های ذکر شده در بالا کفایت می‌کند تا داشتن دوست خوب در زندگی را امری کاملا ضروری و لازم بدانیم. فارغ از تمام مزایا و فوایدی که دوستان برای ما دارند، آ‌ن‌ها را باید عاملی تاثیرگذار در شکل‌گیری شخصیت، باورها و افکار ذهنی خود بدانیم. این جمله که «ما میانگین پنج نفری هستیم که بیشترین وقت خود را با آن‌ها می‌گذرانیم» گواه خوبی از تاثیرگذاری بالای دوست بر روان و شخصیت ماست. اهمیت داشتن دوست خوب ما را بر آن داشت تا با پرداختن به این موضوع، خوانندگان این مطلب را برای انتخاب سنجیده و هوشمندانه دوست همراهی کنیم. پس در ادامه همراه ما باشید تا با فاکتورهای مهم دوست خوب آشنا شوید.

 

شاید هیچ ویژگی به‌اندازه اینکه ما در حضور دوستان،‌ خود واقعی‌مان بوده و نگران طرد شدن و قضاوت شدن از جانب آن‌ها نباشیم، معرف خوب و جامعی از یک دوست خوب نباشد.

 

چرا هر انسانی به دوست خوب نیاز دارد؟

نگرانی برای پیدا کردن دوست خوب از مهم‌ترین دغدغه‌های هر والدی برای فرزندنش است. تاثیرگذاری بالای دوست بر روان و شخصیت آدمی باعث شده تا ما شاهد این دغدغۀ بزرگ در همه جا اعم از بهترین مدارس و مراکز آموزشی باشیم.دوست خوب را باید معیار دقیقی برای سلامت روانی افراد دانست. به میزانی که اطراف ما از دوستان خوب و صمیمی پر شده باشد، به همان میزان از سلامت روانی بیشتری هم برخورداریم. ما با دوستان‌مان بزرگ می‌شویم و قد می‌کشیم اما هم‌زمان هر کدام از ما بدون اینکه متوجه باشیم، نقشی تاثیرگذار در رشد دیگری داریم. شاید کمی اغراق‌شده به نظر برسد، اما ریتم ضربان قلب‌ ما، حالت چشمان‌ و حتی تن صدای ما به طرز عجیبی در حضور دوستان خوب حالتی بهتر به خود می‌گیرند. در ادامه همراه ما باشید تا دلیل چرایی و اهمیت داشتن دوست خوب در زندگی را با هم مرور کنیم.

 دوست خوب کیست

 

 تاثیرگذاری بالا دوست بر شخصیت

شاید هیچ‌کسی را به‌اندازه دوست خوب نتوان در شکل دادن شخصیت و داشتن باورها و افکار ذهنی سالم تاثیرگذار دانست. دوست خوب می‌تواند میان‌برترین راه برای رفتن ما به سوی خوبی‌ها باشد. دوست خوب به‌نحو مطلوبی سیستم ارزش‌گذاری ما را دستخوش تغییر و دگرگونی قرار می‌دهد. به افکار پراکنده و ناسالم ما سروسامان می‌دهد و کمک می‌کند تا به زندگی خود هدف و معنا ببخشیم.

 

  •  آموزش دادن مهارت‌های مهم و اساسی زندگی

دوست خوب در زندگی می‌تواند حکم چندین کتاب آموزشی و تربیتی را داشته باشد. اولین بار در حضور دوستان است که ما با خشم خود مواجهه می‌شویم و به کمک همین دوستان خوب است که روش‌های درست ابراز کردن خشم را  آموزش می‌بینیم. ما به کمک دوستان‌مان یاد می‌گیریم تا در برخورد با چالش‌های زندگی راه‌حلی عاقلانه‌تر را برگزینیم. خلاقیت ما در حضور دوستان به طرز شگفت‌انگیزی ارتقا پیدا می‌کند. از نقش دوست خوب در داشتن تفکر نقاد و تحلیل‌گر هم که نمی‌توان به سادگی عبور کرد. دوستان ما را یاری می‌کنند تا نگاهی همه‌جانبه و تحلیل‌گر به مسائل پیرامون خود داشته باشیم.

 

  • بهبود روابط اجتماعی

تصور بر این است که این والدین هستند که به ما راه و رسم رابطه را می‌آموزند. اما در واقعیت دوستان را باید در امر آموزش روابط اجتماعی تاثیرگذارتر از خانواده دانست. ما از طریق دوستان است که شیوه درست حرف زدن، درست نگاه کردن، درست خندیدن و حتی درست فکر کردن را می‌آموزیم. دوست خوب به ما کمک می‌کند تا از منطقه امن خود خارج شویم و دست دوستی را به سوی دیگری دراز کنیم؛ بنابراین دوست خوب را باید مقدمه‌ای برای تجربه کردن دوستی‌ها بیشتر و روابط اجتماعی سالم‌تر دانست.

 

  •   کمک به سلامت جسمانی و روانی

بیراه نگفته‌ایم اگر بگوییم دوست خوب منبع غنی برای افزایش سلامت روانی ماست. ضمن اینکه با کمک او می‌توانیم سلامت جسمانی خود را هم ارتقا ببخشیم. شاید برای شما خنده‌دار به نظر برسد، اما دوست خوب سلامت بیشتر مغز ما را تضمین می‌کند. ما با داشتن دوستان صمیمی و وفادار از ذهن و بدنی سالم‌تر و قوی‌تر برخوردار می‌شویم. تحقیقات نشان داده است که دوست خوب منجربه افزایش سلامت قلب، طولانی شدن عمر، از بین رفتن استرس و اضطراب و بهبود خلق‌وخو از طریق افزایش اکسی توسین در بدن می‌شود.

 

بیشتر بدانید: فرزندان ما و دوستان خوب، فرزندان ما و دوستان بد!

 

داشتن دوست خوب چه فوایدی دارد؟

تنهایی و انزوای کمتر

دوست خوب راه نجات برای فرار از تنهایی و انزوای اجتماعی ا‌ست. داشتن دوست به ما کمک می‌کند تا با صحبت کردن و خوش‌گذرانی اوقات تنهایی خود را به شادترین، مفرح‌ترین و شلوغ‌ترین لحظات زندگی خود تبدیل نماییم.

مدیریت استرس

در میان انبوهی از روش‌های مدیریت استرس، هیچ روشی به اندازه حرف زدن با دوست و سر بر شانه‌های او گذاشتن نمی‌تواند تسکین‌دهنده و آرامش‌بخش باشد. اگر باور ندارید کافی‌ست به آخرین باری که در مورد چیزی احساس نگرانی کردید و با پناه بردن به گوش‌های شنوای یک دوست از بار غم و استرس خود کم کردید، فکر کنید.

برخورداری از حمایت‌های عاطفی

گوش دادن فعال، اعتبار بخشیدن به احساسات ناخوشایند و منفی، سروسامان دادن و نظم بخشیدن به افکار پراکنده ذهنی و تلاش برای انجام کارهای مثبت و خوشایند در شرایط بحرانی از مصادیق بارز حمایت‌های عاطفی دوست خوب است که عاید افراد خوش‌اقبال می‌شود.

 ویژگی‌های دوست خوب

 

افزایش رشد شخصی

اگر تصمیم گرفته‌اید که تغییرات مثبتی را در زندگی خود ایجاد کنید یا عزمتان را جزم کرده‌اید که با عادات ناسالم برای همیشه خداحافظی کنید و تاروپود زندگی‌تان را به عادات سالم‌تری نظیر ورزش کردن و کتاب خواندن گره بزنید، پناه بردن به دوست خوب بهترین گزینه پیش روی شماست. دوستان خوب با حمایت کردن و تحسین کردن می‌توانند شوق ما را برای صعود به قله‌های موفقیت چندین برابر کنند.

افزایش احساس تعلق

همه ما نیاز داریم که در زندگی به یک نفر احساس تعلق کنیم. اینکه بدانیم برای یک نفر مهم هستیم، به زندگی ما معنا و هدف می‌بخشد. این نیاز آنقدر ضروری و لازم است که مازلو در شرح و توصیف نیازهای اساسی انسان، طبقه‌ای را به نیاز آدمی برای احساس تعلق در نظر گرفته است. احساس تعلق به دیگری، امنیت روانی و حتی فیزیکی ما را تامین می‌کند.

کنار آمدن با چالش‌های زندگی

زندگی همه ما فراز و نشیب‌هایی دارد، اشتباه است اگر فکر کنیم زندگی همیشه روی خوش را به ما نشان می‌دهد. اتفاقاتی نظیر بیکاری، طلاق یا از دست دادن عزیز می‌تواند رفاه عاطفی ما را به خطر بیندازد و خسارت‌های جبران‌ناپذیر بر سلامت روانی ما به جای بگذارد. اما مطالعات نشان داده است که داشتن دوستی‌های خوب می‌تواند سختی عبور از دل این رنج‌ها را برای ما کم کند و تاب‌آوری ما در مقابل مشکلات زندگی به طرز شگفت‌انگیزی افزایش دهد. جالب است بدانید که داشتن دوست خوب به ما کمک می‌کند بعد از تجربه هر رنجی زودتر فرآیند بهبودی را پشت سر بگذاریم و به زندگی برگردیم.

تجربه شادی به معنای واقعی در زندگی

چه کسی بهتر از دوست خوب می‌تواند دلیل خنده‌ها و قهقه‌های از ته دل ما باشد. ما بیشترین لحظات شاد و مفرح خود را با دوستان‌مان می‌گذرانیم و از آنجایی که اتصالی محکم بین هیجانات و افکار وجود دارد، تجربه مدام هیجانات خوشایند در حضور دوست باعث می‌شود، صاحب افکاری مثبت‌تر در زندگی شویم.

دریافت انتقادات سازنده

از هیچ‌کسی به‌اندازه دوست نمی‌توانیم انتقادات سازنده و در عین حال دلسوزانه را دریافت کنیم. دوستان ما نزدیک‌ترین افراد به ما در زندگی هستند. آن‌ها شاید بهتر از هر کسی از نقاط ضعف و قوت ما باخبر باشند؛ بنابراین می‌توان روی انتقادات سازنده آن‌ها حساب کرد و به کمک نصایح و توصیه‌هایشان در مسیر درست‌تری قرار گرفت.

 

ویژگی‌های دوست خوب چیست؟

شاید هیچ ویژگی به‌اندازه اینکه ما در حضور دوستان،‌ خود واقعی‌مان بوده و نگران طرد شدن و قضاوت شدن از جانب آن‌ها نباشیم، معرف خوب و جامعی از یک دوست خوب نباشد. اما برای آشنایی بیشتر با مهم‌ترین فاکتورهای دوست خوب ادامه مطلب را از دست ندهید.

 

بیشتر بدانید: راهکارهای ایجاد رقابت سالم بین دانش‌آموزان و مزایای آن

 

دوست خوب قابل اعتماد است

اعتماد اساس و پایه داشتن هر رابطه‌ای است. تفاوتی ندارد مخاطب ما چه کسی باشد، ما در حضور او باید فضایی امن و قابل اعتماد را تجربه کنیم تا بتوانیم خودمان را کشف کنیم و اسباب رشد و پیشرفت را هم برای خود و هم برای مخاطبمان فراهم کنیم. اعتماد که وجود نداشته باشد، رشد و پیشرفتی هم در کار نخواهد بود. ضمن اینکه این بی‌اعتمادی به تمام بخش‌های زندگی ما رخنه می‌کند و باعث می‌شود از خود واقعی و ایده‌آل‌ فرسنگ‌ها فاصله بگیریم.

دوست خوب حمایت‌کننده است

حمایت دوست خوب اشکال مختلفی دارد؛ مهم‌ترین آن حمایت‌های عاطفی‌ست که در شرایط بحرانی و دشوار زندگی از او دریافت می‌کنیم. در موقعیت‌هایی که بار زندگی بر دوش‌مان سنگینی می‌کند، می‌توانیم با کمک گرفتن از یک دوست ادامه مسیر را برای خود هموارتر کنیم. حمایت اطلاعاتی از دیگر اشکال حمایت توسط دوست است. دوستان خوب با دادن اطلاعات جامع و همه‌جانبه دید ما را به زندگی و مسائل و مشکلات موجود تغییر می‌دهند و کمک می‌کنند با نگاهی مثبت و سازنده به استقبال مشکلات و چالش‌ها برویم.

دوست خوب پذیرش بی‌قید و شرط دارد

دوست خوب کسی ا‌ست که اجازه نمی‌دهد ما خود را بابت ضعف‌ها و کمبودهایی داریم شماتت کنیم. او ما را همان‌طور که هست، می‌پذیرد. شاید این قید و شرط‌ها را در روابط اجتماعی مختلف تجربه کنیم اما تنها جایی که خیالمان راحت است به هر شکل و قالبی که درآییم، باز آغوش گرم و نگاه محبت‌آمیز در انتظارمان است، در حضور دوست خوب است.

دوست خوب مرزهای شخصی را رعایت می‌کند

هر چقدر هم که با دوست خود احساس راحتی و صمیمیت را تجربه کنیم، باز به لحظاتی برای تنهایی نیازمندیم. صمیمیت زیاد ما با دوست به معنای یکی شدن و به اشتراک گذاشتن تمام رازها و نگفته‌ها نیست. ما احتیاج داریم که حتی با صمیمی‌ترین دوست خود هم مرزها را حفظ کنیم. دوست خوب نه تنها مرزهای شخصی را رعایت می‌کند بلکه زودتر از هر کسی متوجه این مرزهای شخصی می‌شود.

  چگونه یک ارتباط دوستی موفق برقرار کنیم

 

دوست خوب به تفاوت‌ها احترام می‌گذارد

علی‌رغم داشتن شباهت‌های بسیار دو دوست به هم باز هم تفاوت‌هایی به چشم می‌خورد. اینکه انتظار داشته باشیم دوست‌مان تفاوت‌های سلیقه‌ای خود را کنار بگذارد و ردایی از افکار و علایق ما به تن کند، انتظاری کاملا غیرواقع‌بینانه و غیرمنصفانه است. دوست خوب کسی‌ است که در کنار شباهت‌های مهم به تفاوت‌ها هم احترام می‌گذارد و اجازه می‌دهد شما عقاید سیاسی یا اجتماعی خاص خود را داشته باشید. اجازه می‌دهد دوست داشتن را به شیوه خاص و منحصربه‌فرد خود ابراز کنید. اجازه می‌دهد راه و رسم خاص خود را در رفاقت پیاده کنید.

دوست خوب منجر به افزایش عزت‌نفس در شما می‌شود

هیچ کسی به اندازه دوست خوب نمی‌تواند ما را از استعدادها و توانایی‌های درونی‌مان آگاه سازد. بسیاری از مهارت‌های بالقوه ما به کمک دستان توانگر و ذهن هوشمند دوست خوب است که به فعلیت می‌رسد. بنابراین باید دوست خوب را منبع غنی و کاملی از اعتماد به نفس و عزت‌نفس دانست که با هدایت ما به مسیر درست، پرده از استعدادهای نهفته درونی‌مان برمی‌دارد. یک دوست خوب:

  • صادق است،
  • کمک می‌کند نسبت به خود احساس خوبی داشته باشید،
  • شنونده‌ای ماهر است،
  • در هر شرایطی در دسترس است،
  • و اشتباهات‌مان را به ما گوشزد می‌کند.

 

 

بیشتر بدانید: تاثیر و فواید قصه‌گویی برای کودکان

 

جمع‌بندی

داشتن دوست خوب در زندگی موهبتی ا‌ست که اگر نصیب افراد شود، راه خیر و سعادت و نیکی به رویشان باز می‌شود. با داشتن دوست خوب می‌توان به دل تجربیات خوشایند و لذت‌بخش سفر کرد و تقدیری سراسر موفقیت و سعادت را برای خود رقم زد. مزیت‌های داشتن دوست خوب کم نیست اما از آن مهم‌تر معیارهای انتخاب دوست است که اگر در آن غفلت کنیم و بدون هیچ فاکتور و معیاری به استقبال رفاقت و دوستی برویم، باید خود را برای روبه‌رو شدن با آسیب‌ها و خسارت‌های بزرگ روحی روانی آماده سازیم. ما در این مقاله تلاش کردیم از فواید دوست خوب و معیارهای انتخاب دوست مطالبی جامع را در اختیار شما قرار دهیم. شما نیز اگر تجربه‌ای در این مرود دارد، در کامنت‌ها برایمان بنویسید.نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1574 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

دبیرستان علوم نو
آکادمی هوپا
مقاله
مقاله
مقاله
مقاله
دبیرستان پسرانه علامه بحرالعلوم
مجموعه مدارس سرای دانش
فرصت دیده شدن مدارس تهران