سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

6 راه برای اینکه هر یک از فرزندان شما احساس خاص بودن کنند کد مطلب : 12960 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

6 راه برای اینکه هر یک از فرزندان شما احساس خاص بودن کنند

توجه یکسان به تمامی فرزندان یکی از مواردی است که والدین باید حتما در نظر بگیرند؛ در این مطلب با ارائه شش روش کمک می‌کنیم تا به فرزندان خود احساس خاص بودن منتقل کنید.

. . . . . . . . . . . . .

برای پدر و مادرها هیچ کاری سخت‌تر از تقسیم وقت و توجه بین فرزندان نیست؛ زیرا آن‌ها باید مراقب باشند تا به شکلی وقت و توجه خود را در میان فرزندان تقسیم کنندو هر فرزند باتوجه به نیازهای خود ارضا شود.

این کار بسیار حساس است؛ زیرا ممکن است کمی کوتاهی باعث شود که فرزند احساس کند که کنار گذاشته شده و کسی به او توجه نمی‌کند. اگر والدین بخواهند همه فرزندان احساس خاص بودن کنند، یک کار ارزشمند انجام داده‌اند؛ زیرا این کار می‌تواند باعث شکل‌گیری هویت فرزند شده و به او احساس ارزشمندی بدهد؛ همچنین عزت نفس را در فرزندان تقویت کند.

طبق نظر دکتر لورا کافمن (دکترای روانشناسی از کالیفرنیا)، کودکانی که وابستگی خاصی به والدین خود احساس نمی‌کنند، کمتر از قوانین خانه پیروی می‌کنند این کودکان برای جلب توجه والدین خود، کمتر وارد رقابت‌های سالم می‌شوند و ممکن است که سعی کنند با دعوا کردن با خواهر، برادر و یا همکلاسی‌ها در مدرسه و موارد این‌چنینی بخواهند خود را به والدین نشان دهند.

همچنین دکتر کافمن معتقد است که هدف والدین انتقال عشق بی‌قید و شرط از طریق توجه به محدودیت‌ها و مرزهای مشخص است که به کودکان اجازه می‌دهد وقفه‌های اجتناب‌ناپذیر توجه والدین را تحمل کنند.

این برقراری تعادل به کودکان کمک خواهد کرد تا بفهمند که زمان‌هایی وجود دارد که می‌توانند توجه کامل والدین را به خود جلب کنند و زمان‌هایی نیز وجود دارد که نمی‌توانند این توجه را به‌طور کامل داشته باشند.

در ادامه شش راه ساده اما قدرتمند به شما معرفی خواهند شد که با استفاده از این شش راه به هر کدام از فرزندان احساس خاص بودن بدهید. برای آشنایی با این شش راه ساده، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

 

 برقراری تماس چشمی، محبت، صحبت کردن و اختصاص دادن زمانی از روز به فرزندان از جمله راه‌هایی است که کمک می‌کند فرزندان شما احساس خاص بودن کنند.

   

توجه یکسان به فرزندان

 

 

دانلود فایل صوتی : راه‌های ساده برای اینکه هر یک از فرزندان شما احساس خاص بودن کنند

 

 

راه‌های ساده برای اینکه فرزندان شما احساس خاص بودن و ارزشمندی کنند

قرار نیست که شعبده‌بازی کنید و یا به سراغ کارهای خاص و خارق‌العاده بروید. شما به‌عنوان والدین تنها این شش راه ساده را امتحان کنید تا فرزندانتان همواره احساس عشق و خاص بودن کنند. این شش راه عبارت‌اند از:

تماس چشمی برقرار کنید

شاید شما به‌عنوان والدین واقعا به حرف فرزندتان گوش می‌دهید؛ اما در واقعیت، ممکن است که فرزندتان احساس کند که او در رتبه دوم قرار دارد و شما به او توجهی ندارید؛ بنابراین بهتر است که کاری را که در حال انجام آن هستید، کنار بگذارید و با کودک ارتباط چشمی برقرار کنید.

 

بیشتر بخوانید: چطوری با بددهنی کودکان مقابله کنیم؟

 

برقراری ارتباط چشمی و توجه کامل به کودک باعث می‌شود که او مطمئن شود که شما به حرف‌های او گوش می‌دهید و حضور دارید. دکتر کافمن در این مورد متذکر می‌شود که در صورتی که نمی‌توانید کاری را در آن لحظه در حال انجام آن هستید، کنار بگذارید، از فرزندتان بخواهید تا یک لحظه به شما فرصت دهد تا کار شما تمام شود و بعد به حرف‌های او گوش دهید.

 با فرزندانتان تماس چشمی برقرار کنید

 

هر روز مدتی را با هم بگذرانید

لازم نیست که مدت زمان زیادی داشته باشید. حتی 10 دقیقه در روز هم مشکل را حل می‌کند. شما می‌توانید به فرزندتان اجازه دهید تصمیم بگیرد که چه کاری انجام دهید. (بازی کنید، حرف بزنید، نقاشی کنید و یا...) در این مدت بهتر است که تلفن را خاموش کرده و یا کلا به اتاق دیگری بروید و از گوشی، تلویزیون و هر چیزی که حواس شما را پرت می‌کند، دور باشید. این مدت کوتاه را فقط به فرزندتان اختصاص دهید.

با فرزندتان صحبت کنید

از او سوالات دلسوزانه بپرسید و با او حرف بزنید. از بچه‌ها سوالاتی را بپرسید که نشان دهد برای شما مهم است که فرزندتان به چه چیزهایی علاقه دارد و چه تصمیماتی می‌گیرد و یا چه اتفاقاتی برای او می‌افتد. به‌طور کلی باید به فرزندانتان نشان دهید که برایتان مهم هستند.

 

بیشتر بدانید: آیا باید کودکان را در جریان مشکلات مالی گذاشت؟

 

یک سنت معنادار ایجاد کنید یا در بیان ساده‌تر یک چیز ساده را فرهنگ‌سازی کنید

قرار نیست که حتما یک کار بزرگ انجام دهید. می‌توانید یک زمان را به انجام یک کار باکیفیت اختصاص دهید و خاطرات ماندگار بسازید. مثلا تصمیم بگیرید که روزهای تعطیل با فرزندتان برای صبحانه پنکیک درست کنید.

می‌توانید یک تاریخ مشخصی در ماه را برای غذای موردعلاقه فرزندتان اختصاص دهید و یا مواردی از این قبیل برای فرزندتان ایجاد کنید تا برخی از روزها یا ساعت‌ها برای او ماندگار و خاطره‌انگیز شوند.

 

محبت به فرزندان

 

محبت کنید

با یک بوسه روی گونه، یک آغوش قبل خواب و... محبت خود را به فرزندتان نشان دهید. این محبت باعث می‌شود که فرزندتان احساس کند که دوستش دارید. بین خودتان و فرزندتان یک روش دست دادن خاص ایجاد کنید و یا با فرزندان یک کلمه رمزی سرگرم کننده بسازید. تمامی این موارد می‌توانند محبت بین شما را بیشتر کنند.

هر چه را دوست دارند، دوست داشته باشید

کاملا مشخص است که بازی‌هایی که فرزندتان را شاد می‌کنند، برای شما چندان هیجان‌انگیز نیستند؛ اما دوست داشتن چیزی که فرزندانتان دوست دارند، نشان‌دهنده این است که شما به فرزندتان اهمیت می‌دهید.

در زمانی که آن‌ها در مورد بازی یا کارتون موردعلاقه خود صحبت می‌کنند، با اشتیاق به آنها گوش دهید و همراهشان باشید .

نظر دکتر کافمن در این مورد این است که سهیم شدن در علایق فرزندان به آن‌ها کمک می‌کند تا احساس حمایت کنند؛ علاوه بر این آن‌ها احساس خواهند کرد که آنقدر مهم هستند که والدین وقت ارزشمند خود را به آن‌ها اختصاص دهند.

 

بیشتر بدانید: تفاوت حمایت با وابستگی فرزندان در خانواده

 

جمع‌بندی

والدین، مخصوصا والدینی که دارای چند فرزند هستند؛ همواره با این مشکل مواجه می‌شوند که چگونه برای همه فرزندان به اندازه نیازهایشان وقت بگذارند؛ البته این مسئله برای خانواده‌های تک‌فرزندی نیز صدق می‌کند.

عدم توجه کافی به فرزندان یا ناتوانی در ایجاد احساس خاص بودن در آن‌ها باعث می‌شود که فرزندان احساس بی‌ارزشی کنند. برای حل این مشکل والدین باید با کارهای کوچک و ساده، از بروز بحران‌های بزرگسالی فرزندان پیشگیری کنند.

قرار نیست که همه راه‌ها سخت و پرهزینه باشد. با کمی توجه و رعایت مواردی بسیار ساده می‌توان به فرزندان نشان داد که آن‌ها خاص و مهم هستند. ما در این مقاله سعی کردیم که شش راه ساده به شما نشان دهیم که با رعایت این راه‌ها، فرزندان احساس خاص بودن کنند. شما چه راه‌های دیگری پیشنهاد می‌کنید؟

 

مقاله ترجمه‌ای از سایت parents.com

 نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1665 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات
آکادمی هوپا
شب امتحان
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم
سرای دانش