سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

آزمون تیمز چیست؛ شرایط ثبت‌نام آن کد مطلب : 11001 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

آزمون تیمز چیست؛ شرایط ثبت‌نام آن

شرایط شرکت در آزمون تیمز چیست؟ چه دروسی را شامل می‌شود و برای چه پایه‌هایی مناسب است؟ مزایای شرکت در آن چیست؟ در این مقاله به این مباحث می‌پردازیم.

. . . . . . . . . . . . .

یکی از سازوکارهای تعیین‌کننده و سرنوشت‌ساز اساسی هر کشوری، ارزشیابی پیشرفت تحصیلی است. اهمیت این سازوکار در شکل‌دهی به روند آموزش، فضای حاکم بر مدرسه و اصلاح و بهبود سازوکارهای دیگر مانند تدریس و یادگیری بی‌بدیل است. یکی از شیوه‌های ارزشیابی پیشرفت تحصیلی آزمون‌های پیشرفت تحصیلی در مقیاس وسیع است. در دنیا مؤسسات مختلفی هستند که این آزمون‌های بین‌المللی را طراحی و برگزار می‌کنند. یکی از این مؤسسات، مؤسسۀ بین‌‌المللی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان نام دارد که آزمون‌های تیمز TIMSS (سواد ریاضی و سواد علوم) و پرلز PIRLS (سوادِ خواندن) توسط آن برگزار می‌شود. از آنجایی که دروسی مانند ریاضیات و علوم پایه اصلی بسیاری از رشته‌های تحصیلی هستند، این دو درس در ارزیابی تیمز مورد بررسی قرار می‌گیرند. در این مقاله یاد می‌گیریم که آزمون تیمز چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند. در پایان نیز شرایط برگزاری آزمون تیمز در ایران را بیان می‌کنیم؛ با ما همراه باشید.

 

 یکی از آزمون‌های بین‌المللی، Trends in International Mathematics and

 

Science Study (TIMSS) یا همان آزمون تیمز است. آزمون تیمز روند آموزش ریاضی و علوم در پایه‌های چهارم و هشتم را می‌سنجد و توسط انجمن بین‌المللی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی در سطح دنیا برگزار می‌شود.

 

آزمون تیمز چیست؟

بررسی پیشرفت وضعیت درسی دانش‌آموزان اهمیت زیادی دارد و بسیاری از کشورهای جهان جدا از برنامه‌های ملی و آزمون پیشرفت تحصیلی که خودشان طراحی کرده‌اند، برای بررسی وضعیت دانش‌آموزان خود در یادگیری مطالب درسی و مقایسۀ خود با سایر کشورها در آزمون‌های بین‌المللی شرکت می‌کنند. یکی از این آزمون‌های بین‌المللی، Trends in International Mathematics and

Science Study (TIMSS) آزمون «تیمز» است. آزمون تیمز روند آموزش ریاضی و علوم در پایه‌های چهارم و هشتم را می‌سنجد. این آزمون توسط انجمن بین‌المللی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی در سطح دنیا برگزار می‌شود. دانش‌آموزان می‌توانند با مطالعه نمونه سؤالات آزمون تیمز در دوره‌های پیشین با ماهیت این آزمون بیشتر آشنا شوند. انجمــن بین‌المللی ارزشــيابى پيشــرفت تحصيلى از مؤسسات پژوهشى معتبرى است كه با سابقه‌ای زیاد و انجام ده‌ها مطالعه جهانى در موضوعه‌ای آموزشــى، گام‌های مؤثرى در زمین ارتقا و بهبود سطح يادگيرى برداشته است. حدود 60 کشور مختلف دنیا شامل کشور‌های اروپایی، آمریکای شمالی و جنوبی، خاورمیانه، شمال آفریقا، آفریقای مرکزی و جنوبی، آسیای مرکزی، شرقی و اقیانوسیه در این آزمون شرکت می‌کنند.

نکته بسیار مهمی که همین ابتدا باید به آن اشاره کنیم، این است که در اصل تیمز مطالعه همه‌جانبه علمی است نه یک آزمون پیشرفت تحصیلی. این تفاوت مهمی است که این مطالعه را از آزمون‌های المپیاد و رقابت‌های درون آموزشگاهی متمایز می‌کند؛ به گفته رئیس مرکز ملی تیمز و پرلز، این برنامه یک مطالعه جامع و جهانی است که سیاست‌ها، بافت‌ها، منابع و تصمیم‌گیری‌های آموزشی و همچنین، نگرش، عادات و روش‌ها را نیز بررسی می‌کند و البته یکی از ابعاد این مطالعه، آزمون پیشرفت تحصیلی است که در کنار صدها متغیر دیگر یعنی عوامل پیشینه‌ای پیشرفت تحصیلی، نظام‌های آموزشی را ارزیابی می‌کند. حساسیت در نام این مطالعه به این دلیل است که گاهی مطرح می‌شود که تیمز یک مسابقه است. در حالی که مطالعه بین‌المللی تیمز و پرلز بیش از آنکه محدود و معطوف به پیشرفت تحصیلی باشد، ناظر به جنبه‌های تشخیصی و تحلیلی روند آموزش و یادگیری است و نباید صرفا به عنوان یک آزمون پیشرفت تحصیلی قلمداد شود.

این آزمون شامل موارد زیر است:

  •  سؤال‌های چندگزینه‌ای، پاسخ تشریحی و پاسخ کوتاه ریاضی و آزمون‌های عملکردی ریاضی
  •  پرسش‌نامه دانش‌آموز: بررسی عوامل تأثیرگذار بر فرآیند یاددهی–یادگیری مانند پیشینه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دانش‌آموزان و فعالیت‌های درون و برون مدرسه‌ای آن‌ها
  •  پرسش‌نامه معلمان ریاضی: بررسی متغیرهایی مانند ویژگی‌های مختلف معلمان، نگرش آنان نسبت به حرفه معلمی، امکانات آموزشی موجود، شیوه‌های تدریس و روش‌های ارزیابی
  •  پرسش‌نامه مدیران: بررسی متغیرهای نظیر مسئولیت‌ها و وظایف مدیران، کمبودها و موانع آموزشی و شرایط فیزیکی مدارس
  •  پرسش‌نامه برنامه درسی: بررسی برنامه قصدشده ریاضی در کشورهای مختلف
آزمون تیمز و پرلز

 

تاریخچه و هدف برگزاری آزمون تیمز

همان‌طور که گفتیم، آزمون یا به عبارت درست‌تر مطالعه تیمز که یکی از آزمون های مهم دانش آموزی است، به همت انجمن بین‌المللی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی برگزار می‌شود. این انجمن با هدف محک ارزیابی نظام‌های آموزشی در کشور‌های مختلف و میزان موفقیت نظام آموزشی و عملکرد آن‌ها فعالیت می‌کند. در واقع مهم‌ترین و عمده‌ترین هدف آزمون‌ تیمز بحث پیشرفت ریاضیات و علوم در پایه چهارم ابتدایی و سوم راهنمایی و بررسی درک مطلب دانش‌آموزان است. انجمن بین‌المللی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی معتقد است که یافته‌ها و اطلاعات به‌دست‌آمده از مطالعات تیمز منبع مهم و تعیین‌کننده برای کشف و شناسایی نقاط ضعف و قوت نظام‌های آموزشی کشور‌ها در مقیاس ملی و بین‌المللی بوده و به کمک نتایج این پژوهش می‌توان راهکار‌های عملی بهبود فرآیند یاددهی-یادگیری ارائه کرد. هدف از برگزاری این مطالعه، مقایسه روند عملکرد نظام آموزشی کشور‌های شرکت‌کننده در ابعاد و در طول دوره‌های مختلف است.

این مطلب ادامه دارد ولی ادامه آن به شما نمایش داده نمی شود!
برای دیدن ادامه این مطلب  به صورت کامل باید عضو سایت باشید.  ادامه برخی مطالب سایت (از جمله این مطلب) فقط به اعضا نمایش داده می شود.
اگر قبلاً عضو شده اید و کد و رمز دارید، برای ورود اینجا کلیک کنید:
ورود اعضا

اگر عضو نشده اید، عضو شوید و به حدود 50 هزار عضو سایت بپیوندید. عضویت بسیار ساده است و در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.
برای عضویت در سایت کلیک کنید


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1116 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مقاله داخل سایت
معرفی سایت
آزمون های دانش آموزی