سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

آزمون مدارس نمونه دولتی چیست و شرایط ثبت نام آن کد مطلب : 10973 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

آزمون مدارس نمونه دولتی چیست و شرایط ثبت نام آن

شرایط ورود به مدارس نمونه دولتی، دروس امتحانی و نحوه ثبت نام برای آزمون مدارس نمونه دولتی از جمله مسادل مهم مورد بررسی این مقاله است.

. . . . . . . . . . . . .

بعد از خانواده مدرسه، دومین و مهم‌ترین نهادی است که نقش بسیار مهمی در رشد و پرورش شخصیت کودکان دارد. کودکان از نظر ابعاد مختلف اجتماعی، اخلاقی، شناختی، معنوی و جسمانی رشد می‌کنند. اما از آنجایی که بعد شناختی برای والدین اهمیت به‌سزایی دارد و مدرسه در رشد و پرورش این بعد، حرف اول را می‌زند، انتخاب یک مدرسه خوب بزرگ‌ترین دغدغه‌ والدین است.

مدارس در ایران به چهار طبقه دولتی، غیر انتفاعی، نمونه دولتی و تیزهوشان تقسیم می‌شوند. در بین مدارس مختلفی که وجود دارد، مدارس نمونه دولتی به دلیل برخورداری از سطح آموزشی بالا و مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه‌ها، شرایط نسبتا بهتری نسبت به سایر مدارس دارند. به طوری که تقریبا هم سطح با مدارس تیزهوشان هستند. همین امر والدین را ترغیب می‌کند تا برای ادامه تحصیل فرزندشان، این نوع از مدارس را در لیست اولویت‌بندی خود قرار دهند. از مزیت‌های قابل توجه مدارس نمونه دولتی، شکوفا کردن استعدادها و داشتن توجه کافی و مبذول به تمامی دانش‌آموزان است. این امتیاز بزرگ، منجر به ایجاد رقابت بیشتر والدین برای ورود به این مدارس می‌شود. مدارس نمونه دولتی فرمی شبیه به مدارس دولتی دارند، با این تفاوت که ساعات کلاس بیشتری دارند. شرایط خوب آموزشی در این مدارس سبب شده تا دانش‌آموزانی با توانمندی‌های خاص، امکان ورود به این مدارس را داشته باشند.

از جمله مهارت‌های لازم برای حضور در کلاس‌های مدارس نمونه دولتی مجهز بودن دانش‌آموزان به مهارت برنامه‌ریزی و آشنایی آن‌ها با نحوه صحیح مطالعه و درس خواندن است. بنابراین لازم است والدین قبل از در نظر گرفتن هوش و استعداد فرزندشان به این دو فاکتور مهم توجه کافی داشته باشند و زمینه را برای رشد و پرورش مهارت برنامه‌ریزی و آشنایی با شیوه‌های مناسب و صحیح یادگیری فراهم کنند.

 

شرط ورود به مدارس نمونه دولتی، داشتن وضعیت تحصیلی مطلوب در پایه ششم و نهم و کسب رتبه قابل قبول در آزمون ورودی است و سوالات آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی به دو دسته سوالات طراحی شده از منابع درسی داوطلب و هوش تقسیم می‌شود.

 

شرایط ثبت نام مدارس نمونه دولتی

در بین انواع مدارسی که وجود دارد، مدارس نمونه دولتی بهترین نوع آن هستند که به دلیل دارا بودن مزیت‌های قابل توجه و از همه مهم‌تر شهریه بسیار پایین همیشه مورد توجه والدین و دانش‌آموزان قرار گرفته‌اند. در مدارس نمونه دولتی شرایط و امکانات تحصیلی بسیار خوبی در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد و به عبارتی بستری مناسب برای پرورش استعدادهای آن‌ها است. این مدارس در مقطع ابتدایی وجود ندارد و فقط در پایه هفتم و دهم ورودی می‌پذیرند. شرط ورود به مدارس نمونه دولتی، داشتن وضعیت تحصیلی مطلوب در پایه ششم و نهم و کسب رتبه قابل قبول در آزمون ورودی است. مدارس نمونه دولتی سوالات آزمون مدارس نمونه دولتی به دو دسته تقسیم می‌شود:

1. سوالات طراحی شده از منابع درسی داوطلب

منبع سوالات طراحی شده در این قسمت، کتاب‌های درسی پایه هشتم و نهم داوطلبان است که هر درس ضریب خاص خود را دارد. این منابع عبارتند از:

 جدول دروس آزمون مدارس نمونه دولتی

2. سوالات طراحی شده برای سنجش هوش و استعداد

این سوالات به منظور سنجش هوش و استعداد دانش‌آموز بوده که به سوالات استعداد تحلیلی معروف است.

 

جدول تعداد سوالات و زمان پاسخگویی آزمون مدارس نمونه دولتی

نکته بسیار مهم این است که سوالات آزمون مدارس نمونه دولتی به صورت تستی و چهارگزینه‌ای طراحی می‌شود. بنابراین لازم است دانش‌آموزان مهارت تست‌زنی را در خود تقویت کنند. در این آزمون به ازای هر پاسخ صحیح 3 امتیاز مثبت و برای هر پاسخ غلط 1 امتیاز منفی برای داوطلب در نظر گرفته می‌شود.

 

بیشتر بدانید: نمونه سوالات مدارس نمونه دولتی

 

آزمون مدارس نمونه دولتی ششم به هفتم

ورود به مدارس نمونه دولتی دارای شرایط و ضوابطی از جمله قبولی در آزمون مدارس نمونه دولتی است. اما به دلیل حاکم شدن جو رقابتی سنگین بین دانش‌آموزان و تاثیرات بسیار نامطلوبی که این رقابت بر سلامت روان تک‌تک دانش‌آموزان داشته است، در سال 1398 آزمون مدارس نمونه دولتی برای ورود به پایه هفتم حذف شد. هم‌زمان با لغو این آزمون، مدارس نمونه دولتی به مدارس هیئت امنایی تغییر شکل دادند. به این ترتیب شرایط ثبت نام در پایه هفتم مدارس نمونه دولتی شبیه به مدارس عادی و مطابق با محل سکونت شد؛ با این تفاوت که شرط برخورداری از وضعیت تحصیلی مطلوب و کسب فاکتور خیلی خوب در دروس پایه پنجم و ششم همچنان برقرار باشد.

این مطلب ادامه دارد ولی ادامه آن به شما نمایش داده نمی شود!
برای دیدن ادامه این مطلب  به صورت کامل باید عضو سایت باشید.  ادامه برخی مطالب سایت (از جمله این مطلب) فقط به اعضا نمایش داده می شود.
اگر قبلاً عضو شده اید و کد و رمز دارید، برای ورود اینجا کلیک کنید:
ورود اعضا

اگر عضو نشده اید، عضو شوید و به حدود 50 هزار عضو سایت بپیوندید. عضویت بسیار ساده است و در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.
برای عضویت در سایت کلیک کنید


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1944 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مقاله داخل سایت
معرفی سایت
آزمون های دانش آموزی