سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

اگر همه  انسان ها همزمان وارد اقیانوس شوند چه اتفاقی رخ می دهد ؟! کد مطلب : 9065 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

اگر همه انسان ها همزمان وارد اقیانوس شوند چه اتفاقی رخ می دهد ؟!

سوالات فرضی مانند این سوال که "چه اتفاقی رخ می دهد اگر همه ی مردم جهان همزمان وارد اقیانوس شوند" جالب هستند و با استفاده از ریاضیات می توان تقریبا پاسخی درست برای این سوال را پیدا کرد.

. . . . . . . . . . . . .

 برای شروع نمونه‌ کوچک‌تری مشابه این سوال را در نظر می‌گیریم.

ریاضیات وان حمام

اگر یک وان حمام را تا لبه پر کرده و درون آن بپرید آب از آن سرریز می‌کند زیرا بدن شما آب را به سمت بیرون هدایت می‌کند که به آن "جابه‌جایی" گفته می‌شود. از آن‌جایی که کف وان و اطراف آن بسته هستند تنها مسیر خروج برای آب قسمت بالایی وان است.

میزان فضایی که یه شی(در این‌جا بدن شما) اشغال می‌کند حجم نام دارد و میزان حجم آب خارج شده از وان با حجم بدن فرد برابر است.

حال فرض کنید وان تا نیمه پر شده باشد وقتی وارد آن شوید آب به سمت بالا حرکت خواهد کرد و میزان آن را می‌توان با چند معادله‌ی ساده‌ی ریاضی به دست آورد.

اگر در حالت نشسته درون وان قرار بگیرید حجم نیمی از بدن خود را به آب وارد کرده‌اید و این بدان معناست که حجم آب سرریز شده برابر با حجم نیمی از بدن شماست.

در مقیاسی بزرگ‌تر

اقیانوس را می‌توان یک وان بسیار بزرگ در نظر گرفت. بیش از 70 درصد سطح کره‌ زمین را اقیانوس‌ها فرا گرفته‌اند یعنی 140 میلیون مایل مربع ( 362 میلیون کیلومتر مربع). برای فهمیدن میزان بالا آمدن آب باید حجم بدن افرادی که وارد آن می‌شوند را نیز محاسبه کنیم.

در حال حاضر تقریبا هشت میلیارد نفر در زمین زندگی می‌کنند. انسان‌ها اندازه‌های مختلفی دارند از نوزادان کوچک گرفته تا بزرگسالان. اگر متوسط اندازه‌ قد افراد را 5 فوت(1.5 متر) در نظر بگیریم و میزان حجم بدن افراد را به طور متوسط 10 فوت مکعب(0.2 متر مکعب)، در حالی که نیمی از بدن فرد به آب فشار وارد می‌کند در این صورت هر فرد تنها باعث افزایش سطح 5 فوت مکعبی (0.14 متر مکعب) آب می‌شود و با احتساب 8 میلیارد نفر 40 میلیارد فوت مکعب(1 میلیارد متر مکعب) به حجم آب اضافه می‌شود.

اما باید توجه داشت که این میزان در سطح وسیع اقیانوس پخش خواهد شد بنابراین افزایش کلی سطح آب چیزی حدود 0.00012 اینچ( 0.0003048 سانتی‌متر) خواهد بود و اگر افراد کاملا در آب فرو روند این میزان دو برابر می‌شود و به عدد 0.00024 اینچ می‌رسد که اندازه‌ای تقریبا شبیه به عرض موی انسان است.

این موضوع نشان می‌دهد اقیانوس‌ها بسیار عظیم هستند و انسان‌ها در آن مانند قطره‌ای در یک سطل آب‌اند. اگر همه‌ انسان‌ها همزمان وارد اقیانوس شوند چه اتفاقی رخ می‌دهد ؟!

سوالات فرضی مانند این سوال که "چه اتفاقی رخ می‌دهد اگر همه‌ی مردم جهان همزمان وارد اقیانوس شوند" جالب هستند و با استفاده از ریاضیات می‌توان تقریبا پاسخی درست برای این سوال را پیدا کرد.


منبع: میگنا


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1867 را در این کادر وارد کنید:

   خانم ف ن
خيلي جالب بود


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

نمونه دولتی  class=
علامه طباطبایی  class=
نمونه سوال های تیزلند  class=

اگر همه انسان ها همزمان وارد اقیانوس شوند چه اتفاقی رخ می دهد ؟!

سوالات فرضی مانند این سوال که "چه اتفاقی رخ می دهد اگر همه ی مردم جهان همزمان وارد اقیانوس شوند" جالب هستند و با استفاده از ریاضیات می توان تقریبا پاسخی درست برای این سوال را پیدا کرد.