سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

بررسی انواع مدرسه در خارج از کشور کد مطلب : 12396 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

بررسی انواع مدرسه در خارج از کشور

بررسی انواع مدرسه در خارج از ایران، مقاطع تعریف‌شده برای دانش‌آموزان و تفاوت مدارس خارجی می‌تواند به انتخاب بهتر مسیر تحصیلی کودکان و نوجوانان کمک کند.

. . . . . . . . . . . . .

برخلاف سال‌های نه چندان دور، امروزه والدین در انتخاب مدرسه گزینه‌های زیادی پیش رو دارند. در این نوشتار قصد داریم به معرفی انواع مدارس خارج از کشور بپردازیم. بعضی از این مدارس در ایران نیز وجود دارند و برخی خیر.

مطالعه این مطلب را به تمام کسانی که قصد مهاجرت دارند و دغدغه تحصیل فرزندشان در خارج از ایران را دارند و کسانی که علاقمند به کسب اطلاعات در این زمینه هستند پیشنهاد می‌کنیم. در این مقاله با معرفی انواع مدرسه در کشورهای مختلف، سعی می‌کنیم به پرسش‌های شما در این خصوص پاسخ دهیم.

 

 مدارس بین‌المللی به دلیل برنامه درسی تائیدشده در سراسر جهان، فعالیت‌های فوق‌برنامه، کلاس‌های کم‌جمعیت‌تر و سبک یادگیری کل‌نگر، انتخابی ارجح برای والدین هستند.

 

انواع مدارس خارج از کشور برای مقاطع تحصیلی زیر 18 سال

والدین در انتخاب مدرسه برای فرزندشان انتخاب‌های زیادی پیش رو دارند. البته گستره این انتخاب در کشورهای مختلف متفاوت است، اما حتی در ایران نیز گزینه‌های زیادی پیش‌روی والدین و دانش‌آموزان قرار دارد.

رایج‌ترین روش در انتخاب انواع مدرسه از مقاطع ابتدایی تا مدارس متوسطه دوره اول و دوم، در تمام کشورها گزینش بر اساس محل زندگی است. البته این به معنای از بین رفتن قدرت انتخاب نیست چون در بسیاری از مناطق، والدین می‌توانند از میان انواع  مدارس موجود در منطقه خود یکی از انواع مدارس (که در ادامه به تفصیل درباره آن‌ها صحبت خواهیم کرد) را انتخاب کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند با توجه به اولویت‌های خانوادگی، مدرسه خصوصی (مذهبی یا سکولار) انتخاب کنند یا حتی به فرزند خود در خانه آموزش دهند.

مدارس دولتی

مدارس دولتی در کشورهای مختلف جهان بودجه خود را از بودجه دولتی محلی، ایالتی و فدرال دریافت می‌کنند. در بیشتر موارد، آن‌ها مکلف‌اند همه دانش‌آموزانی را که در محدوده منطقه زندگی می‌کنند، بپذیرند. مدارس چارتر و مدارس مگنت یا مغناطیسی دو نوع نسبتاً جدید از مدارس دولتی هستند که در ادامه بیشتر درباره آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

مدارس دولتی محلی

بسیاری از والدین تصمیم می‌گیرند که فرزند خود را به مدرسه دولتی در محله خود بفرستند. حضور در این مدارس می‌تواند دسترسی فرزند شما به مدرسه، کار با همکلاسی‌ها در پروژه‌های گروهی و دیدار با دوستان را آسان کند و نقطه شروعی برای شکل‌گیری روابط اجتماعی فرزند شما در جامعه باشد.

مدارس دولتی تخصصی

در کشورهای زیادی شما می‌توانید فرزند خود را به یک مدرسه دولتی تخصصی بفرستید. این مدارس اغلب بر یک موضوع خاص تأکید دارند و خط مشی آموزشی منحصربه‌فردی دارند. مدارس دولتی تخصصی ممکن است بر مطالعه علوم تجربی، هنر، زبان و... تأکید داشته باشند.

جالب است بدانید در میان مدارس خارج از کشور حتی مدارسی وجود دارند که برای پاسخگویی به دانش‌آموزانی طراحی شده‌اند که با برنامه‌های مدارس عادی ارتباط برقرار نمی‌کنند و احتمالاً ترک تحصیل می‌کنند یا دچار مشکلات رفتاری و حتی مصرف مواد مخدر می‌شوند. این مدارس، اغلب کوچک هستند و هدفشان این است که دانش‌آموزان احساس کنند در محیطی هستند که به آن تعلق دارند. در برخی از ایالت‌ها مدارسی موسوم به شانس دوم یا second Chance برای دانش‌آموزانی که مدرسه عادی را رها کرده‌اند و اکنون می‌خواهند تحصیلات خود را تکمیل کنند، وجود دارد.

 

تفاوت کالج و دبیرستان چیست؟ 

مدرسه چارتر یکی از انواع مدارس خارج از کشور

مدارس چارتر (Charter Schools) مدارسی دولتی هستند که از اجرای بسیاری از مقررات محلی و ایالتی، که در مدارس دولتی سنتی اعمال می‌شود، معاف هستند. به همین دلیل مدارس چارتر می‌توانند در نوآوری، ایجاد و ارائه گزینه‌های آموزشی بیشتر به دانش‌آموزان انعطاف‌پذیر باشند. این مدارس توسط سازمآن‌های محلی، ایالتی یا سایر سازمآن‌های ذی ربط حمایت می‌شوند اما به‌طور مستقل توسط هیئت مدیره مدرسه اداره می‌شود و در برابر نتایج تحصیلی دانش‌آموزان پاسخگو هستند.user

 

بیشتر بدانید: انواع مدرسه در ایران

 

مدارس مغناطیسی یا مگنت

مدارس مغناطیسی (Magnet Schools) با هدف جذب دانش‌آموزان از طبقات مختلف اجتماعی، اقتصادی، قومیتی و نژادی با تمرکز بر یک موضوع خاص مانند علم، فناوری یا هنر طراحی شده‌اند. برخی از مدارس مغناطیسی از دانش‌آموزان می‌خواهند که در امتحان ورودی شرکت کنند و دانش یا مهارت خود را در این تخصص نشان دهند تا واجد شرایط ورود به مدرسه شوند. در حالی که برخی دیگر برای ورود دانش‌آموزانی که به آن زمینه علاقه دارند باز هستند و نیاز نیست آزمون ورودی شرکت کنید.

فرق مدرسه چارتر و مدرسه مغناطیسی چیست؟

مدارس مغناطیسی در اواخر دهه 1960 میلادی به وجود آمدند، زیرا تمایل زیادی به دنبال جذب گروه‌های مختلف برای ثبت‌نام در رشته‌های خاص دانشگاهی وجود داشت. اما مدارس چارتر چندسال بعدتر در اوایل دهه 1990 به وجود آمدند و هدف آن‌ها این بود که انعطاف‌پذیرتر و نوآورانه‌تر از همتایان سنتی خود باشند.

با وجود اینکه هر دو نوع مدرسه بودجه دولتی دارند، اما ویژگی‌های بنیادی آن‌ها باعث می‌شود استقلال بیشتری در برنامه‌ریزی درسی داشته باشند و همین خودمختاری و اختیار، این مدارس را در صدر رتبه‌بندی مدارس ایالات متحده قرار داده است.

یک تفاوت کلیدی بین این مدارس خارج از کشور این است که مدارس مغناطیسی حول یک موضوع سازماندهی شده‌اند که می‌تواند برای خانواده‌ها جذاب باشد. به عنوان مثال، مدارس مغناطیسی به علایق خاصی پیرامون علوم، فناوری، مهندسی، ریاضیات یا هنرهای زیبا و نمایشی می‌پردازند. یکی دیگر از تفاوت‌های کلیدی این است که با وجود اینکه مدارس چارتر بخشی از سیستم مدارس دولتی هستند، اما توسط سازمان‌های مستقل محلی اداره می‌شوند.

مدرسه آموزش استثنائی

مدرسه آموزش استثنائی یکی دیگر از مدارس خارج از کشور است که معمولا بر آموزش دانش‌آموزانی با مشکلات ذهنی و جسمی تمرکز دارد. این مدارس مخصوص آموزش دانش‌آموزان با هر یک از شرایط زیر است:

 • اوتیسم
 • ناشنوایی
 • نابینایی و اختلال بینایی
 • تاخیر رشد
 • اختلال شنوایی
 • عقب‌ماندگی ذهنی
 • اختلال ارتوپدی
 • اختلال عاطفی جدی
 • ناتوانی یادگیری خاص
 • اختلال گفتار یا زبان
 • آسیب مغزی تروماتیک

آموزش مجازی در مدارس خارج از کشور

در مدارس مجازی (Virtual schools) دانش‌آموزان می‌توانند به جای شرکت در کلاس‌های آموزشی حضوری در مدرسه، آموزش خود را با استفاده از رایانه در مدرسه مجازی دریافت کنند. مدارس مجازی برنامه درسی مدون دارند. این سبک آموزشی به دانش‌آموزان کمک می‌کند متناسب با توان ذهنی و سرعت خودشان یاد بگیرند. آموزش مجازی گاهی اوقات در مناطق دورافتاده که امکانات کمتری دارد استفاده می‌شود. این نوع مطالعه را «آموزش از راه دور» نیز می‌نامند.

مدارس بین المللی (IB) - International Baccalaureate

این مدارس محتوای آموزشی دقیقی ارائه می‌دهند و در پایان یک دوره دانش‌آموزان می‌توانند در آزمون سراسری تعیین سطح شرکت کنند. اگر آن‌ها در امتحان نمره خوبی کسب کنند، بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌ها برای تکمیل دوره به آن‌ها اعتبار یا گرنت می‌دهند. دانش‌آموزانی که از این مدارس فارغ‌التحصیل می‌شوند، دیپلم بین‌المللی دریافت می‌کنند که توسط کالج‌ها و دانشگاه‌های سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است.

مدارس خصوصی مذهبی

علاوه بر مدارس دولتی، مدارس غیر دولتی نیز وجود دارند. این مدارس که عمدتا مذهبی هستند برای پاسخگویی به تقاضای والدین برای حمایت از باورهای مذهبی آن‌ها در آموزش فرزندانشان تأسیس شده‌اند. اکثر مدارس غیردولتی مدارسی مذهبی هستند. بسیاری از آن‌ها به یک فرقه، کلیسای محلی یا مذهبی مانند کاتولیک رومی، پروتستان، مسیحی، ارتدوکس یونانی، یهودی، مسلمان، بودایی یا غیره وابسته هستند.

مدارس خصوصی سکولار

در میان انواع مدارس خارج از کشور مدرسه غیردولتی سکلولار که گرایش‌های مذهبی ندارند نیز وجود دارد. برخی از این مدارس خصوصی مدارس مقدماتی هستند که برای آماده‌سازی دانش‌آموزان برای ورود به کالج طراحی شده‌اند.

مدارس خانگی

آموزش در خانه یک گزینه جذاب برای تعداد زیادی از والدین است. تعداد والدینی که علاقه دارند مسئولیت آموزش فرزندشان را به‌عهده بگیرند روز به روز بیشتر می‌شود. حتی برخی از والدین خودشان مطالب آموزشی مناسب فرزندشان را طراحی و تهیه می‌کنند.

البته اجرای این سبک آموزشی مستلزم ایجاد تغییرات اساسی در سبک زندگی خانواده است. آموزش به فرزندان در خانه بلندپروازانه است و به زمان، برنامه‌ریزی، خلاقیت و تعهد نیاز دارد. در این خصوص حتما باید با مراجع مسئول در منطقه مورد نظرتان مشورت کنید زیرا کشورها و ایالت‌های مختلف شرایط متفاوتی برای آموزش در خانه دارند.

 مدارس خارج از کشور

 

مدارس ایرانی خارج از کشور  

به نقل از گزارشی که در سال 2020 منتشر شد ایران 95 مدرسه در 43 کشور جهان تاسیس کرده است و قریب به 14 هزار دانش‌آموز ایرانی در مدارس خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند. همچنین در داخل کشور 14 مدرسه مخصوص اتباع خارجی، 11 مدرسه ویژه اتباع افغانستان، 4 مدرسه بین‌المللی، 11 مدرسه غیردولتی و 9 مدرسه وابسته به سفارتخانه‌ها در حال فعالیت هستند.

 

آمار مدارس بین‌المللی در خارج از ایران

انتخاب یک مدرسه مناسب برای فرزندتان مهم‌ترین تصمیم در شکل دادن به مسیر تحصیلی و زندگی اوست. مدرسه نقش مهمی‌ در زندگی هر کودک ایفا می‌کند، زیرا آن‌ها سال‌های زیادی را برای یادگیری و رشد در آنجا سپری می‌کنند. همچنین مکانی است که کودک شما شخصیت و رفتار خود را شکل می‌دهد، دوستی‌های مادام‌العمر برقرار می‌کند و علایق خود را کشف می‌کند. به همین دلیل در چند سال اخیر بحث بورسیه تحصیلی مدارس خارج از ایران برای افراد زیر 18 سال به مبحث مهمی ‌برای برخی خانواده‌ها تبدیل شده است.

 

بیشتر بدانید: بورسیه تحصیلی برای دانش‌آموزان

 

مدارس بین‌المللی به دلیل برنامه درسی تائیدشده در سراسر جهان، فعالیت‌های فوق‌برنامه، کلاس‌های کم‌جمعیت‌تر و سبک یادگیری کل‌نگر، انتخابی ارجح برای والدین هستند. با افزایش مهاجرت خانواده‌ها، تقاضا برای مدارس بین‌المللی افزایش یافته است. به خصوص در آغاز قرن بیستم، رشد گسترده‌ای در مدارس بین‌المللی در سراسر جهان به وجود آمد. تنها در سال 2011، 345 مدرسه بین‌المللی جدید تأسیس شد.

 بر اساس داده‌های تحقیقاتی ISC، 7655 مدرسه بین‌المللی ثبت‌شده در سراسر جهان وجود دارد. این تعداد به 12373 مدرسه بین‌المللی ثبت شده در ژوئیه 2021 افزایش یافت. تعداد دانش‌آموزانی که در مدارس بین‌المللی تحصیل می‌کنند نیز از سال 2011 از 3.54 میلیون به 5.68 میلیون افزایش یافته است.

با افزایش سرعت جهانی شدن، این اعداد به احتمال زیاد به رشد خود ادامه خواهند داد. آسیا و خاورمیانه پیشرو در رشد مدارس بین‌المللی هستند. ثبت نام در مدارس بین‌المللی واقع در خاورمیانه به تنهایی از سال 2015 به میزان 20 درصد افزایش یافته است و به 1.7 میلیون دانش آموز رسیده است. آسیای جنوب شرقی 35.5 درصد و آسیای شرقی 33.3 درصد رشد داشته است. جنوب آسیا از سال 2015 بیشترین جهش رشد را با 64.6 درصد تجربه کرد.

از آنجایی که مدارس بین‌المللی نیز تمایل به ارائه آموزش دو زبانه دارند، لذا فرصت مناسبی برای دانش‌آموزان این مدارس فراهم است تا زبان دوم بیاموزند.

 

نتیجه‌گیری

انواع مدارس خارج از کشور با توجه به اهداف و مسئولیت‌های خود متدهای مختلفی در سبک تدریس، محتوای درسی، سرفصل‌های آموزشی و فعالیت‌های فوق برنامه ارائه می‌دهند. در این نوشتار سعی کردیم شما را با انواع مدرسه در کشورهای دیگر آشنا کنیم تا آگاهانه تصمیم بگیرید. در پایان اگر پرسشی دارید می‌توانید در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ دهند.
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1438 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مقاله
مقاله
دوره های آکادمی هوپا
فرصت دیده شدن مدارس تهران