سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

بررسی رشته علوم ورزشی و دروس این رشته کد مطلب : 8347 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

بررسی رشته علوم ورزشی و دروس این رشته

کاربرد رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی درامرآموزش وپرورش و بهداشت فردی و اجتماعی بسیار گسترده است.

ارتباط موثر والدین با فرزندن
پیشنهاد ویژه: بسیاری از مشکلاتی که با فرزندانمان داریم در واقع به دلیل عدم آگاهی ما پدرها و مادرها از اصول و قوانین ارتباط موثر با فرزندانمان ایجاد شده‌اند. تیزلند دیدن بستۀ آموزشی ارتباط با فرزندان را به شما والدین عزیز توصیه می‌کند.

. . . . . . . . . . . . .

رشته علوم ورزشی؛ نقش موثری در رابطه با توانبخشی و بهسازی جسمی و روانی افراد جامعه دارد و دانشجوی این رشته باید از کودکی ورزشکار باشد.

معرفی و هدف رشته علوم ورزشی

تربیت بدنی و علوم ورزشی یکی از شاخه های علوم انسانی محسوب می شود که از جهات مختلف با علوم پایه و علوم تندرستی پیوند خورده و اثر و نقش آن در رابطه با توانبخشی و بهسازی جسمی و روانی افراد جامعه غیر قابل انکار است.

تربیت بدنی ماهیتی میان رشته ای دارد که از علوم مختلف برای تقویت و تربیت جسم و روان انسان استفاده می کند.

این رشته از یک سو مشتمل بر یک‌سری رشته های پایه ی پزشکی است تا جایی که فارغ التحصیل آن تا حد یک پزشکیار با جسم انسان آشنا می‌شود و از سوی دیگر بخشی از دروس این رشته شامل علوم تربیتی است تا دانشجوی این رشته با تنش و واکنش انسان ها آشنا شود و بتواند به عنوان یک مربی با ورزشکاران یا دانش آموزان به درستی برخورد کند، و بالاخره یک بعد این رشته شامل علوم ورزشی می شود یعنی دانشجو، علوم ورزشی را به صورت علمی و عملی آموزش می بیند تا بتواند در رشته های مختلف ورزشی مهارت داشته باشد و همچنین توانایی تحقیق در علوم ورزشی را به دست بیاورد.

علاوه بر این ترتیب بدنی و ورزش به‌عنوان یک عامل پیش گیرنده از بروز برخی از ناراحتی‌ها و عوارض جسمی و روحی نیز مورد توجه بوده و ثابت شده است که عامل پیشگیرنده بروز برخی از ناراحتی ها و عوارض جسمی و روحی بوده و از پیشروی پاره‌ای از بیماری‌ها مانند امراض قند و نارسائی‌های قبلی- عروقی جلوگیری می‌کند.

هدف از این رشته آشنایی دانشجویان با جسم انسان در حد یک پزشک یار است تا بتوانند به عنوان یک مربی حرفه‌ای در زمینه مسائل ورزشی با ورزشکاران یا دانش آموزان در ارتباط باشند.

رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی نقش موثری در رابطه با توانبخشی و بهسازی جسمی و روانی افراد جامعه دارد به همین دلیل از جایگاه مهمی برخوردار بوده و تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص در این رشته بسیار ضروری است.

علاه بر این پیشگیری از بروز برخی از ناراحتی‌ها و عوارض جسمی و روحی و جلوگیری از بیماری‌هایی مانند امراض قند و نارسائی‌های قلبی-‌عروقی از دیگر مزایای تحصیل در این رشته است.

کاربرد رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی در امر آموزش وپرورش و بهداشت فردی و اجتماعی بسیار گسترده است و تمام گروه‌های سنی را از پیش از تولد تا دوره سالخوردگی وکهولت را شامل می‌شود.

دروس رشته علوم ورزشی

دروس رشته علوم ورزشی بیشتر جنبه نظری و عملی دارد؛ تعداد واحد‌های دوره کارشناسی علوم ورزشی پیوسته مشتمل بر 132 واحد درسی است.

دانشجوی این رشته باید از کودکی ورزشکار باشد.

زیرا یک‌سری از مهارت‌های پایه‌ای را مثل ژیمناستیک و یا دومیدانی که نیاز به هماهنگی کامل عصب و عضله دارد، نمی‌توان در بزرگسالی فرا گرفت.

همچنین افرادی که از کودکی اهل ورزش هستند، انگیزه‌‌ای بیشتر برای فراگیری مطالب علمی و عملی از خود نشان می‌دهند.

گفتنی است که قد آقایان داوطلب رشته تربیت بدنی باید حداقل 165 سانتی متر و خانم‌ها 158 سانتی متر باشد (قهرمانان تیم ملی از شرط یاد شده مستثنی هستند) و حداقل دید چشم آن‌ها باید باشد.

این رشته به‌صورت نیمه متمرکز دانشجو می‌گیرد؛ یعنی در یک آزمون عملی مهارت، آمادگی و توانایی جسمی دانشجویان سنجیده می‌شود.

دروس پایه رشته علوم ورزشی

آناتومی انسانی، فیزیولوژی انسانی، شیمی عمومی، فیزیک عمومی، ریاضیات پایه و مقدمات آمار، کمک‌های اولیه، زیست شناسی.

دروس اصلی رشته علوم ورزشی

اصول فلسفه آموزش و پرورش، مبانی برنامه ریزی آموزش متوسطه، روانشناسی کودکی و نوجوانی، روانشناسی تربیتی، اصول و فنون مشاوره و راهنمایی، سنجش و اندازه گیری، تولید و کاربرد مواد آموزشی، روش‌ها و فنون تدریس، مدیریت آموزشی.

دروس تخصصی رشته علوم ورزشی

اصول و مبانی تربیت بدنی، تاریخ تربیت بدنی، تغذیه و ورزش، آسیب شناسی ورزشی، رشد و تکامل حرکتی، فیزیولوژی ورزشی، یادگیری حرکتی، سنجش و اندازه گیری در تربیت بدنی، بهداشت و ورزش، تربیت بدنی در مدارس، مدیریت سازمان‌های ورزشی، مدیریت و طرز اجرای مسابقات، زبان اختصاصی، حرکت شناسی ورزشی، حرکات اصلاحی، تربیت بدنی و ورزش معلولین، مقدمات بیومکانیک ورزشی، مبانی روانی و اجتماعی، تربیت بدنی، آمادگی جسمانی، فوتبال، دو و میدانی، ژیمناستیک، شنا، والیبال، بسکتبال، هندبال، تنیس روی میز، کشتی، بدمینتون.

بازار کار رشته علوم ورزشی

آگاهی از بازار کار و فرصت‌های شغلی رشته علوم ورزشی می‌تواند در روند انتخاب رشته کنکور سراسری بسیار تاثیر گذاز باشد و داوطلبان را از بلاتکلیفی در می‌آورد؛ بنابراین اگر قصد تحصیل در رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی را دارید در رابطه با بازار کار و فرصت‌های شغلی این رشته لازم است بدانید که موقعیت‌های شغلی متنوعی با توجه به گرایش داوطلبان وجود دارد و می‌توان گفت که فارغ التحصیلان این رشته با بیکاری مواجه نخواهند شد.

به عنوان مثال افراد فارغ التحصیلان رشته علوم ورزشی می‌توانند در وزارتخانه‌ها (در بخش تربیت بدنی) به عنوان مربی و مسئول ورزش و یا به عنوان مشاوره یک طراح در ساخت وسایل و لباس‌های ورزشی، به عنوان مربی در باشگاه‌های ورزشی آزاد و یا به عنوان کارشناس یا مربی بدنسازی در سازمان تربیت بدنی فعالیت داشته باشند. کارشناسی تربیت بدنی در فدراسیون‌های ورزشی و نهاد‌های انقلابی، سازمان‌های دولتی، خدمت در مراکز ورزشی و درمانی جانبازان و معلولین، تدریس دروس تربیت بدنی در مدارس و مراکز آموزشی هم از دیگر فعالیت‌های مربوط به فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی تربیت بدنی و علوم ورزشی است.


منبع: میگنانظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1583 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدارس سلام  class=
رایان کلاس  class=
برنامه درسی میم  class=
جشنواره زنگ کرونا  class=

بررسی رشته علوم ورزشی و دروس این رشته

کاربرد رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی درامرآموزش وپرورش و بهداشت فردی و اجتماعی بسیار گسترده است.