سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

بررسی ظرفیت مدارس تیزهوشان در سال جاری کد مطلب : 12557 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

بررسی ظرفیت مدارس تیزهوشان در سال جاری

بعد از قبولی در آزمون تیزهوشان، مرحلۀ مهم بعدی بررسی ظرفیت مدارس تیزهوشان و ثبت‌نام در آن‌هاست؛ زیرا ظرفیت پذیرش این مدارس محدود بود ه و همیشه دغدغه تیزهوشان است. در این مطلب به بررسی ظرفیت مدارس سمپاد در سال جاری می‌پردازیم.

. . . . . . . . . . . . .

معمولا والدین زیادی اصرار دارند که فرزندانشان در مدارس تیزهوشان تحصیل کنند؛ زیرا در این مدارس فضای علمی و آموزشی نسبت به سایر مدارس گسترده‌تر است؛ همچنین مدارس تیزهوشان دارای مزایای متعددی هستند که باعث می‌شود، هر ساله دانش‌آموزان زیادی داوطلب ورود به این مدارس باشند.

البته همان‌طور که می‌دانید، ورود به مدارس تیزهوشان کار ساده‌ای نیست و دانش‌آموزان باید در آزمون ورودی این مدارس شرکت کنند و در صورت موفقیت در آزمون، وارد این مدارس خواهند شد. پذیرش دانش‌آموزان در مدارس تیزهوشان در دو مقطع ششم به هفتم و نهم به دهم انجام می‌شود.

باتوجه به وجود آزمون ورودی برای پذیرش در این مدارس، حتما متوجه این موضوع شده‌اید که ظرفیت مدارس تیزهوشان محدود است؛ بنابراین رقابت در این آزمون سخت و نفس‌گیر بوده و تنها دانش‌آموزانی که بهترین نتایج را کسب کرده باشند، در این مدارس پذیرش می‌شوند.

برای اینکه با ظرفیت پذیرش مدارس تیزهوشان در سال تحصیلی 1401-1402 آشنا شوید. یک مقاله برای شما آماده کرده‌ایم که امیدواریم با مطالعه این مقاله، پاسخ سوالات خود را بگیرید.

 ظرفیت مدارس تیزهوشان نهم به دهم

 

بررسی ظرفیت مدارس تیزهوشان از گذشته تا به حال

دانش‌آموزان مستعد و باهوشی که قصد تحصیل در مدارس تیزهوشان را دارند، باید بعد از سال ششم و یا سال نهم (متوسطه اول) ثبت نام آزمون تیزهوشان را انجام داده و در این آزمون شرکت کنند.

معمولا ظرفیت پذیرش در مدارس تیزهوشان محدود بوده و از گذشته تا به حال، ظرفیت پذیرش دانش‌آموز در این مدارس در هر استان با استان دیگر متفاوت است؛ ولی این تعداد آنقدر زیاد نیست و همه نمی‌توانند وارد این مدارس شوند. برای اینکه افراد بتوانند با ظرفیت پذیرش هر مدرسه آشنا شوند، می‌توانند به سایت سازمان استعدادهای درخشان مراجعه کنند.

 

 معمولا ظرفیت مدارس تیزهوشان محدود بوده و از گذشته تا به حال، ظرفیت پذیرش دانش‌آموز در مدارس سمپاد هر استان با استان دیگر متفاوت است.

 

ظرفیت مدارس تیزهوشان ششم به هفتم 1401 – 1402

دانش‌آموزان پایه ششم که شرایط شرکت در آزمون مدارس تیزهوشان ششم به هفتم را دارند، باید در آزمون ورودی پایه هفتم در سال تحصیلی 1401-1402 شرکت کنند. این افراد برای ورود به مدارس تیزهوشان باید با سایر دانش‌آموزان داوطلب در پایه ششم رقابت کنند. البته بعد از قبولی و رسیدن به مرحله ثبت‌نام مدرسه، باید بدانند که ظرفیت پذیرش مدارس تیزهوشان در پایه هفتم در هر سال متغیر است؛ معمولا هرکدام از مدارس تیزهوشان ششم به هفتم در استان‌های کشور بین 40 الی 60 نفر را پذیرش می‌کنند؛ اما در برخی از استان‌های بزرگ مانند تهران، این ظرفیت به 100 نفر نیز می‌رسد.

افرادی که در آزمون ورودی این مدارس ثبت‌نام می‌کنند، باید با توجه به محل سکونت و منطقه آموزش و پرورش خود، مدرسه موردنظر را انتخاب کنند. البته اگر دانش‌آموز بخواهد در استان دیگری ادامه تحصیل دهد، می‌تواند در زمان ثبت‌نام مدرسه موردنظر خود در استان دیگر را انتخاب کند؛ اما محل برگزاری آزمون در استان محل سکونت فعلی او خواهد بود.

پذیرش دانش‌آموزان در این مدارس براساس اولویت‌های انتخاب شده آن‌ها و ظرفیت پذیرش مدارس تیزهوشان خواهد بود و بعد از قبولی در مدرسه و اولویت انتخاب شده توسط داوطلب، امکان تغییر آن وجود نخواهد داشت.

ظرفیت پذیرش مدارس تیزهوشان تهران از دانش‌آموزان ششم به هفتم در سال 1401-1402 به‌صورت جداول زیر است.

 جدول ظرفیت مدارس تیزهوشان پسرانه تهران برای دوره اول متوسطه سال 1401-1402

  جدول ظرفیت مدارس تیزهوشان دخترانه تهران برای دوره اول متوسطه سال 1401-1402

 

 

ظرفیت مدارس تیزهوشان نهم به دهم 1401-1402

دانش‌آموزان پایه نهم نیز برای اینکه بتوانند در یکی از مدارس تیزهوشان ادامه تحصیل دهند، باید در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان پایه نهم به دهم شرکت کنند. این دانش‌آموزان نیز رقابت سختی را در پیش خواهند داشت؛ زیرا ظرفیت پذیرش این مدارس نیز محدود است.

در این مقطع دانش‌آموزان انتخاب رشته را نیز در پیش‌روی خود دارند و با توجه به ظرفیت مدرسه و رشته موردنظر، دانش‌آموز باید از سد رقبای خود بگذرد تا بتواند وارد مدرسه تیزهوشان در دوره متوسطه دوم شود.

 

بیشتر بدانید: ویژگی‌ها، مزایا و معایب مدارس تیزهوشان

 

ظرفیت پذیرش مدارس تیزهوشان در دوره متوسطه دوم در استان‌های کشور متفاوت است. در تهران نیز این ممکن است این تعداد کمی بیشتر از استان‌های دیگر باشد. در حالت کلی دانش‌آموزان می‌توانند از طریق سامانه مدارس استعدادهای درخشان، تعداد دقیق ظرفیت‌ها را مشاهده کنند.

 جدول ظرفیت پذیرش مدارس تیزهوشان تهران در دوره متوسطه دوم سال 1401-1402

 

جمع‌بندی

مدارس تیزهوشان به دلیل کیفیت آموزشی بالایی که دارند، از برترین مدارس کشور به شمار می‌روند. این مدارس هرساله برای پذیرش دانش‌آموزان مستعد و باهوش، یک آزمون ورودی برگزار می‌کنند تا دانش‌آموزان واجد شرایط با پشت سر گذاشتن این آزمون در این مدارس مشغول به تحصیل شوند.

دانش‌آموزان پایه ششم به هفتم و نهم به دهم می‌توانند در این آزمون شرکت کرده و با کسب نمره قابل قبول و با توجه به ظرفیت مدارس تیزهوشان وارد یکی از این مدارس شوند. توجه داشته باشید که ظرفیت مدارس تیزهوشان محدود است و همین باعث می‌شود که رقابت بین دانش‌آموزان سخت‌تر شود.

از طرفی این مدارس دارای مزایا و امکانات متعددی هستند و همین امر باعث می‌شود که افراد زیادی داوطلب ورود به این مدارس باشند. آیا شما نیز به تحصیل در این مدارس فکر می‌کنید؟
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1888 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

دبیرستان دخترانه مدبران
دبستان و پیش دبستان بوستان امید
مجموعه مدارس سرای دانش
مجتمع نشانه رستا
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم