سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

بررسی مدارس سمپاد مهارتی در کشور کد مطلب : 11128 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

بررسی مدارس سمپاد مهارتی در کشور

تاسیس مدارس سمپاد مهارتی یا همان هنرستان تیزهوشان به دانش‌آموزان فنی کمک می‌کند که به صورت ویژه و باکیفیت بالا تحصیلات در رشته‌های این حوزه را ادامه بدهند.

. . . . . . . . . . . . .

دانش‌آموزان و والدین محترم ما در این مقاله می‌خواهیم، در خصوص مدارس سمپاد مهارتی صحبت کنیم و به شما دانش‌آموزان و والدین گرامی اطلاعاتی بدهیم، این اطلاعات پاسخی است به بسیاری از سوالاتی که در مورد مدارس سمپاد مهارتی، در ذهن شما به وجود آمده است. بسیاری از دانش‌آموزان با شنیدن اسم مدارس سمپاد مهارتی، تصور می‌کنند که منظور همان مدارس تیزهوشان است و برخی دیگر هم تصور می‌کنند، منظور مدارس استعداد درخشان است، ولی راستش را بخواهید همه این تصورات اشتباه است.

درست است که سمپاد در واقع نام کوتاه‌شده سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان است که بر روی مدارس تیزهوشان و استعدادهای درخشان نظارت می‌کند، ولی مدارس سمپاد مهارتی یک تفاوت آشکار با مدارس تیزهوشان و استعداد درخشان دارد، برای این که نسبت به این موضوع آگاهی و اطلاعات بیشتری پیدا کنید، به شما دانش‌آموزان و والدین گرامی پیشنهاد می‌کنم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

 هنرستان‌های سمپاد مهارتی در رشته‌های مختلفی از قبیل برق، کامپیوتر، فتوگرافیک، گرافیک، خیاطی، چهره‌سازی و... دانش‌آموز به شکل بومی دانش‌آموز می‌پذیرند، دانش‌آموزان با ثبت‌نام در آزمون و پذیرش، در هنرستان‌های سمپاد وارد می‌شوند.

 

هدف و تاریخچه تأسیس سمپاد مهارتی

در ابتدا لازم است بدانید که منظور از مدارس سمپاد مهارتی، مدارسی هستند که زیر نظر سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان کشور، به پرورش نیروهای نخبه در رشته فنی و حرفه‌ای می‌پردازند و تلاش می‌کنند با ایجاد فضای مناسب آموزشی و ارتقای سطح علمی در رشته فنی وحرفه‌ای، نیروهای نخبه را پرورش دهند، پس منظور از سمپاد مهارتی پرورش نیروهای نخبه در رشته فنی و حرفه‌ای است. اولین مدرسه سمپاد مهارتی در استان البرز در سال 97 راه‌اندازی شد.

طرح سمپاد مهارتی از سال 98 از طریق آزمون ورودی مدارس متوسطه دوره دوم استعدادهای درخشان و پذیرش در رشته‌های شبکه و نرم‌افزار و فتوگرافیک در استانهای خراسان رضوی و البرز و همدان اجرایی شد.

هدف از تاسیس مدارس تیزهوشان، توجه ویژه به دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای است، در واقع زیر بنای فکری بسیاری از افراد جامعه این است که اگر دانش‌آموزی در رشته فنی و حرفه‌ای مشغول به تحصیل شد، یعنی به اندازه دانش‌آموزان رشته های نظری (ریاضی، تجربی، انسانی) استعداد و تلاش ندارند و رشته فنی و حرفه‌ای را به این دلیل انتخاب می‌کنند که استعداد و حوصله درس خواندن ندارند و زودتر می‌خواهند از درس و مدرسه راحت شوند و سراغ کسب‌و‌کاری بروند و وارد بازار کار شوند، اما این یک تصور اشتباه است و در واقع کم نیستند دانش‌آموزانی که به رشته فنی و حرفه‌ای علاقه‌مند هستند و بسیار مستعد و باهوش هستند و در صورتی که به خوبی در یک محیط آموزشی با سطح بالا تحت آموزش و پرورش و مهارت آموزی قرار بگیرند چه بسا به افراد بامهارت و با دانش بالا تبدیل شوند.

به عنوان نمونه به این خبر توجه کنید: «هنرستان‌های سمپاد مهارتی در استان خراسان رضوی فعال هستند و دانش‌آموزان این مدارس در مسابقات بین‌المللی خودروهای خودران خوش درخشیدند». در واقع این خبر نشانگر موفقیت دانش‌آموزان و دانش‌آموختگان مدارس سمپاد مهارتی است و برای شما دانش‌آموزان علاقه‌مند به رشته فنی و حرفه‌ای بسیار امید بخش است.

در واقع هدف از تأسیس مدارس سمپاد مهارتی سرمایه‌گذاری و توجه به دانش‌آموزان نخبه‌ای است که تصمیم دارند، در رشته فنی و حرفه‌ای به تحصیل بپردازند. به شما دانش‌آموز مستعد و پرتلاش توصیه می‌کنم در صورتی که رشته فنی و حرفه‌ای را برای ادامه تحصیل انتخاب کردید، بهترین گزینه برای شما مدارس سمپاد مهارتی است؛ زیرا در این مدارس با ارتقای سطح علمی و ایجاد فضای رقابتی و مهارت‌آموزی با سطح بالا این امکان برای شما فراهم می‌شود که در شرایط تحصیلی بهتری تحصیل کنید و با مهارت و دانش بالاتری وارد بازار کار و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر شوید.

 

بیشتر بدانید: «هر آنچه که باید در مورد تحصیل در هنرستان بدانید»

 

ویژگی‌های هنرستان‌های سمپاد

هنرستان‌های سمپاد مهارتی در رشته‌های مختلفی از قبیل برق، کامپیوتر، فتوگرافیک، گرافیک، خیاطی، چهره‌سازی و... دانش‌آموز جذب می‌کند و به شکل بومی دانش‌آموز می‌پذیرند، دانش‌آموزان با ثبت‌نام در آزمون و پذیرش در هنرستان‌های سمپاد وارد می‌شوند. یعنی مهارت‌های فنی و حرفه‌ای متناسب با ظرفیت هر استان در زمینه کشاورزی، صنعت، گردشگری و صنایع دستی و... به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود. در واقع فرق میان هنرستان‌های فنی و هنرستان‌های سمپاد مهارتی در پرورش انسان‌های توانمند و ماهری است که چرخه صنعت و اقتصاد کشور به شدت به این افراد ماهر و توانمند نیازمند است.

 

هنرستان تیزهوشان

 

مقایسه مدارس سمپاد مهارتی و هنرستان‌های عادی

پیش از گفتیم که هدف از ایجاد مدارس سمپاد مهارتی یا هنرستان تیزهوشان ایجاد یک فضای مناسب علمی به هدف ارتقای سطح علمی و مهارتی دانش‌آموزان است. در واقع در مدارس سمپاد مهارتی تلاش می‌شود، امکانات مناسبی از لحاظ آموزشی در اختیار دانش‌آموزان قرار گیرد و معلمان و مدرسان روی پرورش دانش‌آموزان خلاق و با مهارت تمرکز می‌کنند و مسیر آموزشی از حالت یک بعدی خارج می‌شود، زیرا شرایط تحصیلی و امکانات آموزشی از سطح بالاتری به نسبت هنرستان‌های عادی برخوردار است.

در هنرستان‌های عادی گزینش و آزمون خاصی برگزار نمی‌شود و دانش‌آموزان با سطح علمی مختلف در این هنرستان‌ها مشغول به تحصیل می‌شوند، اما در هنرستان‌های تیزهوشان یا سمپاد مهارتی آزمونی جهت ورود و ثبت‌نام برگزار می‌شود تا دانش‌آموزان مستعد وارد این هنرستان‌ها شوند و از همین ابتدای راه یک فضای رقابتی ایجاد می‌شود و دانش‌آموزان با امکانات و شرایط تحصیلی بهتر در هنرستان سمپاد مشغول به تحصیل می‌شوند.

لازم است بدانید برای تحصیل در مدارس سمپاد مهارتی یا هنرستان‌های تیزهوشان باید شهریه بپردازید، ولی به طور معمول شرایط پرداخت شهریه با توجه به شرایط متغیر است و معمولا شهریه بستگی به منطقه و استان و میزان درآمد مردم منطقه دارد. می‌توانید با شناخت بهترین هنرستان‌های تهران انتخاب درستی انجام دهید. درست است که برای تحصیل در هنرستان سمپاد باید تلاش بیشتری کنید و هزینه کنید، اما اگر شما به رشته فنی و حرفه‌ای علاقه‌مند هستید، ارزشش را دارد.

 

نحوه ثبت‌نام هنرستان تیزهوشان

هنرستان تیزهوشان هر سال در اواخر خرداد ماه آزمون برگزار می‌کند و این آزمون شامل دو بخش است، بخش استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی و شما باید برای ثبت‌نام در این آزمون به سایت مرکز ملی استعدادهای درخشان به آدرس azmon.madu.ir وارد شوید. به خاطر داشته باشید که دانش‌آموزان پایه نهم به دهم می‌توانند در آزمون مدارس سمپاد مهارتی شرکت کنند.

دانش‌آموزانی که تصمیم دارند در هنرستان تیزهوشان ادامه تحصیل بدهند باید در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان ثبت‌نام کنند و پس از شرکت در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان سمپاد و کسب نمره مورد نیاز می‌توانند، در الویت انتخابی خود هنرستان تیزهوشان استان خود را انتخاب نمایند.

زمان ثبت‌نام آزمون ورودی پایه هفتم و آزمون ورودی تکمیل ظرفیت پایه دهم از فروردین ماه آغاز می‌شود، در بازه زمانی 11 تا 25 فروردین ماه انجام می‌پذیرد و ثبت‌نام از طریق سامانه azmon.medu.ir انجام می‌شود و مدت زمان ثبت‌نام معمولا 15 روز است و قابل تمدید نیست. ثبت‌نام در هنرستان تیزهوشان معمولا شرایطی دارد از جمله:

  • • داشتن تابعیت ایرانی
  • • حداقل معدل کل 19 در پایه هشتم برای آزمون ورودی پایه دهم
  • • اشتغال به تحصیل دانش‌آموز در پایه دهم

همچنین باید توجه داشت که پذیرش داوطلبان برای ورود به پایه دهم استعدادهای درخشان بر اساس نمره و امتیاز کسب‌شده در آزمون ورودی خواهد بود. مسئولیت صحت اطلاعات مندرج در تقاضانامه ثبت‌نام به عهده داوطلب است و در صورت مغایرت قبولی داوطلب لغو خواهد شد.

سوالات آزمون شامل دو بخش استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی است. دفترچه 1 سوالات آزمون تحلیلی شامل 50 سوال و 50 دقیقه زمان برای پاسخگویی است و این دفترچه شامل 50 درصد آزمون را به خود اختصاص می‌دهد. دفترچه سوالات 2 سوالات استعداد تحصیلی است. مواد آزمون استعداد تحصیلی دروس قرآن و معارف اسلامی، زبان و ادبیات فارسی، مطالعات اجتماعی، علوم تجربی و ریاضیات است و هر درس شامل 10 سوال است. منابع طرح سوال کلیه کتاب‌های پایه هشتم و نهم است و سوالات هم تستی است و هر پاسخ صحیح 3 نمره مثبت و هر پاسخ غلط 1 نمره منفی دارد.

 

 رشته‌های سمپاد مهارتی

 

رشته‌های سمپاد مهارتی

سمپاد مهارتی در ابتدا به طور آزمایشی در رشته شبکه و نرم افزار و فتوگرافیک در استان البرز و همدان و خراسان رضوی اجرا شد و سپس در سال 1399 طرح سمپاد مهارتی گسترش یافت و در استان‌هایی مانند استان فارس و همدان و یزد و تهران در رشته‌های مکاترونیک، پویانمایی، شبکه، نرم افزار و فتوگرافیک، برق و خیاطی و چهره سازی هم اجرا شد.

 

بیشتر بدانید: «بررسی مدارس تیزهوشان در سال جاری»

 

جمع‌بندی

مدارس سمپاد مهارتی در واقع همان هنرستان‌های تیزهوشان است که به هدف ارتقای علمی و مهارت‌آموزی در هنرستان‌ها تأسیس می‌شود. انگیزه اصلی که سبب شد این هنرستان‌های تیزهوشان یا همان سمپاد مهارتی ایجاد شود، این بود که سال‌ها پیش مدارس سمپاد یا تیزهوشان برای رشته های ریاضی و انسانی و تجربی ایجاد شده بود، اما در رشته فنی و حرفه‌ای هیچ هنرستان تیزهوشانی برای دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای وجود نداشت، به‌تازگی یعنی از سال 1397 ابتدا به طور آزمایشی در رشته شبکه و نرم‌افزار مدارس سمپاد مهارتی تنها در چند استان ایجاد شد و سپس تعداد این مدارس در استان های مختلف زیادتر شد.

دانش‌آموزان مستعد و فعالی که به رشته فنی و حرفه‌ای علاقه مند هستند و تمایل دارند در یک فضای رقابتی سالم در مسیر علمی فنی و حرفه‌ای با امکانات آموزشی بسیار خوب به تحصیل بپردازند باید در ابتدا در آزمون ورودی در سایت مرکز ملی استعدادهای درخشان شرکت کنند و از مزایای مدارس سمپاد مهارتی بهره‌مند شوند. ما در این مقاله تلاش کردیم شما را با هدف ایجاد هنرستان تیزهوشان و شرایط ثبت‌نام و ویژگی این مدارس آشنا کنیم. ضمن آرزوی موفقیت برای شما دانش‌آموز عزیز منتظر شنیدن نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

 مطالب مشابه ومورد توجه بازدیدکنندگان
» ویژگی‌‌ها، مزایا و معایب مدارس تیزهوشان

نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1128 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

دبیرستان علوم نو
مدرسه مجازی کلاسیکو
دبیرستان خاتم
انتخاب رشته نهم