سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

تاثیر حرکت بر یادگیری واژگان خارجی کد مطلب : 10727 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

تاثیر حرکت بر یادگیری واژگان خارجی

نتایج یک تحقیق تحریک مغناطیسی فراجمجمه ای نشان داد که قشر حرکتی ممکن است در ترجمه کلمات زبان خارجی به زبان مادری نقش داشته باشد.

. . . . . . . . . . . . .

به نقل از نوروساینس نیوز، قشر حرکتی یک ناحیه مغزی است که حرکات ارادی بدن را کنترل می‌کند. با این حال، گروهی از دانشمندان عصب‌شناسی نشان داده‌اند که این قشر می‌تواند به ترجمه کلمات زبان خارجی به زبان مادری نیز کمک کند.

شرکت‌کنندگان در این تحقیق کلمات زبان خارجی را با اجرای حرکات مرتبط با معنا در طول چهار روز آموزش آموختند. پس از آموزش، شرکت‌کنندگان کلماتی را که آموخته بودند، شنیدند و از آنان خواسته شد که آنها را به زبان مادری خود ترجمه کنند.

یک تکنیک علوم اعصاب معروف به تحریک مغناطیسی فراجمجمه‌ای (TMS) که در آن پالس‌های مغناطیسی مناطق خاصی از مغز را تحریک می‌کند، برای تداخل با پردازش در قشر حرکتی حین کار ترجمه استفاده شد.

دانشمندان دریافتند که این تداخل، ترجمه کلمات آموخته‌شده با حرکات را کند می‌کند. این کند شدن در پاسخ به کنترل تحریک مغناطیسی فراجمجمه‌ای (TMS) که با پردازش قشر حرکتی تداخل ندارد، مشاهده نشد.

در شرایط کنترل اضافی، شرکت‌کنندگان کلمات زبان خارجی را با مشاهده تصاویر یاد گرفتند اما ترجمه آنان تحت تاثیر تحریک مغناطیسی فراجمجمه‌ای اعمال شده بر قشر حرکتی قرار نگرفت.

قشر حرکتی به ترجمه واژگان زبان‌های خارجی پس از یک دوره به نسبت کوتاه آموزش مبتنی بر حرکت کمک کرد و نشان داد که انجام حرکات ممکن است ابزاری ارزشمند برای انتخاب سریع‌تر کلمات جدید در یک زبان خارجی باشد.

برایان ماتیاس، محقق این تحقیق توضیح می‌دهد: جالب این که این اثر هم برای کلمات عینی مانند ویولن و هم برای واژه ‌های انتزاعی مانند دموکراسی به‌وجود آمد.

مجموع یافته‌ها نشان می‌دهد که حافظه ما برای کلمات تازه یاد گرفته شده به زبان خارجی بستگی به زمینه حسی-حرکتی دارد که در آن کلمات حین یادگیری آموخته شده‌اند.

بسیاری از روش‌های آموزشی که اغلب برای یادگیری واژگان زبان‌های خارجی جدید استفاده می‌شوند تنها بر اطلاعات صوتی یا تصویری متکی است، مانند مطالعه فهرست کلمات نوشتاری. یافته‌های ما نشان می‌دهد که چرا تکنیک‌های یادگیری که سیستم حرکتی بدن را ادغام می‌کنند به‌طور معمول از سایر راهبردهای یادگیری بهتر عمل می‌کنند.

یافته‌های این تحقیق به‌تازگی در مجله مشهور علوم اعصاب (Journal of Neuroscience) منتشر شده است.


منبع: خبرگزاری ایسنا


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1795 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

میم مارکت   class=
جستجوی مدارس  class=
نمونه سوال های تیزلند  class=
میم مارکت   class=
مدرسه اتحاد نوین  class=
مدرسه صدرانوین دوره دوم متوسطه  class=
میم مارکت  class=
Here: Here: 1

تاثیر حرکت بر یادگیری واژگان خارجی

نتایج یک تحقیق تحریک مغناطیسی فراجمجمه ای نشان داد که قشر حرکتی ممکن است در ترجمه کلمات زبان خارجی به زبان مادری نقش داشته باشد.