سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

تاثیر سهمیه بر ورود به مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی کد مطلب : 12388 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

تاثیر سهمیه بر ورود به مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی

برای ورود به مدارس تیزهوشان و نمونه‌دولتی سهمیه‌هایی وجود دارد که روند ورود را راحت‌تر کرده و تسهیلاتی را برای دانش‌‌آموزان به‌همراه دارد؛ در این مطلب به بررسی هر کدام از سهیمه‌ها می‌پردازیم.

. . . . . . . . . . . . .

انتخاب مدرسه برای فرزند یک تصمیم کاملا شخصی و البته کمی دشوار از جانب والدین است که گاهی با وسواس زیاد انجام می‌گیرد. والدین دوست دارند که فرزندشان را در بهترین مدرسه ثبت‌نام کنند تا به این واسطه زمینه را برای موفقیت و پیشرفت او فراهم کرده باشند. بدون شک مدرسه می‌تواند عامل تاثیرگذاری در رسیدن به موفقیت افراد باشد. در ایران مدارس مختلفی وجود دارد که از نظر علمی، اجتماعی و اقتصادی در سطوح مختلفی قرار دارند. خانواده‌ها می‌توانند با درنظر گرفتن شرایط خانوادگی خود و البته با شناخت کامل از روحیات و ویژگی‌های شخصیتی فرزندشان، از بین مدارس موجود یکی را انتخاب کنند.

بین مدارس موجود، مدارس نمونه‌دولتی و تیزهوشان از محبوبیت زیادی بین خانواده‌ها برخوردار است. امتیاز بزرگ این مدارس بهره‌مندی از کیفیت آموزشی بالا و توجه به استعدادهای نهفته در دانش‌آموزان است. در این مدارس تلاش می‌شود تا با بهره‌گیری از بهترین امکانات، جدیدترین روش‌های آموزشی و برترین معلمان و اساتید، میزان یادگیری را در دانش‌آموزان ارتقا دهند. مجموعه این عوامل در کنار هم باعث شده است تا بسیاری از دانش‌آموزان برای صاحب شدن یک صندلی در این مدارس با هم به رقابت بپردازند. استقبال زیاد از این مدارس و ظرفیت محدود این مدارس برای پذیرش دانش‌آموز، منجر به تهیه آزمون ورودی به مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان از سوی مسئولین شده است. تا به این ترتیب همه دانش‌آموزان متقاضی شانس خود را برای قبولی در این مدارس امتحان کنند. در این میان امتیازاتی را هم برای گروه خاصی از افراد در نظر گرفته‌اند تا شرایط را برای ورود هر چه آسان‌تر آن‌ها فراهم کرده باشند. ما در ادامه مقاله به شرح و توضیح سهمیه‌های درنظرگرفته شده برای این مدارس می‌پردازیم.

 

انواع سهمیه دانش‌آموزی برای ورود به مدارس

تقسیم‌بندی مدارس در ایران به صورت دولتی، نمونه دولتی، غیر دولتی، فرهنگیان و شاهد است. هر کدام از این مدارس برای پذیرش دانش‌آموزان شرایط و ضوابط خاص خود را دارند. به عنوان مثال ثبت‌نام تیزهوشان با ثبت‌نام مدارس دولتی کاملا متفاوت است. تعدادی از این مدارس با در نظر گرفتن سهمیه شرایط را برای ادامه تحصیل در مدرسه برای گروهی خاص از افراد تسهیل می‌بخشند. ما در ادامه به معرفی مختصری از این سهمیه می‌پردازیم.

 

 تنها سهمیه ورود به مدارس تیزهوشان در شرایط فعلی سهمیه دوقلو یا چندقلوهاست؛ در صورتی که ورود به مدارس نمونه‌دولتی با سهمیه شاهد، ایثارگر و جانباز همراه است.

 

  •  سهمیه مدارس شاهد

این مدارس ویژه دانش‌آموزان شاهد و جانباز است. اما با افزایش ظرفیت این مدارس شرایطی فراهم شده است تا دانش‌آموزان غیر شاهد بتوانند تحصیل در این مدارس را تجربه کنند. شرط ورود دانش‌آموزان غیر شاهد به این مدارس، برخورداری از سطح بالای علمی نظیر حافظ قرآن بودن، کسب رتبه اول تا سوم در مسابقات فرهنگی، هنری، علمی و کسب رتبه اول تا سوم مسابقات مربوط به حفظ قرآن و نهج‌البلاغه است.

  •  سهمیه مدارس فرهنگیان

این مدارس ویژه دانش‌آموزان فرهنگی است و تنها کسانی که فرزند والدینی فرهنگی هستند، می‌توانند به این مدارس ورود پیدا کنند. امتیاز مهم برای این گروه تحصیل به صورت رایگان و بدون پرداخت هیچ‌گونه شهریه‌ای است.

  •  سهمیه مدارس نمونه دولتی

سهمیه‌های در نظر گرفته شده برای این مدارس، سهمیه فرزندان شاهد، جانباز، ایثارگر و روستایی است.

  •  سهمیه مدارس تیزهوشان

تنها سهمیه در نظر گرفته شده برای این مدارس، سهمیه دوقلو یا چندقلو است.

 

سهمیه‌های آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و تاثیر هر کدام

مدارس تیزهوشان مانند مدارس نمونه دولتی در دسته مدارس محبوبی است که در جهت شکوفایی هر چه بهتر استعدادها، بهترین و جدیدترین امکانات را فراهم کرده است. مقایسه مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان می‌تواند به شما درک درستی از تفاوت بین این دو مدرسه ارائه دهد. با توجه به استقبال فراوان از این مدارس، مرکز سمپاد اقدام به برگزاری آزمونی در پایه هفتم و دهم کرده است. ورود به این مدارس مشروط به قبولی در آزمون ورودی است. مرکز سمپاد برای ورود دانش‌آموزان به پایه دهم سهمیه و امتیازاتی را برای گروه خاصی از افراد قائل شده است. این سهمیه تنها برای پایه دهم وجود دارد و ورود به پایه هفتم تنها مشروط به دارا بودن شرایط ورودی برای تحصیل در این مدارس است. در ادامه به سهمیه‌های درنظرگرفته‌شده برای آزمون نهم به دهم می‌پردازیم:

 

سهمیه دوقلوها و چندقلوها

تنها سهمیه درنظرگرفته‌شده برای آزمون نهم به دهم مدارس تیزهوشان سهمیه دوقلوها یا چندقلوهاست. در صورتی که دانش‌آموزان دوقلو یا بیشتر در زمانی یکسان اقدام به ثبت‌نام در آزمون تیزهوشان کنند و تنها یکی از آن‌ها قبول شود (تفاوتی ندارد که همجنس باشند یا غیر همجنس، دوقلو باشند یا چندقلو)، دیگری می‌تواند با شرط کسب حداقل هشتاد درصد امتیاز آزمون آخرین فرد پذیرفته‌شده، در مدرسه انتخابی خود ثبت‌نام کند.

 

بیشتر بدانید: مقایسه مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان

 

شرایط و ضوابط مربوط به سهمیه دوقلوها

  1. اولویت در انتخاب مدارس تیزهوشان دانش‌آموزان دوقلوی همجنس شبیه به هم باشد.
  2. اگر یکی از دوقلوها در آزمون ورودی قبول شد، دیگری تنها در صورت کسب حداقل امتیاز لازم می‌تواند در مدارس انتخابی خود آن ‌هم به صورت مازاد بر ظرفیت پیش‌بینی‌شده ثبت‌نام نماید.

 سهمیه ورود به مدارس تیزهوشان

 

سهمیه دانش‌آموزان مدارس تیزهوشان

سهمیه دوم مدارس تیزهوشان به دانش‌آموزانی تعلق دارد که پایه اول متوسطه خود را در مدارس تیزهوشان گذرانده‌اند. این دسته از دانش‌آموزان از شرکت در آزمون ورودی پایه دهم معاف هستند و لازم نیست برای ورود به پایه دهم در این آزمون شرکت کنند.

 

تاثیر سهمیه برای ورود به مدارس نمونه دولتی

مدارس نمونه دولتی هم در گروه مدارس محبوب و پرطرفدار قرار دارد که به دلیل برخورداری از امکانات متنوع آموزشی شرایط مطلوب و مساعدی را برای پیشرفت و موفقیت دانش‌آموزان فراهم کرده است. از آنجایی که تحصیل در مدرسه خوب آرزوی هر دانش‌آموزی است، ما شاهد رقابت تنگاتنگ و فشرده دانش‌آموزان برای ورود به مدارس نمونه دولتی هستیم. در این میان افرادی هستند که شرایطی متفاوت با شرایط دانش‌آموزان عادی دارند. به همین منظور مرکز سمپاد جهت کمک و یاری به این دانش‌آموزان، امتیاز و سهمیه را برای آن‌ها قائل شده است تا بتوانند در شرایطی مساوی و یکسان با سایر دانش‌آموزان به رقابت بپردازند. این سهمیه شامل حال سه گروه جانباز و ایثارگر، خانواده شاهد و دانش‌آموزان روستایی می‌شود. ما در ادامه به سهمیه‌های درنظرگرفته‌شده برای مدارس نمونه دولتی از سوی مرکز استعدادهای درخشان می‌پردازیم.

 

سهمیه شاهد، جانباز و ایثارگر

ده درصد از ظرفیت مدارس نمونه دولتی در دوره دوم به گروه شاهد و جانباز تعلق دارد. این گروه از افراد می‌توانند با کسب 70 درصد نمره از تراز آخرین نفر قبول شده در مدرسه مورد نظر ثبت‌نام کنند. ورود به مدارس نمونه دولتی با سهمیه شاهد و جانباز از اولویت‌بندی خاصی برخوردار است. اولویت‌بندی دانش‌آموزان با سهمیه شاهد و جانباز به شرح زیر است:

  1. فرزندان شاهد
  2. فرزندان جانباز 50 درصد به بالا و آزادگان با بیش از 3 سال سابقه اسارت
  3. فرزندان جانباز 25 تا 49 درصد و آزادگان با بیش از 6 ماه سابقه اسارت
  4. فرزندان جانباز زیر 25 درصد و آزادگان با کمتر از 6 ماه سابقه اسارت

دانش‌آموزان شاهد و ایثارگری که موفق به دریافت نمره قبولی شده‌اند، تنها در صورت ارائه مدارک مورد نظر به مدرسه می‌توانند برای تحصیل به این مدارس وارد شوند. در صورت مغایرت مدارک یا عدم ارائه مدارک، ثبت‌نام این دانش‌آموزان کاملا منتفی است.

 

سهمیه روستایی

این سهمیه متعلق به دانش‌آموزانی است که پایه هشتم و نهم خود را مدارس روستایی گذرانده‌اند. این دانش‌آموزان می‌توانند در هنگام ثبت‌نام با علامت زدن سهمیه روستایی در فرم ثبت‌نامی از تسهیلات و امتیازات درنظرگرفته‌شده برای این سهمیه بهره‌مند شوند. دانش‌آموزان با سهمیه روستایی می‌توانند در صورت کسب 50 درصد نمره تراز آخرین نفر قبول شده، در مدرسه و رشته انتخابی خود ثبت‌نام کنند. ظرفیتی که برای کل مدارس نمونه دولتی برای دانش‌آموزان روستایی در نظر گرفته شده است، 20 درصد است.

 سهمیه ورود به مدارس نمونه دولتی

 

سهمیه شهری

بیشترین ظرفیت مدارس نمونه دولتی برای دانش‌آموزان شهری در نظر گرفته شده است. این دانش‌آموزان هیچ‌گونه امتیازی ندارند و می‌توانند شانس خود برای ورود به مدارس نمونه دولتی را تنها از طریق کسب نمره قبولی در آزمون ورودی امتحان کنند. قابل ذکر است که 70 درصد ظرفیت مدارس نمونه دولتی به دانش‌آموزان با سهمیه شهری تعلق دارد. اما در صورتی که ظرفیت ده درصد سهمیه شاهد و جانباز و 20 درصد سهمیه روستایی در یک مدرسه نمونه تکمیلی تکمیل نشود این میزان ظرفیت خالی به دانش‌آموزان شهری تعلق می‌گیرد.

بیشتر بدانید: انواع مدرسه در ایران

 

جمع‌بندی

انتخاب مدرسه خوب یکی از اولویت‌های اصلی هر خانواده‌ای است. مدرسه خوب ضامن موفقیت نیست، اما می‌تواند با توجه به شرایط و امکاناتی که برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند، زمینه را برای موفقیت و پیشرفت آن‌ها فراهم کند. مدارس در ایران از رتبه‌بندی خاصی برخوردار است که افراد می‌توانند با توجه به شرایط خانوادگی و ویژگی‌های شخصیتی خود تحصیلی در یکی از آن‌ها را برای خود برگزینند. در این میان مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان از محبوبیت خاصی بین دانش‌آموزان برخوردار است. امتیاز بزرگ این مدارس بهره‌مندی از امکانات خوب آموزشی و استفاده از شیوه‌ها و متدهای جدید آموزشی است. همین امر منجر به استقبال فراوان خانواده‌ها و دانش‌آموزان از این مدارس شده است. از آنجایی که ظرفیت پذیرش در این مدارس محدود است، مرکز استعدادهای درخشان آزمونی ورودی برای تحصیل در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان طراحی کرده است تا تنها دانش‌آموزانی که موفق به کسب نمره قبولی در آزمون شوند، وارد این مدارس شوند. در این میان هستند دانش‌آموزانی که به دلیل داشتن شرایط متفاوت با سایر دانش‌آموزان در رقابتی نابرابر قرار می‌گیرند. به همین منظور مرکز سمپاد با در نظر گرفتن سهمیه و امتیازی برای این گروه از افراد، شرایط مساعدت و یاری این دانش‌آموزان را فراهم کرده است.

 نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1355 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مجتمع کوشش
مجتمع نشانه رستا
دبیرستان پسرانه حضرت سیدالشهدا(ع)
مسابقه کانگورو چیست؟
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم