سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

ثبت‌نام آزمون مدارس نمونه دولتی 1402-1401 کد مطلب : 12441 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

ثبت‌نام آزمون مدارس نمونه دولتی 1402-1401

زمان ثبت نام آزمون نمونه دولتی نهم به دهم 1402-1401، مراحل، شرایط، سایت‌های نام‌نویسی برای هر استان، منابع آزمون و مزایای ورود به مدارس نمونه دولتی برای دانش‌‌آموزان در این مطلب بررسی می‌شود.

. . . . . . . . . . . . .

نمونه دولتی، مدارسی هستند که از سطح کیفیت آموزشی و رفاهی بالاتری بهره می‌برند. این مدارس هرساله در دو پایه ششم به هفتم و نهم به دهم، ثبت‌نام به عمل می‌آورند و دانش‌آموزانی می‌توانند وارد این مدارس شوند که از هوش و استعداد بالایی برخوردار هستند.

برای اینکه دانش‌آموزان مستعد و کوشا بتوانند با تمامی شرایط و مراحل ثبت‌نام آزمون نمونه دولتی آشنا شوند، مطلبی را آماده کرده‌ایم که در آن به آزمون مدارس نمونه دولتی 1401 خواهیم پرداخت.

کوت: در سال‌های اخیر، آزمون مدارس نمونه دولتی ششم به هفتم حذف شده است و پذیرش دانش‌آموزان براساس سوابق تحصیلی و تنها به‌صورت حضوری امکان‌پذیر است؛ اما آزمون مدارس نمونه دولتی، برای پایه نهم به دهم، همچنان برگزار می‌شود.

 

زمان ثبت نام آزمون نمونه دولتی 1401

دانش‌‌آموزان پایه ششم به هفتم برای ورود به مدارس نمونه دولتی، آزمونی نخواهند داشت و با توجه به سوابق تحصیلی پذیرش می‌شوند. این دانش‌آموزان باید به مدارس نمونه دولتی مراجعه کرده و مراحل ثبت‌نام را طی کنند؛ اما طبق اخبار آزمون نمونه دولتی دانش‌آموزان پایه نهم به دهم، برای ثبت‌نام آزمون مدارس نمونه دولتی 1401، از 30 فروردین تا 10 اردیبهشت ماه 1401 فرصت دارند تا با مراجعه به سامانه ثبت‌نام آزمون، مراحل ثبت‌نام در این آزمون را انجام دهند.

داوطلبان شرکت در آزمون مدارس نمونه دولتی 1401، باید توجه داشته باشند که هر داوطلب تنها می‌تواند در تقاضای ثبت‌نام یک رشته تحصیلی از شاخه نظری (علوم تجربی، ریاضی فیزیک و علوم انسانی) یا فنی و حرفه‌ای را انتخاب کنند.

 

شرایط ثبت نام آزمون مدارس نمونه دولتی نهم به دهمم در سال تحصیلی فعلی

مدارس نمونه دولتی با داشتن کیفیت بالای آموزشی و شهریه پایین به نسبت مدارس غیرانتفاعی، همواره در میان والدین و دانش‌آموزان موردتوجه هستند. دانش‌آموزان تهرانی می‌توانند با مشاهده لیست مدارس نمونه دولتی تهران خود را برای پذیرش در یکی از این مدارس آماده کنند؛ اما برای ثبت‌نام در آزمون مدارس نمونه دولتی، دانش‌آموزان باید شرایط لازم را داشته باشند.

شرایط ثبت‌نام در این آزمون، توسط وزارت آموزش و پرورش کشور اعلام شده و در دفترچه ثبت‌نامی تمامی استان‌ها درج می‌شود. این شرایط عبارت‌اند از:

 • در آزمون نمونه دولتی 1401، داوطلب باید تابعیت ایرانی داشته باشد؛ البته دانش‌آموزان غیرایرانی که دارای شرایط خاص هستند، نیز می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.
 • در آزمون نمونه دولتی نهم به دهم 1402-1401 نمرات دانش‌آموز در نمره و رتبه نهایی آزمون تاثیر خواهد داشت؛ یعنی اینکه 50 درصد آزمون ورودی و 50 درصد معدل کتبی ارزشیابی نوبت دوم بدون اعمال نمرات تکوینی خواهد بود.

به‌عبارتی دیگر، نمره نهایی هر دانش‌آموز برای گزینش در آزمون مدارس نمونه دولتی 1401، میانگین نمره آزمون تستی و معدل کل دانش‌آموز در پایه هشتم است. (هر چقدر معدل دانش‌آموز در پایه نهم به 20 نزدیک‌تر باشد، شانس قبولی او بیشتر است)

 

مراحل شرکت در آزمون مدارس نمونه دولتی 1402-1401

شرکت در آزمون نمونه دولتی نهم به دهم در سال 1401 به‌صورت اینترنتی بوده و داوطلبان باید در تاریخ تعیین‌شده، برای ثبت‌نام در این آزمون اقدام کرده. سپس با مطالعه کتاب‌های درسی و نمونه سوالات جدید آزمون نمونه دولتی خود را برای شرکت در این آزمون آماده کنند.

مراحل ثبت‌نام آزمون مدارس نمونه دولتی به صورت زیر است:

1- مراجعه به وب‌سایت ثبت‌نام استان (حتما از طریق کامپیوتر و با استفاده از مرورگرهای Google Chrome یا Firefox اقدام شود)

2- واریز وجه ثبت‌نام از طریق درگاه اینترنتی و دریافت رمز ورود به سامانه

3- بارگذاری عکس دانش‌آموز ( تصویر زمینه باید سفید باشد و ابعاد عکس نیز 4*3 با فرمت jpg بوده و حداکثر حجم آن 300kb باشد)

4- تکمیل فرم اینترنتی تقاضای ثبت‌نام در آزمون و ثبت نهایی و دریافت کد رهگیری

داوطلب باید این کد رهگیری را تا زمان دریافت نتیجه و ثبت‌نام در مدرسه نمونه دولتی با خود داشته باشد؛ البته توجه داشته باشید که تمامی مراحل ذکر شده مربوط به دانش‌آموزان پایه نهم به دهم بوده و دانش‌آموزان پایه ششم بههفتم دیگر آزمونی برای ورود به مدارس نمونه دولتی ندارند.

 

ثبت‌نام آزمون نمونه دولتی نهم به دهم در چه سایتی انجام می‌شود؟

دانش‌‌آموزان واجد شرایط، برای ثبت‌نام آزمون نمونه دولتی باید به سامانه ثبت‌نام آزمون مدارس نمونه دولتی نهم آموزش و پرورش استان محل سکونت خود مراجعه کنند. با وجود اینکه این آزمون یک آزمون کشوری است؛ اما ثبت‌نام در این آزمون از طریق سامانه مربوط به استان محل سکونت انجام می‌شود. سامانه‌ ثبت‌نام آزمون مدارس نمونه دولتی 1401، به شرح جدول زیر است.

 

https://360x.ir/tizland.ir/articles/1401/sabtenamnemoonedolati-min.jpg

 

بیشتر بدانید: تاثیر سهمیه بر ورود به مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی

 

اهداف و مزایای شرکت در آزمون ورود به مدارس نمونه دولتی

مدارس نمونه دولتی، از بهترین مدارس با بالاترین امکانات آموزشی با اساتید و معلم‌های مجرب هستند و در مقایسه با مدارس غیرانتفاعی شهریه کمتری دارند؛ بنابراین این مدارس در کنار مدارس تیزهوشان بسیار طرفدار دارند؛ همچنین آزمون نمونه دولتی نیز مانند آزمون تیزهوشان 1401 در بین دانش‌آموزان و والدین آنها از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار است.

شرکت در آزمون مدارس نمونه دولتی مزایای متعددی دارد که از مهم‌ترین اهداف و مزایای مدارس نمونه دولتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • در این مدارس به دانش‌آموزانی که از توانایی و هوش بالایی برخوردار هستند، توجه بیشتری خواهد شد.
 • در مدارس نمونه دولتی از هدر رفتن استعدادهای درخشان تا حد زیادی پیش‌گیری می‌شود.
 • این مدارس در شکوفایی استعدادها و خلاقیت‌ها نقش بسزایی دارند.

درواقع می‌توان هدف از آزمون مدارس نمونه دولتی را چنین بیان کرد که اگر دو دانش‌آموز با سطح فکری متفاوت در یک مدرسه تحصیل کنند؛ احتمال دارد که دانش‌آموزی که ضریب هوشی پایین‌تری دارد، دچار افسردگی شود؛ همچنین دانش‌آموز باهوش‌تر نیز احساس ضعف و خستگی کند. این در حالی است که مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی معایبی نیز دارند که عبارتند از:

 • تبعیض بین دانش‌آموزان با این نوع دسته‌بندی و آموزش
 • ایجاد غرور کاذب در دانش‌آموزان
 • نمایش عملکرد ضعیف در مدارس دیگر با جمع‌آوری دانش‌آموزان خوب در یک مدرسه
 • نداشتن امکانات خاص در برخی از مدارس نمونه دولتی

باتوجه به این معایب، والدین و دانش‎آموزان باید تمامی توجه خود را در انتخاب مدرسه نمونه دولتی داشته باشند و همچنین والدین به فرزندان خود کمک کنند تا اسیر غرور کاذب نشوند.

 

تقویم و زمان‌بندی ثبت نام تا قبولی ورود به مدرسه نمونه دولتی در سال 1401

داوطلبان ثبت‌نام آزمون مدارس نمونه دولتی از روز ثبت‌نام در آزمون تا روز ورود و ثبت‌نام در مدرسه نمونه دولتی یک مسیر چند ماهه را طی می‌کنند.

ثبت‌نام آزمون نمونه دولتی 1401، همان‌طور که قبلا نیز به آن اشاره شد، از 30 فروردین تا 10 اردیبهشت 1401 خواهد بود. بعد از اینکه داوطلبان با ورود به سامانه استانی خود در این آزمون ثبت‌نام کردند، باید خود را برای شرکت در آزمون آماده کنند.

آزمون مدارس نمونه دولتی هر ساله در تیرماه برگزار می‌شود. در سال 1401 نیز، آزمون نمونه دولتی در روز جمعه 3 تیرماه برگزار خواهد شد. داوطلبان باید 5 روز قبل از تاریخ برگزاری آزمون، کارت ورود به جلسه آزمون نمونه دولتی 1401 را دریافت کنند.

با دریافت کارت ورود به جلسه، ساعت و محل برگزاری آزمون به اطلاع دانش‌آموزان خواهد رسید. داوطلبان باید در زمان تعیین شده با در دست داشتن کارت ورود به جلسه، مدارک شناسایی و لوازم موردنیاز در محل حضور داشته باشند.

داوطلبانی که با آمادگی کامل در این آزمون شرکت می‌کنند، شانس بسیار زیادی برای موفقیت در آزمون خواهند داشت؛ بنابراین دانش‌آموزانی که معدل بالایی دارند و تمامی کتاب‌ها و نمونه سوالات آزمون را به‌دقت مطالعه کرده‌اند، در این آزمون موفق خواهند بود.

نتایج آزمون حدود 10 الی 15 روز بعد از برگزاری آن، به‌صورت اینترنتی اعلام خواهد شد. داوطلبان آزمون مدارس نمونه دولتی می‌توانند در زمان مشخص شده به سامانه ثبت‌نام استان محل سکونت خود مراجعه کرده و نتیجه آزمون را دریافت کنند.

داوطلبان بعد از دریافت نتیجه (که حدودا در اواسط تابستان خواهد بود)، در صورت پذیرش باید طبق اطلاعیه منتشرشده از طرف وزارت آموزش و پرورش، برای تحویل مدارک و ثبت‌نام حضوری به مدرسه محل قبولی مراجعه کنند.

نکته‌ای که داوطلبان باید به آن توجه داشته باشند، این است که زمان اعلام نتایج آزمون نمونه دولتی، برای هر استان متفاوت بوده و در سامانه اینترنتی اختصاصی آموزش و پرورش هر استان قابل دریافت خواهد بود.

 

بیشتر بدانید: آزمون مدارس نمونه دولتی چیست و شرایط ثبت‌نام آن

 

منابع آزمون نمونه دولتی 1401

داوطلبان شرکت در آزمون مدارس نمونه دولتی 1401 باید با آشنایی کافی از منابع آزمون، خود را برای رقابت با دیگر دانش‌آموزان آماده کنند. این منابع از طریق دفترچه آزمون در اختیار داوطلبان قرار داده می‌شود. دروس منابع آزمون نمونه دولتی 1401  و تعداد سوالات آن عبارتند از:

 • آموزش قرآن و پیام‌های آسمانی؛ 15 سوال
 • فارسی؛ 15 سوال
 • عربی؛ 15 سوال
 • مطالعات اجتماعی (تاریخ، جغرافیا، مدنی)؛ 15 سوال
 • زبان انگلیسی؛ 10 سوال
 • علوم تجربی؛ 15 سوال
 • ریاضی؛ 15 سوال

ضرایب این دروس نیز با توجه به رشته دانش‌آموز طبق جدول زیر محاسبه می‌شود.

 

 https://360x.ir/tizland.ir/articles/1401/zaribnemoonedolati-min.jpg

در کنار این منابع که همگی از کتاب‌های درسی دانش‌آموز هستند، کتاب‌های کمک درسی نیز وجود دارند که می‌توانند به دانش‌آموزان برای موفقیت در آزمون نمونه دولتی کمک کنند.

کتاب‌های کمک درسی پیشنهادی نیز عبارت‌اند از:

 • کتاب ریاضی تیزهوشان نهم، انتشارات خیلی سبز
 • کتاب ریاضی نهم سری IQ، انتشارات گاج
 • کتاب ریاضیات نهم، انتشارات مبتکران
 • کتاب علوم نهم سری IQ، انتشارات گاج
 • کتاب 100 نکته فیزیک تیزهوشان نهم، انتشارات مهر و ماه
 • کتاب علوم تیزهوشان نهم، انتشارات خیلی سبز
 • کتاب فارسی نهم، انتشارات مبتکران
 • کتاب فارسی نهم سری IQ، انتشارات گاج
 • کتاب فارسی تیزهوشان نهم، انتشارات خیلی سبز
 • کتاب زبان انگلیسی نهم، انتشارات خیلی سبز
 • کتاب زبان انگلیسی نهم، انتشارات مبتکران
 • کتاب زبان انگلیسی میکرو طلایی نهم، انتشارات گاج
 • کتاب زبان عربی نهم، انتشارات نشر الگو
 • کتاب عربی نهم، انتشارات خیلی سبز
 • کتاب عربی نهم، انتشارات گاج

سوالات آزمون ورودی به این مدارس به‌صورت تستی بوده و پاسخ‌های نادرست دارای نمره منفی هستند؛ یعنی اینکه به ازای هر پاسخ صحیح، 3 نمره مثبت و به ازای هر پاسخ غلط یک نمره منفی برای داوطلب لحاظ خواهد شد.

 

بیشتر بدانید: مقایسه مدارس تیزهوشان با مدارس نمونه دولتی عادی

 

جمع‌بندی

مدارس نمونه دولتی، مدارسی هستند که از نظر امکانات و کیفیت سطح آموزشی نسبت به سایر مدارس در جایگاه بالاتری قرار دارند؛ بنابراین هرساله ثبت‌نام آزمون نمونه دولتی در کشور برگزار می‌شود تا دانش‌آموزان باهوش و مستعد از میان داوطلبان شناسایی شده و به این مدارس راه یابند.

در سال‌های گذشته، آزمون مدارس نمونه دولتی برای دانش‌آموزان پایه ششم به هفتم و نهم به دهم برگزار می‌شد که در سال‌های اخیر تنها برای دانش‌آموزان پایه نهم به دهم آزمون ورودی وجود دارد و دانش‌آموزان پایه ششم به هفتم براساس سوابق تحصیلی گزینش می‌شوند.

ما در این مقاله سعی کردیم در مورد ثبت‌نام آزمون نمونه دولتی و به‌ویژه آزمون مدارس نمونه دولتی 1401 صحبت کنیم. درصورتی که در مورد شرایط و نحوه ثبت‌نام، با موردی مواجه شده‌اید، حتما برای ما و دوستانتان بنویسید. 1. تاریخ ثبت‌نام آزمون نمونه دولتی 1401-1402 چه زمانی است؟
 2. آدرس سایت ثبت‌نام آزمون نمونه دولتی 1401-1402 چیست؟
 3. تاثیر معدل برای مدارس نمونه دولتی چقدر است؟
 4. آزمون نمونه دولتی از چه درس‌هایی است؟
 1. تاریخ ثبت‌نام آزمون نمونه دولتی 1401-1402 چه زمانی است؟


  ثبت‌نام نمونه دولتی از 30 فروردین تا 10 اردیبهشت 1401 ادامه دارد.
  ثبت‌نام از 30 فروردین 1401 شروع شده و تا 10 اردیبهشت ادامه دارد.
 2. آدرس سایت ثبت‌نام آزمون نمونه دولتی 1401-1402 چیست؟


  دانش‌‌آموزان ثبت‌نام آزمون نمونه دولتی باید به سامانه ثبت‌نام استان محل سکونت خود مراجعه کنند.
  دانش‌‌آموزان متقاضی برای ثبت‌نام آزمون نمونه دولتی، باید به سامانه ثبت‌نام آزمون مدارس نمونه دولتی نهم آموزش و پرورش استان محل سکونت خود مراجعه کنند که در این مطلب لیست کامل آن آورده شده است.
 3. تاثیر معدل برای مدارس نمونه دولتی چقدر است؟


  شرط معدل ورود به مدارس نمونه دولتی 50 درصد نمره نهایی را دربرمی‌گیرد.
  شرط معدل برای ورود به مدارس نمونه دولتی برقرار است و 50 درصد نمره نهایی را دربرمی‌گیرد.
 4. آزمون نمونه دولتی از چه درس‌هایی است؟


  آزمون نمونه دولتی از دروس فارسی، عربی، زبان انگلیسی، علوم تجربی، ریاضی و... گرفته می‌شود.
  آزمون نمونه دولتی از دروس آموزش قرآن و پیام‌های آسمانی، فارسی، عربی، مطالعات اجتماعی (تاریخ، جغرافیا، مدنی)، زبان انگلیسی، علوم تجربی و ریاضی گرفته می‌شود که تعداد سوالات و ضرایب آن در متن آمده است.


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1664 را در این کادر وارد کنید:

   خانم یلدا فدائی
خوب بود


   آقای حبیب ریگی
نامه در شرایط مکانی روستایی هستیم و از امکانات کمی داریم چیکار کنیم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، به آموزش و پرورش استان و یا منطقه خود مراجعه کنید.


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مجموعه مدارس سرای دانش
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم