سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

مدرسه تیزهوشان مناسب چه کسانی نیست؟ کد مطلب : 12980 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

مدرسه تیزهوشان مناسب چه کسانی نیست؟

مدارس تیزهوشان همیشه مورد توجه والدینی بوده که برای آیندۀ تحصیلی بچه‌هاشون برنامه‌ریزی کرده‌اند؛ اما این مدارس ممکن است برای یک سری از دانش‌آموزان به آن شکل که باید مناسب نباشد.

. . . . . . . . . . . . .

سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، در تمامی کشور مدارسی با نام مدارس استعدادهای درخشان (تیزهوشان) تأسیس کرده است. هدف از تأسیس مدرسه تیزهوشان در کشور، دسترسی بهتر دانش‌آموزان بااستعداد به آموزش و تحصیلات باکیفیت آموزشی بالا و همچنین بهره‌بردن از معلمان باسابقه و امکانات آموزشی بهتر است.

دانش‌آموزان برای ورود به مدرسه تیزهوشان باید در آزمون ورودی این مدارس شرکت کرده و رتبۀ قبولی را برای ثبت‌نام نهایی کسب کنند. این مدارس مزایای زیادی دارند که باعث می‌شود، بسیاری از والدین و دانش‌آموزان به این مدارس توجه ویژه داشته باشند؛ اما درعین‌حال، تحصیل در مدرسه تیزهوشان مناسب همه نیست و ممکن است باعث مشکلات زیادی برای دانش‌آموز، سرخوردگی و افت تحصیلی او شود.

بنابراین، بهتر است والدین قبل از هر چیز شرایط فرزند خود را بررسی کنند تا مطمئن شوند که مدرسه تیزهوشان مناسب فرزندشان هست یا نه.

برای اینکه بدانید مدرسه تیزهوشان مناسب چه کسانی نیست، این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا با پاسخ این سؤال را گرفته و تصمیم درستی بگیرید.

 

 تحصیل در مدرسه تیزهوشان برای همه مناسب نیست و ممکن است که یک دانش‌آموز از هوش بالایی بهره‌مند باشد؛ اما مدرسه تیزهوشان برای او اصلاً مناسب نباشد. این دانش‌آموز نه‌تنها در مدرسه تیزهوشان به موفقیت نخواهد رسید؛ بلکه ممکن است دچار انواع بیماری‌های روحی روانی شده، افت تحصیلی شدید داشته باشد و دچار یاس و سرخوردگی شود.

 

آیا مدرسه تیزهوشان بهترین انتخاب است؟

مدارس تیزهوشان، مدارس بسیار خوب و مجهزی هستند که باعث رشد دانش‌آموز و تحصیلات باکیفیت می‌شوند. این مدارس با آزمون ورودی در دو مقطع تحصیلی پذیرش دانش‌آموز دارند. آزمون تیزهوشان ششم به هفتم برای ورود به مقطع متوسطه و آزمون تیزهوشان نهم به دهم برای ورود دانش‌آموز به مقطع متوسطه دوم انجام می‌شود.

از امکانات و ویژگی‌های این مدارس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برگزاری کلاس‌های درسی پیشرفته
 • استفاده از کتاب‌های مکمل درسی
 • برخورداری از آموزشگاه، کتابخانه و امکانات رفاهی ویژه
 • حضور مشاوران ویژه
 • برنامه‌ریزی آموزشی ویژه
 • بهره‌گیری از آموزش ویژه
 • برگزاری آزمون‌های پیشرفت تحصیلی

باوجود تمامی این امکانات و ویژگی‌ها، مدرسه تیزهوشان بهترین انتخاب نیست و ممکن است که تحصیل در مدارس تیزهوشان باعث بالا رفتن انتظار دانش‌آموز یا خانواده او شده و عواقب جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد؛ بنابراین نمی‌توان گفت که تمامی دانش‌آموزان درس‌خوان و باهوش باید در مدرسه تیزهوشان درس بخوانند.

در واقع تحصیل در این مدارس برای دانش‌آموزانی بهترین انتخاب است که از یک مشاوره روان‌شناسی درست بهره می‌برند و می‌توانند بر استرس‌ها و فشارهای وارد شده غلبه کنند.

 

 معایب مدارس تیزهوشان

 

بدی‌های مدرسه تیزهوشان

داوطلبان شرکت در آزمون مدارس تیزهوشان، قبل از هر چیز باید مزایا و معایب این مدارس را بدانند تا با آگاهی کافی انتخاب کنند. از معایب و بدی‌های این مدارس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • یکی از مهم‌ترین عیب‌های این مدارس این است که دانش‌آموز به دلیل برچسب تیزهوشانی که خورده است، اعتمادبه‌نفس بالایی پیدا کرده و این اعتمادبه‌نفس کاذب می‌تواند به‌مرور زمان تلاش دانش‌آموز را کم کند و او را پرتوقع و خودبرتربین بار آورد. برخی از این دانش‌آموزان به دلیل داشتن هوش زیاد و خودبرتربینی که پیدا کرده‌اند، از جامعه دوری می‌کنند و کمتر با دیگران ارتباط برقرار کرده و برای یادگرفتن مهارت‌های زندگی و... تلاش می‌کنند.

 

بیشتر بخوانید: ویژگی‌ها، مزایا و معایب مدارس تیزهوشان

 

 • برخی از والدین دانش‌آموزان تیزهوش عادت دارند تا فشار درسی زیادی به فرزندان خود وارد کنند که این مسئله باعث دل‌زدگی و خستگی دانش‌آموز می‌شود. در برخی از مواقع فشار درسی بر روی دانش‌آموز آن‌قدر زیاد می‌شود که برخی از دانش‌آموزان برای یادگیری بهتر دروس به قرص‌های ریتالین پناه می‌برند.
 • مورد بعدی این است که دانش‌آموز ممکن است که فکر کند هوش بالایی دارد و توان یادگیری‌اش از خیلی‌ها بهتر است؛ بنابراین کم‌کم درس‌خواندن را کنار گذاشته و تلاشی برای بهترشدن نخواهد کرد و این باعث نتایج ضعیف و سرخوردگی دانش‌آموز خواهد شد.
 • در مدارس تیزهوشان معمولاً چیزهایی به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود که بیشتر از سن او است. مانند مباحث فرهنگی، عقیدتی، جنسی و... و باتوجه‌به کنجکاوی ذاتی که در دانش‌‌آموزان وجود دارد، این موضوع آزاردهنده است.
 • گاهی اوقات در این مدارس به موضوعات درسی بیشتر از موضوعات فرهنگی، زندگی و... پرداخته می‌شود که باتوجه‌به سطح هوش بالای این دانش‌آموزان، این افراد نیاز بیشتری به یادگیری مسائل فرهنگی، زندگی و... دارند.

 

آیا صرفاً تیزهوش بودن برای تحصیل در مدرسه تیزهوشان کافی است؟

مدارس تیزهوشان از بهترین مدارس کشور هستند و با کمی بررسی و تحقیق متوجه خواهید شد که در سال‌های گذشته، بهترین رتبه‌های کنکور سراسری از مدارس علامه حلی تهران و مدارس فرزانگان تهران بوده‌اند. این مدارس از بهترین مدارس تیزهوشان یا همان استعدادهای درخشان هستند؛ اما تیزهوشی تنها شرط تحصیل در این مدارس نیست.

افرادی که می‌خواهند وارد مدرسه تیزهوشان شوند، باید شرایط لازم برای تحصیل در این مدارس را داشته باشند. این افراد باید در آزمون ورودی شرکت کرده و نمره لازم را کسب کنند؛ همچنین معدل دانش‌آموزان در مدارس تیزهوشان برای ادامه تحصیل آنها بسیار مهم است.

دانش‌آموزانی که وارد این مدارس می‌شوند، باید حداقل معدل لازم را کسب کنند تا بتوانند به پایه بعدی بروند؛ بنابراین تنها تیزهوشی برای تحصیل کافی نیست و تلاش دانش‌‌آموز برای رسیدن به حدنصاب نمرات بسیار مهم است.

مورد آخر شهریه این مدارس است. این مدارس باتوجه‌به امکاناتی که به دانش‌آموز ارائه می‌دهند، شهریه نسبتاً بالایی دارند و دانش‌آموز باید علاوه بر مواردی که قبلاً به آن اشاره شد، توانایی پرداخت شهریه را نیز داشته باشد.

  

بدی‌های مدارس تیزهوشان 

مدارس تیزهوشان مناسب چه دانش‌آموزانی نیست؟

همان‌طور که قبلاً نیز به آن اشاره شد، تحصیل در مدرسه تیزهوشان برای همه مناسب نیست و ممکن است که یک دانش‌آموز از هوش بالایی بهره‌مند باشد؛ اما مدرسه تیزهوشان برای او اصلاً مناسب نباشد. این دانش‌آموز نه‌تنها در مدرسه تیزهوشان به موفقیت نخواهد رسید؛ بلکه ممکن است دچار انواع بیماری‌های روحی روانی شده، افت تحصیلی شدید داشته و دچار یاس و سرخوردگی شود.

در حالت کلی مدارس تیزهوشان برای دانش‌آموزانی که شرایط زیر را دارند، اصلاً مناسب نیست:

 1. دانش‌آموزانی که هوش بالایی دارند؛ اما پشتکار خوبی ندارند.
 2. دانش‌آموزانی که فشار والدین بر روی آن‌ها زیاد بوده و استرس زیادی را تحمل می‌کنند.
 3. دانش‌آموزانی که بسیار زود تحت‌تأثیر محیط قرار گرفته و مغرور می‌شوند.
 4. دانش‌آموزانی که به دلیل بیماری توانایی شرکت در کلاس‌های طولانی‌مدت و مطالعه دروس به‌صورت فشرده را ندارند.

 

 

بیشتر بخوانید: مدارس تیزهوشان

 

جمع‌بندی

مدارس تیزهوشان از امکانات آموزشی بسیار بالایی برخوردار بوده و بسیاری از بهترین رتبه‌های کنکور سراسری از بین دانش‌آموزان این مدارس هستند.

این مدارس دانش‌آموزان را برای موفقیت در المپیادهای علمی و کنکور سراسری آماده می‌کنند و از بهترین مدارس کشور هستند؛ اما مدارس تیزهوشان برای همه تیزهوشان مناسب نیستند. باوجوداینکه افراد با آزمون ورودی وارد این مدارس می‌شوند و سطح هوش و دانش آن‌ها ارزیابی می‌شود؛ اما مواردی چون شرایط روحی دانش‌آموز نادیده گرفته می‌شود.

بسیاری از دانش‌آموزان برای تحصیل در مدرسه تیزهوشان، از نظر روحی و روانی آماده نیستند و همین مسئله باعث می‌شود که دچار مشکلات فراوانی شوند؛ بنابراین قبل از هر چیز باید بدانیم که مدرسه تیزهوشان مناسب چه کسانی نیست.

درصورتی‌که تجربه‌ای در خصوص مدرسه تیزهوشان داشته باشید، حتماً در زیر همین مقاله برای ما بنویسید تا هم ما و هم سایر دوستان از تجربیات شما استفاده کنیم.
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1211 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات


آکادمی هوپا کلیک کنید
فرصت دیده شدن مدارس تهران
مجتمع آموزشی سیمای فرهنگ