سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

مراحل ثبت‌نام جهش تحصیلی کد مطلب : 12720 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

مراحل ثبت‌نام جهش تحصیلی

یکی از سوالات رایج والدین و دانش‌آموزان این است که مراحل جهش تحصیلی از منظر مدیران مدارس و خود والدین دانش‌آموز شامل چه اقداماتی می‌شود؛ در این مطلب به بررسی مراحل ثبت‌نام تحصیل جهشی می‌پردازیم.

. . . . . . . . . . . . .

برای دانش‌آموزانی که نسبت به سایر همکلاسی‌های خود از هوش فوق‌العاده‌ای برخوردار هستند و توانایی یادگیری به مراتب بالاتری دارند، گاهی نشستن در یک کلاس مشترک با دوستان خسته‌کننده و زجرآور می‌شود. این گروه از دانش‌آموزان چون تسلط بالایی روی مباحث دارند، احساس می‌کنند حرفی تازه برای گفتن در کلاس وجود ندارد. ثبت‌نام طرح جهشی گزینه‌ای مناسب برای این گروه از افراد است تا ضمن جلوگیری از سرخوردگی و فرسودگی تحصیلی، اسباب موفقیت و پیشرفت این گروه را از دانش‌آموزان را متناسب با استعدادها و توانایی‌هایی که دارند، فراهم کنند. در واقع جهش تحصیلی یکی از روش‌های کوتاه کردن دوران تحصیل است و گذراندن دو پایۀ تحصیلی در یک پایۀ تحصیلی‌ست. در ادامه به بررسی مراحل ثبت‌نام جهشی از دید مدیر، والدین و دانش‌آموزان می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

 

 در گام ابتدایی از مراحل ثبت‌نام جهشی، دانش‌آموزان ابتدا باید درخواست خود را مبنی بر جهش خواندن پایۀ تحصیلی به اطلاع مدیر مدرسه برسانند. در صورت موافقت مدیر مدرسه، از دانش‌آموز متقاضی تست هوش گرفته می‌شود.

 

روند ثبت‌نام جهش تحصیلی از دید مدیر مدرسه

همان‌طور که اشاره شد، ثبت‌نام طرح جهشی یک روش برای کوتاه‌ کردن زمان تحصیل است. به عبارتی دانش‌آموزان توانمند و مستعد بدون گذراندن یک پایۀ تحصیلی در امتحانات آن پایه شرکت کرده و بعد از موفقیت در آزمون راهی پایۀ تحصیلی بعد می‌شود. نکته حائز اهمیت در فهرست شرایط و ضوابط جهش تحصیلی این است که امکان ثبت‌نام طرح جهشی در تمام پایه‌ها وجود ندارد.

سامانۀ سناد دانش‌آموزی مسئولیت امور مربوط به ثبت‌نام طرح جهشی را برعهده دارد. از آنجایی که این سامانه توسط مدیران مدرسه اداره می‌شود، لازم است دانش‌آموزان برای ثبت‌نام در جهش تحصیلی از طریق مدیر مدرسه خود اقدام کنند. در نهایت بخشی از فرآیند ثبت‌نام در طرح جهش تحصیلی را مدیران مدرسه و بخش دیگر آن توسط کارکنان آموزش‌و‌پرورش مدیریت می‌شود.

در گام ابتدایی از مراحل ثبت‌نام جهشی، دانش‌آموزان ابتدا باید درخواست خود را مبنی بر جهش خواندن پایۀ تحصیلی به اطلاع مدیر مدرسه برسانند. در صورت موافقت مدیر مدرسه، از دانش‌آموز متقاضی تست هوش گرفته می‌شود. دانش‌آموزی که موفق به دریافت امتیاز کافی در تست هوش شده باشد می‌تواند خود را برای شرکت در امتحانات پایۀ تحصیلی موردنظر آماده کند.

 ثبت‌نام جهش تحصیلی

 

در این میان اقدامات مدیر مدرسه برای رسیدگی به درخواست دانش‌آموز متقاضی ثبت‌نام در طرح جهش تحصیلی شامل موارد زیر می‌شود:

مراحل ثبت‌نام جهشی با بررسی وضعیت دانش‌آموزان در سامانه سناد توسط مدیران مدارس آغاز می‌شود. اقدامات مدیر برای آن گروه از دانش‌آموزانی که ثبت‌نام آن‌ها در پایه برای سال تحصیلی جدید در سامانه سناد ثبت شده است، شامل انجام آزادسازی برای دانش‌آموز و ثبت‌نام آن‌ها برای پایه سال تحصیلی جدید خواهد بود. در صورتی که برای دانش‌آموزی ثبت‌نام پایه در سال تحصیلی جدید در سامانه ثبت نشده باشد، لازم است مدیر اقدامات مربوط به بررسی طرح جهش تحصیلی و ثبت‌نام در آن را برای دانش‌آموز مربوطه انجام دهد.

برای ثبت‌نام طرح جهشی لازم است مدیران وارد سامانه سناد شده و از قسمت امور دفترداری گزینه دانش‌آموز جهش را انتخاب کرده و سپس اقدام به ثبت کمیسیون جهش برای دانش‌آموز متقاضی کنند.

در گام بعدی از ثبت‌نام طرح جهشی لازم است کاربر منطقه برای تایید کمیسیون جهش برای دانش‌آموز وارد پنل کاربردی خود شده و از منوی مدیریت دانش‌آموزان، گزینه مدیریت کمیسیون دانش‌آموزان عادی را انتخاب کند.

مسئولیت گام سوم در طرح ثبت‌نام طرح جهشی بر عهده کاربر سنجش آموزش و پرورش است. در این مرحله لازم است ضمن دریافت اطلاعات دانش‌آموز از سامانه سناد و بررسی نمرات او، درخواست دانش‌آموز برای جهش تحصیلی تایید یا رد شود.

 

بیشتر بدانید: نمونه سوالات آزمون جهشی

 

در نهایت اگر درخواست دانش‌آموز مبنی بر انجام جهش تحصیلی از سوی اداره آموزش و پرورش تایید شود، لازم است مدرسه اقدامات زیر را جهت ثبت‌نام طرح جهشی دانش‌آموز انجام دهد:

  • تعریف پایه: مدیر یا کاربر مدرسه وارد سامانه سناد شده و از منوی امور دفترداری، گزینۀ مدیریت رشتۀ پایه را انتخاب می‌کند. (در هنگام انتخاب پایه لازم است یک پایه بالاتر از آنچه در دانش‌آموز در طول سال تحصیلی گذرانده است، تعریف شود.)
  • ثبت کلاس: کاربر از قسمت کلاس‌های مدرسه، سال تحصیلی و نوبت تحصیلی را در سامانه سناد تعریف کرده و به این ترتیب گام مربوط به ثبت کلاس را به پایان می‌رساند.
  • افزودن دانش‌آموز در کلاس: در این مرحله کاربر با مراجعه به منوی مدیریت کلاس‌ها، سال تحصیلی و نوبت تحصیلی تابستان را انتخاب می‌کند.
  • ثبت نمرات دانش‌آموز: در نهایت لازم است نمرات جهش دانش‌آموز در شهریور ماه از طریق منوی ثبت ارزشیابی و دریافت کارنامه در سامانه ثبت شود.

 

مراحل ثبت‌نام جهشی از نگاه والدین و اقدامات مورد نیاز آن‌ها

مهم‌ترین اقدام والدین در ثبت‌نام طرح جهشی تحلیل و بررسی درست و دقیق توانایی‌های و استعدادهای فرزند خود و پرداخت هزینه ثبت‌نام جهشی است. بسیاری از والدین اصرار دارند تا هوش و توانمندی فرزند خود را بیشتر آنچه که هست، نشان دهند. البته جای هیچ تردید و ابهامی نیست که این اصرار و پافشاری از سوی والدین تنها با هدف دغدغه‌مندی و دلسوزی برای امور تحصیلی و درسی دانش‌آموز است. با این حال عدم حرکت دانش‌آموز در مسیر تحصیلی همسو با توانایی‌ها و استعدادهایش می‌تواند منجر به شکست او در این مسیر و منتهی به سرخوردگی و افسردگی در دانش‌آموز شود. اینجاست که نگاه تیزبین و سنجش‌گر والدین می‌تواند به داد دانش‌آموز برسد و اسباب آرامش و موفقیت را برای او فراهم کند. 

 

جمع‌بندی

طرح جهش تحصیلی با هدف برقراری عدالت آموزشی و توجه به تفاوت‌های فردی دانش‌آموزان پایه‌گذاری شد. دانش‌آموزانی که از هوش و استعداد بالاتری نسبت به هم‌دوره‌ای‌های خود برخودار هستند، می‌توانند با شرکت در این طرح تناسب خوبی بین توانمندی‌های خود و مسیر تحصیلی‌شان برقرار کنند. ما در این مقاله تلاش کردیم مطالبی نسبتا جامع در باب مراحل ثبت‌نام جهشی به شما ارائه دهیم. سوالات خود را در رابطه با این طرح برایمان در کامنت‌ها بنویسید تا در مقالات بعدی به آن‌ها پرداخته شود.نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1517 را در این کادر وارد کنید:

   خانم داودی
عالی بود


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مجموعه مدارس سرای دانش
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم