سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

معرفی انواع تست هوش برای کودکان و نوجوانان در سنین مختلف کد مطلب : 11078 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

معرفی انواع تست هوش برای کودکان و نوجوانان در سنین مختلف

در این مقاله برای اطلاع والدین انواع تست هوش کودکان و نوجوانان معرفی می‌شوند تا آن‌ها بتوانند برای آیندۀ فرزندانشان و انتخاب بهترین مدارس برنامه‌ریزی کنند.

. . . . . . . . . . . . .

آیا می‌دانید کودکان باهوش بسیاری وجود دارند که به‌دلیل عدم شناخت کافی والدین و عدم انجام انواع تستِ هوش کودک از رشد و پرورش بی‌بهره می‌مانند! میزان هوش کودک، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که والدین همیشه به آن توجه دارند. با اینکه بخش بزرگی از هوش ناشی از وراثت و ژنتیک کودک است، اما بخش دیگر و مهم آن به پرورش و رشد هوش به مرور زمان بستگی دارد. ازاین‌رو، مهم‌ترین کمک برای پرورشِ هوش کودکان، اطلاع از میزان هوش آنها است که امروزه با پیشرفت علم روانشناسی، انواع تست هوش برای تشخیص بهرۀ هوش کودک وجود دارد. در این مقاله تلاش داریم تا شما را با اهمیت انجام تست هوش برای کودکان و انواع آن آشنا ‌کنیم.

 

از آنجایی که میزان هوش کودکان در آیندۀ آنها تأثیر زیادی دارد، به‌طوری‌که خیلی از بهترین مدارس از ان استفاده می‌کنند، ما در این مقاله، برای آشنایی بیشتر والدین عزیز با این موضوع، انواع تست هوش کودکان و نوجوانان را معرفی کردیم.

 

چرا انجام تست هوش برای کودکان و نوجوانان مهم است؟

هوش در همۀ‌ مردم یکسان و به یک اندازه نیست و تفاوت‌های فردی در این زمینه بسیار برجسته است. عوامل گوناگونی مانند فیزیولوژیکی، وراثت، یادگیری، شرایط خانوادگی، شرایط محیطی/ اجتماعی و عوامل فردی در میزان هوش نقش دارند. به همین دلیل است که تست‌های هوش مختلفی وجود دارند تا انسان‌ها با انجام آن‌ به قابلیت‌هایشان بیشتر پی ببرند. تست هوش در کودکان اهمیت زیادی دارد و هفت ‌سالگی به بعد بهترین سن برای انجام آزمون هوشِ کودکان است، به‌طوری‌که بهترین مدارس برای سنجش و انتخاب برترین دانش‌آموزان، از آن‌ها تست هوش می‌گیرند. هنگامی که از مردم بپرسیم هوش چیست، بیشتر از هوش با عنوان عقل انسان یاد می‌کنند، درصورتی‌که، هوش توانایی حل مسئله و مشکل و توان تجزیه‌و‌تحلیل موقعیت‌ها است. هوش و استعداد نتیجۀ عوامل محیطی و ژنتیکی‌ هستند که هر دو این‌ها می‌‌توانند منجر به ایجاد اختلاف در نحوۀ کار و رشد مغز شوند.

با اینکه بعد از سن 3 سالگی امکان تست هوش وجود دارد، اما انجام تست‌های هوش زیر 6 سالگی ارزش چندانی ندارند. در کتاب روانشناسی شناختی استرنبرگ آمده است که ضریب هوشی تا قبل از چهارسالگی نمی‌تواند پیش‌بینی‌کنندۀ ضریب هوشی در بزرگ‌سالی باشد، به همین دلیل، نمرۀ هوش در سنین پایین خیلی قابل استناد نیست و عموماً به‌دلیل تغییرات ساختاری مغز در طی رشد تغییر می‌کند.

تست هوش برای کودکان و دانش‌آموزانِ ابتدایی و پیش‌دبستانی از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا با استفاده از این تست، میزان عملکرد کودکان بهتر ارزیابی می‌شود.

سه دلیل مهم برای انجام تست هوش عبارتند از:

 • یکی از مهم‌ترین دلایل انجام تست هوش برای کودکان، تأئید یا رد معلولیت ذهنی در آن‌ها است.
 •  یکی دیگر از دلایل مهم برای انجام تست هوش، کسب اطلاعات مهم درمورد نحوۀ برخورد کودکان و دانش‌آموزان با مشکل است.
 •  تفسیر تست هوش به مربیان کمک می‌کند تا آن‌ها بتوانند استراتژی‌های آموزشی و برنامه‌های آموزش فردی برای کودکان آماده کنند.

تست هوش کودکان پیش دبستانی

 

انواع تست هوش کودکان و نوجوانان

از آنجایی که انجام تست هوش برای کودکان و نوجوانان برای برنامه‌ریزی و میزان پیشرفت آن‌ها مهم است و همچنین والدین همیشه با این ابهام روبه‌رو بوده‌اند که چگونه به میزان هوش کودکانشان پی ببرند، ما در این بخش، بهترین و معتبرترین آزمون‌های تست کودکان را معرفی کردیم تا با توضیحاتی شما را با انواع آنها آشنا کنیم.

 

تست «آدمک گودیناف»

آزمون آدمک گودیناف که به‌نام پزشک مبتکر این آزمون نام‌گذاری شده است، بار اول توسط پزشکی به‌نام فلورانس گودیناف در سال 1926 ابداع شد. وی برای اولین‌بار از عنوان «اندازه‌گیری هوش به‌وسیلۀ طراحی» برای نام‌گذاری این آزمون استفاده کرد. هدف اولیه‌ای که فلورانس گودیناف از طراحی این آزمون دنبال می‌کرد، ارزیابی هوش کودکان یا همان IQ بود. از آن زمان تاکنون، این آزمون توسط پزشکان مختلف بارها اصلاح شده است. به‌عنوان ‌مثال، امروز از این آزمون به‌عنوان معیاری برای بلوغ فکری کودکان استفاده می‌شود.

این آزمون در گروه آزمون‌های هوشِ غیرکلامی طبقه‌بندی می‌شود و برای آزمودنِ هوش کودکان و نوجوانان 3 تا 13 سال استفاده می‌شود. همچنین، هنگامی که انجام آزمون‌های دیگر برای کودکان امکان‌پذیر نباشد، معمولاً از این آزمون استفاده می‌شود.

برخلاف روش انجام آزمون که ساده است، اما تفسیر نتایج کمی دشوار است و نیاز به مهارت یک فرد متخصص دارد. از مزایای این آزمون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  ارزیابی کلی سطح هوش در مدت‌زمان کوتاه
 •  قابل‌استفاده برای کودکانی که توانایی صحبت کردن ندارند.
 •  درک اختلالات رفتاری و عاطفی در کودکان

 

بیشتر بدانید: «دانلود نمونه سؤالات هوش و استعداد تحلیلی»

 

برای انجام این آزمون، از کودک خواسته می‌شود تا یک آدمک نقاشی کند. از این رو، وسایل موردنیاز در اختیار او قرار داده می‌شود تا برای قشنگ‌تر شدن این آدمک همۀ تلاشش را بکند. کودک در این آزمون باید 3 آدمک مختلف نقاشی کند؛ یک آدمک آقا، یک آدمک خانم و آدمکی با تصویر خودش. کودک برای اینکه این سه نقاشی را بکشد، هیچ محدودیت زمانی ندارد. اما تجربه نشان داده که بیشتر کودکان در طول 10 تا 20 دقیقه آزمون را انجام می‌دهند. در این آزمون، کودک هیچ محدودیتی ندارد. مثلاً می‌تواند هر تعداد آدمک که دوست دارد، نقاشی کند یا روی یک کاغذ بیش از یک آدمک بکشد. تنها نکتۀ مهمی که حتماً باید رعایت کند، این است که تصویرش کامل باشد و آدمک حتماً سر و بدن داشته باشد. نحوۀ ارزیابی این آزمون به این صورت است که چهارده جنبه از جنبه‌های مختلف نقاشیِ کودک مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. قسمت‌های نقاشی‌شده بدن یا نوع لباس‌هایی که کودک برای آدمک می‌کشد، بخشی از جنبه‌های مورد بررسی هستند.

 

 تست هوش کودکان 10 ساله

 

تست هوش «وکسلر» در کودکان

این آزمون نیز مانند تست هوش آدمک گودیناف، به‌نام مبدع این تست نام‌گذاری شده است. دیوید وکسلر این آزمون را اولین‌بار در سال 1949 طراحی و ارائه کرد. او معتقد بود که هوش انسان نشان‌دهندۀ انواع مهارت‌های قابل‌اندازه‌گیری است و باید در متن شخصیت کلی فرد مورد توجه قرار گیرد. تست هوش وکسلر در رده‌های سنیِ متفاوتی تعریف شده است، مانند آزمون هوش بزرگ‌سالان وکسلر «WAIS» ، مقیاس هوش وکسلر برای کودکان « WISC» و مقیاس هوش وکسلر برای کودکانِ پیش‌دبستانی « WPPSI». آزمون هوش وکسلر برای کودکان، آزمونی برای اندازه‌‌گیری بهرۀ هوشی کودکان است. این آزمون در طول زمان بارها دستخوش تغییر و ویرایش قرار گرفت، به‌طوری‌که، امروز جدیدترین نسخۀ آن مربوط به سال 2014 است. هدف اصلی این آزمون، سنجش هوش کلامی و غیرکلامی است. مقیاس هوش وکسلر برای کودکان که به اختصار WISC نامیده می‌شود، برای کودکان 11 ماهه و 6 تا 16 سال به‌صورت جداگانه انجام می‌شود.

این آزمون کاربردهای زیادی دارد. برای مثال، بسیاری از مدارس، ازجمله مدارس تیزهوشان که تمایل زیادی به ثبت‌نام دانش‌آموزان خاص را دارند، هنگام ورود به مقطع تحصیلی جدید (کلاس ششم و کلاس نهم) این آزمون را برگزار می‌کنند. از آنجایی که این آزمون توانایی‌های مختلف ذهنی کودکان را اندازه‌گیری می‌کند، می‌تواند معیار بسیاری خوبی برای پی بردن به قابلیت‌های دانش‌آموزان باشد و تشخیص دانش‌آموزان تیزهوش، نخبه و با قابلیت‌های زیاد را آسان کند. جالب است بدانیم که کاربردهای این آزمون محدود به ارزیابی بهرۀ هوشی نمی‌شود، و این آزمون، در ارزیابی روان‌شناختی، به‌ویژه در اختلال عملکرد مغز، استفاده می‌شود. اختلافات زیاد در هوش کلامی و غیرکلامی ممکن است ناشی از انواع خاصی از آسیب‌های مغزی باشد. اگر بخواهیم از نتایج این آزمون به این مورد مهم پی ببریم، باید به اختلاف نمرۀ آزمون در دو بخش هوش کلامی و غیرکلامی توجه ویژه داشته باشیم، زیرا داشتن تفاوت معناداری در دو بهرۀ هوشی ( یعنی نمره‌ای بین ۱۲ تا ۱۵) می‌تواند ناشی از نابهنجاری‌های کوچک در کارکردهای نیمکره‌های راست یا چپ باشد. علاوه بر این، آزمون وکسلر برخی اختلالات یادگیری ازجمله ADD و ADHD را نیز مشخص می‌کند.

 

بیشتر بدانید: «آزمون هوش کودک وکسلر چیست؟»

 

تست هوش وکسلر برای کودکان دارای ده آزمون اصلی و پنج خرده‌آزمون است که در مدت ‌زمان 80 دقیقه برگزار می‌شود. در پایان، نمراتِ این خرده‌آزمون‌ها با هم جمع می‌شوند و درنهایت یک نمرۀ عملکرد کلی و چهار نمرۀ مجزا ارائه می‌شود. مقیاس‌های چهارگانۀ تست وکسلر کودکان عبارت‌اند از:

 • درک کلامی «VCI»: از این مقیاس برای سنجش توانایی کودک در استدلال، شنیدن پرسش‌ها، پاسخ سؤالات، بیرون کشیدن اطلاعات از آموخته‌ها و به زبان آوردن افکار استفاده می‌شود.
 •  استدلال ادراکی «PRI»: در این مقیاس، توانایی کودک در ارزیابی یک مسئله، استفاده از توانایی‌های تجسم فضایی و دیداری/ حرکتی، سازمان‌دهی افکار، خلق راه‌حل‌ها و ارزیابی آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 •  سرعت تحلیل «PSI»: در این مقیاس به کمک دو خرده‌آزمون، توالی اعداد و حروف و به‌خاطرسپردن ارقام، توانایی کودک در حفظ کردن اطلاعات جدید، نگهداری آن‌ها در حافظۀ کوتاه‌مدت، تمرکز و دست‌کاری اطلاعاتِ دریافتی برای نتیجه‌گیری یا استفاده در استدلال سنجش می‌شود.
 •  حافظۀ کاری « WMI»: در این معیار، دو خرده‌آزمون وجود دارد که شامل کدگذاری و جست‌وجوی نماد است. این دو آزمون، توانایی کودک را در متمرکز شدن، اسکن سریع اطلاعات، تمایز قائل شدن میان اطلاعات دیداری و مرتب کردن آن‌ها می‌سنجند.

نمرات خام تمام خرده‌آزمون‌ها براساس جدول‌هایی که برحسب سن و برای گروه‌های کلامی و غیرکلامی به‌طور جداگانه تهیه ‌شده‌اند، به مقیاس واحدی تبدیل می‌شوند تا نمرات ترازشده به دست بیایند. جمع کل نمرات ترازشدۀ آزمودنی در خرده‌آزمون‌ها براساس جدول دیگری به ضریب هوشی تبدیل می‌شوند

تست هوش وکسلر

 

تست هوش «بوناردل»

یکی دیگر از انواع تست هوشِ غیرکلامی یا هوش تصویری، تست هوش «بوناردل» است. این تست هوش با هدف اصلی سنجش هوش غیرکلامی بزرگ‌سالان توسط یک فرد فرانسوی به نام بوناردل طراحی شده است. در مقایسه با تست‌های دیگر، این تست آسان‌تر بوده و برای جمعیت عمومی کاربرد بیشتری دارد. همچنین، در پایان معیاری از هوش کلی فرد را بیان می‌کند.

در این تست، 65 سری تصویر وجود دارد. 5 سری اول برای تمرین و آشنا شدن فردِ آزمودنی با نوع سؤالات و نحوۀ پاسخگویی به سؤالات است و در نمره تأثیری ندارد. هر سؤال این آزمون از یک سری تصاویر تشکیل ‌شده است. هر سری دارای دو گروه تصویر بوده که همه در یک ردیف قرار گرفته‌اند. سه تصویر بالا، ماهیت سری را نشان می‌دهند و شش تصویر پایین، پاسخ‌های پیشنهادی را تشکیل می‌دهند که کودک باید یکی از آن‌ها را به‌عنوان پاسخ درست انتخاب کند.

 

تست هوش «ریون»

در میان تست‌های هوش معرفی‌شده، شناخته‌شده‌ترین تست، تست هوش ریون است. در سال 1936 یک روانشناس انگلیسی به‌نام جان کارلیل ریو این آزمون را بر پایۀ دو عامل عناصر g اسپیرمن یعنی استقرا و بهره (هوش طبیعی) طراحی کرد. الگوهای این آزمون به‌شکل ماتریس‌های مختلف است و همین دلیل نام‌گذاری این تست به نام ماتریس پیشرونده است. این تست برای کودکان و بزرگ‌سالان، فارغ از سن و سال و اینکه فرد دارای مشکلات ارتباطی یا حرکتی باشد، کارآمد است. یکی از بزرگ‌ترین مزایای تست هوش ریون این است که می‌تواند به‌سرعت اطلاعات معتبر را درمورد عملکرد شناختی بزرگ‌سالان یا کودکان فراهم کند. به همین دلیل است که برای ارزیابی نامزدهای شغلی در همۀ صنایع و داوطلبانِ تحصیلات تکمیلی بسیار مناسب است. هدف اصلی این تست در درجۀ اول، سنجش هوش تجسمی و فضایی است، اما قابلیت‌های آن محدود به هوش فضایی نمی‌شود، بلکه می‌تواند توانایی استدلال فرد را نیز مورد ارزیابی قرار دهد. نکتۀ جالب دربارۀ تست هوش ریون این است که ارتباطی به هوش کلامی ندارد و به‌نوعی ارزیابی هوش غیرکلامی را انجام می‌دهد. البته پژوهشگران معتقدند که تست هوش ریون برای سنجش هوش کلی یا عامل G طراحی شده است.

مهم‌ترین ویژگی‌های تست ریون عبارتند از:

 •  سنجش مهارت‌های پیشرفتۀ مشاهده و تفکر؛
 •  تحلیل مهارت حل مسئلۀ جدید و پیچیده؛
 •  پیش‌بینی مهارت درک سریع مفاهیم افراد؛
 •  افزایش تدریجی دشواری سؤالات.

همچنین، ماتریس‌ها در سه شکل مختلف و برای توانایی‌های متفاوت طراحی شده‌اند:

 •  ماتریس‌های پیشروندۀ استاندارد؛
 •  ماتریس‌های پیشروندۀ رنگی؛
 •  ماتریس‌های پیشروندۀ پیشرفته.

این آزمون دارای 60 سؤال است که هر سؤال 6 تا 8 گزینه دارد. همۀ سؤالات مربوط به آزمونِ ریون شامل طرح‌های بصری هندسی هستند. در هر سؤال یکی از گزینه‌ها خالی است که آزمون‌دهنده باید از بین 6 تا 8 گزینه، قطعۀ مربوط را انتخاب کند تا این طرح‌ها به‌صورت منطقی کامل شوند. تست هوش ریونِ کودکان یا همان ماتریس پیشروندۀ رنگیِ ریون (CPM)، کمی متفاوت با تست هوش بزرگ‌سالان است. تست هوش ریونِ کودکان شامل سه مجموعه از موارد A ، Ab و B است که هریک از آن‌ها 12 ماده دارند. این آزمون در مجموع 36 تصویر دارد و برای کودکان 5 تا 11 ساله قابل‌اجرا است. در تست هوش ریونِ کودکان، کودک باید از میان تصاویر پایینی، قسمت بریده‌شدۀ تصویر اصلی یا نمونه را پیدا کند. بر این اساس، کودک ابتدا تصویر بالایی را خوب نگاه می‌کند و سپس از بین شش تصویرِ پایین، تصویرِ موردنظر را انتخاب می‌کند.

 

تست هوش ریون

 

تست هوش «استنفورد- بینه»

نوبتی هم که باشد، نوبت معرفی اولین و اصلی‌ترین تست هوش است. این تست که برای اولین بار در سال ۱۹۱۶ توسط لوئیس ترمن در دانشگاه استنفورد طراحی شده است، تست هوش استنفورد ـ بینه نام دارد. این تست یکی از محبوب‌ترین تست‌های ضریب هوشی است که امروزه انجام می‌شود. یکی از مهم‌ترین کاربردهای این تست، شناسایی کودکان تیزهوش یا کودکانی است که دارای نقص ذهنی هستند. این تست که عمدتاً برای کودکان استفاده می‌شود، پنج عامل را در توانایی‌های ادراکی مورد سنجش قرار می‌دهد.

 •  پردازش دیداری ـ فضایی
 •  استدلال کمی
 •  استدلال سیال
 •  دانش
 •  حافظۀ کاری

آزمون رسمی ضریب هوشی «استنفورد ـ بینه» ازطریق یک بازرس و ناظر تأئید می‌شود و در یک مکان آرام انجام می‌گیرد. زمان این تست می‌تواند بسته به شخصی که تست را انجام می‌دهد از ۴۵ دقیقه تا نزدیک به ۳ ساعت باشد. بنا به نظر کارشناسان، کودکان از سن 2 سالگی به بعد می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. کودکان بزرگ‌تر، زیرمجموعه‌های بیشتری از سؤالات را دارند که باید انجام دهند و این باعث می‌شود تا زمان تست آن‌ها طولانی‌تر شود.کودکان کوچک‌تر این تست را از طریق صحبت کردن و بازی انجام می‌دهند، زیرا این کار برای قانع کردن کودکانِ کوچک‌تر در زمان تست، عملی‌تر است. کودکان بزرگ‌تر به مجموعه سؤالات، با یک کاغذ و مداد پاسخ می‌دهند. نکتۀ جالب در رابطه با این آزمون این است که برای سنین مختلف با شیوه‌های متفاوتی برگزار می‌شود. مثلاً آزمونِ کودکانِ 2 تا 5/2ساله، 4 بحش دارد که شاملِ تشخیص اجزای بدن ( مو، دهان، دست و پا و موارد دیگر)، ساخت برج با مکعب چوبی، شناسایی اشیا با دیدن ماکت آنها و نام بردن اشیا است. در حالی که آزمون کودکان 3 تا 5/3 ساله به‌صورت زیر است:

ساختن پل: کودک باید بتواند از روی الگوی یک پل که توسط آزمایش‌کننده با مکعب‌‌های چوبی و در حضور او ساخته می‌شود، یک پل بسازد.

کشیدن از روی دایره: آزمودنی باید بتواند از روی یک دایره که به او داده می‌شود، منحنی بسته‌ای شبیه به یک دایره رسم کند.

تکرار سه رقم: کودک باید پس از گوش دادن به اعدادی که توسط آزمایش‌کننده خوانده می‌شود، آن‌ها را بلافاصله به همان صورت تکرار کند.

جدا کردن دکمه‌ها: کودک باید بتواند در ٢ دقیقه ٢٠ دکمۀ کوچک سیاه و سفید را جدا کند و دکمه‌های هر رنگ را جداگانه در یک جعبۀ کوچک جای دهد.

درک و فهم: آزمودنی باید به یکی از ٢ سؤال زیر درست پاسخ بدهد: اگر تشنه‌ شدی، چه ‌کار می‌کنی؟ از اجاق گاز برای انجام چه کاری استفاده می‌شود؟

نمرات مربوط به تست هوش «استنفورد ـ بینه» توسط خرده‌آزمون‌هایی از هر پنج عامل محاسبه می‌شوند و براساسِ سن آزمون‌دهنده‌ها مقیاس‌بندی می‌شوند. به‌منظور اطلاعات بیشتر درمورد امتیازدهی این تست، به راهنمای کاربر برای سیستم امتیازدهی و گزارش‌دهی مراجعه کنید. میانگین نمره برای این آزمون ۱۰۰ است.

 

تست هوش استنفورد -بینه

 

تست هوش چندگانۀ «گارنر»

اغلب آزمون‌هایی که تا اینجا مشاهده کردیم، تنها جنبه‌های مشخصی از هوش را می‌سنجیدند. تست هوش گارنر برخلاف سایر تست‌های معرفی‌شده، جنبه‌های مختلف هوش را بررسی می‌کند. گارنر مبتکر این تست در انتقاد به تک‌بُعدی بودن هوش، مدلی را ارائه داده است که در آن اعتقاد به گستردگی آن دارد. نظریۀ هوش‌های چندگانه اولین‌بار در سال ۱۹۸۳ مطرح شد. او در کتابش 7 نوع مختلف هوش را معرفی کرد و مفهوم بسیار گسترده‌تری از هوش را تعریف کرد. بنابر اعتقاد گارنر، هر شخص، درجاتی از این هوش‌ها را در خود دارد، اما در این میان، یک هوش از بقیه قوی‌تر است که به آن «هوش غالب» گفته می شود.

وی ابتدا مدل هفت‌گانه و سپس مدل نُه‌گانۀ هوش را ارائه داد. ابعاد نُه‌گانۀ هوش ارائه‌شده او عبارتند از:

هوش کلامی زبانی: توانایی استفاده از زبان و کلمات

هوش ریاضی: توانایی استدلال، منطق و کار با اعداد

هوش فضایی: توانایی درک پدیده‌های دیداری و تفکر با تصاویر یا تصویر‌سازی ذهنی

هوش موسیقیایی: توانایی تولید موسیقی و درک آن

هوش جنبشی/ حرکتی: توانایی کنترل و تنظیم بدن در حین حرکت کردن

هوش درون‌فردی: درک و شناخت مسائل از نگاه یا نگرش دیگران

هوش میان‌فردی: علاقه به کارهای گروهی و لذت بردن از بودن در کنار دیگران

هوش طبیعت‌گرا: توانایی درک و دقت به مسائل محیطی و طبیعی

هوش وجودی: توجه به مسائل هستی‌شناختی و معنوی و درک آن

عموماً این تست را در کودکان، والدین آنها انجام می‌دهند، یعنی والدین با شناختی که از کودکشان دارند، صادقانه به سؤالات پاسخ می‌دهند. سپس، با توجه به نتایجی که از این تست کسب می‌شود، هوش غالب و میزان هریک از هوش‌ها را به‌دست می‌آورند.

 

تست هوش چندگانه گارنر

 

جمع‌بندی

در این مقاله با اهمیت سنجش تست هوش کودکان و انواع مختلف تست هوش آشنا شدیم. همان‌طور که می‌دانید بررسی جنبه‌های مختلف هوش در راستای برنامه‌ریزی بهتر برای افزایش سرعت رشد کودک بسیار مهم و ضروری است. بنابراین، زمانی که والدین بتوانند در سنین پایه، و متناسب با ظرفیت فرزندشان، محیطی غنی‌ را برای او مهیا کنند، در آینده می‌توانند توقع عملکرد بهتری را از او داشته باشند. البته، نباید فراموش کرد که تفسیر این تست‌ها بسیار مهم است و باید توسط یک فرد متخصص انجام شود. چراکه بی‌توجهی به شرایط انجام تست و ارزیابی پایین یا بالای هوش کودک می‌تواند عواقب ویرانگری را به همراه داشته باشد. نکتۀ بسیار مهم دیگر این است که سنجش هوش کودکان به ‌راحتیِ سنجش هوش در بزرگ‌سالان نیست. همچنین، آزمون‌های زیادی در زمینۀ سنجش هوش کودکان وجود دارند که سؤالاتشان به‌صورت‌های مختلف طراحی‌ شده‌اند. امید است شما والدین گرامی با انتخاب آزمونِ مناسب، در مسیر رشد و بالندگی، همراه کودتان باشید.مطالب مشابه ومورد توجه بازدیدکنندگان
» تست هوش ریون
» آزمون هوش کودک وکسلر چیست؟

نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1949 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

دبیرستان علوم نو
مدرسه مجازی کلاسیکو
دبیرستان خاتم
انتخاب رشته نهم