سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

معلم خوب و کارآمد چه ویژگی‌هایی دارد؟ کد مطلب : 10959 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

معلم خوب و کارآمد چه ویژگی‌هایی دارد؟

روش‌های تدریس فعال، مقایسه نکردن دانش‌آموزان با هم و ویژگی‌های بسیار دیگر از خصوصیات معلم موفق و کارآمد که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

. . . . . . . . . . . . .

تعلیم و تربیت فرزندان ما، مهم‌ترین اصل در زندگی آن‌ها است. زمانی که فرزندان ما در محیطی مناسب آموزش ببینند، آینده‌ای روشن خواهند داشت. از این رو ما باید آگاهانه فضای آموزشی و معلم مطلوب برای آن‌ها در نظر بگیریم.

بدون تردید معلم اساسی‌ترین رکن در سیستم آموزشی است. اگر فرزند ما معلم خوب و کارآمد داشته باشد، نیازهای علمی و روانی‌اش به شکل مطلوب برآورده می‌شود. می‌تواند به رشد متعالی دست یابد و متناسب با گروه سنی خود پیشرفت کند. از این رو ما باید به دنبال بهترین مدارس باشیم تا معلمانی مطلوب در پایه مورد نظر فرزند ما داشته باشد. برای انتخاب معلم، باید بدانیم که معلم خوب و کارآمد چه ویژگی‌هایی دارد. در ادامه به تفصیل به این مبحث پرداخته می‌شود.

کوت: معلم کارآمد در ارزشیابی به مقایسه دانش‌آموزان با یکدیگر نمی‌پردازد، بلکه آن‌ها را با گذشته خودشان مقایسه می‌کند و بر اساس میزان تلاش و پیشرفت به آن‌ها نمره می‌دهد. در واقع وقتی یک معلم موفق و کارآمد دانش‌آموز را الویت قرار می‌دهد، کلاس او رنگ و بوی شاگردنگری به خود می‌گیرد.

 

ویژگی‌های معلم خوب و کارآمد

یک معلم خوب و کارآمد، باید به ویژگی‌های انسانی مطلوب آراسته باشد و توانایی بالایی در جهت ایفای نقش خود داشته باشد. معلمی را می‌توان در زمره معلمان موفق دانست که از سعه صدر، تاب‌آوری، تواضع، قدرت درک بالا و... برخوردار باشد و در پی خودسازی و اصلاح ضعف‌های خود برآید. لیکن موفقیت معلم تنها در رعایت ویژگی‌های اخلاقی خلاصه نمی‌شود و او باید از ویژگی‌های دانشی و مهارتی متناسب با کلاس‌داری و آموزش بهره‌مند باشد.

• داشتن روش‌های تدریس فعال

اولین ویژگی معلم در رابطه با کلاس‌داری و نحوه آموزش، روش تدریس است. معلم کارآمد و توانمند باید از روش‌های تدریس فعال استفاده کند و دانش‌آموزان را درگیر جریان یادگیری سازد و از سوی دیگر توانایی کنترل بحث‌ها را داشته باشد. در حین تدریس در رابطه با مطالب مرتبط، از دانش‌آموزان سوال بپرسد و از ورای پاسخ‌های آن‌ها، ادامه مباحث را تدریس کند، به این شکل که در آغاز مبحث کتاب، توضیح مختصر و مفیدی ارائه کند و پس از پرسیدن و شنیدن پاسخ دانش‌آموزان، توضیحی در جهت تکمیل پاسخ‌های آن‌ها بدهد. همچنین از تمامی دانش‌آموزان در بحث کلاسی استفاده نماید و سعی کند افراد منزوی یا منفعل را به صحبت کردن ترغیب نماید.

در حین تعامل با دانش‌آموزان، شنونده خوبی باشد و همه را به یک اندازه تشویق کند. به طورکلی می‌توان گفت بهترین مدرس در جریان تدریس، مدرسی است که تسهیلگر جریان یادگیری باشد، به این معنا که متناسب با توانایی‌ها و نیازهای دانش‌آموزان، مطالب آموزشی را تدریس کند و از مثال‌های عینی و ملموس استفاده کند تا دانش‌آموزان بتوانند به سهولت به یادگیری بپردازند.

معلم کارآمد وظیفه دارد که مطالب آموزشی را با بهره‌گیری از راه‌ها و ابزارهای مناسب و جذاب تعلیم دهد. به عنوان مثال اگر کلاس او حضوری بود، دانش‌آموز را به آزمایشگاه، گردش علمی، کتابخانه مدرسه، کارگاه هنرستان و... ببرد و با بهره‌گیری از ابزارهای متناسب با مطالب، به تعامل علمی با دانش‌آموزان بپردازد. اگر هم کلاس او به شکل مجازی برگزار گردید، از ابزارهای تعامل مجازی مانند: فیلم، انیمیشن، گفتگوی صوتی، لایو و... استفاده کند.

 

ویژگی‌های معلم حرفه‌ای

 

یک معلم موفق و کارآمد باید در راستای تعامل و پیشرفت دانش‌آموزان خود، آن‌ها را برحسب توانایی در گروه‌های دانش‌آموزی قرار دهد و متناسب با مبحث کتاب، فعالیت‌هایی مانند: تهیه گزارش، بحث گروهی، به اشتراک گذاشتن تکالیف و... را از آن‌ها بخواهد. این کار سبب می‌شود که دانش‌آموزان ضعیف متوجه ایرادات آموزشی خود شده و در کنار دوستان توانمند خود، به رفع اشکال بپردازند. از سوی دیگر معلم می‌تواند بین گروه‌ها رقابت ایجاد کند تا دانش‌آموزان توانمند رغبت بیشتری به آموزش دوستان ضعیف خود در گروه داشته باشند.در هنگام بحث و تعامل گروهی دانش‌آموزان با یکدیگر، معلم باید توانایی بسیاری در کنترل نظم و ترتیب کلاس و نظارت بر بحث‌ها داشته باشد.

این مطلب ادامه دارد ولی ادامه آن به شما نمایش داده نمی شود!
برای دیدن ادامه این مطلب  به صورت کامل باید عضو سایت باشید.  ادامه برخی مطالب سایت (از جمله این مطلب) فقط به اعضا نمایش داده می شود.
اگر قبلاً عضو شده اید و کد و رمز دارید، برای ورود اینجا کلیک کنید:
ورود اعضا

اگر عضو نشده اید، عضو شوید و به حدود 50 هزار عضو سایت بپیوندید. عضویت بسیار ساده است و در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.
برای عضویت در سایت کلیک کنید


مطالب مشابه ومورد توجه بازدیدکنندگان
» معرفی آزمون‌های دانش‌آموزی

نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1153 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مقاله داخل سایت
معرفی سایت
آزمون های دانش آموزی