سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

نحوه محاسبه درصد آزمون تیزهوشان 1403-1402 کد مطلب : 8844 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

نحوه محاسبه درصد آزمون تیزهوشان 1403-1402

سازمان استعداد های درخشان تراز یا نمره کل در آزمون تیزهوشان را ملاک قبولی در این آزمون قرار داده است به طوری که هر چه عدد تراز بالاتر باشد داوطلبان شانس قبولی بیشتری دارند. ما در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم، ضمن معرفی کامل آزمون به نحوه امتیازدهی و تعیین درصد آزمون تیزهوشان بپردازیم.

. . . . . . . . . . . . .

مدارس تیزهوشان که با هدف شناسایی دانش‌آموزان مستعد و توانمند تاسیس شده‌اند، هر ساله سهم مهمی از قبولی‌های کنکور را به خود اختصاص می‌دهند. برنامۀ آموزشی ویژه، تدریس کتاب‌های مکمل، مشاوره دانش‌آموزان از جمله مزیت‌های درخشان این نوع مدارس است که هر والد و دانش‌آموزی را ترغیب می‌کند تا خود را برای ورود به این مدارس آمده کنند؛ اما از آنجایی که متقاضی برای ورود به مدارس تیزهوشان بیشتر از ظرفیت این مدارس است، دانش‌آموزان قبل از ورود به مدرسه باید در آزمون تیزهوشان شرکت کرده و امتیاز لازم را کسب کنند. به عبارتی شرط ورود به این مدارس کسب نمرۀ قبولی در آزمون تیزهوشان است.

از آنجایی که شرکت در آزمون تیزهوشان و کسب نمره قبولی در این آزمون، دغدغه بسیاری از والدین و دانش‌آموزان است، ما در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم، ضمن معرفی کامل آزمون به نحوه امتیازدهی و تعیین درصد آزمون تیزهوشان بپردازیم. بنابراین اگر شما هم دغدغه قبولی در این آزمون را دارید، از اینجای مقاله به سوالات ذهنی شما و دغدغه‌های‌تان در رابطه با مدارس تیزهوشان اختصاص دارد.

 

 درصد آزمون تیزهوشان چیزی بین 33- و 100 است که قاعدتا هر چه رتبۀ شما به نمره 100 نزدیک‌تر باشد، احتمال قبولی در آزمون بیشتر شده و هر چه رتبه شما به 33- نزدیک‌تر باشد، احتمال قبولی در آزمون کاهش پیدا می‌کند.

 

 

محاسبه تراز در آزمون تیزهوشان

 

منظور از درصد در آزمون تیزهوشان چیست؟

دانش‌آموزانی که قصد ورود به مدارس تیزهوشان دارند، ابتدا باید فرآیند مربوط به ثبت نام آزمون تیزهوشان را تکمیل کنند. هر ساله تعداد دانش‌آموزان زیادی برای ورود به پایۀ هفتم و دهم مدارس تیزهوشان خود را برای قبولی در آزمون ورودی این مدارس محک می‌زنند. در این میان گوی موفقیت از آن کسانی خواهد بود که ضمن داشتن اطلاعات بیشتر از نحوۀ قبولی در این آزمون، از تلاش و پشتکاری بیشتری هم برخوردارند.

اجازه دهید در همین ابتدای بحث بزرگ‌ترین اشتباه ذهنی دانش‌آموزان و اولیای آن‌ها را در رابطه با قبولی در آزمون تیزهوشان و درصد آزمون تیزهوشان مطرح کرده و خط بطلان روی آن بکشیم؛ به گمان بسیاری از افراد قبولی در آزمون تیزهوشان منوط به کسب نمره یا درصد اعلام شده از سوی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان است. به عبارتی هر سال یک نمره کاملا مشخص از سوی سازمان سمپاد اعلام می‌شود و هر کسی که موفق به کسب آب نمره شود، به مدارس تیزهوشان راه پیدا می‌کند. باید بگوییم این تصور کاملا اشتباهی‌ست. واقعیت این است که سازمان سمپاد بعد از برگزاری آزمون اقدام به تصحیح اوراقی امتحانی می‌کند و سپس افراد را بر اساس بالاترین نمره انتخاب می‌کند. در نهایت افرادی که موفق به کسب بالاترین نمره شده‌اند، خود را برای ورود به مدارس تیزهوشان آماده می‌کنند. این روند تا جایی ادامه دارد که ظرفیت مدارس تیزهوشان تکمیل شود.

به نمرۀ قبولی در آزمون تیزهوشان درصد آزمون تیزهوشان گفته می‌شود که احتمالا برای بسیاری از افراد این عبارت آشناست. اما اگر نمی‌دانید درصد چیست؟ در ادامه همراه ما باشید تا به تشریح این مفهوم بپردازیم.

سقف نمره در امتحانات مدارس معمولا 20 درنظر گرفته می‌شود. این قضیه در آزمون مدارس تیزهوشان به صورت درصد اجرا می‌شود. به عبارتی سقف نمره در این آزمون از 100 محاسبه می‌شود. قاعدتا هر چه نمرۀ دانش‌آموزان به 100 نزدیک‌تر باشد، احتمال قبولی در این آزمون بیشتر خواهد بود. به عبارتی اگر شما موفق شوید به تمام سوالات یک درس پاسخ درست دهید، امتیاز شما در آن درس 100 خواهد بود.

 

محاسبه درصد در آزمون تیزهوشان

همان‌طور که گفته شد، نمره قبولی یا درصد آزمون تیزهوشان از صد محاسبه می‌شود. هر چه تعداد پاسخ‌های درست شما به سوالات بیشتر باشد، احتمال اینکه نمره قبولی شما ه صد نزدیکتر باشد، افزایش پیدا می‌کند.

 

بیشتر بدانید: ظرفیت مدارس تیزهوشان در سال جاری

 

نکته حائز اهمیت در آزمون تیزهوشان این است که این آزمون دارای نمره منفی‌ست. یعنی اگر شما 3 پاسخ نادرست داشته باشید، یک امتیاز منفی کسب خواهید کرد و این به معنای حذف یک پاسخ درست شما خواهد بود؛ بنابراین بازه درصد در این آزمون چیزی بین 33- و 100 است که قاعدتا هر چه رتبه شما به نمره 100 نزدیک‌تر باشد، احتمال قبولی در آزمون بیشتر شده و هر چه رتبۀ شما به 33- نزدیک‌تر باشد، احتمال قبولی در آزمون کاهش پیدا می‌کند. برای محاسبه نمره خود یا درصد آزمون تیزهوشان می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

 فرمول محاسبه درصد آزمون تیزهوشان

 

در نهایت نمره نهایی را در عدد 100 ضرب کنید تا درصد خود در آزمون را بدست آورید.

 

نحوه محاسبه تراز در آزمون تیزهوشان

میانگین درصدهای کسب‌شده در هر درس توسط دانش‌آموزان، تراز لازم را برای قبولی در آزمون ورودی تیزهوشان رقم می‌زند. در این بین نحوه عملکرد دانش‌آموزان رقیب هم تاثیر به‌سزایی در تراز شما دارد؛ بنابراین تنها فاکتور تعیین‌کننده تراز درصدهای کسب شده توسط شما نخواهد بود. به عبارتی برای اینکه تراز خود را محاسبه کنید، باید ضمن محاسبه درصد آزمون تیزهوشان به عملکرد سایر رقبا هم توجه کافی داشته باشید. به این نکته بسیار مهم هم توجه داشته باشید که اگر شما درصد کمی را در پاسخ به سوالات یک درس کسب کردید، معنایش داشتن تراز پایین نیست؛ چرا که ممکن است دیگر رقبای شما هم به دلیل دشواری سطح سوالات موفق به کسب درصد بالا در این درس نشده باشند. بنابراین امید خود را حفظ کنید و این را در نظر داشته باشید که تنها شرط قبولی در این آزمون بهره‌مندی از هوش سرشار و استعداد بالا نیست.

 

بیشتر بدانید: نمونه سوالات تیزهوشان

 

جمع‌بندی

در میان انواع مدارسی که وجود دارد، مدارس تیزهوشان به دلیل بهره‌مندی از امکانات آموزشی و رفاهی بیشتر، متقاضیان بیشتری هم دارد. از آنجایی که ظرفیت این مدارس در پذیرش دانش‌آموز با محدودیت روبه‌روست، ورود به این مدارس منوط به کسب رتبه قبولی در آزمون ورودی این مدارس است. ما در این مقاله تلاش کردیم تا با معرفی آزمون ورودی تیزهوشان و نحوه محاسبه درصد آزمون تیزهوشان، دغدغه‌های دانش‌آموزان و اولیای آن‌ها در رابطه با این آزمون، کاهش دهیم. در پایان باید به این نکته مهم اشاره کنیم که بهترین مدرسه برای فرزند شما لزوما لوکس‌ترین مدرسه در بهترین نقطه شهر با امکانات بیشتر نیست. بهترین مدرسه جایی‌ست که فرزند شما در آن ضمن داشتن احساس آرامش و امنیت، از امید و انگیزه بیشتری برای کسب دانش و ارتقای توانمندی‌ها و مهارت‌ها برخوردار باشد.نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1738 را در این کادر وارد کنید:

   خانم ژیلا ستاری


   خانم بشراروحی
1977


   خانم هوش برتر
ببخشید من تیز هوشان ششم به هفتم می خوام شرکت کنم با درصد 76و81 شانس قبولی فرزانگان نقده رو دارم؟


   خانم تیزهوش برتر
من در آزمون های تستی شرکت میکنم 81 درصد میام خوبه؟
ششم به هفتم


   آقای - هومان دانایان
با سلام
خداقوت سپاس از ایجاد سایت خوب و تلاش تان برای قبولی دانش آموزان


   خانم هلیا
من با اون فرمول حساب کردم 88 شد بنظرتون کدوم مدارس قبول شدم؟


   آقای ابوالفضل دهقانی زاده


   خانم فاطه سهرابی وفا
سلام من ازمون ورودی دهم شرکت کردم، ضریب رشته تجربی برام لحاظ نشده همینطور نمره قرآنمم جزو نمره کل ازمون حساب نکردن اینقدر گریه میکنم دیگه نا ندارم. توی اعتراضم فقط نوشتم نمره قران حساب نشده و نمره کل غلطه، لحاظ نشدن ضریب رشته تجربی رو فراموش کردم بنویسم بنظرتون درست میشه؟ خیلییی زحمت کشیدم براش حتی تا 12 سال درس میخوندم.


   خانم بازدیدکننده سایت
سلام من بیشتر سوالات را خوب جواب دادم ولی متاسفانه نتایج ازمون با چیزی که من تصور میکردم خیلی متفاوت است ایا احتمال اشتباه وجود داره؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، دانش‌آموزانی که نسبت به نتایج آزمون خود اعتراض دارند، می‌توانند درخواست تصحیح مجدد برگه را ثبت کنند.


   خانم فاطمه
من درصد ۵۵ و خورده شدم برای ششم به هفتم برای مدرسه فرزانگان اسلامشهر به نظر شما قبول میشم؟؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، تراز لازم برای قبولی در تیزهوشان نهم و ششم در هر استان با توجه به آزمون داوطلبان متفاوت می‌باشد.رصدهای لازم برای قبولی در تیزهوشان را تقریباً می‌ توان در هر درس درصدهای بالای 70 درصد دانست. البته، این مورد در هر سال بسته به نوع سؤالات و رقابت شرکت‌کنندگان و … می‌تواند متفاوت باشد. اما در کل می‌توان گفت این درصدها به صورت میانگین می‌تواند تراز لازم برای قبولی در تیزهوشان نهم و ششم را برای شما رقم بزند.


   خانم بازدیدکننده سایت
سلام من ازمون تیزهوشان نهم درصد هام به این ترتیبه ۴۸درصد هوش ۹۰درصد معارف ۷۰درصد ادبیات فارسی ۵۰درصد مطالعات ۵۰درصد علوم
۳۶ریاضی آیا امکان قبولی در رشته تجربی در استاد اردبیل رو دارم؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، درصدهای لازم برای قبولی در تیزهوشان را تقریباً می‌ توان در هر درس درصدهای بالای 70 درصد دانست. البته، این مورد در هر سال بسته به نوع سؤالات و رقابت شرکت‌کنندگان و … می‌تواند متفاوت باشد. اما در کل می‌توان گفت این درصدها به صورت میانگین می‌تواند تراز لازم برای قبولی در تیزهوشان نهم را برای شما رقم بزند.


   آقای ابولفضل سعیدی
ابولفضل سعیدی: من ازمون تیزهوشان نهم به دهم دادم که هوش رو 26 درصد معارف رو 40 درصد
فارسی رو 30 درصد مطالعات رو 50 درصد
ریاضی رو 50 درصد و علوم رو 60 درصد زدم
ایا شانس قبولی دارم؟ اولویت هامو به ترتیب ناحیه 4 (شهید مدنی) ناحیه 3(علامه امینی) وناحیه 2 (علامه جعفری) تبریز انتخاب کردم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، درصدهای لازم برای قبولی در تیزهوشان را تقریباً می‌ توان در هر درس درصدهای بالای 70 درصد دانست. البته، این مورد در هر سال بسته به نوع سؤالات و رقابت شرکت‌کنندگان و … می‌تواند متفاوت باشد. اما در کل می‌توان گفت این درصدها به صورت میانگین می‌تواند تراز لازم برای قبولی در تیزهوشان نهم را برای شما رقم بزند.


   خانم آینده روشن
سلام خیلی خیلی ممنون از مطالب مفیدتون
می خواستم بدونم با ۴۹درصد و ظرفیت پذیرش ۲۵ نفر دختر از شهر دهدشت استان کهگیلویه و بویراحمد قبول میشم؟؟ آزمون ششم به هفتم شرکت کردم و آزمون خیلی سخت بود.
سپاسگزارم از پاسخگوییتون

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز،
ظرفیت پذیرش هر یک از مدارس تیزهوشان ششم به هفتم استان ها محدود بوده و هر مدرسه حدودا بین 40 الی 60 نفر را پذیرش می کند. البته این تعداد در برخی از استان ها مانند استان تهران ممکن است تا 100 نفر نیز افزایش پیدا کند.


   خانم بازدیدکننده سایت
سلام سه روز پیش آزمون ششم به هفتم دادم
دفترچه اولم ۲۵ تا درست و ۱۲ غلط و ۲۳ نزده
دفترچه دوم ۴۹ درست و ۱۱غلط چطور جفت دفترچه ها محاسبه میشه

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، ملاک پذیرش در مدارس تیزهوشان نمره کل دانش آموز در نظر گرفته شده است. محاسبه نمره کل بدین صورت انجام می گیرد: ابتدا درصد دروس هر دانش آموز محاسبه شده و سپس دانش آموزی که بالاترین درصد ها را کسب کرده بالاترین نمره را نیز کسب می کند. با کاهش درصدهای دانش آموزان نمره آنان نیز به صورت نزولی کم می شود. دانش آموزانی که نمره بالاتری کسب کنند شانس قبولی بیشتری در این آزمون دارند. به بیان ساده تر هر چه تراز دریافتی دانش آموز در آزمون تیزهوشان به نفرات برتر این آزمون در سال های گذشته نزدیک تر باشد، شانس قبولی او در این آزمون نیز بیشتر خواهد بود.


   خانم پرنیا الله وردی
من پایه ششم هستم از استان کرمان، شهرستان بم
به نظر شما من با ۸۰ سوال صحیح و ۲۰ غلط و ۲۰ نزده تیزهوشان قبول میشم؟؟؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، ابتدا درصد دروس هر دانش آموز محاسبه شده و سپس دانش آموزی که بالاترین درصد ها را کسب کرده بالاترین نمره را نیز کسب می کند. با کاهش درصد های دانش آموزان نمره آنان نیز به صورت نزولی کم می شود. بنابراین دانش آموزانی که نمره بالاتری کسب کنند شانس قبولی بیشتری در این آزمون دارند. به بیان ساده تر هر چه تراز دریافتی دانش آموز در آزمون تیزهوشان به نفرات برتر این آزمون در سال های گذشته نزدیک تر باشد، شانس قبولی او در این آزمون نیز بیشتر خواهد بود.


   خانم سعیدی
برای محاسبه تراز درصد رو باید در چه عددی ضرب کنیم تا تراز بدست بیاید؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، همان‌طور که گفته شد، نمره قبولی یا درصد آزمون تیزهوشان از صد محاسبه می‌شود. هر چه تعداد پاسخ‌های درست شما به سوالات بیشتر باشد، احتمال اینکه نمره قبولی شما به صد نزدیکتر باشد، افزایش پیدا می‌کند. در نهایت نمره نهایی را در عدد 100 ضرب کنید تا درصد خود در آزمون را بدست آورید.


   آقای کیان موری
سلام ببخشید من از 100 سوال 68 سوال درست جواب دادم قبول میشم؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، برای محاسبه درصدهای هر درس که ضریب 3 می‌ باشد، می‌ توانید تعداد سؤالات صحیح در هر درس را در 3 ضرب نمایید و تعداد سؤال‌ های اشتباه را کم کنید و در نهایت عدد به‌ دست‌ آمده را در عدد سه تقسیم نمایید. سپس، حاصل جمع را در 100 ضرب نمایید؛ پاسخ به دست آمده، درصد شما در درس مورد نظر می‌ باشد.
درصدهای لازم برای قبولی در تیزهوشان را تقریباً می‌ توان در هر درس درصدهای بالای 70 درصد دانست. البته، این مورد در هر سال بسته به نوع سؤالات و رقابت شرکت‌کنندگان و … می‌تواند متفاوت باشد. اما در کل می‌توان گفت این درصدها به صورت میانگین می‌تواند تراز لازم برای قبولی در تیزهوشان نهم و ششم را برای شما رقم بزند.


   آقای بازدیدکننده سایت
سلام ببخشید من در ازمون تیزهوشان نهم به دهم ریاضی و فیزیک ثبت نام کردم باید چقدر سوال درست بزنم تا صد در صد قبول بشم ممنون

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، درصد کل آزمون تیزهوشان برای داوطلبان آزمون پایه هفتم و داوطلبان آزمون پایه دهم 100 در نظر گرفته شده و حداقل درصد -33 می باشد. اگر دانش آموزی به تمامی سوالات یک درس پاسخ درست دهد، می تواند درصد 100 را کسب نماید. در عوض هر چه تعداد پاسخ های اشتباه بیشتر شود از این عدد کم شده و به -33 نزدیک می شود.


   خانم
من الان 2 ازمون مثل چی دارم میخونم ولی هر دو تا رو هدفم 50 ولی 43 درصد میزم به نظرتون این درسته که مراقب ازمون من اهنگ گوش میده و من سوال میکنم که ایا این اثر مداد من که کشیدم و پاک کردم رو دستگاه میگیری یا نه ایشون میگن نه نمیگیره ولی دستگاه میگیره و جواب من رو دو گزینه ای ثبت میکنه باید شاکی باشم یا نه


   خانم مهدیس
سلام
من با فرمول در این مقاله رفتم درصدم در دفترچه اول بدست امد 56 ولی در کارنامه زده24
از 60 سوال در دفترچه اول 2 حذفی بود و 19 تا درست 15 تا غلط


بعد توی دفترچه دوم که 39 تا درس
ت و 7 تا صحیح داشتم عدد 118 دراومد
ممکنه اگه اعتراض کنم قبول کنند؟
راهنمایی میکنید؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
دلايل مختلفي بابت اين اختلاف ها وجود داره، مثلا خوانش پاسخ برگ ( اسكن پاسخ برگ ) درست نبوده.
پس اگر حس ميكنيم اختلاف وجود داره پس اعتراض بزنيد


   خانم آوا حیدری
سلام ببخشید من امسال تیزهوشان هفتم شرکت کردم اهواز 93 تا دم 3 تا غلط دارم قبول میشم ممنون

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، برای اطلاعات بیشتر به مقاله زیر مراجعه کنید.
لینک: https://tizland.ir/show/?id=8844


   خانم آیلا احمدی
سلام
من پارسال از تیزهوشان ناحیه ۴ تبریز رشته ریاضی فیزیک قبول شدم
از راهنمایی های شما خیلی سپاسگزارم


   خانم طنین
سلام علیکم
سوالات سال قبل رو ک دیدم خیلی سخت بود و خب این سطح برای مدارس عادی خیلی دشواره.
حداقل باید چند سوال از هر درس پاسخ داد تقریبا؟
و اینکه منابع طرح سوالات در این آزمون چه منابعی هست یا چه کتاب‌هایی؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، به دستورالعمل ابلاغی مراجعه کنید.
لینک: https://tizland.ir/show/?id=12299


   آقای بازدیدکننده سایت
برای تیزهوشان ششم چند سوال و از چه درسایی هست؟
با تشکر

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، سوالات این آزمون تنها هوش، استعداد و خلاقیت دانش آموزان را مورد سنجش قرار می دهد و هیچ سوالی از کتاب های درسی مطرح نشده و سطح معلومات تحصیلی دانش آزموان ارزیابی نمی گردد.


   آقای سبحان
سلام
برای ازمون تیزهوشان باید کارنامه نوبت اول و دوم هشتم نهم چگونه باشه؟
باتشکر

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، از شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم اشتغال به تحصیل دانش آموز در پایه نهم می باشد و معدل سالانه دانش آموز در پایه هشتم می بایست حداقل 19 باشد .


   آقای کیارش شاهمرادی
تراز در قلم چی 6352 برای تیز هوشان خوبه؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، برای اطلاعات بیشتر با پشتیبان سایت قلم چی تماس بگیرید.


   خانم ابوالفضل عسگری
میانگین 56 درصد در تمام دروس برای قبولی چگونه میانگین است

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، برای اطلاعات بیشتر در این مورد به لینک زیر مراجعه کنید.
لینک : https://tizland.ir/show/?id=8844


   خانم فرگل فلقی
ممنون


   خانم مبینا ادینه
خیلی ممنون از توضیحات


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

علامه حلی
دبیرستان دخترانه مدبران
مجموعه مدارس سرای دانش
مجتمع نشانه رستا
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم