سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

هزینه جهشی خواندن و نحوه پرداخت آن در سال 1404-1403 کد مطلب : 12721 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

هزینه جهشی خواندن و نحوه پرداخت آن در سال 1404-1403

با پرداخت هزینه جهشی خواندن، دانش‌آموز به اداره آموزش‌وپرورش منطقه و سپس به اداره آموزش‌وپرورش استثنائی کشور معرفی خواهد شد تا مراحل سنجش انجام شود؛ اما این که پرداخت به چه صورت، چقدر و کجا انجام می‌شود را در این مطلب می‌خوانید.

. . . . . . . . . . . . .

دانش‌آموزان مستعدی که از ضریب هوشی بالایی برخوردار هستند، می‌توانند با جهش تحصیلی (جهشی خواندن) در یک پایه تحصیلی بالاتر تحصیل کنند. این راهکار برای دانش‌آموزانی که از سطح علمی و رقابتی پایه کنونی خود راضی نیستند، بسیار مناسب است.

برای جهشی خواندن، دانش‌آموز باید شرایط لازم را داشته باشد و با آگاهی کافی ثبت‌نام خود را برای جهش تحصیلی تکمیل کند. قطعی کردن این ثبت‌نام با پرداخت هزینۀ آن انجام می‌شود؛ یعنی اینکه دانش‌آموز درخواست جهش تحصیلی را به مدیر مدرسه ارائه داده و بعد از بررسی شرایط، دانش‌آموز موظف می‌شود که هزینه‌ای را برای ثبت‌نام پرداخت کند. بدون پرداخت این هزینه، دانش‌آموز برای ارزیابی به سازمان آموزش‌وپرورش استثنائی کشور معرفی نخواهد شد.

هزینه جهشی خواندن هر ساله از طرف سازمان آموزش‌وپرورش استثنائی کشور اعلام می‌شود؛ بنابراین این مبلغ هر سال دستخوش تغییراتی است که دانش‌آموز باید با آگاهی از مبلغ دقیق هزینه ثبت‌نام، اقدام به انجام آن نماید.

برای آشنایی بیشتر با هزینه جهشی خواندن سال 1404- 1403 ما تصمیم داریم تا با این مقاله به ‌تمامی دانش ‎آموزانی که تصمیم دارند با جهش تحصیلی زودتر به جایگاه واقعی خود برسند، کمک کنیم؛ بنابراین اگر متقاضی جهش تحصیلی هستید، حتما این مقاله را بخوانید.

 

 دانش‌آموزانی که می‌خواهند تا با پرداخت هزینه جهش تحصیلی، ثبت‌نام خود را تکمیل کنند، می‌توانند به سامانه my.medu.ir مراجعه کنند.

 

هزینه جهشی خواندن در سال 1403

دانش‌آموزانی که متقاضی جهشی خواندن هستند، باید برای ثبت‌نام آزمون جهشی به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه کنند. معمولاً ثبت‌نام بعد از صدور کارنامه نهایی شروع می‌شود و تا یک ماه ادامه دارد.

روند کار به این صورت است که متقاضیان شرکت در آزمون‌های جهشی باید به مدیر مدرسه خود درخواستشان را ارائه دهند. درصورتی‌که مدیر با توجه ‌به روند تحصیلی و شرایط دانش‌آموز این درخواست را پذیرفت، دانش‌آموز باید هزینه‌ای را پرداخت کند.

با پرداخت هزینه جهشی خواندن، دانش‌آموز به اداره آموزش‌وپرورش منطقه و سپس به اداره آموزش‌وپرورش استثنائی کشور معرفی خواهد شد تا مراحل سنجش انجام شود. تعرفۀ جهش تحصیلی در هر سال با سال قبل متفاوت است و این مبلغ توسط سازمان آموزش‌وپرورش استثنائی کشور تعیین می‌شود.

سازمان آموزش‌وپرورش استثنائی بعد از تعیین هزینۀ تحصیل جهشی، این مبلغ را طی یک بخش‌نامه به مدارس اعلام می‌کند. در سال‌های گذشته این هزینه 150 هزار تومان بود. احتمالا این مبلغ برای سال تحصیلی 1404-1403 اندکی افزایش‌ خواهد یافت.

با پرداخت این مبلغ، کد رهگیری دریافت خواهند کرد که با دریافت این کد می‎‌توانند در ارزیابی‌های آموزش‌وپرورش شرکت کنند. بدون پرداخت این مبلغ، ثبت‌نام منتفی شده و دانش‌آموز امکان جهشی خواندن نخواهد داشت.

 سایت پرداخت هزینه جهش تحصیلی

 

 

بیشتر بخوانید: نمونه سؤالات آزمون جهشی

 

آدرس سایت پرداخت هزینه جهش تحصیلی چیست؟

 دانش‌آموزانی که می‌خواهند تا با پرداخت هزینه جهش تحصیلی، ثبت‌نام خود را تکمیل کنند، می‌توانند به سامانه my.medu.ir مراجعه کنند.

دانش‌آموز می‌تواند در این سامانه به‌راحتی با واردکردن نام کاربری و رمز عبور هزینه را پرداخت کرده و ثبت‌نام خود را قطعی کند. البته باید قبل از این مرحله تمامی مراحل ثبت‌نام به‌درستی انجام شده باشند.

در حالت کلی در برخی از پایه‌های تحصیلی، تمامی این مراحل توسط مدیر مدرسه انجام می‌شود و نیازی به مراجعه دانش‌آموزان به سامانه‌ my.medu.ir نخواهد بود.

در برخی از پایه‌های تحصیلی ممکن است که خود دانش‌آموز برخی از مراحل ثبت‌نام را انجام دهد که برای پرداخت هزینه ثبت‌نام باید به همین سایت مراجعه کند و با پر کردن فیلدهای مربوطه، مبلغ هزینه را پرداخت کند.

 

نحوه پرداخت هزینه جهش تحصیلی در سال 1403

همان‌طور که در بخش‌های قبلی نیز به آن اشاره شد، ثبت‌نام در آزمون جهشی از مدارس خود دانش‌آموزان شروع می‌شود. شرایط ثبت‌نام و هزینه مربوط نیز هر سال توسط سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی کشور طی بخشنامه‌هایی به مدارس منطقه ابلاغ می‌گردد.

در حالت کلی روند ثبت‌نام و نحوه پرداخت هزینه برای جهشی خواندن به‌صورت زیر است:

  1. دانش‌آموز متقاضی باید در بازه زمانی آخر اردیبهشت تا آخر خرداد (29 اردیبهشت تا 29 خرداد) به مدیر مدرسه محل تحصیل خود مراجعه کرده و درخواست جهش تحصیلی را ارائه دهد.
  2. مدیران مدارس ابتدایی باید به سامانه سناد ابتدایی و مدیران مدارس متوسطه باید به سامانه سناد متوسطه مراجعه کرده و اطلاعات فردی دانش‌آموز را وارد سامانه کنند؛ همچنین کاربرگ مربوطه باید توسط مدیر مدرسه تکمیل شود.
  3. مدیران با مراجعه به سامانه پرداخت هزینه جهشی خواندن که قبلاً به آن اشاره شد، باید فیلدهای مربوطه را پر کرده و وجه را پرداخت کنند. در انتها یک کد رهگیری برای دانش‌آموز صادر می‌شود که برای نوبت‌گیری و ارجاع به پایگاه تخصصی لازم است.

مدارکی که دانش‌آموز برای ارزیابی باید به همراه داشته باشد، شامل (اصل شناسنامه و پرینت معرفی‌نامه عکس‌دار ممهور به مهر مدرسه) است.

نکته: درصورتی‌که جهش برای بار دوم اتفاق بیفتد، ثبت‌نام مشروط به اخذ رأی کمیسیون (منطقه/استان) خواهد بود و باید شماره و تاریخ این رأی در سامانه سناد دانش‌آموزی ثبت شود.

 

جمع‌بندی

جهشی خواندن یکی از راه‌کارهای مناسب برای دانش‌آموزانی است که ضریب هوشی بالایی دارند و می‌توانند بدون گذراندن یک پایه تحصیلی در آزمون‌های آن پایه شرکت کرده و موفق شوند تا به یک پایۀ بالاتر بروند.

ثبت‌نام برای شرکت در آزمون‌های جهشی کار چندان پیچیده‌ای نیست و دانش‌آموز می‌تواند با مراجعه به مدیر مدرسه ثبت‌نام را انجام دهد؛ اما لازم است که دانش‌آموز شرایط لازم را داشته باشد و در موعد مقرر اقدام به این کار کند؛ همچنین برای تکمیل ثبت‌نام لازم است که هزینه جهشی خواندن پرداخت شود.

هزینه جهش تحصیلی از طرف سازمان آموزش‌وپرورش استثنائی کشور تعیین می‌شود و این مبلغ هر سال  متفاوت است. ما در این مقاله درباره هزینه جهشی خواندن 1404-1403 و نحوۀ پرداخت آن صحبت کردیم. درصورتی‌که درباره شرایط جهشی خواندن سؤالی داشته باشید، می‌توانید در زیر همین مقاله برای ما بنویسید تا در اسرع‌وقت به سؤال شما پاسخ داده شود.نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1863 را در این کادر وارد کنید:

   خانم مینا
سلام من خودم جهشی نخواندم ولی فکر می کنم جهشی بچه ها رو اذیت می‌کنه


   خانم پرنیان بینا
خوب بود ولی اطلاعات کافی نبود می خواستم بدونم برای هر درس هزینه دریافت میشه؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، برای اطلاعات بیشتر در این مورد به آموزش و پرورش شهر و یا استان خود مراجعه کنید .


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

تیزلند چگونه به مدارس کمک می کند؟
مجموعه مدارس سرای دانش
دبستان و پیش دبستان ایران دخت
مجتمع آموزشی سیمای فرهنگ
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم