سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

چرا ستاره ‎ها چشمک می‎ زنند؟ کد مطلب : 9062 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

چرا ستاره ‎ها چشمک می‎ زنند؟

بشر هزاران سال است که چشم به اعماق فضا و ستارگانش دوخته و همواره این پرسش را از خود پرسیده که چرا ستاره ها چشمک می زنند. برای آگاهی از این موضوع با ما همراه ما باشید.

. . . . . . . . . . . . .

 

 

چرا ستاره ‎ها چشمک می‎ زنند؟

 

چشمک زدن ستاره‌‎ها که به عنوان سوسوزنی نجومی نیز شناخته می‌‎شود، در واقع یک پدیده‌‎ی علمی ناشی از شکست آن دسته از پرتوهای نوری است که از این اجسام آسمانی منتشر می‎‌گردند.

هنگامی که ستاره‌‎ها پیوسته در شب می‌‎درخشند، ما نیز گاهی اوقات کنار پنجره می‌‎نشینیم تا به آسمان بالای سرمان اندکی نگاه کنیم. ستاره‌‎های بسیار کوچک که در آسمان بالای سرمان چشمک می‌‎زنند، حتی بدون استفاده از هیچ وسیله‌‎ای نیز لذتی را برای چشمان ما به ارمغان می‌‎آورند، چه برسد به این که از تلسکوپ‎‌ها و دوربین‎‌های دو چشمی نیز جهت دیدن آن‌ها استفاده نماییم.

آسمان شب مانند یک بوم نقاشی بزرگ به نظر می‌‎رسد، گویی که با آبی مایل به ارغوانی روشن رنگ آمیزی و با نقطه‎‌های سفید روشن طرح دار گشته است در حالی که این نقاط سفید رنگ، چشمک می‌‎زنند و می‌‎درخشند تا تمام آسمان را روشن نمایند.

در واقع چشمک زدن ستاره‌‎ها، یک پدیده‌‎ی علمی به حساب می‌‎آید که به عنوان سوسوزنی نجومی یا سوسوزنی اختری نیز شناخته می‌‎گردد. سوسوزنی یک اصطلاح عمومی به شمار می‎‌رود که به منظور توصیف تغییرات سریع در درخشندگی قابل رویت یا رنگ یک شیء درخشان در دور دست، هنگامی مورد استفاده قرار می‌‎گیرد که از میان جو کره‌‎ی زمین مشاهده می‎‌گردد. حرکت باد، هوای متلاطم و درجه‎ی حرارت متغیر در جو کره‌‎ی زمین، برخی از آن عوامل اصلی به شمار می‌‎روند که نقشی را در شکست پرتوهای نوری ایفا می‎‌نمایند.

به منظور درک این پدیده، نخست باید برخی از مفاهیم اساسی را در علم نجوم بدانید. ستاره‌‎ها نور را به صورت پرتوهای نوری از خود ساطع می‌‎کنند. آن‌ها برای ما، قابل رویت می‌‎باشند، به دلیل آن که این پرتوهای نوری از میان چند لایه از اتمسفر که زمین را احاطه می‌‎نماید، سفر می‌‏کنند. جو کره‌‎ی زمین از چند لایه‎ از گازها ساخته می‎‌شود که در میزان چگالیشان متفاوت می‌‎باشند.

بنابراین، هنگامی که پرتوهای نوری که ستاره‎‌ها از خود ساطع می‏‌نمایند، از میان اتمسفر حرکت می‏‌کنند، پرتوهای نوری ذکر شده دچار شکست می‌‎شوند، به عنوان مثال، آن‎ها خم می‌‎گردند. درجه‌‎ی شکست بستگی به چگالی اتمسفر دارد. به دلیل وجود چند لایه‎ برای چگالی‎‌های مختلف، این پرتوهای نوری ساطع شده به صورت تصادفی چند بار و در جهت‎‌های تصادفی دچار شکست می‎‌گردند. این مورد منجر به اثر "چشمک زدن" می‏‌گردد که صرفاً تفسیری از پرتوی شکسته شده توسط چشم ما به شمار می‌‎رود.

اثر مربوط به پدیده‌ی سوسوزنی نجومی همیشه در نزدیکی افق واضح‌‎تر از نزدیکی سمت الراس می‌باشد. این موضوع به این سبب می‎‌باشد که ستاره‌‎های نزدیک به افق ظاهراً بیشتر چشمک می‎‌زنند زیرا آن‎ها باید از یک فاصله‎‌ی طولانی‌‎تری از جو کره‌ی زمین سفر نمایند. بنابراین، دورترین ستاره‌‎ها به علت شکست بیش از حد در پرتوهای نوری، ظاهراً حداکثر چشمک زدن را به نمایش می‎‌گذارند. چنانچه در مورد این که چرا سیاره‎‌ها معمولاً چشمک نمی‌‎زنند، کنجکاو هستید، پس باید بدانید که سیاره‌ها نسبتاً به زمین نزدیک‌‎تر می‌‎باشند.

بنابراین، چشمک زدن آن‌ها به دلیل فاصله‌‎ی کوتاه‌‎ترشان از کره‌ی زمین، قابل مشاهده نیست و این بدان سبب می‌‎باشد که در این فاصله‎‌ی کوتاه‎‌تر، تنها فضای اندکی برای شکست قابل رویت موجود می‌‎باشد یا حتی گاهی اوقات هیچ فضایی در این بین برای شکست نور وجود ندارد.


منبع: میگنا


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1694 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

نمونه دولتی  class=
علامه طباطبایی  class=
نمونه سوال های تیزلند  class=

چرا ستاره ‎ها چشمک می‎ زنند؟

بشر هزاران سال است که چشم به اعماق فضا و ستارگانش دوخته و همواره این پرسش را از خود پرسیده که چرا ستاره ها چشمک می زنند. برای آگاهی از این موضوع با ما همراه ما باشید.