سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

چرا هشت پا سه تا قلب داره ؟ کد مطلب : 10499 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

چرا هشت پا سه تا قلب داره ؟

آیا می دانید هشت پا چند قلب دارد و قلب او چگونه کار می کند؟ برای دانستن پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

. . . . . . . . . . . . .

حقایق جالب دربارۀ قلب هشت پا

هشت پا جزء نرم‌تنان و بی‌مهرگان است و در نقاط مختلف اقیانوس و در صخره‌های مرجانی و بستر دریا یافت می‌شوند. هشت پا یکی از عجیب‌ترین جانورانی است که تا به حال مشاهده کرده‌اید. یکی از ویژگی‌های عجیب هشت پا ، مربوط به حیات‌ترین قسمت بدن یعنی قلب آن‌ها بر می‌گردد. قلب یکی از اصلی‌ترین اعضای بدن بسیاری از جانداران محسوب می‌شود که وظیفه خون رسانی را بر عهده دارد، برخی جانوران بیش از یک قلب در بدن خود دارند . 

 

چرا هشت پا سه تا قلب داره ؟

 

چرا هشت پا سه قلب دارد؟

هشت پاها دارای هموسیانین در خون خود هستند که هموسیانین نمی‌تواند مانند هموگلوبین، اکسیژن را منتقل کند. وجود سه قلب در بدن هشت پا سبب شده است هموسیانین ، قادر به حرکت سریع‌تر و جذب اکسیژن بیشتری شده و خون در بدن هشت پا با قدرت و شدت بیشتری حرکت کند. این ویژگی هشت پا کمک می‌کند او فعال و پرتحرک باشد و به بخش‌های مختلف اقیانوس سرک بکشد.

هشت پا بی‌مهره‌ای دارای سه قلب و خون آبی رنگ

هشت پا دارای یک سر، هشت پا (بازو) و سه قلب است که یکی از آن‌ها (قلب سیستمیک) است که خون را در بخش‌های مختلف بدن پمپاژ کرده و دو قلب دیگر (قلب منشعب) است که صرفا خون را به آبشش‌های هشت پا رسانده و اکسیژن گیری می‌کنند.

هشت پاها دارای هموسیانین غنی از مس در خون خود هستند که این موضوع باعث شده است خون این جانوران آبی رنگ باشد. هموسیانین قابلیتی کمتری از هموگلوبین دارد و این ماده نمی‌تواند مانند هموگلوبین، اکسیژن را منتقل کند. هموسیانین همانند ضد یخ در خودروها عمل کرده و به هشت پا این امکان را می‌دهد که در دمای زیر صفر درجه نیز زنده بمانند، به گونه‌ای که خون آن‌ها منجمد نشود.

علاوه بر این خون هشت پا بسیار چسبناک است و او برای پمپاژ آن به اطراف بدن نیاز به فشار خون قوی دارد. رگ‌های خونی هشت پا با آنچه در سایر بی‌مهرگان یافت می‌شود بسیار متفاوت است. رگ‌های او با اندوتلیوم سلولی پوشانده شده است که منحصر به خودش است .

هشت پا باهوش‌ترین بی‌مهره

هشت پا یکی از بزرگترین، سریع‌ترین و باهوش‌ترین بی‌مهرگان محسوب می‌شود و این مثالی است که نشان می‌دهد حیوانات دریایی تا چه اندازه و به طرز شگفت‌انگیزی باهوش هستند و می‌توانند حتی بازی کنند. هشت پا دستگاه عصبی بسیار پیشرفته‌ای دارد و می‌تواند موضوعات گوناگونی را یاد بگیرد. هشت پا قادر به حل پازل و تشخیص اشکال و طرح‌ها است. هشت پا دارای حافظه بلند مدت و حافظه کوتاه مدت است. این جانور در طول عمل جراحی درد را حس می‌کند و نیاز به بیهوشی دارد.


منبع: نمناک


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1464 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

انتخاب رشته کنکور - میم مارکت  class=
نمونه سوال های تیزلند  class=
گام بلند - میم مارکت  class=
مدرسه سرای زندگی  class=
شایستگان رازی  class=
مدرسه آتیه سازان  class=
مدرسه نوید صالحین  class=

چرا هشت پا سه تا قلب داره ؟

آیا می دانید هشت پا چند قلب دارد و قلب او چگونه کار می کند؟ برای دانستن پاسخ این سوال با ما همراه باشید.