سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

چرا پوست فیل اینقدر چروکه ؟ کد مطلب : 10503 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

چرا پوست فیل اینقدر چروکه ؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا این مخلوقات بزرگ چنین چروک هایی را روی پوست خود حتی از سنین کم دارند ؟ با ما همراه باشید.

. . . . . . . . . . . . .

راز چین و چروک های پوست فیل‌ها

پوست چروک و پر از خط فیل آفریقایی یکی از ویژگی‌های متمایز کننده آن‌ها از آناتومی فیل‌های دیگر می‌باشد. آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا این مخلوقات بزرگ چنین چروک‌هایی را روی پوست خود حتی از سنین کم دارند ؟ 

چرا فیل‌ها دارای خراشیدگی و چروک روی پوست خود هستند؟

یکی از مهم‌ترین حقایق موجود در مورد پوست فیل این است که چروک‌های پوست فیل فقط برای نمایش نیستند. این چروک‌ها و خراشیدگی‌های بزرگ روی پوست آن‌ها نقش مهمی در خنک نگهداشتن بدن‌شان دارد. فیل‌های آفریقایی معمولاً در دمای زیاد مقاومت بالایی دارند. فیل‌ها برعکس پستانداران دیگر عرق نمی‌کنند. آن‌ها دمای بدن خود را از طریق تبخیر خنک نگه می‌دارند . این فرایند نیازمند این است که پوست‌شان خیس باشد.

زمانی که فیل‌ها حمام می‌کنند، آب‌ها لابلای این چین خوردگی‌های پوست‌شان باقی می‌ماند و باعث می‌شود که خنک شوند.

تحقیقات نشان می‌دهد که فیل‌ها می‌توانند 5 الی 10 برابر آب بیشتری را در پوست خود نسبت به یک سطح صاف نگه دارند. پوست فیل علاوه بر جذب آب همچنین می‌تواند آلودگی و گل و لای را هم روی خودش نگه دارد.

زمانی که یک فیل حمام گل می‌گیرد یا آلودگی و کثیفی را روی خودش می‌پاشد، سطح بدن او از نور خورشید و عوامل خطرناک محفوظ نگه داشته می‌شود.

 

چرا پوست فیل اینقدر چروکه ؟

 

حقایقی درباره پوست فیل

پوست فیل اولین چیزی است که هنگام دیدن یک فیل ، نظر شما را جلب می‌کند. رنگ طبیعی پوست فیل، یک رنگ طوسی تیره است اما گاهی اوقات می‌تواند حالت کثیفی هم داشته باشد. علت این رنگ این است که فیل‌ها دوست دارند حمام گل انجام دهند به همین دلیل رنگ خاک روی بدن آن‌ها می‌ماند. ضخامت پوست فیل در طول بدن او متفاوت است.

پوست آن‌ها در نواحی خاصی ضخامت بیشتری دارد و حتی به 4 سانتی‌متر هم می‌رسد. این حیوانات پستاندار بزرگ در هر صورت پوست بسیار ضخیمی دارند. آن‌ها دارای پوست‌های بسیار حساسی هستند، به گونه‌ای که می‌توانند کوچکترین حشرات را روی بدن خود حس کنند و یا تغییرات آب و هوایی را به خوبی بفهمند.

مقایسه پوست فیل آسیایی با فیل آفریقایی

اگرچه هم فیلم آفریقایی و هم فیل‌های آسیایی مشابه هستند اما پوست آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. فیل آفریقایی معمولاً در مقایسه با فیل آسیایی چروک بیشتری دارد . اگرچه فیل آسیایی دارای لکه‌های قهوه‌ای روشن و صورتی است و ممکن است کمبود رنگدانه داشته باشد.

تهدیدی برای فیل‌ها

این پستانداران بزرگ در معرض انقراض هستند. اگرچه این حیوانات بزرگ هستند اما باز هم در معرض کشته و شکار شدن قرار می‌گیرند زیرا بعضی از افراد عاج فیل را بر می‌دارند.

عاج فیل و پوست فیل جزء مواردی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما متاسفانه اگر برداشتن عاج‌ها ادامه پیدا کند، ممکن است که فیل‌های زیادی را از دست بدهیم. اگر چه تعداد زیادی از فیل‌های آسیایی بدون عاج هستند اما باز هم شکار می‌شوند و از پوست و گوشت آن‌ها در کشورهای خارجی استفاده می‌کنند.


منبع: نمناک


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1694 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

انتخاب رشته کنکور - میم مارکت  class=
نمونه سوال های تیزلند  class=
گام بلند - میم مارکت  class=
مدرسه سرای زندگی  class=
شایستگان رازی  class=
مدرسه آتیه سازان  class=
مدرسه نوید صالحین  class=

چرا پوست فیل اینقدر چروکه ؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا این مخلوقات بزرگ چنین چروک هایی را روی پوست خود حتی از سنین کم دارند ؟ با ما همراه باشید.