سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

UCMAS چیست و چه کاربردی برای دانش‌آموزان دارد؟ کد مطلب : 10950 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

UCMAS چیست و چه کاربردی برای دانش‌آموزان دارد؟

UCMAS یک برنامه جهانی به هدف ارتقای ظرفیت ذهنی و رشد شناختی کودکان است و مسابقه یو سی مس همه‌ساله برگزار می‌شود.

. . . . . . . . . . . . .

درس ریاضی همیشه برای افراد یک چالش بسیار بزرگ بوده است، به طوری که گاهی موجب تغییر مسیر تحصیلی دانش‌آموزان شده است. معمولا اولین و مهم‌ترین دغدغه آموزشی والدین در اولین پایه‌های تحصیلی عملکرد فرزندشان در درس ریاضی است. ضعیف عمل کردن در این درس مسئله‌ای است که در بسیاری از موارد والدین را ترغیب می‌کند تا به کلاس‌های فوق برنامه و آموزش‌های خصوصی پناه ببرند. اما بهترین راه مقابله با ضعف کودکان در درس ریاضی شناخت علل بدعملکردی آن‌ها در این درس است.

یکی از عواملی که منجر به افت عملکرد دانش‌آموزان در ریاضی می‌شود، روش‌های ‌آموزشی است. این نکته همیشه مورد غفلت واقع شده است که یک ریاضی‌دان خوب لزوما یک مدرس ریاضی خوب نخواهد بود. در واقع کودکان زمان ریاضی را خوب می‌فهمند که با زبان مناسب آن‌ها تدریس شود. روش‌های سنتی به دلیل مشارکت بسیار کم کودکان و مطابق نبودن با مراحل رشدی آن‌ها منجر به جمود فکری در آن‌ها شده و شوق و انگیزه را برای یادگیری و تلاش بیشتر کور می‌کنند. به علاوه اینکه خشک بودن و ماشینی بودن این روش‌ها انعطاف مورد نیاز برای داشتن تفکر سالم را از بین می‌برد و به این ترتیب زمینه بروز شکست و ناکامی را در دانش‌آموزان افزایش می‌دهد.

موفقیت در تحصیل و به ویژه درس ریاضی ششم و نهم (مختص تیزهوشان) و سایر پایه‌ها نیازمند بهره‌گیری از روش‌های آموزشی مدرن است که تناسب بیشتری با توانایی‌های شناختی کودکان در هر دوره سنی داشته باشند و با فراهم کردن امکان پیشرفت و موفقیت دانش‌آموزان منجر به تقویت روحیه مبارزه‌جویی و تلاشگری در آن‌ها شوند.

UCMAS یکی از همین روش‌های آموزشی نو و مدرن است که با بهره‌گیری از به‌روزترین و نوآورانه‌ترین مطالب در حوزه روانشناسی و یادگیری قدمی بزرگ در راستای تغییر سبک یادگیری کودکان برداشته است. این روش بر خلاف روش‌های سنتی، آموزش را در گام‌های بسیار کوچک ارائه می‌دهد و با تکرار و تمرین فراوان آموزش‌ها زمینه را برای بروز پیشرفت دانش‌آموزان و رسیدن به سطح ایده‌آل تسلط و یادگیری فراهم می‌کند.

فرق یو سی مس با چرتکه

 

UCMAS یا همان یو سی مس چیست؟

یو سی مس مخفف Universal Concept of Mental Arithmetic System به معنای مفهوم جهانی سیستم حساب ذهنی است. به عبارت دیگر یو سی مس یک برنامه کاملا منحصر‌به‌فرد با هدف ارتقای ظرفیت ذهنی و رشد شناختی کودکان با سن 5 تا 13 سال است. در این برنامه، ما شاهد ترکیب یک ابزار سنتی به نام چرتکه و روش‌های آموزشی مدرن هستیم که ترکیب این دو در کنار هم بیشترین دستاورد را برای کودکان‌ به ارمغان آورده است. چرتکه را حتما می‌شناسید؛ یک وسیله کاملا باستانی که تا چند دهه اخیر، در هر مغازه کاسبی یافت می‌شد. انجام چهار عمل اصلی ریاضی و گرفتن ریشه دوم و سوم اعداد از مزایای کار با چرتکه است. طبق نظریه روان‌شناسان بزرگی چون پیاژه و ویگوتسکی، کودکان در سنین بین 5 تا 7 سالگی مفاهیم را به شکل عینی و ملموس بهتر فرامی‌گیرند؛ استفاده از چرتکه که هم وسیله‌ای عینی و هم یک ابزار بازی و تفریح است، زمینه را برای یادگیری بهتر و راحت‌تر مفاهیم مختلف از جمله مفاهیم ریاضی کاملا فراهم کرده است.

این مطلب ادامه دارد ولی ادامه آن به شما نمایش داده نمی شود!
برای دیدن ادامه این مطلب  به صورت کامل باید عضو سایت باشید.  ادامه برخی مطالب سایت (از جمله این مطلب) فقط به اعضا نمایش داده می شود.
اگر قبلاً عضو شده اید و کد و رمز دارید، برای ورود اینجا کلیک کنید:
ورود اعضا

اگر عضو نشده اید، عضو شوید و به حدود 50 هزار عضو سایت بپیوندید. عضویت بسیار ساده است و در کمتر از یک دقیقه انجام می شود.
برای عضویت در سایت کلیک کنید


مطالب مشابه ومورد توجه بازدیدکنندگان
» معرفی آزمون‌های دانش‌آموزی

نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1237 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مقاله داخل سایت
معرفی سایت
آزمون های دانش آموزی