سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

شگفتی‌های حس شنوایی کد مطلب : 13808 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

شگفتی‌های حس شنوایی

صدای خوردن چیپس در گوش شما بلند است و بقیه آن را آن‌قدر بلند نمی‌شنوند؛ در این ویدیو در مورد فرایند و شگفتی‌های حس شنوایی خواهید دید.

. . . . . . . . . . . . .

 

 

دقت کردید وقتی چیپس می‌خورید، صدای گوش‌خراشی می‌شنوید و فکر می‌کنید اطرافیان هم صدای چیپس را به بلندی صدایی که شما می‌شنوید، می‌شنوند؟! در صورتیکه کسانی که کنار شما نشسته‌اند، نیز همان چیپس را می‌خورند، اما صدای آن تقریبا به گوش نمی‌رسد! به‌نظر شما علت چیست؟

 

حس شنوایی یا حس شنیداری، حسی است که ما را از صداهای اطراف آگاه می‌کند و این سروصداها از طریق امواج صوتی از طریق گوش به مغز می‌رسد و بعد مغز این اطلاعات حسی رو پردازش می‌کند. پس می‌توانیم بگوییم این سروصدای شدید فقط در گوش‌های ما وجود دارد.

استخوان‌های جمجمه و به‌طور کلی همۀ اجسام سفت صوت را خیلی خوب منتقل می کنند. ضمنا صوت وقتی در یک محیط متراکم باشد شدتش بیشتر است. پس وقتی صدای شکسته شدن چیپس از راه هوا به گوش می‌رسد، بسیار خفیف شنیده می‌شود. اما همین صدا وقتی از طریق استخوان های سفت جمجمه به عصب سامعه (شنوایی) می رسد، به یک صدای گوش‌خراش تبدیل می‌شود.

در ویدیوی بالا بیشتر در مورد این مسئله صحبت کردیم؛ حتما ببینید.

 

ویدیوی بعدی: یخ خشک چیست؟

 

 نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1146 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مجموعه مدارس سرای دانش
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم