سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

سایت همگام hamgam.medu.ir کد مطلب : 6854 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

سایت همگام hamgam.medu.ir

برای دانستن امکانات سایت همگام، نحوه دریافت کد همگام، آزمون‌های همگام و جزئیات کاربردی این سامانه برای پایه‌های مختلف، نیاز است این مطلب خوانده شود.

. . . . . . . . . . . . .

سایت همگام

امروزه شاهد رشد صعودی دانش به کمک فناوری اطلاعات هستیم. این تغییر و دگرگونی در عرصه علم، تقریبا تمام جوانب زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده است. به‌گونه‌ای که امروز دیگر لازم نیست برای خرید بلیط سینما ساعت‌ها در صف بایستید، کافی است با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت، در کمتر از یک دقیقه اقدام به خرید بلیط نمایید.

در بسیاری از امور رد پای پیشرفت علم به کمک فناوری کاملا مشهود است. اما بیشتر از هر جایی، حضور تکنولوژی در عرصه تعلیم و تربیت لازم و ضروری است. در عصر جدید که به عصر ارتباطات معروف است، لازم است برای همگام شدن با سرعت علم در جهان، از فضای خشک کلاس و ارتباط چهره به چهره خارج شویم و از شیوه‌های جدید کسب علم و دانش استقبال کنیم. در این دوره دانش‌آموزان ما دیگر تنها به یک معلم که مقابل کلاس بایستد و محتوای کتاب را با بیان و اندیشه خود به آن‌ها منتقل کند، نیاز ندارند.

آن‌ها برای رسیدن به قله سعادت و پیروزی در عرصه تعلیم و تربیت، نیازمند خارج شدن از قالب سنتی علم و دانش هستند. به همین منظور اداره آموزش و پرورش با طراحی و ایجاد سایت همگام، قدمی بزرگ در این راستا برداشته است و با فراهم کردن امکان دسترسی به فناوری‌ها و تکنولوژی‌های نوین آموزشی، پیشرفت و موفقیت را برای دانش‌آموزان این سرزمین به ارمغان آورده است. 

 

سایت همگام یک وب‌سایت بسیار مهم و ارزشمند است که مهم‌ترین کاربرد آن اطلاع‌رسانی اخبار موجود در مدارس و آگاهی از شرایط شرکت در آزمون‌های مهم به‌ویژه آزمون ورودی تیزهوشان ششم به هفتم است.

سایت همگام چیست؟

از آنجایی که ضرورت وجود تکنولوژی و فناوری‌های نوین در عرصه تعلیم و تربیت بسیار احساس می‌شود، اداره آموزش و پرورش برای رسیدن به این هدف و به‌روزرسانی عملکرد مدارس، اقدام به طراحی و ایجاد سایت همگام کرده است. همگام یک وب‌سایت بسیار مهم و ارزشمند است که مهم‌ترین کاربرد آن اطلاع‌رسانی اخبار موجود در مدارس و آگاهی از شرایط شرکت در آزمون‌های مهم به‌ویژه آزمون ورودی تیزهوشان ششم به هفتم است. هدف اداره آموزش و پرورش از راه‌اندازی این وب‌سایت، در درجه اول ارتقای سطح علمی افراد در زمینه فناوری‌های نوین است، به‌گونه‌ای که مدیران، معلمان و دانش‌آموزان ما دیگر با مرزهای جدید علم در جهان بیگانه نباشند. تسهیل در فرآیندهای آموزشی و تحصیلی، ارائه دروس و برنامه‌های آموزشی به صورت الکترونیکی و ایجاد تحول در سیستم آموزشی مدارس از دیگر اهداف اداره آموزش و پرورش از طراحی وب‌سایت همگام است.

این وب‌سایت از دو بخش عمومی و خصوصی تشکیل شده است. در بخش عمومی امکان دسترسی برای تمام افراد بدون نیاز به ثبت‌نام فراهم است. در این بخش هر کسی می‌تواند با وارد کردن آدرس  hamgam.medu.ir در نوار جستجو وارد سایت همگام شده و از اطلاعات مفیدی که در هر بخش از این سایت گنجانده شده است، بهره‌مند شود. برای استفاده از بخش خصوصی وب‌سایت همگام لازم است، افراد به دریافت نام کاربری و رمز عبور از طریق مدرسه و یا کارشناس فناوری آموزش و پرورش هر منطقه اقدام نمایند. این بخش رسالت اصلی وب‌سایت همگام را برعهده دارد. در این قسمت کاربران بعد از دریافت نام کاربری و رمز عبور می‌توانند با ورود به سایت مسئولیت خود در حوزه اداری یا آموزشی را به شکل الکترونیکی انجام دهند. این پورتال، به‌عنوان  پورتال اداری آموزشی و پرورشی مدارس کشور، حتی برای والدین هم کاربرد دارد. در بسیاری از اوقات والدین می‌توانند برای اطمینان از تعطیلی مدارس در روزهای برفی یا آلوده به این وب‌سایت مراجعه کنند. به عبارتی می‌توان گفت، راه‌اندازی سایت همگام، ضمن ایجاد تحول در سیستم آموزشی و به‌روزرسانی عملکرد مدارس، گامی بزرگ در جهت تسهیل امور آموزشی برای مربیان، مدیران، دانش‌آموزان و والدین برداشته است.

 

سایت همگام مدارس

 

 امکانات سایت همگام

در وب‌سایت همگام امکانات و قابلیت‌های بسیار زیادی برای کاربران این سامانه از جمله مدیران، مربیان و دانش‌آموزان طراحی شده است که با ورود به هر بخش می‌توان از خدمات آن استفاده کرد. این وب‌سایت از 22 بخش مجزا تشکیل شده است که هر کدام از آن‌ها به دلیل فراهم کردن امکان انجام امور آموزشی و اداری به شکل غیرحضوری و آنلاین برای کاربران اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. در ادامه به شرح هر یک از بخش‌های گنجانده شده در وب‌سایت همگام خواهیم پرداخت.

 

بیشتر بدانید: سایت‌های مهم آموزش و پرورش

 

 • آزمون‌های استعداد درخشان همگام

 

دانش‌آموزان پایه هفتم و دهم که قصد ورود به مدارس استعدادهای درخشان در سال تحصیلی جدید دارند، می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت همگام از شرایط پذیرش این دسته از مدارس آگاهی کامل پیدا کنند و در صورت دارا بودن شرایط از طریق همین وب‌سایت اقدام به ثبت‌نام نمایند.

 

 • المپیادهای علمی همگام

 

وب‌سایت همگام اطلاعات بسیار مفیدی را در مورد شرایط حضور در المپیادهای علمی در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد. بنابراین دانش‌آموزان می‌توانند با ورود به بخش المپیادهای علمی سایت همگام، ضمن آشنایی با شرایط حضور در المپیادها، در تاریخ‌های مشخص شده اقدام به ثبت‌نام کنند.

 

 • جشنواره‌ها و مسابقات همگام

 

وب‌سایت همگام با طراحی بخشی به عنوان جشنواره‌ها، امکان شرکت در مسابقات فرهنگی، علمی و هنری را برای تمامی دانش‌آموزان فراهم کرده است.

 

 • مشاهده برنامه کلاسی دانش‌آموز همگام

 

وب‌سایت همگام بخشی را به برنامه کلاسی دانش‌آموزان اختصاص داده است که دانش‌آموزان می‌توانند با ورود به این بخش ضمن آگاهی از برنامه‌ریزی‌های درسی طراحی‌شده توسط مدیر و یا معاون پرورشی مدارس خود، برنامه‌ریزی‌های درسی خود را به بهترین شکل ممکن تنظیم و مدیریت کنند.

 

 • شرکت در آزمون آنلاین همگام

 

این قسمت در سامانه همگام امکان شرکت در آزمون‌های آنلاین و مجازی را برای دانش‌آموزان فراهم کرده است. به این ترتیب دانش‌آموزان با ورود به این بخش می‌توانند در آزمون‌های آنلاین طراحی شده توسط مدرسه شرکت کرده و نتایج را در همین وب‌سایت مشاهده کنند.

 

 • تکالیف همگام

 

طراحی بخشی با عنوان تکالیف در وب‌سایت همگام، دانش‌آموزان را از حضور در کلاس برای انجام تکالیف درسی بی‌نیاز کرده است. دانش‌آموزان با ورود به این بخش می‌توانند تکالیف و برنامه‌های درسی طراحی شده توسط معلم را مشاهده و دریافت کنند.

 

 • انضباطی و تشویقی همگام

 

در این قسمت عملکرد تحصیلی تمام دانش‌آموزان از قبیل نقاط ضعف، پیشرفت‌ها و تخلفاتی که داشته، قابل مشاهده است.

 

 • ثبت‌نام اوقات فراغت همگام

 

بسیاری از مدارس و مراکز آموزشی با طراحی و اجرای برنامه‌های آموزشی مختلف، اقدام به پر کردن اوقات فراغت دانش‌آموزان می‌کنند. کاربران می‌توانند با وارد شدن به این بخش، در برنامه آموزشی مورد دلخواه خود ثبت‌نام کنند.

 

 • کارنامه همگام

 

دانش‌آموزان با مراجعه به این بخش می‌توانند کارنامه الکترونیکی خود را دریافت کنند.

 

 • آزمون‌های مشاوره‌ای همگام

 

این بخش برای انجام امور مشاوره طراحی شده است؛ به این ترتیب مشاوران می‌توانند از مزایا و خدمات آنلاین این وب‌سایت بهره‌مند شوند.

 

 • هدایت تحصیلی همگام

 

در این قسمت امکان انتخاب رشته تحصیلی به صورت آنلاین و مجازی برای دانش‌آموزان فراهم شده است.

 سایت همگام دانش آموزی

امکانات سامانه همگام به تفکیک پایه

از دیگر امکانات موجود در وب‌سایت همگام می‌توان به پرسش و پاسخ آنلاین، آموزش مهارت‌های کارآموزی ویژه دانش‌آموزان دوره اول متوسطه و شرکت در انتخابات اشاره کرد. البته اگر بخواهیم امکانات همگام را به تفکیک پایه بررسی کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سایت همگام برای پایۀ هفتم و هشتم

دانش‌آموزان پایۀ هفتم و هشتم متوسطه اول برای استفاده از امکاناتی مانند شرکت در آزمون‌های مشاوره‌ای هدایت تحصیلی یا دریافت ارزشیابی تحصیلی ماهانۀ خود باید عضو سامانۀ همگام دانش‌آموز شوند. علاوه بر ارائۀ موارد کمک‎آموزشی و کمک درسی، از امکانات نظیر شرکت در مسابقات و جشنواره‌های علمی فرهنگی مدارس و به رقابت با سایر دانش‌آموزان بپردازند.

 • سایت همگام برای پایۀ نهم

موارد کاربردی سامانه همگام برای محصلان پایه نهم به این ترتیب است که آن‌ها می‌توانند برای ثبت‌نام در مدارس استعدادهای درخشان و برخی از کلاس‌های آموزشی از جمله کلاس‌های کار‌آفرینی و مهارت‌آموزی و همچنین برای شرکت در آزمون‌های مشاوره‌ای هدایت تحصیلی یا دریافت ارزشیابی تحصیلی ماهانه، از آن استفاده کنند.

 • سایت همگام برای پایۀ دهم

کاربرد همگام در سال اول متوسطۀ دوم شامل شرکت در جشنواره‌ها و آزمون‌های علمی متناسب با رشته و سنجش میزان استعدادها و توانایی‌هایی خود در مقایسه با سایر دانش‌آموزان، شرکت در مسابقات خوارزمی دانش‌آموزی (در صورت داشتن شرایط کافی) و شرکت در آزمون المپیادهای علمی دانش‌آموزی است.

 نحوه ثبت‌نام و دریافت کد همگام

برای ورود به پورتال همگام و استفاده از خدمات و مزایای آن، هر یک از دانش‌آموزان باید نام کاربری و کلمه عبور داشته باشند. بدون داشتن رمز عبور امکان ورود به سامانه برای دانش‌آموزان وجود نخواهد داشت و نمی‌توانند ثبت نام همگام را به‌درستی انجام دهند. برای دریافت رمز عبور لازم است اطلاعات دانش‌آموزان توسط مدیر مدرسه در سامانه سناد ثبت و تایید شود. بعد از تکمیل و تایید اطلاعات افراد در سامانه سناد، دانش‌آموزان می‌توانند برای دریافت رمز عبور به مدیر مدرسه مراجعه کنند. دانش‌آموزان بعد از دریافت رمز عبور از مدیر مدرسه می‌توانند وارد پورتال همگام شده و از امکاناتی همچون انجام تکالیف به شکل الکترونیکی، پرسش و پاسخ آنلاین، آشنایی با شرایط شرکت در آزمون‌های تیزهوشان نهم به دهم و.... بهره‌مند شوند. در ادامه برای راهنمایی ورود به همگام و عضویت در این سایت، مراحل ثبت‌نام را شرح خواهیم داد.

مرحله اول: ابتدا آدرس اینترنتی  سامانه سناد به نشانی schsnd.medu.ir را در مرورگر خود وارد کنید.

مرحله دوم: وارد سامانه شده و گزینه ثبت‌نام دانش‌آموز جدید را انتخاب کنید.

مرحله سوم: در این مرحله تمام اطلاعات مورد نیاز را در سامانه ثبت کرده و پس از اطمینان از صحت و درستی اطلاعات، گزینه ثبت‌نام را انتخاب کنید.

مرحله چهارم: در نهایت سامانه، اطلاعات ثبت‌شدۀ دانش‌آموز و والدین او را جهت اطمینان بیشتر نمایش می‌دهد.

 بعد از ثبت اطلاعات دانش‌آموز در سامانه سناد و تکمیل این فرآیند، مدیران می‌توانند رمز عبور دانش‌آموز را از همین وب‌سایت دریافت کرده و در اختیار دانش‌آموز قرار دهند. این کد همگامنحوه  تنها توسط مدیر قابل دریافت است اما دانش‌آموزان می‌توانند بعد از دریافت رمز عبور از مدیر مدرسه از قسمت تنظیمات سامانه همگام برای تغییر رمز عبور خود اقدام نمایند.

مدیران برای دریافت رمز عبور همگام لازم است:

 1. ابتدا آدرس اینترنتی سامانه همگام به نشانی hamgam.medu.ir را در مرورگر خود وارد کنند.
 2. در صفحه باز شده گزینه مدیریت کاربران را انتخاب کنند.
 3. بعد از ورود به صفحه مدیریت کاربران گزینه ویرایش را انتخاب نمایند.
 4. سپس کد ملی کاربر را در قسمت مورد نظر وارد کرده و گزینه جستجو را انتخاب کنند.
 5. در مرحله آخر با مشاهده اطلاعات کاربر، گزینه بازنشانی رمز عبور را انتخاب کرده و تا رمز عبور جدید برای کاربران ایجاد شود.

بعد از انجام کلیه مراحل بالا، دانش‌آموزان می‌توانند با مراجعه به مدیر مدرسه رمز عبور خود را دریافت کرده و وارد سامانه همگام شوند. برای ورود به این سامانه کافی است آدرس اینترنتی سامانه همگام را به نشانی hamgam.medu.ir در مرورگر خود وارد کرده و با ثبت کد ملی به عنوان نام کاربری و رمز عبور در محل مورد نظر وارد سایت همگام شوند.

 سایت همگام هدایت تحصیلی

آزمون مشاوره ‌ای همگام

انتخاب رشته تحصیلی یکی از امور و تکالیف بسیار مهم در دوره متوسطه اول است که مسیر تحصیلی افراد در آینده را تعیین می‌کند. اداره آموزش و پرورش در وب‌سایت همگام بخشی را برای این امر مهم و سرنوشت‌ساز اختصاص داده است تا دانش‌آموزان بتوانند با بهره‌گیری از خدمات فناوری و تکنولوژی‌های نوین، انتخابی مناسب و معقولانه برای آینده تحصیلی خویش داشته باشند و شرایط حضور در بهترین مدارس تهران و بهترین دانشگاه‌ها را برای خویش فراهم کنند.

در این قسمت سه آزمون تحت عنوان رغبت‌سنج تحصیلی، توانایی و سلامت روان وجود دارد. مخاطب دو آزمون اول یعنی آزمون استعداد و رغبت همگام فقط دانش‌آموزان پایه نهم هستند که قصد انتخاب رشته تحصیلی را دارند.

از بین این سه آزمون همگام تنها آزمون سلامت روان است که برای دانش‌آموزان تمام پایه‌های متوسطه قابل اجراست. این سه آزمون به شکل غیر حضوری و آنلاین برگزار می‌شود و نمرات کسب شده در هر بخش نقش بسیار پررنگ و غیر قابل انکاری در تعیین مسیر تحصیلی دانش‌آموزان دارد. به عبارتی در بسیاری از موارد، دانش‌آموزان شرط ورود به یک رشته را نمره و معدل تحصیلی می‌دانند، اما بعد از ورود به رشته تحصیلی متوجه کمبود علاقه یا توانایی خود در حوزه مربوطه می‌شوند.

هدف از طراحی این بخش، ارائه تصویری روشن و واقع‌بینانه از علاقه‌مندی‌ها و توانایی‌های دانش‌آموزان است تا بتوانند با انتخابی درست و عاقلانه در مسیر موفقیت قرار گیرند. بنابراین لازم است تمام دانش‌آموزان این آزمون‌های همگام را جدی گرفته و برای نمرات آن‌ها ارزش قائل شوند. در ادامه به شرح هر یک از آزمون‌ها می‌پردازیم:

 

آزمون رغبت‌سنج تحصیلی همگام

 

دانش‌آموزان برای پاسخگویی به سوالات آزمون رغبت‌سنج تحصیلی نیاز به دانش و اطلاعات خاصی ندارند. تنها کافی است میزان علاقه خود به موضوع مطرح‌شده در سوال را با دادن نمره‌ای بین 1 تا 5 اعلام نمایند. در واقع سوالات این آزمون با هدف سنجش علاقه و رغبت دانش‌آموز به بخش‌ها و حوزه‌های مختلف تحصیلی است.

 

آزمون توانایی همگام

 

این آزمون با هدف سنجش میزان توانایی و استعداد دانش‌آموزان در امور مختلف طراحی شده است. به عبارتی سوالاتی از قبیل اینکه میزان توانایی شما در کار با قطعات ماشین چقدر است؟ از دانش‌آموزان پرسیده می‌شود و از آن‌ها می‌خواهد تا با دادن نمره‌ای بین 1 تا 5 میزان توانایی خود در هر بخش را اعلام کنند.

 

آزمون سلامت روان همگام

 

همان‌طور که گفته شد این آزمون برای تمام دانش‌آموزان قابل اجرا است. هدف از برگزاری این آزمون شناسایی دانش‌آموزانی با مشکلات اعصاب و روان و ارائه خدمات روانشناختی به این افراد است.

امتیازهای کسب‌شده در هر سه آزمون در کنار نمرات درسی دانش‌آموزان می‌توانند آینده تحصیلی هر یک از دانش‌آموزان را رقم بزنند، بنابراین لازم و ضروری است که افراد با صداقت تمام و خودآگاهی کامل به تمام سوالات پاسخ دهند تا بتوانند آینده‌ای درخشان را به خود هدیه دهند.

 

آزمون غربالگری سایت همگام برای دانش‌آموزان

 

دانش‌آموزان پایه متوسطه در مرحله نوجوانی هستند. دورانی که برای هر فرد چالش‌ها و آسیب‌هایی به دنبال دارد. تنها نوجوانانی که از سلامت روانی برخوردار هستند، می‌توانند این دوران پر از بحران را با موفقیت پشت سر بگذارند. دانش‌آموزان در این دوره با مسائل و موارد متعددی مواجه می‌شوند که پیشرفت تکنولوژی، قدرت تشخیص مفید یا مضر بودن این مسائل را از نوجوانان گرفته است. بخشی این مسائل ممکن است آسیب چندانی برای نوجوانان به دنبال نداشته باشد، اما در بسیاری از موارد این مسائل منجر به بروز آسیب‌هایی جبران‌ناپذیر می‌شود که سلامت روانی دانش‌آموزان را در ابعاد مختلف مورد تهدید قرار می‌دهد. اداره آموزش و پرورش با هدف مراقبت از سلامت روانی نوجوانان و کمک به نوجوانان، آزمونی را با عنوان آزمون غربالگری همگام طراحی کرده است تا ضمن پیشگیری از آسیب‌هایی چون بزهکاری نوجوانان و آسیب‌های روانی به شناسایی و درمان دانش‌آموزانی با مشکلاتی همچون افسردگی و اضطراب بپردازد. به طور کلی هدف از آزمون‌های غربالگری بررسی دانش‌آموزان از جنبه‌های مختلف، آگاهی از وضعیت سلامت روانی دانش‌آموزان، پیشگیری از بروز آسیب و ارتقای سلامت روانی آن‌ها است. امکان شرکت در این آزمون با سه روش برای دانش‌آموزان فراهم شده است که عبارتند از:

 • اپلیکیشن شاد
 • سامانه نماد سایت همگام
 • به شکل حضوری

نحوه شرکت در آزمون‌های مشاوره‌ای سایت همگام

می‌توانید با طی کردن مراحل زیر از طریق سایت همگام، نسبت به انجام آزمون‌های مشاوره‌ای یا همان آزمون خودارزیابی رغبت و توانایی اقدام کنید:

1. از طریق آدرس Hamgam.medu.ir به سایت همگام وارد شوید.

2. دکمه «ورود» را انتخاب کرده و کد ملی و رمز ورود خود را وارد کنید. (رمز ورود را از مدیر مدرسه دریافت کنید)

3. به قسمت «داشبورد» رفته و گزینه «آزمون‌های مشاوره‌ای» را انتخاب کنید.

 معرفی سایت همگام مدارس

 

 

4. بعد از ورود به بخش آزمون‌های آنلاین، بر روی کلید «شرکت در آزمون خودارزیابی» کلیک کنید.

 

معرفی سایت همگام مدارس

 

5. در این مرحله بر روی آیکون شبیه کتاب کلیک کنید.

 

معرفی سایت همگام مدارس

 

6. این قسمت سرفصل‌های آزمون خودارزیابی را نشان می‌دهد که با کلیک بر روی «جواب به سوالات»، سوالات هر دفترچه نمایش داده می‌شود.

 

معرفی سایت همگام مدارس

 

7. پس از پاسخ به سوالات هر دفترچه، بر روی گزینه «ثبت موقت و بازگشت» کلیک کنید. در این بخش تعداد پاسخ‌های ثبت‌شده را خواهید دید و با انتخاب تیک سبز، پاسخ‌ها ثبت موقت می‌شوند. نهایتاً پس از ثبت موقت و انتخاب کلید «بازگشت»، ثبت نهایی کنید.

 

معرفی سایت همگام مدارس

 


سایت همگام غربالگری

 

دریافت کارنامه از سایت همگام

با غیر حضوری شدن مدارس، اداره آموزش و پرورش شرایطی را فراهم کرد تا دانش‌آموزان بتوانند بدون مراجعه به مدرسه، امور و تکالیف درسی خود را به شکل آنلاین و مجازی انجام دهند و از وضعیت تحصیلی خود آگاه شوند. در سایت همگام این قابلیت تعبیه شده تا معلمان بتوانند بعضی از آزمون‌های خود را به شکل آنلاین و از طریق همین وب‌سایت اجرا کنند. همچنین در این وب‌سایت بخشی برای ثبت نمره همگام و دریافت کارنامه طراحی شده است که دانش‎‌آموزان می‌توانند به کمک سیستم رایانه و یا گوشی هوشمند، کارنامه درسی خود را دریافت کنند.

آزمون‌های اجرا شده در سایت همگام در دو دسته تستی و تشریحی قرار می‌گیرند. دانش‌آموزان می‌توانند نتایج آزمون‌های تستی را بلافاصله بعد از اتمام آزمون در سایت همگام مشاهده نمایند. آزمون‌هایی که به شکل تشریحی و یا ترکیب تستی و تشریحی هستند نیازمند زمانی برای تصحیح شدن هستند. بنابراین در این دسته از آزمون‌های همگام معلم بعد از اجرای آزمون و تصحیح سوالات، نمرات در وب‌سایت همگام قرار می‌دهد. در نهایت دانش‌آموزان می‌توانند از طریق مشاهده کارنامه هفتگی، ماهانه و ترمی نمرات خود در این آزمون‌ها را مشاهده کنند. معمولا زمان دریافت کارنامه دو هفته بعد از اجرای آخرین امتحان است که این زمان در مدارس مختلف و در پایه‌های متفاوت تحصیلی قابل تغییر است. راه‌اندازی این بخش در وب‌سایت همگام امکان دسترسی والدین به وضعیت تحصیلی فرزندشان را تسهیل بخشیده و به این ترتیب شاهد درگیر شدن بیشتر والدین در امور آموزشی و تحصیلی دانش‌آموزان هستیم.

هدایت تحصیلی همگام

انتخاب رشته تحصیلی یک فعالیت بسیار مهم و سرنوشت‌ساز در پایه نهم است که بی‌توجهی به این امر مهم از سوی دانش‌آموزان یا کارکنان مدرسه می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری را برای آینده تحصیلی دانش‌آموزان به دنبال داشته باشد. به همین منظور وزارت آموزش و پرورش بخشی را در وب‌سایت همگام با عنوان هدایت تحصیلی و با هدف اعمال تغییراتی در فرآیند انتخاب رشته تحصیلی طراحی کرده است. در این بخش تلاش می‌شود تا با هماهنگ کردن برنامه‌های آموزشی با نیازهای جامعه و ویژگی‌های فردی دانش‌آموزان بهترین انتخاب را برای مسیر تحصیلی افراد رقم بزند. از دیگر اهداف طراحی برنامه هدایت تحصیلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمک به دانش‌آموزان برای داشتن انتخاب آگاهانه رشته تحصیلی و مسیر آینده شغلی و حرفه‌ای
 • شناسایی مهارت، توانایی، استعداد، علاقه و ویژگی‌های شخصیتی دانش‌آموزان
 • هدایت دانش‌آموزان به شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی بر اساس سیاست‌های توسعه‌ای کشور

عوامل مختلفی در اولویت‌بندی رشته تحصیلی دخالت دارند که مشاوران با در نظر گرفتن امتیاز هر بخش تلاش می‌کنند تا بهترین برنامه هدایت تحصیلی را به دانش‌آموزان ارائه دهند. از جمله عوامل تاثیرگذار در امر هدایت تحصیلی و انتخاب رشته برای پایه نهم می‌توان موارد زیر را نام برد:

سوابق تحصیلی: این بخش که 35 امتیاز از 100 امتیاز هدایت تحصیلی را به خود اختصاص داده است شامل نمراتی می‌شود که دانش‌آموز در پایه هفتم، هشتم و نهم متوسطه در دروس مختلف کسب کرده است.

بررسی‌های مشاوره‌ای: در این قسمت سه آزمون رغبت‌سنج، توانایی و سلامت روانی برای دانش‌آموزان اجرا می‌شود که مجموع نمرات این سه آزمون 30 امتیاز از 100 امتیاز هدایت تحصیلی را تشکیل می‌دهد.

نظر دانش‌آموز: دانش‌آموزان هریک از طریق فرم هدایت تحصیلی پایه نهم، علاقه خود به رشته‌های تحصیلی را از طریق اولویت‌بندی‌ آن‌ها اعلام می‌کنند. 10 امتیاز از 100 امتیاز هدایت تحصیلی شامل این بخش می‌شود.

نظر معلم: 10 امتیاز از 100 امتیاز هدایت تحصیلی بستگی به نظر تمام معلمان در رابطه با استعداد و عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان در دروس مختلف دارد.

نظر والدین: در این بخش والدین نظر شخصی خود مبنی بر اینکه مایلند فرزندشان در کدام رشته ادامه تحصیل دهد، اعلام می‌کنند و به این طریق 5 امتیاز از 100 امتیاز هدایت تحصیلی را از آن خود می‌کنند.

نظر مشاور: در نهایت مشاور مدرسه با کنار هم قرار نهادن امتیاز هر بخش از عوامل بالا نظر نهایی خود را به والدین و دانش‌آموزان اعلام می‌کند و به این ترتیب 10 امتیاز آخر از 100 امتیاز هدایت تحصیلی را کامل می‌شود.

بیشتر بدانید: دریافت به‌روزترین اخبار همگام

 

مراحل تکمیل فرم هدایت تحصیلی نهم

1- از طریق آدرس Hamgam.medu.ir به سایت همگام وارد شوید.

2- دکمه «ورود» را انتخاب کرده و کد ملی و رمز ورود خود را وارد کنید. (رمز ورود را از مدیر مدرسه دریافت کنید)

3- به قسمت «داشبورد» رفته و گزینه «هدایت تحصیلی» را انتخاب کنید.

 

معرفی سایت همگام مدارس

 

4- در این مرحله بر روی گزینه «تکمیل فرم الویت» کلیک کنید.

 

معرفی سایت همگام مدارس

 

5- بر روی آیکون نمایش داده شده کلیک کنید.

 

معرفی سایت معرفی سایت همگام مدارسهمگام مدارس

 

6- بر روی آیکون شبیه کتاب کلیک کنید.

 

معرفی سایت همگام مدارس

 

7- بعد از ورود به صفحه جدید، رشته‌های موردنظر خود را اولویت‌بندی کنید و سپس گزینه «ذخیره» را انتخاب کنید.

 

معرفی سایت همگام مدارس

 

 

جمع‌بندی

در دنیای امروز، علم و فناوری با سرعت نور در حال دگرگونی و تغییر است. برای همگام شدن با سرعت علم، لازم است سیستم آموزشی خود را مجهز به ابزارهایی جدید کنیم و با فاصله گرفتن از قالب خشک و سنتی روش‌های آموزشی، شرایط را برای راحتی و پیشرفت فرزندان خود فراهم کنیم. سامانه اینترنتی یا سایت همگام یکی از تدابیر مهم آموزشی است که توسط وزارت آموزش و پرورش طراحی شده و ضمن راحتی بیشتر دانش‌آموزان، آن‌ها را با دنیای تکنولوژی و فناوری آشنا می‌کند. مخاطب این وب‌سایت، مدیران، معلمان، مشاوران، دانش‌آموزان و حتی اولیای آن‌ها هستند. شواهد حاکی از آن است که استفاده از ابزارهای جدید آموزشی منجر به پویایی بیشتر سیستم آموزشی در خانه و مدرسه و درگیرشدن هر چه بیشتر افراد در امر تعلیم و تربیت شده است. 1. سایت همگام چیست؟
 2. نحوه دریافت کد همگام چیست؟
 3. آزمون‌های مشاوره‌ای همگام کدام‌اند؟
 4. هدایت تحصیلی همگام چیست؟
 1. سایت همگام چیست؟


  سایت همگام به عنوان سایت رسمی دانش آموزی یکی از مهم ترین سایت هایی است که همه دانش آموزان و معلمان با آن سر و کار دارند.
  همگام سایتی برای تسهیل فرآیندهای آموزشی و تحصیلی، ارائه دروس برنامه‌های آموزشی به صورت الکترونیکی و ایجاد تحول در سیستم آموزشی مدارس است.
 2. نحوه دریافت کد همگام چیست؟


  همگام به عنوان سامانه جامع دانش آموزی مراحل ورود اختصاصی خود را دارد که در این بخش به آن اشاره کردیم.
  برای دریافت کد همگام ابتدا لازم است که اطلاعات دانش‌آموزان توسط مدیر مدرسه در سامانه سناد ثبت و تایید شود.
 3. آزمون‌های مشاوره‌ای همگام کدام‌اند؟


  در وب سایت همگام آزمون‌های مختلفی ویژه دانش آموزان برگزار میشود.
  در این قسمت سه آزمون تحت عنوان رغبت‌سنج تحصیلی، توانایی و سلامت روان وجود دارد.
 4. هدایت تحصیلی همگام چیست؟


  دانش آموزان از طریق سایت همگام باید امور مربوط به هدایت تحصیلی را پیش ببرند که در این بخش به این موضوع به طور کامل پرداختیم.
  بخش هدایت تحصیلی همگام برای راحت کردن انتخاب رشته دانش‌آموزان پایه نهم طراحی شده است.


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1146 را در این کادر وارد کنید:

   آقای بنيامين موسوی
من می خوام در سایت همگام شرکت کنم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، برای ورود به پورتال همگام و استفاده از خدمات و مزایای آن، هر یک از دانش‌آموزان باید نام کاربری و کلمه عبور داشته باشند. برای دریافت رمز عبور لازم است اطلاعات دانش‌آموزان توسط مدیر مدرسه در سامانه سناد ثبت و تایید شود.


   خانم محمد خمیسی
با معدل ۱۹ رشته خوبی نیاوردم همش هم بخاطر سایت ک سوالارو جواب دادم ولی ثبت نشده حالا چکار کنم؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیزف با شماره هایی پشتیبانی ساست تماس بگیرید.


   خانم پریسا ماهوتچی
سلام من دانش اموز پایه نهم متاسفانه نمیتونم ازمون غربالگری نماد بدم لطفا راهنماییم کنید

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، با پشتیبان سایت همگام تماس بگیرید.


   خانم حسینی
من کد ملی که میزنم و بعد نقش و سازمان نمیاد بالا

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
با پشتیبانی همگام تماس بگیرید


   خانم سیده اسما عطیه زاده
خیلی خوب


   خانم سیده اسما عطیه زاده
خیلی خوب و عالی
و ممنون از لطف شما


   خانم سیده اسکا عطیه زاده
خیلی خوب


   خانم جولک
خوب


   خانم هستی محمدی
ممنون از زحمت های شما


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

دبیرستان دخترانه مدبران
دبستان و پیش دبستان بوستان امید
مجموعه مدارس سرای دانش
مجتمع نشانه رستا
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم