سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

حقایقی ازگروه خونی O مثبت کد مطلب : 4264 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

حقایقی ازگروه خونی O مثبت

این یک واقعیت شناخته شده است که گروه خونی O مثبت متداول ترین و AB منفی نادرترین شکل گروه خونی می باشند. در این مقاله برخی از حقایق مهم در مورد گروه خونی O مثبت ارائه شده است.

. . . . . . . . . . . . .

نوع خون که همچنین به عنوان گروه خونی شناخته می‌شود، هر چند منحصر به فرد نیست، اما از فردی به فرد دیگر تفاوت می‌کند. به منظور یک انتقال بی‌خطر، لازم است گروه‌های خونی به طریقی خاص با یکدیگر تطابق داشته باشند. عموماً چهار گروه خونی اصلی تحت عناوین A، B، AB، و O وجود دارد. این گروه‌های خونی با توجه به وجود یا عدم وجود دو آنتی‌ژن A و B در سطح سلولهای قرمز خون (گلبولهای قرمز خون RBCs) تعیین می‌شوند.

انواع گروه خونی با توجه به سیستم شناخته شده‌ای تحت عنوان سیستم گروه خونی ABO، تقسیم‌بندی می‌شوند. این گروه‌ها فراتر از آن با توجه به عامل Rh (عامل رزوس) تقسیم می‌شوند. عامل Rh وجود یا عدم وجود آنتی ژن D در سلول‌های قرمز خون است. گروه‌های خونی A منفی، B منفی، AB منفی، و O منفی، گروه‌هایی هستند که در سلولهای قرمز هیچ گونه آنتی‌ژنی ندارند. انواع مثبت آن البته دارای آنتی‌ژنهایی در خود هستند. این سیستم ABO، که در اوایل قرن 20ام پایه‌گذاری شد، دارای جایگاه بین المللی بوده، و با انجمن بین المللی انتقال خون وابستگی دراز مدتی دارد.

آمار جمعیت

حقیقتی حیرت انگیز از گروه خونی «O» این است که در حدود 38% جمعیت ایالات متحده دارای گروه خونی O مثبت می‌باشند. این درصد در میان اسپانیایی‌ها و آمریکایی‌ آفریقایی‌ تبارها بیشتر می‌باشد.

انتقال خون

افراد با گروه خونی O مثبت می‌توانند تنها از اعضای گروه O مثبت خون دریافت کنند. اعتقاد بر این بود که گروه خونی O منفی با این گروه خونی سازگار است، با این حال این حقیقت کاملاً مورد بحث و منازعه قرار دارد. افراد دارای گروه خونی O منفی می‌توانند تنها از کسانی خون دریافت کنند که دارای گروه خونی O منفی می‌باشند. تنها 7% از مردم ایالات متحده دارای گروه خونی O منفی می‌باشند.

اهداء خون

یک اهداکننده با گروه خونی O + می‌تواند به هر گروه خونی مثبت، یعنیO + ، A +، B +، و AB + خون اهداء نماید. از این رو، افراد با گروه خونی O به عنوان اهداء کنندگان جهانی شناخته می‌شوند. گروه خونی O مثبت عمومی‌‌ترین نوع گروه خونی و به احتمال زیاد انتقال دهنده می‌باشد. با این حال، افرادی با گروه خونی O منفی می‌توانند به هر کسی (هم گروه خونی مثبت و همچنین گروه خونی منفی) خون اهداء کنند. در نتیجه فردی با گروه خونی O منفی به عنوان اهدا کننده جهانی سلول‌های قرمز در نظر گرفته می‌شود.

در موارد اضطراری، به دلیل مشخص نبودن نوع خون بیمار، خون O منفی به او داده می‌شود. این گروه خونی همچنین برای نوزادانی که به خون نیاز دارند، لازم می‌باشد.

سازش پذیری پلاسما

در صورت بروز شرایط اضطراری، افراد O + می‌توانند پلاسما را از هر گروه خونی دیگری دریافت کنند. افراد با گروه خونی O دارای هم آنتی ـ A (anti-A) و هم آنتی ـ B (anti-B) بوده بنابراین پلاسما گروه O تنها می‌تواند به بیماران گروه خونی O داده شود.

خصوصیات شخصیتی

باور می‌کنید یا خیر، مانند نشانه‌ی زودیاک (برج فلکی) (the Zodiac sign)، نوع گروه خونی بر رفتار شما تاثیر می‌گذارد. اعتقاد بر این است افرادی که به گروه خونی O تعلق دارند، دارای یک شخصیت پرخاشگر، سلطه جو و پر انرژی می‌باشند. آنها بیشتر واقع گرا بوده و به جزئیات اهمیت می‌دهند، افرادی مسئول، قاطع، منظم، مرتب، مبتکر و واقع بین، منطقی، دقیق و قانونمند هستند. شخصیت گروه خونی O مثبت اغلب قوی، نوآور، عصبانی با رفتاری مثبت و منفی، و همچنین بیش فعال و ویری توصیف می‌شود.

رژیم غذایی

رژیم غذایی برای گروه خونی O مثبت بایستی بیشتر حاوی گوشت بر مبنای پروتئین (گوشت بدون چربی) باشد، با این حال، نباید با ورزش شدید همراه باشد. مواد غذایی که می‌توانند منجر به افزایش وزن شوند به عنوان مثال، حبوبات، لوبیا، و غیره بایستی در حد اعتدال مصرف شوند. مطالعات انجام شده در خصوص ویژگی‌های گروه خونی O نشان می‌دهد که افراد با گروه خونی O دارای معده‌ی اسیدی هستند. وارد نمودن بلغور جو دوسر، آلوئه ورا، زنجبیل، سالاد سبز، موز، و خربزه در رژیم غذایی می‌تواند به کاهش علائم رفلکس اسید کمک کند.

اهدای خون هرچند وقت یک بار می‌تواند جان انسان‌های زیادی را نجات دهد. یک اهداء خون می‌تواند جان نزدیک به 3 نفر را نجات دهد. اهداء خون یک شیوه‌ی ساده و بسیار بی‌خطر می‌باشد.

 

 

 

کلمات کلیدی: گروه های خونی | گروه خونی o مثبت | علوم و زیست شناسی | سرزمین تیزهوش ها |


منبع: راسخون


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1122 را در این کادر وارد کنید:

   خانم امرانی
ایا گروه خونی oمیتونه Aتشکیل بده


   خانم Nahidtajian
بنده گروه خونی آمثبتم وشوهرم ب مثبت پسرم o+


   آقای احمد نصیری
تاثیر o مثبت در سرطان خون چیست


   خانم سارا
دو گروه خونی O+ میتونن باهم ازدواج کنن؟براشون مشکلی پیش نمیاد در آینده؟و یا برای بچه؟


   آقای حمید رفیعی
سلام و عرض ادب
بله کاملا درسته مطالب
گروه خونی من اٌمثبت هسش
قوی و پرانرژی


   خانم داریش
گروه خونی o+با چه گروه های خونی سازگاری داره برای ازدواج


   آقای عبدالنبی بامری
مطالب شیرین و اموزنده ای بودن کاملا درست بودن ممنون


   آقای رسول یزدانی
تقریبا درست گفته


   آقای مهدی لشکری
خیلی عالی بود تمام


   خانم طاهره قاسمی
باشخصیت من سازگارداره مطالبی ک نوشتین عالی بود


   خانم نیایش محبی
خیلی خوب بود درست و متین عرض کردید
ولی همیشه درس نیس😅من دارای گروه خونی ا مثبت هستم ولی عصبی نیستم خیلیم مهربونم


   آقای ابراهیم محمدی
من همه این ویژگیها رو دارم بیشتر عصبی هستم


   آقای محمدجعفر
سلام این مطالب ازنظرپزشکی چون مورد دیگر خوبه بایدکمپین ایجادبشه چون حق این گروه خون پایمال شده بیدارشویدچون بدبختیها ازاین گروه خون خوشیهای از گروه خون آمثبت واز این به بعددوحزب درروکره زمین حکمت و تصمیم گیری منمایندگروه آمثبت وo+ولی دراس بایدo+باشنداگرازخواب بیدارشوند


   آقای محمدجعفر
سلام این مطالب ازنظرپزشکی چون مورد دیگر خوبه بایدکمپین ایجادبشه چون حق این گروه خون پایمال شده بیدارشویدچون بدبختیها ازاین گروه خون خوشیهای از گروه خون آمثبت واز این به بعددوحزب درروکره زمین حکمت و تصمیم گیری منمایندگروه آمثبت وo+ولی دراس بایدo+باشنداگرازخواب بیدارشوند


   آقای محمدجعفر
سلام لطفا یک کمپینگo+راندازی کنیدککنید که هرکس بهتر خصوصیات این گروه خون بنویسدبندبدون آزمایش ولی باسندخیلی موارددارم که بنویسم مثال ۷۰درصدمهتادین گمنام و بیماران درحاحاضرازاین گروه خونی هست بایدازخواب بیداروبه زندگی قشنگ برگردند ومیتونن چون به دهن شیرینتر پرجرات انشالابیشتردراین موردمینویسیم


   خانم بازدید کننده سایت
عالی بود// ممنونم


   خانم فریبا حیدری
مطلب فوق بسیار جالب و صحیح بود من هم دارای گروه خونی O+ هستم و خصوصیاتم کاملا منطبق با مقاله ارائه شده شما هست
ممنون از مقاله خوبتون


   آقای بازدید کننده سایت
با سلام تمام خصوصيات كه در بالا براي o+ فرمودييد واقعيت دارد من يك o+تي ام


   خانم آقای علی اسعدی
به نظرم زیاد درست نیست نمی شود اطمینان کرد


   آقای حسن پور
مــــــــــــرسی بابت مطالب خیلی مفید سایتتون


   آقای عبدالحمیدرضائیان صنم
باسلام
مطالب بسیار خوبی بود چون خودم خون Oمثبت دارم.
سوال دارم:
آیا یک شخص دارای خون Oمثبت میتونه سلولهای بنیادی رو از هر گروه خونی دیگه دریافت کنه؟
در مورد درصد امکان ابتلا به سرطان و سایر بیماریها مانند برص توضیح دهید ممنونم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز،برای دریافت اطلاعات تکمیلی به بخش مقالات سایت مراجعه کنید و یا با پزشک متخصص مشورت نماید.ممنونیم که برای بهبود مقالات سایت پیشنهاد مطرح می کنید.این پیشنهاد از سوی گروه سرزمن تیزهوش ها بررسی می شود.


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

با علامه حلی تیزهوشان قبول شو، کلیک کن
هوپا آکادمی
لایو آپارات شب امتحان
بسته های آبان و آذر 1401
مجتمع بامداد پارسی
مجتمع آموزشی موعود