سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

زندگینامه توماس ادیسون کد مطلب : 9236 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

زندگینامه توماس ادیسون

توماس ادیسون، مخترع، مهندس و کارآفرین آمریکایی در 18 اکتبر 1931 (25 مهر 1310) براثر بیماری دیابت از دنیا رفت. او توانست اختراعات مهم و فراوانی از جمله اختراع لامپ، گرامافون، دستگاه ضبط صوت و دستگاه رای گیری را به نام خود به ثبت برساند.

. . . . . . . . . . . . .

 توماس آلوا ادیسون در 11 فوریه 1847 (22 بهمن 1225 شمسی) در ایالت اوهایو در آمریکا متولد شد. نام او را به یاد عموی بزرگش، توماس گذاشتند. پدرش، ساموئل اوگدن ادیسون فردی مستعد و مادرش، نانسی متیوز الیوت معلم بود. او در سن 4 سالگی به همراه خانواده خود به ایالت میشیگان نقل مکان کردند. توماس هفتمین و آخرین عضو خانواده ادیسون بود. مادرش در سال 1871 درگذشت.

زندگی نامه توماس ادیسون

او دوران سختی را در مقطع ابتدایی گذراند. در این زمان که به کم شنوایی هم مبتلا شده بود، مدیر مدرسه اعتقاد داشت که توماس شاگرد ضعیف و کودنی است به همین دلیل او را از مدرسه اخراج کردند و ادیسون مجبور شد تحصیل را در خانه و تحت نظر مادرش ادامه دهد. آلوا در ایالت میشیگان به مدرسه عمومی رفت و 5 سال تحصیل کرد، اما به دلیل اینکه اغلب آموزش‌های مدارس شفاهی بودند و توماس هم از مشکل شنوایی رنج می‌برد، به سرعت از مدرسه خسته شد و برای جبران این ضعف به مطالعه و خواندن کتاب‌های متعدد روی آورد. وی در سن 12 سالگی به فروشندگی میوه و روزنامه در راه آهن گرندترانک اشتغال یافت. او موفق شد با استفاده از ابزار چاپی کوچک و قدیمی کتاب قاصد گراندترانک را در ماشین زباله‌ای بنویسد و در سال 1862 آن را روانه بازار کند. در همان سال بود که ادیسون به عنوان اپراتور تلگراف مشغول به کار شد و به مدت 6 سال در این بخش فعالیت کرد. ادیسون حتی موفق شد نشان لژیون دو نور کشور فرانسه را از آن خود کند.

همسر توماس ادیسون

همسر اول توماس، ماری استیل ول در سال 1887 از دنیا رفت. آن‌ها سه فرزند به نام‌های ماریون استل ادیسون، توماس آلوا ادیسون جنیور و ویلیام لزلی ادیسون داشتند. ادیسون همسر دوم خود را زمانی که 20 ساله بود ملاقات کرد و درنهایت با یکدیگر ازدواج کردند.

اختراعات توماس ادیسون

ادیسون در سال 1868 زمانی که 21 سال داشت، دستگاه الکتریکی ثبت و شمارش آرا را به عنوان نخستین اختراعش ثبت کرد. او یک سال بعد به عنوان سرپرست فنی راه آهن موفق شد نوعی تلگراف چاپی را اختراع کند. این تلگراف برخلاف انواع رایج که علائم مورس را به صورت صدا‌های کوتاه و کشیده به گوش اپراتور می‌رساندند، آن‌ها را مانند خط و نقطه بر روی نوار کاغذی چاپ می‌کرد. از مهمترین اختراعات دیگر توماس ادیسون می‌توان به لامپ الکتریکی، گرامافون، باتری، کینتو گراف، دستگاه ضبط صدا و موتور جهانی که با جریان متناوب یا مستقیم برق کار می‌کند اشاره کرد. او با تاسیس اولین کارخانه و شبکه توزیع برق برای منازل و اماکن، گام بزرگی در این راه برداشت.

آزمایشگاه پژوهشی توماس ادیسون

ادیسون در سال 1876 آزمایشگاهی پژوهشی بسیار مجهزی را در منلوپارک تاسیس کرد. این موضوع بسیار در روند پیشرفت توماس موثر بود و آن را می‌توان یکی از بزرگترین ابتکار‌های او دانست. اختراعات کوچک و بزرگی در این آزمایشگاه انجام می‌شد که به علت نظارت و سازماندهی ادیسون و کارمندان او تمامی این اختراعات به اسم توماس ادیسون ثبت شدند.

ادیسون و شرکت جنرال الکتریک

جنرال الکتریک یکی از مهم‌ترین شرکت‌هایی است که توماس ادیسون آن را در سال 1892 تاسیس کرد. این شرکت در زمینه تولید تجهیزات پزشکی، تاسیسات توزیع برق، توربین‌های گازی و بادی، لوازم خانگی و.. فعالیت می‌کند.

ادیسون چگونه برق را اختراع کرد؟

این مخترع پرتلاش روی این ایده خود بسیار کار کرد و سرانجام در سال 1879 موفق به اختراع لامپ حبابدار شد. او با قراردادن رشته‌ای ذغالی درون حبابی شیشه‌ای موفق شد این اختراع را به نام خود ثبت کند. شرکت او در سال 1882 در نیویورک تولید لامپ و برق را آغاز کرد و از آن پس استفاده از برق در منازل در سراسر جهان گسترش یافت.

توماس ادیسون چگونه مرد؟

توماس در 18 اکتبر 1931 (25 مهر 1310) براثر بیماری دیابت در خانه‌اش در گلنمونت از دنیا رفت. او در طول عمر 84 ساله خود موفق به ثبت 1368 اختراع و کسب جوایز و افتخارات زیادی شد. هنری فورد آخرین نفس‌های پیش از مرگ او را در لوله آزمایشگاهی ذخیره کرده است. پس از درگذشت وی چراغ‌های الکتریکی آمریکا به مدت یک دقیقه خاموش شدند.

کارتون توماس ادیسون

شما در کارتون ادیسون متوجه می‌شوید که او با زندگی ساده، معمولی و سخت خود و با حمایت‌های مادرش چگونه قله‌های موفقیت را فتح می‌کند. این کارتون زیبا زندگی نامه این مخترع نابغه را روایت می‌کند.

سخنان توماس ادیسون

  • ارزش یک ایده در استفاده از آن نهفته است.
  • بسیاری از شکست‌های زندگی متعلق به افرادی است که درک نمی‌کنند چقدر نزدیک به موفقیت بودند وقتی تسلیم شدند.
  • من هیچگاه شکست نخورده‌ام. تنها ده هزار روش یافته‌ام که به نتیجه نمی‌رسد.
  • برای اختراع کردن تنها به یک قوه تجسم خوب و مقداری خرت و پرت نیاز دارید.
  • ثروت‌های زیاد زمانی به دست می‌آیند که با آمادگی به استقبال فرصت‌ها بروید.
  • افرادی به موفقیت دست پیدا خواهند کرد که همواره در تلاش هستند، ولی تعجیل نمی‌کنند.
  • چنانچه همه ما کار‌هایی که در توانمان هستند را انجام دهیم، به معنای واقعی کلمه خود را شگفت زده خواهیم کرد.
  • فرصت‌ها توسط اکثر انسان‌ها غنیمت شمرده نمی‌شوند چرا که در لباس کار ظاهر شده و نیازمند به تلاش هستند.

منبع: برق نیوز


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1334 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

هوپا اکادمی  class=
نمونه سوال های تیزلند  class=

زندگینامه توماس ادیسون

توماس ادیسون، مخترع، مهندس و کارآفرین آمریکایی در 18 اکتبر 1931 (25 مهر 1310) براثر بیماری دیابت از دنیا رفت. او توانست اختراعات مهم و فراوانی از جمله اختراع لامپ، گرامافون، دستگاه ضبط صوت و دستگاه رای گیری را به نام خود به ثبت برساند.