سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

آزمون ریاضیات کانگورو چیست و چگونه برگزار می شود؟ کد مطلب : 1413 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

آزمون ریاضیات کانگورو چیست و چگونه برگزار می شود؟

یکی از المپیادهای مطرح دانش‌آموزی، المپیاد ریاضی کانگورو است که به صورت خاص روی خلاقیت دانش‌آموزان در حل سوالات تمرکز دارد.

. . . . . . . . . . . . .

المپیاد کانگورو یک مسابقه ریاضی بین‌المللی بزرگ برای دانش‌آموزان محصل در مقاطع مختلف است . لذا دانش‌آموزان زیادی دوست دارند درباره این آزمون اطلاعات کسب کنند و بیشتر از آن بدانند. در ادامه قصد داریم درباره این آزمون جذاب و جزئیات آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

 

معیار برتری در المپیاد کانگورو سنجش توانمندی شرکت‌کنندگان در محاسبات پیچیده و فرمول‌های دشوار نیست؛ بلکه هدف ارزیابی میزان هوش و خلاقیت دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است.

 

المپیاد کانگورو چیست؟

المپیاد کانگورو یک مسابقه ریاضی بین‌المللی بزرگ است که ایده آن از فرانسه سرچشمه گرفته است، همه‌ساله در سطح جهانی توسط انجمن AKSF برگزار می‌شود و بیش از 77 کشور در آن حضور دارند. طبق گفته برگزارکنندگان این مسابقه هیجان‌انگیز، معیار برتری در این رقابت سنجش توانمندی شرکت‌کنندگان در محاسبات پیچیده و فرمول‌های دشوار نیست؛ بلکه هدف ارزیابی میزان هوش و خلاقیت دانش‌آموزان است.

در المپیاد ریاضی کانگورو مسائل ریاضی به صورت چندگزینه‌ای برای دانش‌آموزان تمام مقاطع تحصیلی از جمله مقطع ششم ابتدایی طرح می‌شود. سوالات این مسابقه متنوع هستند و حل آن علاوه بر پشتکار و خلاقیت، به تخیل، ایده‌پردازی، تسلط بر مهارت‌های محاسباتی اولیه و تفکر منطقی نیاز دارد.

همین ویژگی این آزمون را به یکی از پرطرفدارترین رقابت‌های جهانی ریاضیات تبدیل کرده است؛ به خاطر همین، بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌ها علاقه‌مند به شرکت در آن و کسب اطلاعات بیشتری درباره آن هستند. دانش‌آموزانی که در المپیاد کانگورو شرکت می‌کنند دوستان خود را نیز تشویق می‌کنند تا در این مسابقه شرکت کنند. همین گرایش باعث شد در سال 2019 بیش از 6 میلیون شرکت‌کننده در کانگورو شرکت کنند.

 

اهداف آزمون کانگورو و تاریخچه آن

این مسابقه در سال 1991 توسط آندره دلدیک، استاد ریاضیات دانشگاه پاریس 7 و ژان پیر بودین، استاد ریاضیات در مارسی طراحی شد و از آن زمان به بعد در سراسر جهان گسترش یافته است. این ایده نشات گرفته از یک مسابقه ریاضیات در استرالیا است که در سال 1978 توسط پیتر اوهالوران برگزار می‌شد.

خالی از لطف نیست کمی از تاریخچه المپیاد ریاضی کانگورو در کشورهای جهان بدانیم. دانش‌آموزان سوئدی برای اولین بار در سال 1999 در این مسابقه شرکت کردند. تا سال 2011، 860000 دانش‌آموز از 9000 مدرسه در آلمان شرکت کرده بودند که نسبت به 549000 نفر در سال 2007 افزایش چشمگیری داشت. در سال 2014 این مسابقات در آمریکای لاتین برگزار شد.

دانش‌آموزان پاکستانی در سال 2005 برای اولین بار در این مسابقه شرکت کردند. دانمارک نیز اولین بار در سال 2015 در المپیاد کانگورو شرکت کرد و هند در سال 2019 به این جمع پیوست. مسابقات کانگورو در کشورمان ایران، از سال 2009 همه‌ساله به همت موسسه‌ فاطمی و دبیرخانه‌ ریاضیات کانگورو برگزار می‌شود.

ثبت نام المپیاد کانگورو

 

المپیاد کانگورو با سایر المپیادها تفاوت زیادی دارد. المپیاد دانش‌آموزی یک رقابت علمی است که هر ساله برای انتخاب نفرات برتر جهت اعزام به المپیاد جهانی برگزار می‌شود.

 

بیشتر بدانید: المپیاد چیست

 

از اهداف این آزمون می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 •  تقویت اعتمادبه‌نفس دانش‌آموزان در یادگیری ریاضیات
 •  افزایش مهارت حل مسئله
 •  علاقه‌مند کردن دانش‌آموزان به علم ریاضیات
 •  کمک به درک کاربرد ریاضیات در زندگی روزمره
 •  تاکید بر اهمیت آموزش ریاضیات در هر بخش از جهان
 •  جذب دانش‌آموزانی که از ریاضی می‌ترسند
 •  کشف استعداد دانش‌آموزان برجسته در ریاضیات
 •  پرورش خلاقیت دانش‌آموزان

 

جزئیات امتحان ریاضی کانگورو

یکی از نکات مهم شرکت در هر آزمونی این است که قبل از آزمون اطلاعاتی درباره نحوه برگزاری امتحان و طرح سوالات آن داشته باشید. روال المپیاد کانگورو به این صورت است که در آن دو پایه با هم امتحان می‌دهند. یعنی مثلا دانش‌آموزان اول و دوم دبیرستان با هم، سوم و چهارم دبستان با هم، پنجم و ششم با هم و هفتم و هشتم دبستان هم با هم. بنابراین دانش‌آموزان دو پایه یک آزمون و یک دفترچه سوال دریافت می‌کنند. بنابراین المپیاد ریاضی کانگورو در این شش گروه برگزار می‌شود:

 1.  یازدهم و دوازدهم متوسطه
 2.  نهم و دهم متوسطه
 3.  هفتم و هشتم متوسطه
 4.  پنجم و ششم ابتدایی
 5.  سوم و چهارم ابتدایی
 6.  اول و دوم ابتدایی

برای گروه ابتدایی 24 سوال و برای گروه متوسطه 30 سوال طرح می‌شود. دقت کنید که سوالات امتیازی یکسانی ندارند و در در سه سطح 3 ، 4 و 5 امتیازی (ساده – متوسط - دشوار) دسته‌بندی شده است. سوالات 5 امتیازی نسبت به سوالات 3 امتیازی سخت‌تر هستند و پاسخ دادن به آن‌ها امتیاز بیشتری خواهد داشت. مدت زمان آزمون 90 دقیقه است و برگزیدگان المپیاد کانگورو یک دیپلم افتخار می‌گیرند.

 

بیشتر بدانید: آزمون‌های مهم دانش‌آموزی

 

دلیل اهمیت المپیاد کانگورو چیست؟

اهمیت المپیاد کانگورو قابل انکار نیست؛ زیرا یک چالش بزرگ برای کسانی است که نگاه متفاوتی به ریاضیات دارند و به شرکت‌کنندگان کمک می‌کند تا مهارت‌های فکری مفیدی بیاموزند. اما در کنار این مسئله، موضوع مهم دیگری نیز وجود دارد و آن تغییر رویکرد طراحان امتحان تیزهوشان در درس ریاضی است.

از سال‌های 93 و 94 رویکرد سوال‌های آزمون تیزهوشان، به‌خصوص در درس ریاضی، عوض شده است. سوالات ریاضی آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و مدارس برتر کشور به سمتی رفته که شباهت زیادی به ریاضیات کانگورو دارد. به همین دلیل پیشنهاد ما به خانواده‌ها این است که حتما سوالات کانگورو را برای دانش‌آموزانی که قصد شرکت در آزمون تیزهوشان دارند تهیه و حل کنند. دانش‌آموزانی که در سنین پایین در این آزمون‌ شرکت می‌کنند، می‌توانند عملکرد بهتری در آزمون‌های ورودی مدارس برتر و آزمون‌های ورودی دانشگاه داشته باشند.

برای دسترسی به آرشیو سوالات کانگورو، می‌توانید کتاب‌هایی که تحت عنوان ریاضیات کانگورو گردآوری شده‌اند را خریداری کنید. توجه داشته باشید که مثلا دانش‌آموزی که در پایه پنجم ابتدایی تحصیل می‌کند، باید کتاب ریاضیات کانگورو 5 و 6 را تهیه کند.

 

المپیاد کانگورو چیست؟

 

شرایط شرکت در المپیاد ریاضیات کانگورو

مؤسسۀ فرهنگی فاطمی تنها نمایندۀ رسمی کانگورو بدون مرز در ایران است و همه‌ساله در سامانه مبنا از طریق فراخوان اقدام به ثبت‌نام دانش‌آموزان به صورت انفرادی یا گروهی می‌کند.

برای شرکت در جشنواره ریاضیات کانگورو و حل مسئله‌های آن نیاز به آمادگی خاصی نیست، زیرا قرار نیست عملکرد دانش‌آموزها با هم مقایسه شود. اما برای اینکه دانش‌آموزان از نتایج مثبت حل این مسئله‌ها بیشتر بهره ببرند و توانایی‌هایشان ارتقا یابد، می‌توانند در فرآیندی مستمر اوقات بیشتری را به حل مسئله‌های ریاضیات کانگورو اختصاص دهند. شرکت در مینی‌کانگوروها و استفاده از فیلم‌های آموزشی و کتاب‌های مؤسسه فرهنگی فاطمی می‌تواند به استمرار این فرآیند کمک کند. همچنین می‌توانید برای آمادگی شرکت در این آزمون موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

• یادگیری اصول پایه‌ای ریاضیات: اگرچه هدف از این آزمون طرح سوالات سخت نیست، اما در گام اول باید به اصول پایه‌ای ریاضیات آگاه باشید تا بتوانید به درک عمیقی از سوالات برسید.

• محاسبات ذهنی یاد بگیرید: سرعت در تمام امتحانات بسیار مهم است و شما می‌توانید با تمرین منظم این مهارت را به میزان قابل توجهی ارتقا دهید. از آنجایی که ریاضی کانگورو یک آزمون با زمان محدود است، محاسبات ذهنی به کمک شما خواهد آمد.

• مرور و تکرار کنید: ساختار مغز ما طوری است که بخشی از چیزهایی که یاد می‌گیریم را با گذشت زمان فراموش می‌کنید؛ بنابراین تلاش برای یادآوری موضوعی که ماه‌ها قبل خوانده‌ایم بسیار دشوارتر از یادآوری موضوعی است که یک هفته پیش مرورش کردیم. در نتیجه، حتما برنامه منظم برای مرور و بازبینی داشته باشید.

• نقاط قوت و ضعف خود را تجزیه و تحلیل کنید: حتما سوالات المپیاد کانگورو دوره‌های قبل را حل کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا موضوعاتی که باید روی آن‌ها تمرکز بیشتری داشته باشید کشف کنید. بعد از هر آزمون ببینید کدام سوال‌ها را اشتباه حل کرده‌اید و چرا. آیا ایراد کار شما در یک محاسبه ساده بوده یا سوال را اشتباه خواندید یا نیاز است بیشتر روی این سوال وقت بگذارید.

 

دانلود کنید: نمونه سوالات آزمون کانگورو

 

نحوه ثبت نام المپیاد کانگورو در ایران

وجه تمایز آزمون کانگورو این است که تمام دانش‌آموزانی که خودشان به‌صورت انفرادی یا توسط مدرسه‌شان در این جشنواره ثبت‌نام کنند، می‌توانند در این المپیاد شرکت کنند. ثبت نام در المپیاد کانگورو از طریق سایت mabna.school انجام می‌شود.

 

 زمان ثبت‌نام و برگزاری مسابقه ریاضی کانگورو 1402

طبق اخبار جدید، ثبت‌نام پانزدهمین جشنواره ریاضیات کانگورو در ایران همزمان با بیست­ و پنجمین رویداد بین‌المللی ریاضیات کانگورو از 15 آبان‌ماه آغاز می‌شود و زمان برگزاری بیست و پنجمین جشنواره ریاضیات کانگورو در روزهای 26 تا 31 فروردین ماه 1402 است.

شرکت‌کنندگان در جشنواره کانگورو بر اساس گروهی که در آن جای می­‌گیرند به 24 یا 30 مسئله، برحسب دشواری در سه سطح 3، 4 و 5 امتیازی پاسخ خواهند داد. نتایج در خردادماه 1402 از طریق سایت ریاضیات کانگورو اعلام می‌شود.

 

جمع‌بندی

المپیاد کانگورو یک مسابقه بین‌المللی ریاضی برای دانش‌آموزان پایه اول تا دوازدهم است. یکی از مهم‌ترین اهداف این آزمون علاقه‌مند کردن دانش‌آموزان به ریاضیات است. به همین دلیل سوالات آن طوری طراحی شده است که تفاوت زیادی با آزمون‌های متداولی که همه می‌شناسیم دارد. به‌عنوان مثال ریاضی کانگورو تاکید ویژه‌ای بر هندسه سه‌بعدی دارد که معمولا در بسیاری از مسابقات دیگر دیده نمی‌شود. اگر پرسشی درباره این المپیاد دارید، می‌توانید در بخش نظرات آن را درج کنید تا پاسخگوی شما باشیم.

 


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1442 را در این کادر وارد کنید:

   خانم فاطمه زهرا حیدری
سلام
مسابقات حضوری هست یا آنلاین

اگر حضوری هست در همه شهرها برگزار میشه ؟
ممنون


   خانم ایسا گل پور
خوب


   خانم نادره
سلام من چندین بار بصورت انفرادی خواستم ثبت نام کنم ولی سایتش مشکل داشت ونتونستم..


   خانم سیده فاطمه
سلام ببخشید من پایه ششم هستم و میخوام به پایه هفتم برم باید چطور شرکت کنم???

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، برای اطلاعات بیشتر به سایت ریاضیات کانگورو در ایران مراجعه کنید .
لینک : https://mathkangaroo.ir/


   آقای پرهام
سلام
من کلاس نهم هستم و به دهم میروم
امکان شرکت هست؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، برای اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت ریاضیات کانگورو در ایران مراجعه کنید.
لینک : https://mathkangaroo.ir/


   آقای نوروز علی شریفی
سلام دوست عزیز من اهل افغانستان هستم چگونه میتونم در مسابقه کانگرو شرکت کنم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز ،برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید.
لینک :https://mathkangaroo.ir/


   آقای محمدسالار کریم ابادی
سلام من کلاس هفتمم چگونه میتونم در مسابقه کانگورو شرکت کنم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، برای اطلاعات بیشتر به سایت ریاضیات کانگورو در ایران مراجعه کنید .
لینک : https://mathkangaroo.ir/


   آقای سیدمحمدمهدی میرجلیلی
سلام
من کلاس هشتم هستم و میخوام توی مسابقات کانگورو شرکت کنم. باید چیکار کنم؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، جهت اطلاع از این موضوع بع سایت ریاضیات کانگورو در ایران مراجعه کنید .
لینک : https://mathkangaroo.ir/


   خانم آیناز تاد
خوب بود


   خانم مقدم
میشه بگید نتایج چگونه است و بر چه اساسی است؟


   خانم علامه
سلام ببخشید تا5 دقیقه دیگه ازمون دارم وارد چه سایتی باید بشم


   خانم علی
ببخشید میخواستم بدونم شما می گویید به امتیاز بالای ۵۰ دیپلم افتخار اعطا می شود به تمامی دانش آموزانی امتیاز بالای ۵۰ می گیرند یا اینکه اون ۳۰ درصد برتر استانی

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای اطلاعات بیشتر در این مورد به وب سایت ریاضیات کانگورو در ایران مراجعه کنید . با تشکر
لینک : https://mathkangaroo.ir/


   آقای پیام
ببخشید چه کتابی این آزمون ها را شامل می‌شود لطفا اسم کتاب

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، برای اطلاعات بیشتر در این مورد با سایت رسمی ریاضیات کانگورو در ایران تماس بگیرید.
لینک سایت : https://mathkangaroo.ir/


   آقای طاها طهماسبی
سلام
پسر من کلاس پنجم هست با توجه به اینکه آزمون پنجم و ششم با هم برگزار می شود و پسر بنده اطلاعات کلاس ششم را ندارد آیا در همین سطح شرکت کند یا در سطح سوم و چهارم ؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای مشاوره جهت پاسخ به سوال شما میتوانید به کانال تلگرامی ما به نشانی @ERnohom مراجعه فرمایید.


   خانم اسما بلوچزهی
خوب است


   خانم امیری
سلام ببخشید من در حال حاضر پایه نهم هستم و تا به حال مدرسه همچین آزمونی رو ثبت نام نکرده من نمی دونم باید از چه طریقی در این مسابقه شرکت کنم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
با سلام
مسابقات کانگورو در ایران به همت موسسه ی فاطمی و دبیرخانه ی ریاضیات کانگورو برگزار می شود. شما نیز باید از طریق این موسسه پیگیری مسابقات را انجام دهید


   آقای عابدی
سلام خسته نباشید
با توجه به اینکه وزیر امسال بخشنامه کردن که هیچ مدرسه ای حق برگزاری و عقد قرارداد برای آزمون تستی در پایه ابتدایی رو ندارن ،میخواستم بدونم آیا از امسال یعنی سال ۹۷ بچه ها می تونن به صورت تکی و توسط خانواده هاشون هم ثبت نام کنند .

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام وقت بخیر
این مورد را شما باید از طریق آموزش و پرورش منطقه و مدارس پیگیری نمایید.


   خانم قاسمی
ریاضیات کانگورو در کجا برگزار می شود

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، لطفاً به آدرس زیر مراجعه کنید. http://tizland.ir/show/?id=1413


   آقای جلیل
با سلام؛آیا خانواده های دوره ی ابتدایی می توانند به طور مستقیم اقدام به ثبت نام در آزمون های کانگورو نمایند؟با تشکر

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، لطفاً به آدرس http://tizland.ir/show/?id=1413 مراجعه کنید.


   آقای غلامحسن صادقی
سلام آزمون کانگورو برای پایه اول و دوم چه تاریخی برگزار میشه

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، ثبت نام از طریق مدارس انجام می شه. و دانش آموزان به صورت انفرادی نمی تونن در این آزمون ثبت نام کنند و آزمون در فروردین ماه برگزار می شه


   خانم مینایی
باسلام ببخشید،کل یک مدرسه میتوانندتوی این مسابقه شرکت کنند

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، در آزمون های کانگورو تمامی دانش آموزان می توانند شرکت کنند.


   آقای حسین
من یه سوالی داشتم. تو سایت کانگرو نوشته بود که به نفرات برتر استانی(حدودا20نفر)تقدیر می کنن در هر پایه. ایا میدونید امتیاز چند به بالا جز برتر استان می شود؟لطفا جواب بدید.

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز،برای دریافت پاسخ به آدرس http://tizland.ir/show/?id=1413 مراجعه نماید.


   آقای محمد رحیم آذر بهرام
سلام پسر من امسال در کانگورو شرکت کرده و بدون این که حتی تمرینی داشته باشه دیپلم افتخار رو کسب کرده میخوام بدونم این دیپلم به همه داده میشه یا فقط به اون 30 درصد برتر ؟ و این که من باهاش کانگورو رو تمرین کنم تا بهتر بشه ممنون

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، لطفاً به آدرس http://tizland.ir/show/?id=1413 مراجعه نماید.


   خانم زهرا امینی
با سلام ، معمولاٌ برای پایه های اول و دوم دبستان چقدر وقت برای آزمون می گذارند؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز معمولا بستگی به تعداد سوالات و سطح آزمون دارد.


   خانم سحر ربیعی
ایا این مسابقه گروهی است

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
خیر


   خانم سارا
ممکن است زمان گذاشتن پاسخ سوالات کانگورو95رااعلام فرمایید


   خانم شیما نجفی فرد
بچه های کلاس اول یک مشکل عمده ای که دارند خواندن سوالات هست در این زمینه فکری شده البته من اطلاعات کافی از نحوه برگزاری ندارم ولی این یک مشکل هست


   خانم حق شناس
چه جالب
در موردش تا حالا چیزی نشنیده بودم
ممنون از اطلاع رسانی خوبتون


   خانم فاطمه یعقوبی
سلام ما ورامین زندگی میکنیم برای پسرم که کلاس ششم است کتاب کانگورو لازم دارم از کحا تهیه کنم؟اینترنتی خیلی خوبه.ممنون

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
از وب سایت ریاضیات کانگورو به نشانی
http://www.mathkangaroo.ir

و وب سایت انتشارات فاطمی به نشانی :
http://www.fatemi.ir/


   خانم فاطمه یعقوبی
سلام ما ورامین زندگی میکنیم برای پسرم که کلاس ششم است کتاب کانگورو لازم دارم از کحا تهیه کنم؟اینترنتی خیلی خوبه.ممنون

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
دوست عزیز برای تهیه اینترنتی این کتاب با شماره 88996316 داخلی 522 تماس بگیرید.


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

دکترشاکری
علامه حلی
دبیرستان دخترانه مدبران
مجموعه مدارس سرای دانش
مجتمع نشانه رستا
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم