سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

آزمون غربالگری همگام چیست؟ کد مطلب : 12607 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

آزمون غربالگری همگام چیست؟

یکی از امکانات سایت همگام برگزاری آزمون غربالگری همگام بوده که به هدف سنجش سلامت روان دانش‌‌آموزان است. اگر شما هم در مورد نحوه شرکت در این آزمون سوال دارید، تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

. . . . . . . . . . . . .

با وجود اینکه چندین سال است خدمات مشاوره به گروه‌های مختلف ارائه می‌شود و حرف‌های زیادی درباره اهمیت آن زده شده است؛ اما باز هم افراد ذهنیت بسته‌ای نسبت به صحبت کردن با مشاور دارند و به نظر می‌رسد 

مراجعه به مشاور برای حل مشکلات روحی و روانی نیاز به فرهنگ‌سازی دارد. این مسئله در میان دانش‌آموزان حساس‌تر است، چون هم در بازه سنی حساسی قرار دارند و با سماجت از شرکت در چنین جلساتی سرباز می‌زنند و گاهی هم از مشکل اصلی خود بی‌اطلاع هستند. مشکل بعدی برای دسته‌ای دیگر از دانش‌آموزان مسائل مالی است. پرداخت هزینه جلسه مشاوره برای بعضی خانواده‌ها دشوار است. با این مقدمه در ادامه این مطلب درباره آزمون غربالگری همگام که در کنار دیگر آزمون های مشاوره ای همگام قرار دارد، صحبت خواهیم کرد که با هدف حل مشکلاتی که به آن‌ها اشاره شد طراحی شده و اجرا می‌گردد.

 

 هدف از آزمون غربالگری همگام فراهم کردن بستر لازم برای شناسایی و مداخله در فوریت‌های روانی و اجتماعی است و هر ساله برای دانش‌آموزان پایه هفتم، هشتم و نهم برگزار می‌شود.

 

معرفی آزمون غربالگری همگام

دوره نوجوانی یکی از مراحل حساس در زندگی هر فردی است. سلامت روان افراد مهم‌ترین سرمایه آن‌ها در موفقیت دانش‌آموزان در مواجهه با چالش‌ها و معضلات در این برحه است. آزمون غربالگری همگام با هدف بهبود سلامت روان دانش‌آموزان با شناخت مشکلات و آسیب‌های احتمالی پیش روی آن‌ها طراحی شده است. هدف از این آزمون تنها شناسایی آسیب‌ها نیست و پس از آنالیز نتایج آزمون جلسات حمایتی مشاوره و مددکاری اجتماعی در قالب جلسات فردی و گروهی برای حل مشکل دانش‌آموزان و خانواده‌ها در نظر گرفته شده است.

این آزمون در قالب یک پرسشنامه طراحی‌شده و زیر مجموعه‌ای از طرح نماد است. به‌طور خلاصه می‌توان گفت هدف از آزمون غربالگری همگام سلامت روان دانش‌آموزان است. هدف از غربالگری همگام فراهم کردن بستر لازم برای شناسایی و مداخله در فوریت‌های روانی و اجتماعی است. مجری این آزمون وزارت آموزش‌و‌پرورش است و هر ساله برای دانش‌آموزان پایه هفتم، هشتم و نهم برگزار می‌شود.

 

نحوه شرکت در آزمون غربالگری همگام

این آزمون از دسته تست‌های غربالگری است و به دو روش حضوری و غیرحضوری انجام می‌شود. اگر قصد شرکت در آن به‌صورت آنلاین دارید، می‌توانید از طریق برنامه شاد و پورتال اداری، آموزشی و پرورشی سازمان آموزش‌و‌پرورش به نشانی hamgam.medu.ir اقدام کنید.

هر دانش‌آموز پس از ورود به این وب‌سایت باید پس از کلیک روی گزینه ورود، کد کاربری و رمز عبور همگام داشته باشد تا بتواند در این آزمون شرکت کند. این رمز از طریق مدارس به دانش‌آموزان داده می‌شود. پس از ورود به بخش آزمون‌های مشاوره‌ای، باید مشخص کنید که در نقش یک دانش‌آموز در آزمون شرکت می‌کنید و نام مدرسه خود را وارد کنید. چون این آزمون در سه گروه برای دانش‌آموزان، معلمان و مدیران برگزار می‌شود. در ادامه متن سوالات به رویت شما می‌رسد و شما می‌توانید پاسخ خود را درج کنید. به یاد داشته باشید زمانی آزمون شما به پایان رسیده و نتیجه آن ثبت می‌شود که پس از اتمام پاسخ‌دهی، ثبت نهایی انجام شود و پیام موفقیت‌آمیز بودن را دریافت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و یادگیری کار با سایت همگام، راهنمای سایت همگام را مطالعه کنید.

  آزمون غربالگری پورتال همگام

 

در طی مراحل آزمون آنلاین به این نکات توجه کنید:

 1. پس از وارد کردن کد کاربری و رمز عبور وارد صفحه‌ای می‌شوید که داشبورد اصلی پنل شما بوده و گزینه‌های متعددی در آن درج شده است. برای شرکت در این آزمون باید روی گزینه آزمون‌های مشاوره‌ای همگام کلیک کنید.
 2. در گام بعدی به بخش آزمون‌های غربالگری سریع بروید تا وارد آزمون شوید.
 3. سوالات در چند دفترچه مجزا در اختیار شما قرار می‌گیرد که باید به ترتیب به آن‌ها پاسخ دهید. بعد از اتمام سوالات هر دفترچه، باید روی گزینه ثبت موقت و بازگشت کلیک کنید. در نهایت پس از اتمام دفترچه‌ها، پیام با موفقیت انجام شدن آزمون روی صفحه، نمایش داده می‌شود و می‌توانید تعداد سوالاتی که پاسخ داده‌اید و یا پاسخی برایشان ثبت نکرده‌اید را مشاهده کنید.

صداقت نقش کلیدی در ارتقای نتیجۀ این آزمون و ایجاد اعتماد بین محصلین و مشاوران دارد. مهم‌ترین نکته در این آزمون این است که دانش‌آموز باید با صبر، حوصله و تمرکز کافی در آن شرکت کند تا نتیجۀ آن قابل بررسی و مفید باشد. قبل از شرکت در آزمون باید درباره اهمیت صداقت در جواب‌ها و جلوگیری از خودسانسوری به دانش‌آموزان توضیح داده شود.

 

اهداف برگزاری آزمون غربالگری همگام

این آزمون که به آزمون سلامت روانى- رفتارى دانش‌آموزان نیز معروف است، با اهداف زیر برگزار می‌شود:

 1. بهبود سلامت روان دانش‌آموزان و شناسایی آسیب‌های اجتماعی
 2. اقدامات پیشگیرانه سطح اول و دوم  با ارائه خدمات حمایتی و مشاوره در مدرسه
 3.  اولویت‌بندی مشکلات روانی و رفتاری دانش‌آموزان
 4. برنامه‌ریزی تربیتی برای دانش‌آموزان
 5. کمک به دانش‌آموزان در معرض آسیب بر اساس تحلیل داده‌های آزمون
 6. ایجاد تغییرات مثبت در رفتار و نگرش دانش‌آموزان نسبت به اهمیت بهداشت روان
 7. بهبود کمی و کیفی فعالیت‌ها و خدمات مشاوره
 8. شناسایی عامل پریشانی دانش‌آموزان که از عوامل محیطی و آموزشی نشات می‌گیرد و مهار اثرات مخرب آن‌ها
 9. جلوگیری از عواقب ناشی از عدم اقدام به‌موقع برای حل مشکلات
 10. تدوین استراتژی مقابله با عوامل آسیب‌زا
 11. کمک به والدین در توسعه رفتاری و تحصیلی دانش‌آموزان
 12. ارزیابی تاثیر مشاوره بر پیشرفت تحصیلی دانش آموز
 13. تعامل میان مشاوران و دانش‌آموزان

 

 

بیشتر بدانید: روند دریافت کارنامه از سایت همگام

 

جمع‌بندی

در این مطلب تلاش کردیم اطلاعات مختصر و مفیدی درباره آزمون غربالگری همگام در اختیار شما قرار دهیم. به یاد داشته باشید دقت و حوصله در پاسخ‌دهی به سوالات اهمیت زیادی دارد. پس زمانی اقدام به شرکت در آن کنید که آمادگی و زمان کافی داشته باشید. اگر پرسشی درباره این آزمون و نحوه شرکت در آن دارید می‌توانید در بخش دیدگاه‌ها درج کنید تا کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ دهند.

 نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1692 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

دبیرستان علوم نو
آکادمی هوپا
مقاله
مقاله
مقاله
مقاله
دبیرستان پسرانه علامه بحرالعلوم
مجموعه مدارس سرای دانش
فرصت دیده شدن مدارس تهران