سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

آزمون مشاوره‌ای همگام و روند ثبت‌نام آن کد مطلب : 12619 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

آزمون مشاوره‌ای همگام و روند ثبت‌نام آن

یکی از خدمات سایت همگام در راستای انتخاب رشته بهتر دانش‌آموزان، آزمون‌های مشاوره‌های همگام است. دانش‌آموزان با طی کردن مراحلی که در ادامه این مطلب توضیح داده می‌شود، می‌توانند به‌راحتی در آزمون مشاوره‌ای شرکت کنند.

. . . . . . . . . . . . .

یکی از سرنوشت‌سازترین تصمیماتی که متعلق به دوران نوجوانی‌ است و دانش‌آموزان باید تمام عزم خود را جزم کنند تا بهترین انتخاب را برای زندگی خود داشته باشند، انتخاب رشته تحصیلی ا‌ست. دانش‌آموزان با انتخاب رشته تحصیلی، بخش اعظمی از آینده خود را رقم می‌زنند. آینده‌ای که اگر حاصل انتخابی اشتباه باشد، هیچ راه برگشتی برای آن وجود نخواهد داشت.

از جمله عوامل تاثیرگذار و مهم در انتخاب رشته پایه نهم باید به علاقه شخصی، ویژگی‌های شخصیتی، استعدادها و توانایی‌های هر شخص و شرایط روحی و جسمی هر دانش‌آموز اشاره کرد. مجموعه این عوامل در کنار هم می‌تواند دانش‌آموز را برای داشتن انتخابی سنجیده و هوشمندانه یاری کند. از آنجایی که شناخت این مجموعه عوامل در دانش‌آموز نیازمند تخصص و مهارت است، آموزش‌وپرورش کشور اقدام به طراحی سایت همگام کرده است تا با فراهم کردن اطلاعات جامع حاصل این فاکتورهای مهم دانش‌آموزان را در جهت انتخاب رشته تحصیلی مناسب هدایت کند. سامانه همگام منبع اطلاعاتی کاملی از فعالیت‌های آموزشی‌و‌پرورشی دانش‌آموزان است که دانش‌آموزان، والدین، مدیران و مربیان می‌توانند با مراجعه به این سامانه در جریان شرح مفصل این فعالیت‌ها قرار گیرند. در این سامانه دو مجموعه آزمون با نام آزمون‌های آنلاین و آزمون مشاوره‌ای همگام وجود دارد که موضوع بحث ما آزمون‌های مشاوره‌ای همگام هستند. هدف از آزمون مشاوره‌‌ای همگام ضمن تکمیل برنامه هدایت تحصیلی دانش‌آموزان، شناسایی استعدادها، توانایی‌ها و علائق دانش‌آموزان است. در ادامه همراه ما باشید تا ضمن معرفی انواع آزمون‌های مشاوره‌ای همگام به نحوه ثبت‌نام و اجرای این آزمون‌ها بپردازیم.

 

 هدف از آزمون مشاوره‌‌ای همگام ضمن تکمیل برنامه هدایت تحصیلی دانش‌آموزان، شناسایی استعدادها، توانایی‌ها و علائق دانش‌آموزان است. این آزمون سه نوع توانایی، رغبت‌سنجی و سلامت روان را دربر دارد.

 

انواع آزمون مشاوره‌ای همگام

دانش‌آموزان پایه نهم باید سرنوشت‌سازترین تصمیم خود، یعنی انتخاب رشته تحصیلی را داشته باشند. از آن‌جایی که دانش‌آموزان این پایه به تنهایی قادر به انتخاب رشته‌ای متناسب با ویژگی‌های شخصیتی و شرایط روحی خود نیستند، سایت همگام با اجرای آزمون‌های مشاوره‌ای آن‌ها را در این امر مهم همراهی می‌کند.

 ورود به سایت همگام

 

در فهرست انواع آزمون‌های مشاوره‌ای همگام باید به موارد زیر اشاره کرد:

آزمون توانایی

پرسش‌های ارائه‌شده در این قسمت از آزمون مشاوره‌ای همگام به سنجش استعداد و توانایی دانش‌آموزان اختصاص دارد. امتیازبندی این آزمون در طیف یک تا پنج نمره‌ای قرار دارد که شماره یک معرف حداقل استعداد و توانایی افراد در حوزه‌ای خاص و شماره پنج تعریفی برای حداکثر استعداد و مهارت دانش‌آموزان در همان حوزه است. در نهایت دانش‌آموزان با پاسخ دادن به سوالات این بخش، امتیازبندی خود را مشخص می‌کنند. نکته قابل توجه اینکه آزمون توانایی تنها برای دانش‌آموزان پایۀ نهم تعریف شده است و بخشی از فرایند هدایت تحصیلی این گروه از دانش‌آموزان محسوب می‌شود.

آزمون رغبت‌سنج

دانش‌آموزان پایه نهم با پاسخگویی به سوالات آزمون رغبت‌سنج، میزان علاقه‌مندی خود را به هر کدام از رشته‌های تحصیلی و حوزه‌های کاری مشخص می‌کنند. قاعدتا فرایند پاسخگویی به این نمونه سوالات ضمن نداشتن هیچ‌گونه پیچیدگی، نیازمند هیچ‌گونه تخصص و دانشی هم نیست. کافی‌ست دانش‌آموزان شناخت جامعی از علائق و سلائق خود داشته باشند تا با انتخابی هوشمندانه آینده‌ای درخشان را برای خود رقم بزنند.

 

بیشتر بدانید: روند دریافت کارنامه از سایت همگام

 

آزمون سلامت روان

آزمون سلامت روان تنها آزمون مشاوره‌ای همگام است که امکان دسترسی به آن برای همه دانش‌آموزان وجود دارد. دانش‌آموزان تمام پایه‌ها با ورود به سامانه همگام و اجرای آزمون سلامت روان می‌توانند خود را از لحاظ سلامت روانی مورد ارزیابی قرار دهند. نتایج حاصل از این آزمون را می‌تواند مرجعی مطمئن برای انجام اقدامات درمانی دانش‌آموزان دانست. بنابراین اگر یافته‌های حاصل از این آزمون حکایت از تنش‌های روانی دانش‌آموزان داشته باشد، می‌توان با ارجاع دانش‌آموز به مشاور مهم‌ترین و بهترین خدمات درمانی را جهت افزایش سلامت روانی دانش‌آموزان به آن‌ها ارائه داد.

دو نکته بسیار مهم در پاسخگویی به سوالات آزمون‌های مشاوره‌ای که می‌تواند در داشتن انتخابی دقیق و سنجیده به دانش‌آموزان کمک کند:

  • رعایت صداقت و داشتن دقت تمام به جزئیات مطرح شده در سوالات، شرط اول و مهم پاسخگویی به سوالات آزمون‌های مشاوره‌ای همگام است. عدم رعایت صداقت و دقت از جانب دانش‌آموزان منجر به انتخاب رشتۀ‌ تحصیلی نامتناسب با روحیات افراد و به نوعی هدر دادن زندگی شغلی و تحصیلی آن‌ها می‌شود.
  • امکان تغییر دادن و ویرایش کردن پاسخ‌ها تا زمان نهایی کردن آن‌ها وجود دارد. بنابراین دانش‌آموزان در صورت تردید داشتن به پاسخ‌ها می‌توانند قبل از نهایی کردن آن‌ها تغییر و ویرایش لازم را اعمال نمایند.

 

نحوه اجرای آزمون‌های مشاوره‌ای همگام در سامانه همگام

برای شرکت در آزمون‌های مشاوره‌ای همگام چهار مرحلۀ زیر باید طی شود:

  1. اولین گام برای ورود به آزمون‌ مشاوره‌ای همگام وارد کردن آدرس سایت همگام به نشانی hamgam.medu.ir در مرورگر خود است.
  2.  در گام بعدی از اجرای آزمون مشاوره‌ای همگام دانش‌آموز باید کادرهای مربوط به نام کاربری و رمز عبور را تکمیل نموده و گزینۀ ورود را انتخاب می‌کنید. (نام کاربری همان کد ملی دانش‌آموز است)
  3.  با ورود به سامانه همگام، گزینه آزمون‎‌های مشاوره‌ای را در پنل مربوطه انتخاب کرده و در نهایت آرامش و صداقت به سوالات مربوط به هر کدام از آزمون‌ها پاسخ دهید.
  4.  در نهایت بعد از اتمام فرایند پاسخگویی به سوالات با کلیک کردن بر روی گزینه نهایی کردن، آزمون‌ مشاوره‌ای همگام خود را تایید و نهایی کنید.

 آزمون مشاوره‌ای سایت همگام

 

نحوه ثبت‌نام در آزمون مشاوره‌ای همگام

دانش‌آموزان پایه نهم که در شرف انتخاب رشتۀ نهم به دهم داشتند، برای تکمیل فرم هدایت تحصیلی بایستی به سایت همگام مراجعه کرده و سوالات مربوط به بخش آزمون‌های مشاوره‌ای همگام را تکمیل نمایند. برای مراجعه به سایت همگام داشتن نام کاربری و رمز عبور الزامی‌ست. دانش‌آموزان می‌توانند با مراجعه حضوری به مدرسه یا آموزش‌وپرورش و یا به صورت تماس تلفنی از نام کاربری و رمز عبور خود توسط مدیر مدرسه مطلع شوند. قابل ذکر است که در صورت فراموش کردن نام کاربری یا رمز عبور دانش‌آموزان می‌توانند با مراجعه به سامانه همگام یا تماس تلفنی و یا مراجعه حضوری، رمز عبور خود را مجددا دریافت نمایند.

 

بیشتر بدانید: هدایت تحصیلی چیست؟ 

جمع‌بندی

انتخاب رشتۀ تحصیلی یکی از مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین تصمیماتی‌ست که دانش‌آموزان پایه نهم در زندگی خود تجربه می‌کنند. نداشتن بینش درست و آگاهی کامل از این فرایند، ضمن هدر دادن تمام زحمات تحصیلی دانش‌آموزان آن‌ها را از داشتن آینده‌ای درخشان نیز محروم می‌نماید. سایت همگام با طراحی و اجرای آزمون‌های مشاوره‌ای مهم‌ترین گام را در جهت یاری رساندن و کمک کردن به دانش‌آموزان در این امر خطیر برداشته است. ما در این مطلب با شرح کاملی از خدمات ارائه‌شده در بخش آزمون‌های مشاوره‌ای همگام تلاش کردیم تا دانش‌آموزان را برای پاسخگویی به سوالات این حوزه آماده سازیم. تجربیات شما در این مورد می‌تواند الهام‌بخش دیگر کاربران باشد.نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1722 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات
آکادمی هوپا
شب امتحان
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم
سرای دانش